dolnośląskie
Opis dolnośląskie
Wyszukiwarka treści

Wybrane przez ciebie

Poniżej materiały zawierające poszukiwane tagi i słowa kluczowe.

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Na styku Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, wysoko nad nurtem Bystrzycy znajduje się perła średniowiecznej inżynierii wojskowej - zamek Grodno. 

Bardo nad Nysą Kłodzką

Bardo nad Nysą Kłodzką

70 kilometrów od Wrocławia znajduje się jedno z najstarszych i niezwykle urokliwych miast Dolnego Śląska. Jest tu wiele wartościowych zabytków oraz szlaki do aktywnego wypoczynku. 

Nad Bałtyk z PolRegio

Nad Bałtyk z PolRegio

Świetna informacja dla miłośników budżetowych podróży po Polsce - u przewoźnika PolRegio kupiliśmy bilet, dzięki któremu za 46 zł dojechaliśmy z Wrocławia nad morze i z powrotem.

Starościńskie Skały

Starościńskie Skały

Do Janowic Wielkich dojeżdżamy pociągiem Intercity Śnieżka. Zaprojektowany przez nas szlak obejmuje Zamek Bolczów, Skalny Most, Starościńskie Skały oraz schronisko PTTK Szwajcarka. 

Niedźwiadki

Niedźwiadki

Niedźwiadki to niewielkie wzniesienia znajdujące się w granicach Wałbrzycha. Szlak przez ich szczyty nie należy do wymagających i dzień można zakończyć po 5 godzinach. 

Brzeg

City Break: Brzeg

Położone w województwie opolskim, ale historycznie na terenie Dolnego Śląska, miasto Brzeg jest jednym z najpiękniejszych w regionie.

Chojnik

Chojnik

Ciekawa trasa na Chojnik prowadzi z Piechowic przez Michałowice i Jagniątków, pomiędzy którymi znajdują się zielone szlaki wolne od turystów. Na końcu spaceru jest wisienka na torcie - pochodzący z XIV wieku zamek.

Śmielec

Śmielec

Nasz plan był śmiały - przejść trasą o długości 13 km na wysokość 1400 m n.p.m. i nakręcić świetny materiał. 

Udało się zrealizować plan w 100%!

Szlak na Borową

Szlak na Borową

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich i masywu Gór Czarnych. Szczyt charakteryzuje duża wysokość i strome stoki.

Wielka Kopa i Kolorowe Jeziorka

Wielka Kopa i Kolorowe Jeziorka

We wschodniej części Rudaw Janowickich znajduje się rozległy masyw Wielkiej Kopy, z którego rozchodzą się promieniście długie ramiona zwieńczone wierzchołkami.

Szrenica

Szrenica

To nie pierwszy raz, kiedy jesteśmy na Szrenicy, ale pierwszy raz, kiedy zdecydowaliśmy się wejść na szczyt w zimie. Jakimi szlakami tam dotarliśmy i co można zobaczyć po drodze? 

Chełmiec

Chełmiec

Obserwując od kilku dni wzmożony ruch w karkonoskich kurortach, decydujemy się na przejście mniej znanym szlakiem przez góry Mniszek i Chełmiec. 

Mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim

Mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim

Zniszczony w 1945 roku budynek odzyskał część dawnego blasku dwa lata temu i od otwarcia stanowi niewielką placówkę muzealną wartą zobaczenia w drodze do Pałacu Marianny Orańskiej.

Ostrów Tumski nocą

Ostrów Tumski nocą

Ostrów Tumski to największe skupisko zabytków sakralnych w stolicy Dolnego Śląska. Jest to również najstarsza część miasta, na której udokumentowano ślady osadnictwa z X wieku. 

Zalew Mietkowski

Zalew Mietkowski

Zaledwie 35 km od Wrocławia znajduje się sztuczne jezioro, które jest zbiornikiem retencyjnym, punktem widokowym na majaczące w oddali góry i przystanią dla łodzi.

Stawy Milickie: Kompleks Stawno

Stawy Milickie: Kompleks Stawno

Ciekawe miejsce na całodzienne piesze i rowerowe wędrówki znajdziemy w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego.

Kompleks pałacowo-parkowy w Brzegu Dolnym

Kompleks pałacowo-parkowy w Brzegu Dolnym

Ulokowane jest na prawym brzegu rzeki Brzeg Dolny znajduje się na skraju bogatego w faunę i florę obszaru o randze europejskiej - Łęgów Odrzańskich.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy

Za wstawiennictwem króla Szwecji zezwolono na budowę trzech protestanckich świątyń na Dolnym Śląsku. Jeden z nich odwiedzamy, aby odkryć jego wyjątkowość.

Kudowa-Zdrój

City Break: Kudowa-Zdrój

Jak wypocząć i co zobaczyć w Kudowie-Zdroju: piesze i rowerowe szlaki, muzea, parki i bezpośrednie sąsiedztwo czeskiego Náchodu. 

Narożnik i Białe Skały

Narożnik i Białe Skały

Dzień przed zaplanowanym wyjazdem w Góry Stołowe spadł gęsty śnieg, którego obecność stworzyła bajkową scenerię, jakby pisaną pod scenariusz naszego filmu.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

W Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego zgromadzono zabytkowe obiekty drewnianej architektury wiejskiej. 

Ziębice

City Break: Ziębice

Historia Ziębic sięga aż XIII wieku, a stara niemiecka nazwa znaczy tyle co “wzgórze z wysokim kościołem”. 

Strzelin

City Break: Strzelin

Strzelin słynie z największego w Europie kamieniołomu oraz wyjątkowych zabytków architektury romańskiej.

Szlak granitu w Strzelinie

Szlak granitu w Strzelinie

Od ponownego uruchomienia kopalni w 1946 roku można ją zwiedzać pod okiem przewodników podczas corocznego Święta Patrona Strzelina.

Szlak trudu górniczego i niebezpieczna kopalnia

Szlak trudu górniczego i niebezpieczna kopalnia

Nowa ruda to zarówno pozostałości infrastrukturalne, jak i tradycje, które są wciąż żywe i kultywowane. Identyfikacja mieszkańców z górnictwem jest widoczna na każdym kroku.

Nowa Ruda

City Break: Nowa Ruda

Nowa Ruda to malowniczo położone miasto w Sudetach zaledwie 10 km od granicy z Czechami urzekło nas górniczą historią.

Świdnica

City Break: Świdnica

Dolny Śląsk to bogactwo zamków, pałaców, kościołów, pięknych kamienic, czy klimatycznych uliczek - jednym z najciekawszych miejsc tego regionu jest Świdnica, zwana perłą baroku.

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa

W zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa znajduje się ponad 10 tysięcy eksponatów związanych z historią kupiectwa śląskiego oraz systemami pomiarowymi stosowanymi dawniej na Śląsku. 

Szlak Kamienia i Czerwonego Barona

Szlak Kamienia i Czerwonego Barona

Bogato zdobione kamienice, fontanny, czy Katedra Świdnicka uznawana za jeden z najpiękniejszych kościołów Europy - to wszystko w mieście z ponad 750-letnią wielowątkową historią. 

Kłodzko

City Break: Kłodzko

Twierdza Kłodzko dominuje krajobraz okolicy, dlatego warto wdrapać się na jej tarasy, aby zobaczyć co jeszcze będziemy zwiedzać podczas tej wycieczki. 

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum Ziemi Kłodzkiej otwarto w 1963 roku. Misją placówki jest ochrona materialna i duchowa dziedzictwa kulturowego Ziemi Kłodzkiej.

Podziemne labirynty Twierdzy Kłodzko

Podziemne labirynty Twierdzy Kłodzko

Wybieramy się na zwiedzanie chodników kontrminowych zwanych potocznie podziemnym labiryntem, które są jedną z najciekawszych atrakcji kompleksu twierdzy.

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko

Jednym z najciekawszych dolnośląskich zabytków sztuki militarnej jest bardzo dobrze zachowana Twierdza obronna z przełomu XVII-XVIII wieku.

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

Muzeum Archeologiczne działa nieprzerwanie od 1815 r. Powstało roku na bazie prywatnych zbiorów archeologicznych. Dziś jest jednym z najstarszych na ziemiach polskich.

Muzeum Militariów we Wrocławiu

Muzeum Militariów we Wrocławiu

Wrocławskie Muzeum Militariów w obecnym kształcie powstało w 2000 roku jako oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Posiada w zbiorach eksponaty polskiego i obcego oręża.

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

Muzeum Domu Śląskiego posiada bogate zbiory używanych przez naszych przodków przedmiotów, pochodzących z każdego okresu działalności człowieka poczynając od XV w.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Położone 22 km od Wałbrzycha miasto Jaworzyna Śląska od samego początku związane jest z kolei. Znajduje się w nim Muzeum Kolejnictwa.

Opuszczone miasto: Pstrąże

Opuszczone miasto: Pstrąże

Miasteczko położone niedaleko Bolesławca wyglądało jak Czarnobyl po katastrofie, jednak powód jego opuszczenia był zupełnie inny.