Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Port lotniczy Dubaj (DXB)

✷ Poradnik

Port lotniczy Dubaj (DXB)

środa, 02-08-2023 r.  

Dubaj - przewodnik po gigantycznym lotnisku

Pierwszy port lotniczy w Dubaju powstał dopiero w 1959 roku i był małym prowincjonalnym lotniskiem obsługującym jedynie niewielkie jednostki. Dzisiejszy port DXB to ogromny kompleks, który jest bazą dla floty linii lotniczych Emirates. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Położony zaledwie 5 km na północ od centrum Dubaju port lotniczy już w 2017 roku był trzecim największym lotniskiem świata pod względem odprawionych pasażerów (88 milionów). Osiągnął to w zaledwie 58 lat.

lot pustynia

Nasz samolot na płycie przy Terminalu 1. W tle budynki z bramkami C i B.

Ogromnym wydarzeniem w regionie było otwarcie Terminala nr 2 w 1998, a następnie Terminala nr 3 w 2008 roku, który w dniu otwarcia był największym pod względem powierzchni budynkiem na świecie (obecnie na drugim miejscu).

W 2009 roku otwarto dwie stacje metra, będące przedłużeniem czerwonej linii, z kolei zielona linia metra przebiega ok. 1 km na północ od lotniska (stacja Dubai Airport Free Zone), z której można dojechać do Terminala 2 busem lub taxi.

skrzydlo w dubaju

Witamy w Dubaju!
Linie Emirates rządzą na lotnisku w Dubaju. Mają terminal niemal na wyłączność i obsługują 60% lotów w rejonie Bliskiego Wschodu. 

Po przylocie

Samolot parkuje pod satelitą oznaczonym literą D, z którego podróżni zostają przegonieni na peron autonomicznej kolejki łączącej bramki z Terminalem 1.

samolot cebu pacific

Samolot nieśmiało wysunął dziób do zdjęcia ;)

Kolejka lotniskowa pozwala dotrzeć do oddalonego o 1,2 km Terminala nr 1.

kolejka terminal 1

Na pociąg trzeba chwilę poczekać - ruch jest ogromny.

kontrola paszportowa

Kolejki do kontroli paszportowej ograniczono do niezbędnego minimum.

Już w terminalu przechodzimy kontrolę paszportową (w naszym przypadku w automatach), po czym przechodzimy do długiego holu z taśmami do odbioru bagażu (jak zwykle przechodzimy dalej, bo nic tutaj nie odbieramy). Przy wyjściu ze strefy bagażowej skanujemy plecaki i udajemy się do stacji metra. 

bankomaty

Po drodze mijamy bankomaty i kantory. Idziemy dalej - do metra.

Aby dotrzeć do stacji metra trzeba wejść na kładkę zawieszoną nad ulicą. W niewielkim holu stoją automaty, w których można kupić bilet lub doładować kartę NOL. Ponieważ tym razem planowaliśmy po Emiratach trochę pojeździć, doładowaliśmy karty kwotą 100 AED.

kasy metra

Hol metra z kasami, automatami i zejściem na perony.

Dojazd do centrum miasta

Przy lotnisku znajdują się aż dwie stacje metra - w terminalach 1 oraz 3. Linia czerwona łączy lotnisko z południem miasta - prowadzi bezpośrednio do Expo 2020, a po drodze zatrzymuje się m.in. w centrum Deira, przy Dubai Frame, Muzeum Przyszłości, Burdż Chalifa, Mall of Emirates oraz niedaleko Mariny.

metro na lotnisku

Stacja metra w Dubaju.

Zasada poruszania się po mieście jest bardzo prosta i omówiliśmy ją już przy kilku naszych odcinkach. Szerzej o metrze w Dubaju i karcie NOL opowiadamy w odcinku o komunikacji miejskiej Emiratów. 

Lotnisko obsługują autobusy linii: 

  • do Deiry - 4, 11A
  • do dworca Al Ghibaiba - 33, 44
  • do Szardży - 24
  • do dworca Satwa - 32C, C01
  • do Gold Souq Bus Station oraz Ras Al Khor - 64A, X64
  • do Baniyas Square Metro - 77

Ponadto N30 kursuje pomiędzy terminalami 2-1-3 i dalej do International City.

Podróże po emiratach na własną rękę

Zjednoczone Emiraty Arabskie to nowoczesny kraj, w skład którego wchodzi 7 państw składowych tworzących niewielką federację. Choć najlepiej znane są słynący z bogactwa Dubaj oraz będące stolicą Abu Zabi, to warto mieć na uwadze, że w mniejszych emiratach również dzieją się ciekawe rzeczy. Z własnego doświadczenia wiemy, że jest tam również spokojniej i prostu taniej.

Dla osób, które szukają plaży lub wypoczynku, pozostałe emiraty, jak Szardża czy Adżman, mogą być strzałem w dziesiątkę.

plaza palmy

Widok na plażę z autobusu relacji Dubaj-Szardża.

Jak tam dojechać? Do położonych na północ od Dubaju emiratów dotrzemy bezpośrednio z lotniska - pomogą w tym autobusy DXB2-1. Ich celem jest położony w Adżamanie dworzec autobusowy Al Musalla.

Do emiratu Fudżajry oraz Al Ain - położonej na pustyni oazy wpisanej na listę UNESCO, dotrzemy autobusami dubajskiej firmy komunikacyjnej RTA. Więcej piszemy tutaj:

Przed wylotem

Przede wszystkim musimy zaznaczyć, że bramki odlotów znajdują się w oddzielnych budynkach, rozmieszczonych za halami przylotów/odlotów. To oznacza, że na lotnisku w Dubaju trzeba sporo biegać, a jeśli przez pomyłkę trafia się na zły terminal, to może być już pozamiatane

eskalator

Eskalatory pozwalają szybciej pokonać odległości, ale nawet one nie czynią cudów :)

Poniżej opisujemy wszystkie budynki (3 terminale, 4 budynki z bramkami) - mapę można sprawdzić na tej stronie.

  • Terminal 1 to czteropoziomowy budynek. Na górze znajduje się niewielka strefa gastronomiczna i również stacja kolejki (tylko dla podróżnych po odprawie) do satelity z bramkami D1-D32 (tam przylecieliśmy z Filipin).
    Nieco niżej znajduje się hala odlotów z dziewięcioma rzędami stanowisk do nadawania bagażu. Parter to hala przylotów (tu również jest 9 pasów do odbioru bagażu), a niżej znajduje się wejście do tunelu prowadzącego do bramek satelity C1-C50 (z tego budynku można przejść do budynku i bramek B1-B32).
    T1 obsługuje prawie wszystkie międzynarodowe loty z wyjątkiem Emirates. Polecimy stąd m.in. Air China, IndiGo, AirFrance, British Airways, Finn Air, Lufthansa, Norwegian, Singapore Airlines, Thai Airways, Cebu Pacific… Do Terminala 1 dociera metro - stacja znajduje się na poziomie -1.

  • Terminal 2 to niewielka hala położona w północnej części lotniska (tam nie dociera metro) i jest mało prawdopodobne, że akurat z tamtego będziecie odlatywać. Obsługuje flydubai oraz głównie regionalne linie z Bliskiego Wschodu, Środkowej i Południowej Azji.

  • Terminal 3 jest po prostu ogromny! Składa się z dwóch poziomów - na górze odloty, na dole przyloty ze stacją kolejki do satelity z bramkami A1-A24. Hala odlotów podzielona jest na część dla podróżnych klas ekonomicznych oraz Pierwszej i Biznes Klasy. Na końcu długiego korytarza jest kontrola paszportowa, a za nią wejście do satelity z bramkami B. Znajduje się tam również stacja kolejki do satelity z bramkami A.
    Terminal obsługuje linie Emirates, flydubai oraz Qantas Airways. Do Terminala 3 dociera metro - stacja znajduje się na poziomie -1.

do metra

Po udanej podróży biegniemy do metra, a potem już tylko zwiedzać i odpoczywać ;)

Warto wiedzieć

Ruch na lotnisku DXB ciągle się zwiększa, dlatego zdecydowano o budowie nowego portu lotniczego na południu miasta w dzielnicy Jebel Ali. 

Nowe lotnisko Dubai World Central - Al Maktoum od DXB dzieli aż 35 km. Oba porty lotnicze mają działać w synergii - ma to zapewnić nowa linia metra. 

Dubai World Central obsługuje linie flydubai, Gulf Air, Jazeera, Rotana, TUI, Air Moldova. 


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 07-09-2023 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 83 600 km²
Ludność: 10 077 640 osób
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+04:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: UAE
Kod lotniczy: A6
Numer kierunkowy: +971
Domena internetowa: .ae
Miejscowości
Stolica: Abu Zabi (ludność: 1 483 000 mieszkańców)
Inne miasta: Dubaj, Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma, Fudżajra, Umm al-Kajwajn
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 Dirham Emiratów (AED) = 0,86 PLN (kurs z 2022-04-12 r.)
1 dirham = 100 filsów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000; monety: 25, 50 filsów, 1 dirham
Więcej o finansach i bankomatach bez prowizji

Tagi

  
✪ poradnik ✪ port lotniczy ✪ na urlopie ✪ Emiraty ✪ Zjednoczone Emiraty Arabskie ✪ Abu Zabi