Wyszukiwarka treści

Finanse w podróży - jak płacić bez stresu

Poradnik

wtorek, 13-10-2020 r.

Kolekcja waluty z Emiratów | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Ile kasy zabrać w podróż i czym płacić? Kilka praktycznych wskazówek

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Jaką walutę zabrać w zagraniczną podróż? Euro czy dolary? To odwieczne pytanie, które spędza sen z powiek wielu podróżnikom. Jednak po co przepłacać i podwójnie kupować waluty? Co zrobić gdy okaże się, że macie jej za dużo, albo w ogóle za mało?

Oto nasz poradnik wymiany walut - sprawdzony od Dominikany po Filipiny.


Na wstępie napiszemy, że nie jest to reklama konkretnego produktu. Na rynku znajdziecie różne rozwiązania, ale na potrzeby tego tekstu opisujemy nasze doświadczenia na podstawie karty Revolut.

Jak wyglądają sprawy z typowym zakupem waluty - dobrze wiemy. Idziemy do kantoru i kupujemy euro lub dolary. Następnie za granicą wymieniamy je na miejscową walutę, lub płacimy walutą obcą (USA, Eur), która jest w większości krajów turystycznych honorowana. 

Jest to jednak obciążone kilkoma problemami, np. wysokim kursem wymiany, zmarnowanym czasem w kolejce, brakiem pożądanej waluty w kantorze itp. 

Sposób pierwszy: W przypadku wymiany euro czy dolarów na lokalną walutę dokonujemy ponownego zakupu. Zakup walut wiąże się z podwójnym przewalutowaniem i prawdopodobną stratą przy podwójnej wymianie walut. Warto nadmienić, że w Polsce możemy również kupić waluty obcych krajów, jak np. izraelskie szekle, czy turecką lirę, ale ich zakup będzie kosztować więcej niż na miejscu. 

Taki sposób wymiany walut był oczywistym wyborem w czasach, gdy nie mieliśmy tak szerokiego dostępu do usług bankowych i bankomatów na świecie. Ponadto sporo ryzykujemy wożąc ze sobą duże ilości gotówki, nie mówiąc już o podwójnej wymianie waluty, ponieważ wiąże się to również z podwójną prowizją. Dlatego uważamy za relikt przeszłości tego typu “interesy”.

Sposób drugi: W sklepach czy restauracjach bez problemu zapłacimy dolarami i euro, ale tutaj kurs jest ustalany przez sprzedawców (najczęściej umownie na terenie całego miasta) i jest zawyżony, często sporo. 

Sposób drugi jest rekomendowany w przypadku, gdy jedziemy na urlop do kraju, w którym szaleje hiperinflacja. Wtedy jest ok ;)

Przylatując do obcego państwa najlepiej jest płacić jego własną walutą. Na prostym przykładzie z Polski zrozumiemy, że tego typu interesy nie mają sensu: niektóre duże sklepy w kraju akceptują płatność w euro, a przelicznik podawany jest przy kasie - zawsze jest wyższy niż średnia NBP, dlatego przepłacimy sporo w stosunku do transakcji złotówkami. Identycznie jest za granicą.

W XXI wieku nowoczesne rozwiązania trafiają do każdego zakątka świata. Dzięki globalizacji sektora finansowego bankomaty trafiają nawet na pustynię. O tym piszemy w dalszej części tego tekstu, podając konkretne przykłady, przy okazji tworzymy listę państw, w których wypłacimy gotówkę w ATM bez żadnego problemu. W wielu przypadkach wypłata jest darmowa (nieobciążona prowizją), a jeśli prowizja występuje, to przy większej wypłacie można ją wliczyć w koszty podróży. Warto wcześniej się zorientować, czy w danym kraju są bankomaty wolne od prowizji przy płatności np. Revolut. Poniższe podsumowanie pomoże Wam lepiej zarządzać środkami podczas podróży, a co ważniejsze - wydać dokładnie tyle, ile potrzebujecie. 

Czym jest Revolut i dlaczego z niego korzystamy

Gdy tylko usługa pojawiła się na rynku od razu wzbudziła nasze zainteresowanie. Najważniejszą zaletą Revolut jest możliwość wymiany walut w czasie rzeczywistym. W koszyku dostępnych jest kilkanaście walut, jak na razie bez problemów korzystaliśmy z funtów brytyjskich, euro i liry tureckiej. W pozostałych przypadkach korzystaliśmy z przelicznika w momencie płatności kartą - transakcje obciążały konto w złotówkach, a przeliczniki były bardzo korzystne.

Jak przygotowujemy się do wyjazdu od strony finansowej

Czytając powyższe akapity łatwo zorientować się, że nie zabieramy ze sobą dużych zasobów kasy, bo po prostu nie lubimy martwić się o kieszenie. 

Zwykle zakładamy, że na urlop tygodniowy potrzebujemy na początek równowartość 500 zł, dlatego zasilamy Revolut taką kwotą i staramy się wypłacić ją już na lotnisku, aby dysponować lokalną walutą w przypadku płatności za dojazd do miasta. 

Poniżej przydatne informacje dotyczące wypłat z bankomatu w poszczególnych krajach, które ostatnio odwiedziliśmy. Podajemy również nazwy sprawdzonych przez nas bankomatów, które nie pobierają prowizji od wypłat z kart Revolut. Na dole najnowsze wpisy.

Prowizje od wypłaty
Warto pamiętać, że bankomaty, które naliczają prowizje muszą o tym poinformować podczas procesu wypłaty. Informacja taka pojawia się najczęściej przed ostatecznym zaakceptowaniem transakcji.

Z transakcji obarczonej prowizją można zrezygnować.

Jeśli zostaliście obciążeni dodatkową prowizją za wypłatę, a bankomat o tym nie informował, być może jest to prowizja naliczona przez Wasz bank (jeśli wypłacacie z innego niż Revolut) za np. usługę przewalutowania. 

Ile gotówki warto ze sobą zabrać?

W przypadku kilku spontanów, gdy zabraliśmy tylko plastikowe karty (Gambia, Jordania), warto przygotować sobie np. 20-30 euro lub dolarów. Fajnie jest również mieć je w mniejszych nominałach, ponieważ często zdarzyć się może, że ktoś będzie chciał napiwek za transport bagażu na lotnisku (lub włożenie go do bagażnika autokaru) - choć nie mamy obowiązku korzystania z tej usługi.

Taka sytuacja przydarzyła się nam kilka razy, ale chyba najbardziej zbójecka miała miejsce w Gambii, gdzie “bagażowy” zażądał 5 dolarów za umieszczenie plecaka w bagażniku autobusu. Zdecydowanie odmówiliśmy. Z kolei w przypadku Tunezji bagażowy chciał napiwek 5 dinarów lub równowartość w obcej walucie. Daliśmy 1 euro. 

Napiwki w krajach muzułmańskich płaci się również kierowcom autobusów “za szczęśliwe” dowiezienia na miejsce. Warto wówczas mieć drobne. 

Ważniejszym powodem posiadania obcej waluty zaraz po przylocie są spotykane często podatki turystyczne lub hotelowe. Spotkaliśmy się z tym w Grecji (11 euro za pobyt), Turcji (12 euro za pobyt), Włoszech czy Tunezji (14 euro za pobyt) - są one pobierane przeważnie przy meldunku w hotelu. 

Również w Malezji musieliśmy zapłacić podatek, tylko w tym przypadku przy wymeldowaniu. Za to podczas zameldowania musieliśmy wpłacić kaucję, która wynosiła 100 MYR (ok. 90 złotych). Przyjeżdżając prosto z lotniska nie mieliśmy jeszcze lokalnej gotówki, dlatego w depozyt oddaliśmy 50 USD, które mieliśmy przygotowane na tego rodzaju sytuacje.

Podatek turystyczny istnieje także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Należy on do dość wysokich, ale uzależniony jest od standardu hotelu i długości rezerwacji. Podczas naszego zamówienia online został wliczony w koszt rezerwacji, ale możliwe że w niektórych hotelach opłata jest pobierana oddzielnie.

Coraz częściej okazuje się, że lokalni mieszkańcy patrzą obojętnie na zagraniczne waluty (euro czy dolar amerykański). Chętniej przyjmują napiwki w lokalnej walucie - czasem wręcz o nią proszą lub informują, że przyjmują tylko "muslim money". Szerzej nasze spostrzeżenia opisujemy na podstawie obserwacji z pobytu w Egipcie. Niedługo więcej na ten temat. 

Nasz patent na wakacje

Nigdy nie bierzemy z sobą z góry wyliczonej kasy, ponieważ nie chcemy kusić losu i narażać na kradzieże. Po przyjeździe na miejsce i po aklimatyzacji sprawdzamy jak wyglądają sprawy z lokalnym transportem, wycieczkami i zakupami, w tym jedzeniem o ile będziemy jeść poza hotelem. Wtedy oceniamy ile będziemy potrzebować pieniędzy i wybieramy z bankomatu. 

Tym sposobem gwarantujemy również, że banknoty, które dostaniemy pochodzą z oficjalnego źródła i będą w dobrym stanie. Jest to niezwykle ważne w przypadku krajów, gdzie środek płatniczy traktowany jest jak "papier do pakowania ryb". Spotkaliśmy się z tym m.in. w Gambii. Banknoty dalasi są podarte i najczęściej brudne. Z bankomatu nie dostaliśmy takich ani razu, z kolei osoby wymieniające w Western Union dolary na dalasi dostały “w prezencie” kupkę brudnych i śmierdzących banknotów. Warto też pamiętać o tym, że jeśli w obiegu funkcjonują dwa rodzaje banknotów, lokalni mieszkańcy będą woleli pozbyć się starszych banknotów wciskając je turystom niż wymienić je w banku.

Pamiętajcie, że również za granicą w sklepach i restauracjach z logo VISA czy MasterCard można płacić kartami płatniczymi BEZ prowizji. Czasem nawet w sklepach z pamiątkami - jak np. na straganie w samym środku Petry. Jeśli ktoś wciska Wam, że musi pobrać prowizję, pożegnajcie go i idźcie w inne miejsce. 

Kart najlepiej nie oddawać w cudze ręce - znane są przypadki kopiowania danych i czyszczenia konta. Obecnie już na całym świecie upowszechniły się płatności zbliżeniowe (zwane Tap Pay), są one o wiele bezpieczniejsze niż przeciąganie paska czy korzystanie z chipa w czytniku. 

Idealną kartą do takich zadań jest właśnie Revolut, którą można doładować dowolną kwotą w kilka sekund i wybrać pieniądze w bankomacie. W przypadku kradzieży nie da się jej wykorzystać do zaciągnięcia debetu czy kredytu. 


Ostatnia modyfikacja: wtorek, 12-07-2022 r.

Jak maksymalnie zaoszczędzić na finansach podczas podróży?

 • Wybieraj kasę z karty Revolut w dni robocze. Weekendowe dodatkowe prowizje wynikają z braku notowań na rynku forex, marża zabezpiecza przed zmiennością kursów. 
 • Jeśli bankomat pobiera opłatę od wypłaty, pobieraj większe kwoty, aby nie dokonywać kolejnej wypłaty w późniejszym terminie i płacić ponownie haraczu.
 • Jeśli jesteś w miejscu, gdzie nie ma podanych cen na półkach usłyszysz je od sprzedawcy. Wówczas targuj się (chyba, że to spożywka, to nie)! Zacznij od 20% ceny wyjściowej - zwykle przedmiot jest tyle wart. 
 • Nigdzie nie ma nakazu płacenia napiwków, dlatego też nie masz obowiązku zostawiania ich. Wyjątkiem będzie gdy poprosisz kogoś o zrobienie czegoś, co wykracza poza jego zakres obowiązków.
 • Nie kupuj wątpliwych pamiątek podczas wycieczek fakultatywnych. Pamiętaj, że “zakupy” są dodatkową formą zwiedzania, dlatego przewodnik w planach ujął różnej maści sklepy, które nie są związane ze zwiedzaniem (np. sklep ze skórami czy złotem). Za każdy dokonany zakup podczas wycieczki dostanie prowizję. Poza tym musisz mieć świadomość, że najprawdopodobniej kupujesz masowe chińskie produkty, a nie lokalne rękodzieło. Jeśli bardzo Ci się podobają, to znajdziesz je też na każdym bazarze w mieście w niższej cenie. 
 • Jeśli chcesz wyjechać na wycieczkę fakultatywną kup ją u lokalnego przewodnika. Zaoszczędzisz na prowizji, którą pobierają duże biura podróży organizujące Twoje wakacje. Np. Safari w Senegalu kupiliśmy 30 euro taniej niż oferta naszego organizatora. Trzeba tylko wyjść i poszukać odpowiedniego miejsca - często takie biura są ulokowane w pobliżu hoteli lub gdzie jest najwięcej turystów. 
 • Podróżuj transportem zbiorowym. Zadanie może być trudne w krajach arabskojęzycznych, gdzie przystanki opisane są niezrozumiałym dla nas językiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kogoś poprosić o pomoc. W przypadku krajów azjatyckich najczęściej będzie informacja w języku angielskim. 
 • Ściągnij na smartfona mapy offline. Oznacz ważne miejsce na mapie przed wyjazdem. Łatwiej do nich dotrzesz pokazując np. kierowcy lub jak będziesz pytać o drogę - zaoszczędzi to sporo czasu i kasy na niepotrzebne bilety. Również możesz spisać wszystkie ważne miejsce na kartce i pokazywać nazwy podczas pytania o drogę - lokalni chętnie pomogą.
 • Nie wdawaj się w dyskusje z lokalnymi mieszkańcami, którzy często rozbudowaną gadką chcą wyciągnąć od ciebie datek pieniężny. Uwierz nam - niby proste zadanie, a jednak niektórzy są mistrzami w nawijaniu makaronu na uszy. Marnują tylko Twój czas. 
 • Przy korzystaniu z taksówki, tuk tuków, trycykli czy innych drobnych środków komunikacji ustal cenę zanim wsiądziesz. Unikniesz w ten sposób niespodzianki na miejscu. 
 • Jeśli kierowca mówi, że miejsce do którego chcesz jechać jest zamknięte i proponuje inne - uciekaj natychmiast. Wywiezie Ciebie do miejsca, które mu płaci za dowóz "klientów".
 • Jeśli ktoś na ulicy proponuje wycieczkę z oprowadzeniem po okolicy lub “pokaże tani market” tylko musisz iść kawałek - odmów. Najprawdopodobniej na końcu wycieczki zażąda sporej sumy za oprowadzanie.
 • Jeśli nosisz bransoletkę hotelu i ktoś podczas zwiedzania miasta zaczepi Ciebie i powie, że pracuje w tym hotelu - nie wdawaj się w dyskusje. Prawdopodobnie będzie chciał Cię wziąć na litość.
 • Jeśli jesteś w turystycznej miejscowości odejdź od jej centrum. Na obrzeżach zauważysz, że wszystko będzie tańsze. Tam też warto zjeść - będą to potrawy bliższe tradycji i na pewno smaczniejsze.
 • Zanim pojedziesz sprawdź okolicę - warto poszukać większych marketów. Czasem mogą znajdować się w środku turystycznego piekiełka, a ty o tym nie będziesz wiedzieć bo po prostu nie wiesz czego szukać. 
 • Chcesz zwiedzić miasto budżetowo? Czasem bezpłatne wycieczki organizują lokalni przewodnicy. Na podstawie ich opowieści możesz eksplorować wybrane miejsca już na własną rękę. Szukaj na Tripadvisor. 
 • Pieniędzy, które zostaną na koniec nie wydawaj na siłę. Na lotnisku możesz je wymienić na euro i zabrać w kolejną podróż. W przypadku, gdy odwiedzasz kilka państw pod rząd - walutę, która zostanie wymienisz w kolejnym i tak spożytkujesz nadwyżki sensownie. 

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Tagi

  
 płatności  bankomaty  waluty  poradnik  Kantyna podróżnicza