Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Poradnik: zainspiruj się do podróży

Tutaj znajdziesz wszelkie niezbędne informacje, które pozwolą opracować plan każdej wyprawy.

Polecane poradniki

Aplikacje w podróży

Najważniejszym przedmiotem, z którym wszędzie chodzimy nie jest już portfel, a smartfon. Doszło do takiego kuriozum, że kieszonkowcom łatwiej wykraść to pierwsze, niż narzędzie rozrywki i komunikacji, które mamy ciągle w rękach. Wielu z nas korzysta ze smartfona w ramach codziennego scrollowania ekranu, dlatego postanowiliśmy przybliżyć zalety płynące z posiadania go w podróży. 

Wiza do Wietnamu

Od 15 sierpnia można ubiegać się o nowy typ wizy do Wietnamu. To od nas zależy, jaki tryb wybierzemy - jednokrotnego wjazdu lub wielokrotnego. Wiza może być ważna do 90 dni!

Prezenty dla podróżnika [aktualizacja 2022]

Są różne okazje do wręczania prezentów. Im więcej tym lepiej, szczególnie gdy chodzi o wyjątkowe osoby. Radzimy na co zwrócić uwagę przy wyborze prezentów, a czego unikać.

Port lotniczy Hamad (DOH)

Wybieracie się daleko w świat na pokładzie samolotu linii Qatar Airways? To pewne, że będziecie przesiadać się na lotnisku w Doha (właściwie Ad-Dauha), które jest nowoczesną wizytówką Kataru i zarazem klejnotem w koronie emiratu. Co robić na lotnisku w trakcie oczekiwania na kolejny lot i przede wszystkim - jak się nie zgubić? O tym piszemy w tym poradniku.

Sri Lanka: wiza online

Sri Lanka to kraj bogaty w zielone krajobrazy, piękne plaże, widowiskowe panoramy, a także z bardzo przyjaźnie nastawionymi do turystów mieszkańcami. Ostatnio Sri Lanka przeżywa prawdziwe oblężenie podróżnych z Polski, którzy chętnie lecą na wyspę zobaczyć jej niesamowite cuda. Aby dostać się do kraju trzeba jednak posiadać wizę. W tym poradniku podpowiemy jak ją zdobyć. 

Port lotniczy Londyn Luton (LTN)

Zapewne nie raz słyszeliście, że Londyn ma więcej niż jedno lotnisko - ma ich konkretnie aż sześć i każde z nich posiada status międzynarodowy. Na potrzeby tego tekstu skupimy się na położonym ok. 50 km na północ od Londynu porcie lotniczym w Luton.

Wybierasz się w podróż? To super!

Ale od czego zacząć?

Najłatwiejszą formą zwiedzania są wycieczki planowane przez biura podróży - najlepiej w formie all inclusive, w której mamy opłacony hotel, posiłki, a na wycieczki jedziemy autobusem prosto z hotelowego podjazdu.

Jednak czy faktycznie takie zwiedzanie pozwala cokolwiek… zwiedzić?

Opinie są podzielone, a wojna w tym temacie trwa na grupach o tematyce podróżniczej w najlepsze. Część podróżników  - w tym przypadku turystów - decyduje się na wycieczki stacjonarne lub objazdowe z góry zaplanowane przez biura, co ma zaletę, gdy nie chcemy nic sami planować lub po prostu nie mamy na to czasu. Warto jednak zaznaczyć, że w takiej formie zwiedzamy miejsca, o których zdecydował za nas ktoś inny

Dla chcących zobaczyć coś więcej, w tym prawdziwy klimat miejsca, polecamy samodzielne organizowanie wycieczek - w czym właśnie pomoże ten poradnik.

w autobusie

Zapinajcie pasy - zabieramy was w budżetową podróż!

Samodzielne podróżowanie wiąże się z dużym zaangażowaniem w proces planowania, podczas którego musimy opracować plan podróży. Jeśli nie kompletny, to przynajmniej ramowy plan podróży, co jednak wiąże się zwykle z ogromnymi oszczędnościami czasu i pieniędzy. Planowane przez nas podróże zawsze kosztują mniej niż połowę średniej oferty biura podróży, która przede wszystkim obejmuje transfer i pobyt w hotelu.

Za co się zabrać, aby opracować plan na naszą kieszeń, z wieloma atrakcjami, bezproblemowym transportem i wygodnym noclegiem? O tym piszemy poniżej.

 

Przyda się podczas planowania podróży

Finanse w podróży - jak płacić bez stresu

Jaką walutę zabrać w zagraniczną podróż? Euro czy dolary? To odwieczne pytanie, które spędza sen z powiek wielu podróżnikom. Jednak po co przepłacać i podwójnie kupować waluty? Co zrobić gdy okaże się, że macie jej za dużo, albo w ogóle za mało?

Aplikacje w podróży

Najważniejszym przedmiotem, z którym wszędzie chodzimy nie jest już portfel, a smartfon. Doszło do takiego kuriozum, że kieszonkowcom łatwiej wykraść to pierwsze, niż narzędzie rozrywki i komunikacji, które mamy ciągle w rękach. Wielu z nas korzysta ze smartfona w ramach codziennego scrollowania ekranu, dlatego postanowiliśmy przybliżyć zalety płynące z posiadania go w podróży. 

Dwa tygodnie z bagażem podręcznym

Często zadawaliście sobie pytanie “czy potrzebuję wszędzie jeździć z dużą walizką lub nosić na plecach 20-kilogramowy bagaż”? Odpowiedź brzmi: nie. I nie dotyczy to tylko krótkich kilkudniowych wycieczek. Spakowaliśmy się w bagaż podręczny i polecieliśmy na drugi koniec świata na ponad dwa tygodnie. Oto nasz praktyczny poradnik.

Bezstresowa odprawa lotniskowa

Na wszystko musi przyjść ten pierwszy raz - także na lot samolotem. Każde oderwanie się maszyny od płyty lotniska to niesamowite doświadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że poprzedza je żmudna procedura, która - niezależnie od lotniska - zawsze będzie wyglądać podobnie. Postanowiliśmy podpowiedzieć, jak bezstresowo przez nią przebrnąć.

 

W większości przypadków sprawa wygląda bardzo podobnie - planujemy transfer, noclegi i zwiedzanie. Każdy region świata na pierwszy rzut oka wydaje się totalnie odmienny od reszty, ale prawie w każdym z nich zasady są takie same. Przykładem mogą być finanse: w XXI wieku nie warto zabierać ze sobą dużych ilości obcej waluty, gdyż na miejscu można ją po prostu wypłacić z bankomatu. Tak, czasem bankomaty stoją nawet na środku pustyni lub w dżungli.

bankomat hnb

Bankomaty znajdziemy dziś nawet w dżungli lub na pustyni.

Poniższy tekst jest wprowadzeniem do szerszego poradnika, którego przygotowanie zajęło nam ponad pięć lat. Zebraliśmy nasze doświadczenia z podróży i opisaliśmy w ośmiu krokach. Warto je prześledzić, aby cieszyć się i móc powiedzieć "miałem udany urlop".

 1. Wybór kierunku
 2. Zbieranie informacji o finansach
 3. Rezerwacja lotów
 4. Rezerwacja noclegów
 5. Planowanie transferu
 6. Układanie planu zwiedzania
 7. Pakowanie bagażu
 8. Dopełnianie formalności

1. Wybór kierunku

Pierwszym i najważniejszym krokiem w planowaniu każdej podróży jest wybór miejsca docelowego (na potrzeby tego tekstu nazwiemy go “kierunkiem”).

Są dwa typy wyboru kierunku podróży:

 • bo zawsze chcieliśmy tam pojechać nieważne jaki koszt,
 • bo jest to tani kierunek i przez to łatwo dostępny.

Jeszcze lepiej jest, gdy obie powyższe opcje się nakładają. 

Kierunki możemy podzielić ze względu na odległość:

 • kraje Unii Europejskiej i Schengen (EOG).
 • kraje graniczące lub znajdujące się w zasięgu budżetowych lotów z UE,
 • inne kontynenty.

W zależności od kierunku, będziemy musieli dopełnić kilku formalności związane z wylotem i nie chodzi o certyfikat szczepień przeciw Covid.

Z tego względu warto wyróżnić:

 1. do krajów EU polecimy zabierając jedynie dowód osobisty. Nie wymagane są żadne dodatkowe formalności jak specjalne szczepienia, czy zakup wizy.
 2. do krajów poza EU, ale będących w zasięgu lotów niskokosztowych polecimy już z paszportem (są nieliczne wyjątki), jeszcze bez zalecanych dodatkowych szczepień, większości przypadków bez obowiązkowej płatnej wizy (wyjątkiem są np. Jordania, Egipt, Oman). 
 3. dalej będą już zalecane dodatkowe szczepienia, a także zakup wizy turystycznej.

Wybierając się do krajów UE warto wyrobić kartę EKUZ, która pozwala zrefundować koszty leczenia. Więcej informacji na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia

Jeśli lecimy poza EU zalecamy zorientować się w zasadach wjazdu. Najczęściej poza paszportem będą potrzebne inne dokumenty, jak na przykład formularz lokalizacyjny (tradycyjny lub elektroniczny) lub płatna wiza turystyczna.

Paszport zabierany w podróż musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski. Wyjątków jest tak mało, że nie warto o nich wspominać.

Warto wiedzieć, że przepis o ważności paszportu minimum 6 miesięcy, nie jest luźną sugestią, tylko umocowanym w prawie państwowym przepisem, za którego złamanie może grozić kara.

Informacje na temat zasad wjazdu szukamy na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych - jest tam w miarę na bieżąco aktualizowane centrum informacji turystycznej

Można posiłkować się informacjami ze stron państw docelowych - prawie zawsze tłumaczonymi na język angielski.

Przed wyjazdem warto odwiedzić lekarza medycyny podróży, który poinformuje nas czy w regionie, do którego lecimy są wymagane dodatkowe szczepienia. Niekiedy szczepienia są obowiązkowe, wówczas bez odpowiednich poświadczeń nie zostaniemy wpuszczeni do kraju. 

Szczepienia czasem są procesem długotrwałym i w przypadku szczepionki z kilku dawek mogą trwać nawet do pół roku.

2. Zbieranie informacji o finansach

Dzisiejszy świat finansów znacznie różni się od tego sprzed dekad, kiedy wycieczki All Inclusive były dostępne dla nielicznych. Dziś nie ma potrzeby powtarzania schematu finansowego sprzed lat, kiedy zabierania ze sobą ogromnej ilości obcych walut następnie wymienianych w kantorach lub u paserów - było oczywistym zabezpieczeniem środków do życia. 

one card

Dawno już daliśmy sobie spokój z zabieraniem twarde waluty na urlop. Bieganie po kantorach, wymiany u cinkciarzy... to nie dla nas. 

Preferujemy i mocno polecamy zabierać w podróż tylko niewielką ilość tzw. twardej waluty. Najczęściej decydujemy się na amerykańskiego dolara, który jako jedna z niewielu walut posiada banknoty o nominale 1$ - na “napiwki”.

W podróż zabieramy zwykle 50$ - staramy się aby część tej kwoty była w banknotach 1$. Rezerwa przydaje się najczęściej na pierwszym lotnisku, gdzie nie ma bankomatów (choć jeszcze na takie nie trafiliśmy) lub gdzie za wyjazd z lotniska trzeba zapłacić ustaloną wcześniej kwotę w gotówce (mafia taksiarska).

Przygotowaliśmy poradnik finansowy dla podróżników, w którym opisujemy stosowane przez nas lifehacki, a także zamieszczamy sprawdzoną listę bankomatów bez prowizji z podziałem na kraje. 

3. Rezerwacja lotów

Po wyborze kierunku podróży oraz ustaleniu ogólnych zasad wjazdowych nastał najciekawszy moment - polowanie na bilety. “Polowanie” to najwłaściwsze określenie, ponieważ do każdego miejsca można dostać się na wiele sposobów. W tej części ograniczamy się do lotów liniami, które dysponują bardzo rozległą siatką połączeń

Do dyspozycji mamy dwa zasadnicze typy linii lotniczych: 

 • niskokosztowe,
 • pozostałe - zwykle dużo droższe. 

Decyzja zależy oczywiście od własnych upodobań, ale ponieważ mottem naszego portalu są “budżetowe podróże” tam, gdzie jest to możliwe - wybieramy tylko tanie loty. Na krótkich trasach świadomie rezygnujemy z posiłków w cenie, bo w tym czasie nie odwodnimy się, ani nie umrzemy z głodu. Zawsze istnieje możliwość zakupienia napojów u obsługi. 

Po wyborze sposób podróżowania, przystępujemy do wyszukiwania biletów. Często w dniu rozpoczęcia wymarzonego urlopu nie będzie lotów w korzystnej cenie - wtedy warto rozejrzeć się kilka dni wstecz lub po wybranym terminie. Być może cena będzie niższa.

karta pokladowa ryanair

Dziś drukowanie karty pokładowej to naprawdę ostateczność...

W przypadku np. Ryanaira czy Wizzaira lepiej nie ryzykować z zakupem biletów u pośredników - po przesunięciu lub odwołaniu lotu wyegzekwowanie zwrotu środków może być... trudne. 

4. Rezerwacja noclegów

Kupując bilety lotnicze wyznaczamy konkretne terminy, w których musimy gdzieś spać. Nasze podejście do tematu wyjaśnia druga część motto - “odrobina luksusu”. Luksusem jest dla nas nocleg na koniec dnia, w którym mamy do dyspozycji własny pokój, z prywatną łazienką i czystą pościelą (niekoniecznie musi tam być telewizor z opcją Smart TV, ale jak jest to nie narzekamy). Oczywiście nie zawsze to się udaje, bo spaliśmy także w tanich hostelach, jak i w namiocie na pustyni. 

Zanim przejdziemy do części z wyszukiwarkami obiektów, zwracamy uwagę na lokalizację - jest ona często po prostu KLUCZOWA dla uznania wyjazdu za udany. Dlaczego? 

hotel

Wybieramy hotele w takiej lokalizacji, aby było blisko do węzłów komunikacyjnych.

Zbieramy informacje na temat danego miejsca. Uwzględniamy wszelkie czynniki komunikacyjne, takie jak: odległości od atrakcji, przystanków komunikacji miejskiej lub międzymiastowej, cen przejazdów itp. Biorąc pod uwagę powyższe zmienne warto wybrać taką lokalizację, aby było nam łatwo się przemieszczać do wybranych miejsc. Zatem:

 • jeśli będziemy jeździć po mieście - znajdujemy nocleg w pobliżu węzła komunikacyjnego,
 • jeśli w mieście jest sieć metra, warto rozważyć nocleg nawet na końcu linii - czasem dojazd do centrum podziemną kolejką trwa mniej niż przejazd autobusem kilku przecznic,
 • jeśli mamy zamiar pojechać za miasto np. koleją, a hotele przy dworcu są drogie, to znajdźmy przystanek na trasie autobusu do dworca, przy którym będzie przystępny cenowo nocleg,
 • jeśli mamy lot o 5:00 rano uwzględnijmy, że będzie trudniej dostać się na lotnisko w środku nocy i może warto spać bliżej, ale za wyższą kwotę.

Nasze ulubione wyszukiwarki:

 • Booking - hotele, hostele i kwatery. Zamawiamy tam często z uwagi na długi staż. Mamy wiele zniżek i często śniadanie w cenie.
 • Sieć Accor (Mercure, Novotel, Ibis) - nocujemy tam często ponieważ posiadamy kartę lojalnościową.
 • AirBNB - wynajem kwater, apartamentów, pokoi czy nawet miejsc w pokoju. Korzystam przeważnie, gdy dwie powyższe opcje zawodzą. 

5. Planowanie transferu z lotniska

W wielu przypadkach lotniska znajdują się poza obszarem miejskim, co wtedy? Po wybraniu konkretnego kierunku warto przestudiować mapę okolicy. Google Maps pozwala sprawdzić jakie linie zatrzymują się na lotniskach i jest to jedno z podstawowych narzędzi jakie polecamy. 

tram dubaj

Zwykle przed terminalem znajdują się przystanki autobusowe - na mapie wystarczy kliknąć na ich ikonę, aby zobaczyć numery linii.

Warto zapytać w wyszukiwarce o możliwe połączenia lub ceny biletów - dla wielu miejsc takie informacje są podawane przy lokalizacji w mapach Google. W przypadku wątpliwości, zajrzyjcie do poradnika na temat transferów lotniskowych, w którym opisaliśmy nieczyste praktyki mafii taksiarzy oraz możliwe budżetowe alternatywy dla lotnisk, które odwiedziliśmy. 

Przydatne będą aplikacje “uberowe” czyli transport na wezwanie będący alternatywą dla drogich taksówek: Uber, Bolt, Careem (kraje arabskie), Grab (kraje azjatyckie) itp. Warto sprawdzić to przed wylotem. A gdy już nie będzie innej opcji niż transport taxi, to przed wejściem do auta ustalcie dokładnie cenę - warto się również potargować.

6. Układanie planu zwiedzania

Gdy mamy już zarezerwowane loty, noclegi i wiemy wszystko na temat komunikacji, należy przystąpić do układania planu zwiedzania. Na początek - ramowego, aby ustalić co chcemy zobaczyć i czy w ogóle starczy nam czasu. 

W tym celu mogą być nam potrzebne różne aplikacje, z których część jest uniwersalna, a niektóre przydadzą się tylko w odwiedzanym przez nas kraju czy mieście. 

Najważniejsze naszym zdaniem są mapy - tu bez zaskoczenia - Google, które pozwalają zawczasu zapisać najbliższą okolicę w pamięci smartfona. Warto jednak podkreślić, że jeśli chcemy korzystać z nawigacji Map Google lub sprawdzać rozkład komunikacji miejskiej, to będzie potrzebny internet. 

Internet przyda się również, aby “zawołać” taksóweczkę, czyli popularnego Ubera, Bolta czy Graba.

taksowka sauhadz

Zamawiane przez apkę pojazdy nie raz pozwoliły nam porządnie zaoszczędzić!

Podczas dłuższego pobytu w jednym miejscu, warto zabezpieczyć tzw. “dzień wolny”, podczas którego można odpocząć - więcej w dalszej części. 

Planując trasę zwiedzania proponujemy uwzględnić więcej czasu, ponieważ prawdopodobnie (a raczej na 100%) nie da się zobaczyć wszystkiego zgodnie z planem. Najlepiej atrakcje z jednego dnia podzielić na obowiązkowe i rezerwowe. Jeśli faktycznie zabraknie czasu na zwiedzanie - te rezerwowe można odwiedzić następnego dnia, lub w uwzględniony wcześniej dzień wolny - jeśli są faktycznie warte zobaczenia. 

pidurangala wiking

W Sri Lance planowaliśmy wejść na Sigiriję oraz Pidurangalę tego samego dnia - na tą drugą musieliśmy ostatecznie wykorzystać dzień wolny.
Odradzamy korzystania z płatnych przewodników w formie książki czy pdfa. Do raz zakupionego produkt nie otrzymacie aktualizacji, a treści - uwierzcie nam na słowo - dezaktualizują się bardzo szybko. Jednym z przykładów z naszych podróży była Tajlandia w 2016 roku, gdzie kupując porządny przewodnik z bieżącego roku (wydany 4 miesiące przed wylotem), odkryliśmy już w drugim dniu zwiedzania, że niewiele z jego treści zgadza się z rzeczywistością. 
Warto sprawdzić godziny otwarcia do atrakcji biletowanych. Jeśli działa do południa - przestawiamy ją na początek listy, a za nią dostawiamy kolejne atrakcje w okolicy, aby nie latać po całym mieście. 

W pierwszej kolejności należy sprawdzić ceny i zasady wstępu (najlepiej na oficjalnych stronach jeszcze przed wyjazdem). Być może będzie to przeszkoda, której nie da się przeskoczyć (zbyt wysoka cena biletu, specjalne zasady dotyczące ubioru).

Dobrą praktyką jest szukanie aplikacji do obsługi komunikacji miejskiej, regionalnej lub kolei. Niektóre aplikacje przydadzą się tylko w wybranych krajach, ale można dzięki nim sprawdzić gdzie dojedziemy, albo gdzie przesiąść się po drodze. W aplikacjach można kupić bilet szybciej niż w automacie lub kiosku.

7. Pakowanie bagażu

Pakowanie to dyscyplina sportowa, która powinna posiadać status olimpijski. Jest to także rytuał, który możemy przeprowadzić na wiele sposobów. 

Najpopularniejsze jest pakowanie do walizki, bo taką możemy ciągnąć za sobą nie obarczając własnego ciała, ale niestety, większość miejsc poza utartymi szlakami nie nadaje się na podróżowanie z walizkami - tam najlepiej sprawdzają się plecaki

Niezależnie od typu podróży i dozwolonego bagażu zalecamy plecak od 30-45 litrów. Taki, który po ściśnięciu wejdzie pod fotel poprzedzający nas. Dlaczego? Nigdy nie wiadomo kiedy wybierzemy się w podróż budżetową z bagażem podręcznym

wilk plecak kolombo

To nasze odkrycie roku w dziedzinie pakowania - plecaki militarne, które po rozsądnym spakowaniu, spełniają wymogi linii lotniczych.

Wymiary bagażu podręcznego określone są w regulaminach linii lotniczych - zwykle wszystkie linie posiadają podobne standardy. Na dzień dzisiejszy na przeloty Ryanairem i Wizzairem zabieramy plecaki 30-to litrowe, które - porządnie ściągnięte paskami - mieszczą się pod fotelem.  

Jak się spakować i co zabrać? Lista jest zwykle długa i podyktowana osobistymi doświadczeniami. Na pewno warto stosować lifehacki i zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, o których powiedzieliśmy w specjalnym filmowym poradniku.

W powyższym poradniku omówiliśmy również sporny temat odzieży - czy na pewno potrzebujemy mieć ciuchy na każdy dzień? Przecież wszędzie są ogólnodostępne pralnie!

8. Dopełnianie formalności

Po przejściu poprzednich siedmiu kroków została ostatnia prosta rzecz - ubezpieczyć się, ale ten podpunkt warto zacząć od przypomnienia czym jest karta EKUZ

EKUZ - karta ubezpieczenia zdrowotnego ważna na terenie UE - pisaliśmy o tym wyżej. Kawałek plastiku, który wiele razy uratował podróżników przed utratą dużej ilości kasy na niezbędne leczenie, choć sama karta nie uwalnia podróżnego od całkowitego kosztu leczenia. Kartę EKUZ wyrabia się raz na 18 miesięcy (dla osoby pracującej) i zajmuje tyle miejsca co karta płatnicza, dlatego polecamy zapoznać się z oficjalnym opisem

Ewentualne koszty leczenia zapłaci za nas ubezpieczyciel - polecamy wykupienie polisy obejmującej cały pobyt za granicą. Ubezpieczenie czasem jest obowiązkowe, ale warto je posiadać na wypadek nieprzewidzianych wypadków. 

Zakup ubezpieczenia przez internet trwa kilka minut - w sieci jest multum wyszukiwarek i porównywarek. Otrzymaną drogą elektroniczną polisę trzeba wydrukować - najlepiej w kilku kopiach i jedną nosić ze sobą.

W wielu przypadkach istotną formalnością jest zakup wizy turystycznej. Radzimy tego nie odkładać na ostatnią chwilę! Często czas akceptacji wniosku może trwać tydzień, a w niektórych przypadkach wniosek może zostać odrzucony, jeśli będzie błędnie wypełniony - wówczas trzeba zacząć procedurę od początku.

Mimo wszystko polecamy zakupić wizę przez internet, co jest możliwie w zdecydowanej większości przypadków. Czasem wynika z tego konkretna korzyść - podróżni posiadający wizę przechodzą szybciej przez kolejkę paszportową, natomiast finansowa korzyść może być taka, że po prostu przez internet jest taniej.

Zapraszamy do korzystania! Zainspiruj się do podróży.


Poradniki (od najnowszego)

Transfer lotniskowy

Lotnisko - jak dojechać i jak wrócić. To odwieczne pytanie, które zadajemy sobie zawsze przed podróżą.…

Port lotniczy Berlin Brandenburg (BER)

Port lotniczy Berlin Brandenburg im. Willy’ego Brandta jest jedynym portem lotniczym Berlina i obecnie trzecim pod…

Port lotniczy Kraków-Balice (KRK)

Międzynarodowy port lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice jest obecnie drugim (po lotnisku Chopina w Warszawie) pod względem…

Port lotniczy Sauhadż (HMB)

Port lotniczy Sauhadż-Mubarak znajduje się ok. 25 km na południe od miasta Sauhadż w Egipcie. Lotnisko uruchomiono w maju 2010 roku…

Port lotniczy Belgrad (BEG)

Port lotniczy im. Nikoli Tesli w Belgradzie (BEG) przechodzi obecnie proces modernizacji. Stary, modernistyczny terminal pamiętający…

Port lotniczy Dubaj (DXB)

Pierwszy port lotniczy w Dubaju powstał dopiero w 1959 roku i był małym prowincjonalnym lotniskiem obsługującym jedynie niewielkie jednostki.…

Port lotniczy Budapeszt (BUD)

Lotnisko pod Budapesztem to największy międzynarodowy port lotniczy Węgier. Od 2011 roku patronem lotniska jest Ferenc…

Port lotniczy Kolombo (CMB)

Międzynarodowy Port lotniczy Kolombo położony jest w miejscowości Katunayake, 35 km na północ od centrum Kolombo. Jest…

Port lotniczy Phu Quoc (PQC)

Międzynarodowy port lotniczy Phú Quốc znajduje się ok. 10 km od największego miasta wyspy Dương…

Port lotniczy KLIA w Kuala Lumpur (KUL)

Kuala Lumpur International Airport (KLIA) jest jednym z największych lotnisk w Azji Południowo-Wschodniej. Oddalony o 44 km od centrum…

Szybki pociąg KLIA Express

Kolejowe połączenie KLIA Ekspres to najszybszy sposób przejazdu z międzynarodowego lotniska Kuala Lumpur do centrum miasta.

Port lotniczy Ho Chi Minh (SGN)

Port lotniczy w Ho Chi Minh City nosi nazwę Tân Sơn Nhất (SGN). To największy port lotniczy…

Wietnam: turystyczny pakiet internetowy

Gdy słyszymy po raz pierwszy “Socjalistyczna Republika Wietnamu”, kojarzymy czasy biedy z końca ubiegłego stulecia. Brak…

Port lotniczy Ateny (ATH)

Największe greckie lotnisko znajduje się w pobliżu Aten i tak jest najczęściej określane. W rzeczywistości port, który odprawia…

Port lotniczy Singapur (SIN)

Lotnisko Changi w Singapurze to jedyne międzynarodowe lotnisko działające w tym małym wyspiarskim kraju. Otwarte w 1981 roku…

Port lotniczy Manila (MNL)

Największe lotnisko na Filipinach znajduje się zaledwie 9,5 km od centrum stolicy, ale leży już w kompletnie…

Port lotniczy Abu Zabi (AUH)

Międzynarodowe lotnisko w Abu Zabi znajduje się we wschodniej części miasta, ok. 26 km od centrum. Jest drugim…

Port lotniczy Larnaka (LCA)

Port lotniczy w Larnace położony jest zaledwie 5 km od centrum miasta. Dojazd autobusem miejskim zajmuje…

Port lotniczy Londyn Luton (LTN)

Zapewne nie raz słyszeliście, że Londyn ma więcej niż jedno lotnisko - ma ich konkretnie…

Aplikacje w podróży

Najważniejszym przedmiotem, z którym wszędzie chodzimy nie jest już portfel, a smartfon. Doszło do takiego kuriozum, że…

Wiza do Wietnamu

Od 15 sierpnia można ubiegać się o nowy typ wizy do Wietnamu. To od nas zależy,…

Bezstresowa odprawa lotniskowa

Na wszystko musi przyjść ten pierwszy raz - także na lot samolotem. Każde oderwanie się…

Prezenty dla podróżnika [aktualizacja 2022]

Są różne okazje do wręczania prezentów. Im więcej tym lepiej, szczególnie gdy chodzi o wyjątkowe osoby.…

Sri Lanka: turystyczne pakiety internetowe

Podczas dłuższych podróży warto posiadać kontakt ze światem, dlatego po przylocie na lotnisko Bandaranaike International…

Port lotniczy Hamad (DOH)

Wybieracie się daleko w świat na pokładzie samolotu linii Qatar Airways? To pewne, że będziecie przesiadać…

Sri Lanka: wiza online

Sri Lanka to kraj bogaty w zielone krajobrazy, piękne plaże, widowiskowe panoramy, a także z bardzo przyjaźnie nastawionymi…

Indie: jak aplikować o wizę online

Na pewno każdy z was słyszał niesamowite opowieści o Indiach - kraju wielkich kontrastów, kilkudziesięciu wyznań, ponad…

Revolut w podróży

Przylatując do obcego państwa najlepiej jest płacić jego własną walutą. Na prostym przykładzie z Polski zrozumiemy,…

Egipt: jak aplikować o wizę online

Wiza do Egiptu jest jednym z tematów, który dzieli uczestników internetowych forów, bowiem możliwe jest zakupienie…

Jak zakupić i doładować internet z Orange w Egipcie

W Egipcie funkcjonuje kilku usługodawców telefonii komórkowej oferujących zakup mobilnych pakietów internetowych. Oferta u każdego wygląda…

Autobus z Abu Zabi do Dubaju

Popularnym kierunkiem urlopowym w ostatnich latach jest Dubaj. Ale co zrobić jeśli do Emiratów lecimy przez…

Wycieczki i finanse w Gambii

Garść porad dla osób planujących urlop w Gambii.

Nowe podejście do urlopów. Jak zaplanować, żeby nie stracić?

Planowanie urlopów w dobie pandemii to ogromne wyzwanie, które niesie ze sobą ryzyko utraty sporych środków…

Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych

Podczas odbywania dalszych podróży mamy okazję do zwiedzania lokalnej kultury, tradycji i kuchni. Zawsze korzystamy z okazji,…

Finanse w podróży - jak płacić bez stresu

Jaką walutę zabrać w zagraniczną podróż? Euro czy dolary? To odwieczne pytanie, które spędza sen…

Gdzie i jak spać w Jordanii

W Jordanii spędziliśmy sześć dni, podczas których przejechaliśmy prawie 800 kilometrów. Spaliśmy w kilku lokalizacjach, w hostelach i hotelach…

Dwa tygodnie z bagażem podręcznym

Często zadawaliście sobie pytanie “czy potrzebuję wszędzie jeździć z dużą walizką lub nosić na plecach 20-kilogramowy…