Chełmiec. Górski szlak niedaleko Wałbrzycha
Opis Chełmiec
Wiking i Wilkołak logo
Chełmiec
☆ W podróży odcinek #011

Chełmiec

Górski szlak niedaleko Wałbrzycha

Obserwując od kilku dni wzmożony ruch w karkonoskich kurortach, decydujemy się na przejście mniej znanym szlakiem przez góry Mniszek i Chełmiec. 

niedziela, 17-01-2021 r.
Uważasz, że film "Mniszek i Chełmiec" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

boguszow gorce zachod

Stacja wyjściowa - Boguszów-Gorca Zachód.

Wysiedliśmy na stacji Boguszów-Gorce Zachód, skąd skierowaliśmy się w stronę pobliskiej góry. Podróż podzieliliśmy na trzy etapy: przejście przez górę Mniszek, wejście na Chełmiec i powrót na stację kolejową, tym razem w Wałbrzychu, skąd wrócimy do Wrocławia. 

Podróż zaplanowaliśmy dzięki mapie turystycznej, która pozwala w prosty sposób zaprojektować szlak. Wybieramy punkt startowy, punkty przejścia i koniec trasy. Aplikacja obliczy za nas długość trasy, oszacuje czas przejścia i zaznaczy jakie wysokości będziemy musieli pokonać. Trasę można zaplanować na komputerze, a śledzić w aplikacji mobilnej w czasie rzeczywistym. Link do Mapy Turystycznej →

wojtek patrzy

Niesamowity dzień na przejście przez góry :)

Etap I: Już przy wejściu na Mniszka doświadczyliśmy pierwszych problemów. Gęsty śnieg utrudniał wejście stromym zboczem, dlatego od razu założyliśmy na buty raczki. W tym przypadku spełniły swoją rolę znakomicie, ponieważ miejscami ścieżki były bardzo kręte i strome. 

gora mniszek

Mniszka przeszliśmy w 70 minut. Najwyższy punkt to 711 m n.p.m.

Przejście przez Mniszka było bardzo spokojne. Nie spotkaliśmy na szlaku nikogo poza grupką jelonków. Góra w całości znajduje się w całości na terenie miasta Buguszów-Gorce, dlatego po zejściu z góry przeszliśmy jeszcze przez małą kolonię, skąd skierowaliśmy się już w stronę Chełmca. 

Etap II: Wejście na Chełmiec od strony Boguszowa jest łagodne, dlatego spokojnym krokiem szliśmy na szczyt niebieskim szlakiem. Po drodze kilka razy zatrzymaliśmy się i podziwialiśmy widoki. Na szlaku pojawiło się więcej grup turystycznych, ale nadal nie było tłoczno. 

sebek drogowskaz

Przechodząc koło Małego Chełmca (776 m n.p.m.) znaleźliśmy się na terenie Ekomuzeum wokół Trójgarbu.

droga krzyzowa

Jest tutaj Droga Krzyżowa Trudu Górniczego, której ostatnia stacja znajduje się już niemal na szczycie góry Chełmiec.

Chełmiec (851 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. W całości znajduje się w mieście Szczawno-Zdrój. Góra dominuje w wałbrzyskim krajobrazie, a przy dobrej widoczności można ją dostrzec z oddalonego o 70 km Wrocławia. 

gora chelmiec

Widok na Chełmiec od strony Mniszka.

Znajdujący się na szczycie góry budynek wieży widokowej został wzniesiony pod koniec XIX wieku dzięki pomocy finansowej Hochbergów. Istnieje w nim ośrodek radiowo-telewizyjny z wieżami nadawczymi. Na wzgórzu zobaczymy ogromny krzyż milenijny, a na placu miejsca rekreacyjne z ławkami i paleniskami dla turystów. 

krzyz milenijny

Krzyż milenijny został poświęcony 23 września 2000 r.

Zejście z góry znajduje się tuż za krzyżem i jest to najbardziej strony szlak, jaki tego dnia widzieliśmy. Bez raczków było bardzo trudno się po nim poruszać. To najbardziej szalony szlak, jaki do tej pory widzieliśmy, na szczęście raczki pozwoliły go pokonać dość szybko.

Drugi etap wycieczki zakończyliśmy na ostatnim skrzyżowaniu szlaków niebieskiego i czarnego, zaraz przy małym stawie, do którego spływał strumyk.

wojtek pije

Przy stawie spędziliśmy chwilę podziwiając przyrodę i popijając herbatę.

Przejście przez Chełmiec zajęło nam około 120 minut.

Zaplanowaną trasa obejmowała prawie 10 km. W trakcie wycieczki wspinaliśmy się 590 metrów, a schodziliśmy blisko 700. Szacowany przez aplikację czas przejścia z Boguszowa-Gorców do Szczawna-Zdroju to 3 godziny i 15 minut, ale nam przejście trasy zajęło 4,5 godziny. 

Etap III: Ostatni odcinek podróży to droga do dworca kolejowego w Wałbrzychu. Kilkaset metrów za granicami parku, przy ulicy Baczyńskiego znajduje się pętla autobusowa, gdzie czekał już na nas autobus linii 10 - podjechaliśmy nim w okolice stacji kolejowej Wałbrzych Centrum. 

Podsumowanie

Trasa, którą opisujemy nie należy do wymagających. Jest to typowa ścieżka rekreacyjna o niezbyt skomplikowanym podejściu, ale tylko wtedy, gdy wyruszymy z Boguszowa-Gorców. Wówczas strome odcinki szlaku są łatwe do pokonania, gdyż to nimi właśnie będziemy schodzić z gór. Trasę polecamy również rodzinom ze starszymi dziećmi oraz rowerzystom - równolegle do szlaków pieszych wytyczono trasy rowerowe. 

Przydatne informacje

Niemal całą drogę szliśmy niebieskim szlakiem, który jest częścią Europejskiego długodystansowego pieszego szlaku E3 (od Atlantyku, aż po Morze Czarne). 


Ostatnia modyfikacja: wtorek, 06-08-2024 r.

Galeria
Mapa okolicy
Podobne tematy
Poradnik

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Przewodnik

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Na urlopie

Zastanawialiście się jak wyglądało życie na tajlandzkich wyspach zanim stały się powszechnie oblegane przez turystów?

Na urlopie

Decyzję o przyjeździe na Kho Yao Yai podjęliśmy niemal w ostatniej chwili. Wyspę wytypowaliśmy jako alternatywę dla pobytu na Phuket. Czy było warto?

Na urlopie

Khao Sok to park pełen wapiennych skał i soczystej zieleni, ale zdecydowanie najpiękniejsze widoki znajdziemy w jego centrum - podczas rejsu po jeziorze Cheow Lan.

Na urlopie

Po zapadnięciu zmroku w Parku Narodowym Khao Sok zaczyna się idealna pora na zwiedzanie. Ruszamy z licencjonowanym przewodnikiem sprawdzić, co w dżungli piszczy.

Poradnik

Lotnisko im. Fryderyka Chopina to największy port lotniczy w Polsce. Położenie blisko centrum Warszawy jest zaletą dla podróżnych docierających do niego komunikacją zbiorową.

W podróży

Na styku Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, wysoko nad nurtem Bystrzycy znajduje się perła średniowiecznej inżynierii wojskowej - zamek Grodno.