Wyszukiwarka treści

Budżetowe podróże z odrobiną luksusu

W dzisiejszych czasach każdy może wybrać się w podróż swoich marzeń. Do realizacji tego celu nie potrzeba tajemnej wiedzy. Wszystko czego się nauczyliśmy po drodze jest tutaj.

Na co dzień nie pracujemy w przemyśle związanym z turystyką. Pracę nad serwisem traktujemy jako hobby, którym wypełniamy wolny czas. Możemy pochwalić się wieloma pasjami, ale zdecydowanie najciekawszą jest odkrywanie świata. 

Wspólne podróżowanie rozpoczęliśmy w grudniu 2016 roku, od zwiedzania Polski i sąsiednich krajów, a zdobyte w pracy doświadczenie na polu techniki i mediów wykorzystujemy podczas tworzenia serwisu.

Kim jesteśmy?

Z wykształcenia dziennikarz. Od zawsze zadawał pytania i dociekał prawdy. Czuły na ludzką krzywdę, kiedy tylko może angażuje się w akcje charytatywne.

Pracę z telewizją rozpoczynał w telewizji TVR, a następnie szlify dziennikarskie zdobywał w TTV, TVN i TVP Szczecin, pracuje jako lektor telewizyjny.

Od dawna związany z prasą tradycyjną. Pisał m.in. do Głosu Koszalińskiego, Głosu Sławna i Darłowa, Tygodnika Regionów. Obecnie dziennikarz i wydawca w TuWrocław. Aktywny w social mediach, pracuje jako lektor telewizyjny.

W duecie Wiking i Wilkołak w podróży jest odpowiedzialny za kontakt z mediami i realizację zdjęć do filmów. 

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po setnym przestał liczyć.

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości.

W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie. 

Jako główny środek transportu preferuje kolej, gdzie dużo czyta i podziwia widoki za oknem. Samoloty uwielbia za skracanie odległości, dzięki czemu może eksplorować najdalsze zakątki świata. 

Nie bierze pod uwagę możliwości zorganizowania urlopu w jednym miejscu. Lubi zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej.

Z wykształcenia logistyk - lubi planować podróże i organizować nieodłączane przy tym atrakcje. Nigdy nie rozstaje się z tabelkami i wykresami. Jak zwykł mawiać "wszystko można zaplanować diagramem Gantta".

Od zawsze zainteresowany mediami i produkcją telewizyjną. Pracował w lokalnej TV zanim prowadzenie kanałów wideo było modne. Operator, reżyser i montażysta w jednym.

Jak to się zaczęło

Bardziej niż turystyka z walizkami interesują nas organizowane na własną rękę podróże z plecakami. W ten właśnie sposób przemierzamy kraje i kontynenty. Odwiedzamy miejsca nie tylko te znane z gazet czy telewizji, ale także mniej znane, gdzie nie dociera wielu turystów. Szukamy atrakcji tam, gdzie ich na pozór nie ma. 

Pomimo, że dysponujemy urlopem zwykłego śmiertelnika, w ciągu roku staramy się poznawać nowe zakątki Polski, odwiedzić sąsiadów, a także wybrać się w Europę i daleko poza jej granice. 

Z tego względu, że lista miejsc przez nas odwiedzonych stale rośnie, postanowiliśmy powołać do życia projekt "Wiking i Wilkołak w podróży" - portal dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś wartościowego o podróżach, a nie tylko oglądać ładne widoki. Tworzymy nasz kontent tak, aby zawierał jak najwięcej praktycznych informacji w formie szczegółowego opisu i krótkiego filmu z komentarzem lektora - właśnie po to, abyście mogli w pełni korzystać z naszych doświadczeń, a jeśli czegoś nie znajdziecie na stronie na pewno pomożemy indywidualnie - napiszcie do nas za pomocą formularza lub naszych social media. 

Jeśli chcesz wiedzieć co można znaleźć w Górach Stołowych, jak poruszać się po Bieszczadach, które muzea można zwiedzić w okolicy, jakim szlakiem warto przejść i co warto zjeść w danym miejscu to koniecznie zaglądaj na naszą stronę.

O czym tu piszemy

Podczas każdej wycieczki realizujemy przygotowany wcześniej plan zwiedzania, który obejmuje poznanie danego miejsca na wielu płaszczyznach. Często, już na miejscu, odkrywamy, że do zobaczenia jest więcej niż to, czego się spodziewaliśmy. Wówczas improwizujemy i staramy się dowiedzieć jak najwięcej o miejscu, a zdobyte informacje opowiedzieć w naszych filmach.

W filmach często podajemy informacje praktyczne dotyczące danego miejsca, m.in. sposobu dotarcia do niego, czy spodziewane koszty. Nie wszystkie podróże mają charakter budżetowy, ale większość pokazuje w jaki sposób można uniknąć wysokich kosztów, żyć jak król i przy okazji nieźle się przy tym bawić.  

Skrócona kronika podróży

Z naszymi podróżami zapoznasz się w tych krótkich rocznych podsumowaniach

Od lipca 2017 roku prowadzimy fanpage na Facebooku Wiking i Wilkołak w podróży, a niedługo potem wystartował blog w bardzo skromnej formie. Rok 2017 zakończony z ponad dwudziestoma filmami z serii City Break, a odwiedziliśmy jeszcze więcej miejscowości głównie na terenie Polski - był to dobry rok na zwiedzanie północnych, zachodnich i południowych województw kraju. Ponadto:

 • byliśmy na dłuższym urlopie w Bieszczadach i Tarach,
 • za granicę wybraliśmy się na Ukrainę (Lwów),
 • a także do Czech (Ostrawa).

W 2018 roku skupiliśmy się na planowaniu przyszłości strony. To był rok intensywnego główkowania - czy chcemy dzielić się tym, co zwiedzamy? Oczywiście odpowiedź mogła być tylko jedna! Przystąpiliśmy do planowania rozbudowy serwisu i zmiany formy naszych filmów z prostych migawek do reportaży z lektorem. 

 • odwiedziliśmy kilka miast, m.in. Jelenią Górę, Szklarską Porębę, Trzebnicę, Nysę, Görlitz,
 • byliśmy również kilka razy w Karkonoszach i Sudetach Wschodnich po czeskiej stronie,
 • urlop za granicą spędziliśmy na greckiej wyspie Kos (odwiedziliśmy również Nisyros).

W 2019 roku rozszerzyliśmy serwis o dział zwiastunów i vlogów umieszczanych na YouTube, a także wydzieliliśmy nową serię na nasze długie, kilkuodcinkowe wycieczki - Wiking i Wilkołak na urlopie

Podróże roku 2020 również rozpoczęły się od spontanu. Kolejny nowy kraj odwiedziliśmy w styczniu - była to podróż do Jordanii. To jedno z niewielu miejsc, które widzieliśmy i możemy powiedzieć, że nas nie zwiodło. Wręcz przeciwnie - wszystko co zobaczywszy przerosło nasze oczekiwania. Warto było się tam wybrać. Podsumowanie wycieczki tutaj.

Kolejna podróż to zupełnie nieplanowany w tej części roku urlop, podczas którego do naszej listy odwiedzonych kontynentów dodaliśmy Afrykę i dwa nowe państwa - Gambię oraz Senegal

Trzeci urlop 2020 roku (w formule AILM - All Inclusive Last Minute) odwiedziliśmy wyspę w Archipelagu Wysp Kanaryjskich - Lanzarote, w tym zwiedziliśmy Park Timanfaya.

Czwarty urlop to również druga wizyta w Afryce i po raz pierwszy Tunezja - spędziliśmy tydzień na śródziemnomorskich Karaibach, czyli na wyspie Djerba (również w formule AILM).

Pozostałe podróże:

Pełne podsumowanie roku

Rok 2021 był kolejnym dość niepewnym pod względem podróży, dlatego z góry nic nie planowaliśmy. Nie przeszkadzało nam to jednak ruszyć szturmem w góry, które mamy pod nosem. Najpierw odwiedziliśmy Chełmiec, a potem Szrenicę, Wielką Kopę i Kolorowe Jeziorka, Borową oraz Śmielec. Niskie temperatury sprzyjały wycieczkom, a dzięki zimowej aurze wielokrotnie odkrywaliśmy góry w ekstremalnych warunkach - we mgle, podczas zamieci, a kilka razy doświadczyliśmy zjawiska white-out. 

Pierwszy dłuższy urlop w 2021 roku spędziliśmy w Lublinie. Miasto urzekło nas swoją historią i legendami. Poza pięknym starym miastem zwiedziliśmy m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej, podziemia z Piwnicą pod Fortuną oraz Zamek Królewski, gdzie zaczyna się Szlak Unii Lubelskiej.

W maju polecieliśmy na urlop do Dominikany. Odwiedziliśmy w sumie trzy miasta: Sosúa, Puerto Plata i Santiago de los Caballeros. Wjechaliśmy kolejką linową na górę, po czym zepsuła się dwa dni później.

W lipcu zorganizowaliśmy weekendowy City Break na Sycylii. Odwiedziliśmy Katanię, Taorminę i Aci Castello.

Na przełomie sierpnia i września wybraliśmy się w podróż, którą nazwaliśmy EuroTrip 2021. Celem były Bałkany, przede wszystkim Bośnia i Hercegowina oraz Albania, choć konkretnej trasy podróży nie mieliśmy ustalonej aż do wyjazdu!

Z Wrocławia wylecieliśmy do Dortmundu, następnie do Sarajewa, a stamtąd autobusami podróżowaliśmy przez kilka państw m.in. Czarnogórę i Macedonię Północną. Cała wyprawa trwała ponad dwa tygodnie i kosztowała jakieś śmieszne pieniądze - zobacz szersze podsumowanie

Tak bardzo spodobały nam się Bałkany, że postanowiliśmy odwiedzić je jeszcze raz w listopadzie. Polecieliśmy na cały tydzień do Budapesztu. Pomimo licznych remontów zwiedziliśmy bardzo dużo, w tym Parlament oraz Wzgórze Zamkowe.

W 2021 roku mieliśmy następujące plany:

Udało się zrealizować większość :)

Po bardzo intensywnym 2021 roku oraz wyemitowaniu 53 odcinków, rozpoczęliśmy 2022 rok od urlopu wypoczynkowego, ale w każdym miesiącu zrobiliśmy coś fajnego :)

 1. All Inclusive w Belek w Turcji. Belek okazał się jednak zbyt monotonny, aby siedzieć tydzień na miejscu. Zwiedziliśmy okolicę - pojechaliśmy do Antalyi oraz Aspendos.
 2. City Break w Londynie. Z wyjazdu powstały dwie trasy zwiedzania.
 3. City Break w Brzegu, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy piękne miasto oraz Zamek Piastów Śląskich.
 4. Urlop w Emiratach Arabskich. Odwiedziliśmy najważniejsze miasta - Abu ZabiDubaj. Na pustynię nie starczyło już czasu...
 5. Cały maj spędziliśmy w świecie cyfrowym, aby dopracować i uruchomić nową wersję strony. Obecna wersja portalu Wiking i Wilkołak jeszcze lepiej przegląda się na urządzeniach mobilnych.
 6. Urlop w Egipcie (w tym kilka dni ponownie w Emiratach). To był jak na razie najdłuższy urlop w historii naszego duetu - łącznie 19 dni, z czego aż piętnaście w królestwie faraonów. 
 7. W lipcu odwiedziliśmy Darłowo i 10 edycję Festiwalu Media i Sztuka oraz 22 edycję Festiwalu Filmów Skandynawskich.
 8. W sierpniu rozszerzony weekend w Kołobrzegu. Piękne miejsce, na pewno tam jeszcze wrócimy, aby nagrać jakiś film.
 9. We wrześniu odwiedziliśmy Śląsk, w tym Katowice, które podczas długiej nieobecności zmieniły się naprawdę nie do poznania.
 10. Urlop w Sri Lance. To nasza pierwsza wizyta w tym kraju i raczej nie ostatnia, bo jeszcze wszystkiego nie zobaczyliśmy ;)
 11. W połowie listopada spadł obfity śnieg, dlatego z wielką przyjemnością ruszyliśmy na sudeckie szlaki - będą z tego nowe odcinki.
 12. Weszliśmy m.in. na Niedźwiadki i po raz kolejny odwiedziliśmy Darłowo - tym razem w zimowej scenerii.

Realizacja planu rocznego:

 • Zwiększyć ilość odwiedzonych krajów do 35
 • Polecieć za Ocean Indyjski - dotarliśmy na Sri Lankę
 • Zwiedzić kolejne kraje bałkańskie
 • Polecieć w końcu do Egiptu i zobaczyć Piramidy 
 • Wznowić cykl podróży po Polsce (odwiedzone: Brzeg, Darłowo, Kołobrzeg)
 • Wybrać się na ekscytujące podróże sudeckimi szlakami

Prawie się udało wykonać wszystkie założone cele ;)

Gotowe relacje możecie wyszukać w naszym menu klikając na Seriale lub za pomocą tagów, pojawiających się na każdej stronie tekstu. Dodatkowo w menu Kierunki znajdziecie pogrupowaną alfabetycznie listę państw wg kontynentów. Najnowsze podróże zawsze pojawiają się na stronie głównej

Statystyki i zasięg podróży

Nasze podróże w liczbach, a poniżej także mapa z wizualizacją odwiedzonych krajów.

Lotów

139

Wylatanych kilometrów

222417

Odwiedzonych krajów

35

Opisanych miejsc

181

Odcinków seriali

216

Vlogów

42

Porad i przewodników

87

Uwagi techniczne

Blog czy portal podróżniczy?
wikingiwilkolak.pl w niczym nie przypomina bloga. Od samego początku budowaliśmy serwis z myślą o publikacji wideo, ponieważ filmy są podstawą naszej działalności. "Wiking i Wilkołak w podróży" to rozbudowane i dostosowane do naszych potrzeb, w pełni responsywne kompendium na temat podróżowania i turystyki, które podzielone jest na kilka sekcji z dedykowanymi modułami do prezentacji treści przydatnych w procesie planowania i organizowania podróży. 

Teksty i notki zamieszczane w serwisie są w całości naszą własnością. Jeśli w materiałach wideo lub na stronie posługujemy się zewnętrznymi materiałami, np. mapami, zdjęciami lotniczymi - zaznaczamy to w materiale. Opisy miejsc jak muzea czy atrakcje turystyczne powstają na bazie dostępnych oficjalnych informacji, naszych osobistych odczuć, a techniczne lub historyczne aspekty konsultujemy z pracownikami placówek.

Tak! Zwiedziliśmy wszystkie miejsca, o których piszemy, a fotki i filmy są naszego autorstwa. 

Na stronach portalu nie publikujemy tekstów sponsorowanych, ani nie zarabiamy na publikacji tej formy reklam.

Nie udostępniamy możliwości komentowania postów - tymczasowo opcja ta jest wyłączona z uwagi na skomplikowane wymogi ustawy RODO dotyczące zarządzania danymi użytkowników.

Więcej o RODO i polityce prywatności

W poradnikach i recenzjach publikujemy informacje, które dotyczą np. cen i godzin otwarcia obiektów. Z uwagi na czynniki, na które nie mamy wpływu, mogą one ulec zmianie, dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie ich na własną rękę. Gdyby okazało się, że uległy zmianie - prosimy o informację. Wasz wkład w aktualizacje treści zostanie odnotowany. 

W przypadku zwiedzania atrakcji w odległych miejscach, dobrą praktyką jest sprawdzanie na stronie www lub za pomocą maila informacji o dostępności. Niektóre obiekty mogą być w remoncie lub czasowo zamknięte. 

Sekcja “informacje praktyczne” zawiera ostatnie dane dla daty publikacji tekstu. Ceny biletów wstępu są podawane zgodnie z cennikiem placówki, a ceny produktów - podawane zgodnie z datą publikacji artykułu. W przypadku cen w innej walucie podajemy jej stan na dzień spisania cen.

Na dole każdego tekstu znajduje się data aktualizacji - odnosi się ona do ostatniego zapisania tekstu - może to być aktualizacja cen, godzin otwarcia atrakcji czy zmiany foto lub korekty błędu.