W dzisiejszych czasach każdy może wybrać się w podróż życia. Do realizacji tego celu nie potrzeba tajemnej wiedzy, dlatego chętnie służymy pomocą. Przeczytaj tekst poniżej.
Już na początku umówiliśmy się, że portal podróżniczy i kanał YouTube będą podstawą naszej podróżniczej aktywności oraz, że z pełnym zaangażowaniem poświęcimy się pracy nad rzetelnym przekazem.
Często jesteśmy błędnie nazywani blogerami lub youtuberami, jednak poza prowadzeniem strony i kanału różni nas właściwie wszystko. Jako Wiking i Wilkołak w podróży do tematu podchodzimy w bardziej oryginalny sposób: wolimy stać za kamerą skupiając się na planowaniu możliwych scenariuszy i produkcji treści.
Podczas podróży zbieramy i utrwalamy informacje ze zdarzeń, wypowiedzi czy nawet tablic informacyjnych - w ten sposób budujemy bazę informacji zgodnych z faktami, a nie opartą na domysłach.
Stale rozwijamy swój warsztat, ale już jesteśmy zadowoleni z naszej pracy. Z wdzięcznością obserwujemy rosnące zainteresowanie publikowanymi przez nas treściami.
Kim jesteśmy?
Na co dzień nie pracujemy w przemyśle związanym z turystyką. Pracę nad serwisem traktujemy jak hobby, którym wypełniamy wolny czas. Możemy pochwalić się wieloma pasjami, ale zdecydowanie najciekawszą jest odkrywanie świata.
Bardziej niż turystyka z walizkami interesuje nas organizowanie podróży na własną rękę. Z niewielkim plecakiem przemierzamy kraje i kontynenty. Odwiedzamy miejsca nie tylko te znane z pierwszych stron gazet czy telewizji - szukamy atrakcji tam, gdzie ich na pozór nie ma.
Dysponujemy urlopem zwykłego śmiertelnika, ale nie przeszkadza nam to eksplorować świat na naszych warunkach.
Z wykształcenia dziennikarz. Od zawsze zadawał pytania i dociekał prawdy. Czuły na ludzką krzywdę, kiedy tylko może angażuje się w akcje charytatywne.
Pracę z telewizją rozpoczynał w telewizji TVR, a następnie szlify dziennikarskie zdobywał w TTV, TVN i TVP Szczecin. Pracował jako lektor telewizyjny. Aktywny w social mediach.
Związany z prasą tradycyjną od zawsze - pisał m.in. do Głosu Koszalińskiego, Głosu Sławna i Darłowa, Tygodnika Regionów czy TuWrocław. Obecnie dziennikarz i wydawca w Radio ESKA.
W duecie Wiking i Wilkołak w podróży jest odpowiedzialny za kontakt z mediami i produkcję materiałów wideo, co jest jego drugim ulubionym zajęciem podczas każdej podróży (pierwszym jest wypoczywanie).
Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po setnym przestał liczyć.
Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie i dalekie podróże do egzotycznych krajów.
Jako główny środek transportu preferuje kolej, gdzie dużo czyta i podziwia widoki za oknem. Samoloty uwielbia za skracanie odległości, dzięki czemu może eksplorować najdalsze zakątki świata.
Nie bierze pod uwagę możliwości spędzenia urlopu w jednym miejscu. Wiking lubi zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 15000 km dalej.
Z wykształcenia logistyk - bez problemu zaplanuje nawet skomplikowane podróże, a przy tym znajdzie czas na odkrywanie lokalnej kultury i historii. Wyznaje zasadę, że każda podróż zaczyna się w tabelce od naszkicowania kosztorysu i rozpisania punktów zwiedzania.
Pisze treści m.in. do działu podróżniczego NaszeMiasto.pl oraz "Na Stacji Paliw", gdzie opisuje przeżyte przygody z własnej perspektywy.
W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie. Operator, reżyser i montażysta w jednym - od zawsze zainteresowany procesem produkcyjnym w mediach.
Pracował w lokalnej TV jako operator. Prowadził bloga i kanał wideo na długo, zanim to było modne.
O czym tu piszemy
Podczas każdej wycieczki realizujemy przygotowany wcześniej plan zwiedzania, który obejmuje poznanie danego miejsca na wielu płaszczyznach. Często, już na miejscu, odkrywamy, że do zobaczenia jest więcej niż to, czego się spodziewaliśmy - wówczas improwizujemy i staramy się dowiedzieć jak najwięcej.
W filmach często podajemy praktyczne informacje oraz przydatne wskazówki dotyczące danego miejsca, m.in. sposobu dotarcia do niego, czy spodziewane koszty. Nie wszystkie podróże mają charakter budżetowy, ale większość pokazuje w jaki sposób można uniknąć wysokich kosztów, żyć jak król i przy okazji nieźle się przy tym bawić. Jeśli masz pytania - zapraszamy do kontaktu ✉
Skrócona kronika podróży
Z naszymi podróżami zapoznasz się w tych krótkich rocznych podsumowaniach:
W trakcie 2016 roku udało nam się odwiedzić zarówno kilka miejsc w Europie jak i polecieć do Azji.
- W lutym odwiedziliśmy Ateny w ramach City Breaku.
- W kwietniu złożyliśmy wizytę w Wiedniu oraz na krótko w Bratysławie.
- W sierpniu pojechaliśmy na dłuższy urlop na Gran Canarię.
- Wyspę przejechaliśmy autem z południa na północ. Zobaczyliśmy m.in. miasta Teror oraz Arucas. Wybraliśmy się również na rejs łódką.
- W listopadzie wybraliśmy się drugi raz do Azji - tym razem w ramach "projektu" AsiaTrip[TM] - odwiedziliśmy trzy kraje.
- Po udanej wyprawie do Indonezji postanowiliśmy odwiedzić kolejne kraje, tym razem Tajlandię, Singapur i Malezję. Najwięcej czasu spędziliśmy w Bangkoku oraz na wyspach w południowej części Tajlandii. Po trzy dni spędziliśmy w Singapurze oraz Kuala Lumpur. Cały wypad trwał prawie trzy tygodnie.
- W grudniu zawitaliśmy na weekend do Karpacza i tam zakończyliśmy turystyczny sezon.
W lipcu 2017 roku uruchomiliśmy fanpage na Facebooku Wiking i Wilkołak w podróży, a niedługo potem wystartował portal - wówczas jeszcze w bardzo skromnej formie.
Rok 2017 zakończyliśmy z ponad dwudziestoma filmami z serii City Break. W międzyczasie odwiedziliśmy więcej miejscowości, głównie na terenie północnej, południowej i zachodniej Polski.
Ponadto:
- byliśmy na dłuższym urlopie w Bieszczadach i Tarach,
- za granicę wybraliśmy się na Ukrainę (Lwów),
- a także do Czech (Ostrawa).
W 2018 roku skupiliśmy się na planowaniu przyszłości strony. To był rok intensywnego główkowania - czy chcemy dzielić się tym, co zwiedzamy? Oczywiście odpowiedź mogła być tylko jedna! Przystąpiliśmy do planowania rozbudowy serwisu i zmiany formy naszych filmów z prostych migawek do reportaży z lektorem.
- odwiedziliśmy kilka miast, m.in. Jelenią Górę, Szklarską Porębę, Trzebnicę, Nysę, Görlitz,
- byliśmy również kilka razy w Karkonoszach i Sudetach Wschodnich po czeskiej stronie,
- urlop za granicą spędziliśmy na greckiej wyspie Kos (odwiedziliśmy również Nisyros).
W 2019 roku rozszerzyliśmy serwis o dział zwiastunów i vlogów umieszczanych na YouTube, a także wydzieliliśmy nową serię na nasze długie, kilkuodcinkowe wycieczki - Wiking i Wilkołak na urlopie.
- rozpoczęliśmy od zorganizowanej na spontanie wycieczki do Izraela, gdzie kilka dni poznawaliśmy wyjątkowy Ejlat położony na granicy Pustyni Negew i Morza Czerwonego,
- zwiedziliśmy: Jaworzynę Śląską z Muzeum Kolejnictwa, Ziębice z Muzeum Domu Śląskiego oraz miasta Namysłów, Oleśnicę, a za granicą Jabloniec nad Nysą, Liberec, Děčín i Drezno. Z zabytków przyrody - Prawczicką Bramę,
- w ramach współpracy z polskim miastami byliśmy w pięknej Świdnicy (odwiedziliśmy tamtejsze Muzeum Dawnego Kupiectwa), a później w Kłodzku (Twierdza i Muzeum Ziemi Kłodzkiej), Nowej Rudzie (gdzie zobaczyliśmy również Dawną Kopalnię) oraz w Strzelinie i kopalni granitu, a w Wielkopolsce odwiedziliśmy Krotoszyn i Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka,
- czerwcowy urlop spędziliśmy w Turcji, w Alanyi, gdzie poza samym kurortem odwiedziliśmy słynne wapienne skały Pamukkale (Bawełniany Zamek), a także Kanion Sapadere, starożytne miasto Hierapolis, dwa muzea archeologiczne, dwie jaskinie i dwa meczety,
- w III kwartale wyruszyliśmy do Azji Południowo-Wschodniej na tzw. AsiaTrip[TM]. Naszym celem były Filipiny, a po drodze odwiedziliśmy Singapur i Kuala Lumpur,
- w ostatni weekend roku pojechaliśmy do Kudowy-Zdroju, którą wtedy nieźle zasypał śnieg. Dlatego też mogliśmy zwiedzić miasto i okolicę w bajecznej zimowej scenerii. Zrobiliśmy spacer po Górach Stołowych, odwiedziliśmy Muzeum Kultury Ludowej w Pstrążnej oraz Muzeum Zabawek.
Podróże roku 2020 również rozpoczęły się od spontanicznej wyprawy do Jordanii.
To jedno z niewielu miejsc, które widzieliśmy i możemy powiedzieć, że nas nie zwiodło. Wręcz przeciwnie - wszystko co zobaczywszy przerosło nasze oczekiwania. Warto było się tam wybrać. Podsumowanie wyjazdu do Jordanii →
Kolejna podróż to zupełnie nieplanowany w tej części roku urlop, podczas którego do naszej listy odwiedzonych kontynentów dodaliśmy Afrykę i dwa nowe państwa - Gambię oraz Senegal.
Podczas trzeciego urlopu odwiedziliśmy wyspę w Archipelagu Wysp Kanaryjskich - Lanzarote, w tym zwiedziliśmy również Park Timanfaya.
Czwarty urlop to również druga wizyta w Afryce i po raz pierwszy Tunezja - spędziliśmy tydzień na śródziemnomorskich Karaibach, czyli urlop na wyspie Djerba.
Pozostałe podróże:
- pierwsza prelekcja w Poczekalni Kultury w Darłowie,
- zrobiliśmy ciekawy materiał: Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie,
- w Sercu Polskiego Wybrzeża spędziliśmy trochę czasu, co zaowocowało serią filmową,
- na Dolnym Śląsku odwiedziliśmy Stawy Milickie i Zalew Mietkowski,
- po długiej przerwie wybraliśmy się do wrocławskiego ZOO,
- w Kamieńcu Ząbkowickim odwiedziliśmy Pałac Marianny Orańskiej i mauzoleum w parku,
- w kantynie podróżniczej publikujemy newsy, galerie, notki i dłuższe teksty o tematyce podróżniczej.
Rok 2021 był kolejnym dość niepewnym pod względem podróży, dlatego z góry nic nie planowaliśmy. Nie przeszkadzało nam to jednak ruszyć szturmem w góry, które mamy pod nosem. Najpierw odwiedziliśmy Chełmiec, a potem Szrenicę, Wielką Kopę i Kolorowe Jeziorka, Borową oraz Śmielec. Niskie temperatury sprzyjały wycieczkom, a dzięki zimowej aurze wielokrotnie odkrywaliśmy góry w ekstremalnych warunkach - we mgle, podczas zamieci, a kilka razy doświadczyliśmy zjawiska white-out.
Pierwszy dłuższy urlop spędziliśmy w Lublinie. Miasto urzekło nas swoją historią i legendami. Poza pięknym starym miastem zwiedziliśmy m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej, podziemia, Piwnica pod Fortuną oraz Zamek Królewski, gdzie zaczyna się Szlak Unii Lubelskiej.
W maju polecieliśmy na urlop do Dominikany. Odwiedziliśmy w sumie trzy miasta: Sosúa, Puerto Plata i Santiago de los Caballeros. Wjechaliśmy kolejką linową na górę, po czym zepsuła się dwa dni później.
W lipcu zorganizowaliśmy weekendowy City Break na Sycylii. Odwiedziliśmy Katanię, Taorminę i Aci Castello.
Na przełomie sierpnia i września wybraliśmy się w podróż, którą nazwaliśmy EuroTrip 2021. Celem były Bałkany, przede wszystkim Bośnia i Hercegowina oraz Albania, choć konkretnej trasy podróży nie mieliśmy ustalonej aż do wyjazdu!
Z Wrocławia wylecieliśmy do Dortmundu, następnie do Sarajewa, a stamtąd autobusami podróżowaliśmy przez kilka państw m.in. Czarnogórę i Macedonię Północną. Cała wyprawa trwała ponad dwa tygodnie i kosztowała jakieś śmieszne pieniądze (zobacz szersze podsumowanie).
Tak bardzo spodobały nam się Bałkany, że postanowiliśmy odwiedzić je jeszcze raz w listopadzie. Polecieliśmy na cały tydzień do Budapesztu. Pomimo licznych remontów zwiedziliśmy węgierski parlament oraz Wzgórze Zamkowe.
W 2021 roku mieliśmy następujące plany:
- zwiększyć ilość odwiedzonych państw do 25 (udało się 28) ✔
- nagrać nowe odcinki z cyklu City Break (7 nowych) ✔
- rozpocząć prace na planie nowego serialu (ruszył w 2022 roku) ✖
- pojechać nad Bałtyk ✔
- zorganizować podróż pod namiotem ✖
Zrealizowaliśmy większość założonych celów.
Po bardzo intensywnym 2021 roku oraz wyemitowaniu 53 odcinków, rozpoczęliśmy 2022 rok od urlopu wypoczynkowego, ale w każdym miesiącu zrobiliśmy coś fajnego :)
- All Inclusive w Belek w Turcji. Belek okazał się jednak zbyt monotonny, aby siedzieć tydzień na miejscu. Zwiedziliśmy okolicę - pojechaliśmy do Antalyi oraz Aspendos.
- City Break w Londynie. Z wyjazdu powstały dwie trasy zwiedzania.
- City Break w Brzegu, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy piękne miasto oraz Zamek Piastów Śląskich.
- Urlop w Emiratach Arabskich. Odwiedziliśmy najważniejsze miasta - Abu Zabi i Dubaj. Na pustynię nie starczyło już czasu...
- Cały maj spędziliśmy w świecie cyfrowym, aby dopracować i uruchomić nową wersję strony. Obecna wersja portalu Wiking i Wilkołak jeszcze lepiej przegląda się na urządzeniach mobilnych.
- Urlop w Egipcie (w tym kilka dni ponownie w Emiratach). To był jak na razie najdłuższy urlop w historii naszego duetu - łącznie 19 dni, z czego aż piętnaście w królestwie faraonów.
- W lipcu odwiedziliśmy Darłowo i 10 edycję Festiwalu Media i Sztuka oraz 22 edycję Festiwalu Filmów Skandynawskich.
- W sierpniu rozszerzony weekend w Kołobrzegu. Piękne miejsce, na pewno tam jeszcze wrócimy, aby nagrać jakiś film.
- We wrześniu odwiedziliśmy Śląsk, w tym Katowice, które podczas długiej nieobecności zmieniły się naprawdę nie do poznania.
- Urlop w Sri Lance. To nasza pierwsza wizyta w tym kraju i raczej nie ostatnia, bo jeszcze wszystkiego nie zobaczyliśmy ;)
- W połowie listopada spadł obfity śnieg, dlatego z wielką przyjemnością ruszyliśmy na sudeckie szlaki - będą z tego nowe odcinki.
- Weszliśmy na Niedźwiadki i po raz kolejny odwiedziliśmy Darłowo - tym razem w zimowej scenerii.
Realizacja planu rocznego:
- Zwiększyć ilość odwiedzonych krajów do 35 ✔
- Polecieć za Ocean Indyjski - dotarliśmy na Sri Lankę ✔
- Polecieć w końcu do Egiptu i zobaczyć Piramidy ✔
- Wznowić cykl podróży po Polsce (odwiedzone: Brzeg, Darłowo, Kołobrzeg) ✔
- Wybrać się na ekscytujące podróże sudeckimi szlakami ✔
Plan wykonany w 100% :)
Pierwsze półrocze 2023 roku obfitowało w dalekie podróże. Podczas najdłuższej tegorocznej wyprawy zwiedzaliśmy południe Europy, kolejny kraj Azji Południowo-Wschodniej, a także Bliski Wschód.
Ważniejsze wycieczki:
- styczeń - spędziliśmy weekend w Larnace,
- maj - odwiedziliśmy Ateny oraz Pireus w ramach City Breaka przed wyjazdem do Azji,
- niemal cały maj spędziliśmy w Azji Południowo-Wschodniej. Urlop w Wietnamie uważamy za bardzo udany,
- poświęciliśmy więcej czasu na zwiedzanie stolicy Malezji,
- odwiedziliśmy kolejny Emirat w ZEA - Szardża,
- lipiec - City Break w Belgradzie,
- wrzesień/październik - kilka wyjść w góry,
- październik/listopad - polecieliśmy po raz drugi (w 2023 roku) do Azji, tym razem głównie z myślą o Tajlandii, ale odwiedziliśmy również Hong Kong, Macau, Manilę, Singapur i Dubaj.
Plany i wyzwania na 2023 rok
- zwiększyć ilość odwiedzonych państw do 40 ✔
- zorganizować kolejny AsiaTrip[TM] (w maju: Singapur, Wietnam, Malezja, Filipiny; w listopadzie: Tajlandia) ✔
- zobaczyć nowy kraj bałkański (Serbia) ✔
- udokumentować minimum trzy nowe szlaki rekreacyjne (Niedźwiadki, Starościńskie Skały, Bardo, Zamek Grodno) ✔
- dodać do "odwiedzonych" kolejną wyspę na Morzu Śródziemnym (Cypr) ✔
Wykonane w 100%!
Skrócone kalendarium:
- styczeń-luty - regeneracja po 2023 r.,
- marzec - przygotowania do wielkiej wyprawy,
- kwiecień - Szwecja,
- maj - USA i Gwatemala,
- czerwiec - weekend w Sercu Polskiego Wybrzeża,
- lipiec - bez planów (bo gorrrąco),
- sierpień - trochę podróżowaliśmy po Dolnym Śląsku,
- wrzesień - city break w Sofii,
- październik - pierwsza wizyta w Chinach,
- listopad - Bangkok i Phú Quốc,
Zgodnie z planem ramowym na 2024 rok chcemy:
- zwiększyć ilość odwiedzonych państw do 45 ✔
- odwiedzić kolejne megalotnisko ze światowego TOP10 (Heathrow, LAX) ✔
- polecieć samolotem Airbus A380 ✔
- zobaczyć jakiś kraj Skandynawski (Szwecja) ✔
- postawić stopę na jednym z kontynentów amerykańskich (Ameryka Północna) ✔
- zajrzeć do USA na weekend (udało się nawet na dwa tygodnie) ✔
- skorzystać z bezpłatnej wizy do Chin ✔
- "odpocząć" w Gwatemali ✔
- odpocząć (tym razem na maksa) na wyspie Azji Południowo-Wschodniej ✔
Gotowe relacje wyszukasz w menu górnym klikając na Seriale lub Kierunki, albo za pomocą tagów, pojawiających się na każdej stronie tekstu. Najnowsze podróże zawsze pojawiają się na stronie głównej
Zasięg podróży
Statystyki naszych podróży, a pod spodem mapa państw, które odwiedziliśmy.
Uwagi techniczne
✔ Teksty i notki zamieszczane w serwisie są w całości naszą własnością. Jeśli w materiałach wideo lub na stronie posługujemy się zewnętrznymi materiałami, np. mapami, zdjęciami lotniczymi - zaznaczamy to w materiale. Opisy miejsc jak muzea czy atrakcje turystyczne powstają na bazie dostępnych oficjalnych informacji, naszych osobistych odczuć, a techniczne lub historyczne aspekty konsultujemy z pracownikami placówek.
✔ Tak! Zwiedziliśmy wszystkie miejsca, o których piszemy, a fotki i filmy są naszego autorstwa.
✖ Na stronach portalu nie publikujemy tekstów sponsorowanych, ani nie zarabiamy na publikacji tej formy reklam.
✖ Nie udostępniamy możliwości komentowania postów - tymczasowo opcja ta jest wyłączona z uwagi na skomplikowane wymogi ustawy RODO dotyczące zarządzania danymi użytkowników.
✔ W poradnikach i recenzjach publikujemy informacje, które dotyczą np. cen i godzin otwarcia obiektów. Z uwagi na czynniki, na które nie mamy wpływu, mogą one ulec zmianie, dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie ich na własną rękę. Gdyby okazało się, że uległy zmianie - prosimy o informację. Wasz wkład w aktualizacje treści zostanie odnotowany.
✔ W przypadku zwiedzania atrakcji w odległych miejscach, dobrą praktyką jest sprawdzanie na stronie www lub za pomocą maila informacji o dostępności. Niektóre obiekty mogą być w remoncie lub czasowo zamknięte.
✔ Sekcja “informacje praktyczne” zawiera ostatnie dane dla daty publikacji tekstu. Ceny biletów wstępu są podawane zgodnie z cennikiem placówki, a ceny produktów - podawane zgodnie z datą publikacji artykułu. W przypadku cen w innej walucie podajemy jej stan na dzień spisania cen.
✔ Na dole każdego tekstu znajduje się data aktualizacji - odnosi się ona do ostatniego zapisania tekstu - może to być aktualizacja cen, godzin otwarcia atrakcji czy zmiany foto lub korekty błędu.