Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Port lotniczy Dubaj (DXB)
     
      środa, 02-08-2023 r.

Port lotniczy Dubaj (DXB)

W tle ogromna hala satelity z bramkami do samolotów. Przed halą stoją największe maszyny Emirates. | autor zdjęcia: Sebastian Janiszewski

Dubaj - przewodnik po gigantycznym lotnisku

Pierwszy port lotniczy w Dubaju powstał w 1959 roku i był małym prowincjonalnym lotniskiem. Dzisiejszy port DXB to ogromny kompleks, który jest bazą dla floty linii lotniczych Emirates. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Położony zaledwie 5 km na północ od centrum Dubaju port lotniczy już w 2017 roku był trzecim największym lotniskiem świata pod względem odprawionych pasażerów (88 milionów). Osiągnął to w zaledwie 58 lat.

Nasz samolot na płycie przy Terminalu 1. W tle budynki z bramkami C i B.

Ogromnym wydarzeniem w regionie było otwarcie Terminala nr 2 w 1998, a następnie Terminala nr 3 w 2008 roku, który w dniu otwarcia był największym pod względem powierzchni budynkiem na świecie (obecnie na drugim miejscu).

W 2009 roku otwarto dwie stacje metra, będące przedłużeniem czerwonej linii, z kolei zielona linia metra przebiega ok. 1 km na północ od lotniska (stacja Dubai Airport Free Zone), z której można dojechać do Terminala 2 busem lub taxi.

skrzydlo w dubaju

Witamy w Dubaju!
Linie Emirates rządzą na lotnisku w Dubaju. Mają terminal niemal na wyłączność i obsługują 60% lotów w rejonie Bliskiego Wschodu. 

Po przylocie

Samolot parkuje pod satelitą oznaczonym literą D, z którego podróżni zostają przegonieni na peron autonomicznej kolejki łączącej bramki z Terminalem 1.

samolot cebu pacific

Samolot nieśmiało wysunął dziób do zdjęcia ;)

Kolejka lotniskowa pozwala dotrzeć do oddalonego o 1,2 km Terminala nr 1.

kolejka terminal 1

Na pociąg trzeba chwilę poczekać - ruch jest ogromny.

kontrola paszportowa

Kolejki do kontroli paszportowej ograniczono do niezbędnego minimum.

Już w Terminalu przechodzimy kontrolę paszportową (w naszym przypadku w automatach). Jeśli jesteśmy w ZEA drugi, lub kolejny raz, to odprawę możemy przejść w automatycznych bramkach Smart Gates.

t1 smart gates przylot

Bramki Smart Gates w hali przylotów.

W dalszym etapie przechodzimy do holu z taśmami po odbiór bagażu (my jak zwykle przechodzimy dalej, bo nic tutaj nie odbieramy). Przy wyjściu ze strefy bagażowej skanujemy plecaki i udajemy się do stacji metra. 

t1 odbior bagazu

Strefa odbioru bagażu w Terminalu 1.

Po drodze można wybrać kasę z bankomatów, wymienić walutę lub wynająć samochód.

bankomaty

Po drodze mijamy bankomaty i kantory. Idziemy dalej - do metra.

Po wyjściu z hali przylotów udajemy się do metra. Stacje znajdują się zarówno przy Terminalu T1 i T3. Prowadzi do nich kładka zawieszona nad ulicą.

W niewielkim holu stoją automaty, w których można kupić bilet lub doładować kartę NOL.

kasy metra

Hol metra z kasami, automatami i wejściem na perony.

Dojazd do centrum miasta

Przy lotnisku znajdują się aż dwie stacje metra - w terminalach 1 oraz 3. Linia czerwona łączy lotnisko z południem miasta - prowadzi bezpośrednio do Expo 2020, a po drodze zatrzymuje się m.in. w centrum Deira, przy Dubai Frame, Muzeum Przyszłości, Burdż Chalifa, Mall of Emirates oraz niedaleko Mariny.

metro na lotnisku

Stacja metra w Dubaju.

Zasada poruszania się po mieście jest bardzo prosta i omówiliśmy ją już przy kilku naszych odcinkach. Szerzej o metrze w Dubaju i karcie NOL opowiadamy w odcinku o komunikacji miejskiej Emiratów. 

Lotnisko obsługują autobusy linii: 

  • do Deiry - 4, 11A
  • do dworca Al Ghibaiba - 33, 44
  • do Szardży - 24
  • do dworca Satwa - 32C, C01
  • do Gold Souq Bus Station oraz Ras Al Khor - 64A, X64
  • do Baniyas Square Metro - 77

Ponadto N30 kursuje pomiędzy terminalami 2-1-3 i dalej do International City.

Podróże po emiratach na własną rękę

Zjednoczone Emiraty Arabskie to nowoczesny kraj, w skład którego wchodzi 7 państw składowych tworzących niewielką federację. Choć najlepiej znane są słynący z bogactwa Dubaj oraz będące stolicą Abu Zabi, to warto mieć na uwadze, że w mniejszych emiratach również dzieją się ciekawe rzeczy. Z własnego doświadczenia wiemy, że jest tam również spokojniej i prostu taniej.

Dla osób, które szukają plaży lub wypoczynku, pozostałe emiraty, jak Szardża czy Adżman, mogą być strzałem w dziesiątkę.

plaza palmy

Widok na plażę z autobusu relacji Dubaj-Szardża.

Jak tam dojechać? Do położonych na północ od Dubaju emiratów dotrzemy bezpośrednio z lotniska - pomogą w tym autobusy DXB2-1. Ich celem jest położony w Adżamanie dworzec autobusowy Al Musalla.

Do emiratu Fudżajry oraz Al Ain - położonej na pustyni oazy wpisanej na listę UNESCO, dotrzemy autobusami dubajskiej firmy komunikacyjnej RTA. Więcej piszemy tutaj:

Przed wylotem

Przede wszystkim musimy zaznaczyć, że bramki odlotów znajdują się w oddzielnych budynkach, rozmieszczonych za halami przylotów/odlotów. To oznacza, że na lotnisku w Dubaju trzeba sporo biegać, a jeśli przez pomyłkę trafia się na zły terminal, to może być już pozamiatane

eskalator

Eskalatory pozwalają szybciej pokonać odległości, ale nawet one nie czynią cudów :)

Poniżej opisujemy wszystkie budynki (3 terminale, 4 budynki z bramkami) - mapę można sprawdzić na tej stronie.

Terminal 1

Terminal 1 na lotniku Dubaj DXB to czteropoziomowy budynek. Na górze znajduje się niewielka strefa gastronomiczna i również stacja kolejki (tylko dla podróżnych po odprawie) do satelity z bramkami D1-D32 (tam przylatują i odlatują samoloty Cebu Pacific do Manili).

t1 strefa gastro

Strefa gastronomiczna w Terminalu 1.

W strefie gastronomicznej znajduje się kilkanaście restauracji i kawiarni. Polecamy poszukać stoliku przy oknie, skąd są fajne widoki na kołujące samoloty.

samolot a380

Podczas konsumowania śniadania udało się nam ustrzelić ogromny Airbus A380!

Hala odlotów podzielona jest na sześć stref (Area 1-6), w których znajdują się stoiska do odprawy. Odlatując do Manili z Cebu Pacific musieliśmy pojawić się w strefie 2, gdzie odbieraliśmy karty pokładowe.

Ponieważ nie udało nam się zrobić odprawy online (błąd strony www), dokonaliśmy ją na lotnisku - w Cebu Pacific jest to usługa bezpłatna.

t1 nadawanie bagazu

Rzędy stoisk do nadawania bagażu w Terminalu 1.

Dodatkowo obsługa bez problemu przydzieliła nam miejsca obok siebie w ostatnich rzędach przy oknie, gdzie są już tylko dwa siedzenia. 

Na parterze Terminalu nr 1 jest hala przylotów (tu również jest 9 pasów do odbioru bagażu), a niżej znajduje się wejście do tunelu prowadzącego do bramek satelity C1-C50 (z tego budynku można przejść do budynku i bramek B1-B32).

T1 obsługuje prawie wszystkie międzynarodowe loty z wyjątkiem Emirates. Polecimy stąd m.in. Air China, IndiGo, Air France, British Airways, Finnair, Lufthansa, Norwegian, Singapore Airlines, Thai Airways, Cebu Pacific. 

Po nadaniu bagażu i odbiorze biletów udajemy się w stronę “All Departure Gates”. Za drzwiami ustawiamy się w kolejce do kontroli paszportowej (polecamy automaty Smart Gates).

t1 smart gates wylot

Kolejny raz przechodzimy przez Smart Gates.

Następnie schodami wjeżdżamy na górę i udajemy się do kolejki, która zawiezie nas do właściwych bramek (w naszym przypadku strefa D).

kolejka

Do satelity z bramkami jedziemy kolejką.

Docieramy do strefy bezcłowej, gdzie znajdują się bramki oznaczone literą D. Jeśli okaże się, że źle trafiliśmy - w terminalu jest autobus, który pomoże w transferze do pozostałych bramek oznaczonych literami A, B, C, F - są one w innych budynkach).

t1 duty free

W oczekiwaniu na samolot można zrobić zakupy w sklepach oraz przekąsić coś ciepłego w restauracji.

Do samolotu wchodzimy przez rękaw.

Terminal 2

Terminal drugi to niewielka hala położona w północnej części lotniska (tam nie dociera metro) i jest mało prawdopodobne, że akurat z tamtego będziecie odlatywać.

Terminal 2 na lotnisku Dubaj DXB obsługuje flydubai oraz głównie regionalne linie z Bliskiego Wschodu, Środkowej i Południowej Azji, a także loty czarterowe.

Terminal 3

Terminal 3 jest po prostu ogromny!

Składa się z dwóch poziomów - na górze odloty, na dole przyloty ze stacją kolejki do satelity z bramkami A1-A24. Hala odlotów podzielona jest na część dla podróżnych klas ekonomicznych oraz Pierwszej i Biznes Klasy.

t3 odloty

Hol główny w Terminalu nr 3.

Na końcu długiego korytarza jest kontrola paszportowa, a za nią wejście do satelity z bramkami B. Znajduje się tam również stacja kolejki do satelity z bramkami A.

Terminal 3 odprawa głównie linie Emirates, ale polecimy stamtąd również flydubai oraz Qantas Airways. 

t3 emirates

Wszystko jest tu obrandowane logo linii lotniczych Emirates, poczynając od potykaczy, na stoiska do owijania bagażu kończąc.

W terminalu znajdują się również automaty, w których można zrobić check-in.

do metra

Po udanej podróży biegniemy do metra, a potem już tylko zwiedzać i odpoczywać ;)

Przechowalnia bagażu na lotnisku w Dubaju

W terminalach 1 i 3 znajduje się przechowalnia bagażu. Są one jednak dość drogie, a opłata dotyczy 12 godzin, a nie całego dnia. 

  • Terminal 1 - Bagaż standardowy - 40 AED. Bagaż niewymiarowy - 50 AED.
  • Terminal 3 - Bagaż standardowy - 35 AED. Bagaż niewymiarowy - 40 AED.

Lokalizacja w Terminalu 1 - hala przylotów, koło Boots Pharmacy. Lokalizacja w Terminalu 3 - hala przylotów, za Boots Pharmacy (wyjście Exit 1).

przechowalnia bagazu

Przechowalnia bagażu w Terminalu 1.

Ceny wodny na lotnisku w Dubaju

woda automat

Cena wody w automatach lotniskowych.

Woda na lotniskach w Emiratach drożeje z każdą kolejną wizytą. Pamiętamy jeszcze czasy, gdy butelka 0,5l kosztowała 1 EAD, a obecnie w automatach (gdzie jest najtaniej) kosztuje już minimum 3 AED.

Na szczęście sytuację ratują darmowe wodopoje - można przy nich napełnić butelki.

wodopoje

Wodopoje są dostępne w różnych częściach Terminalu.

Metro do lotniska DXB

t1 metro peron

Peron metra przy Terminalu T1.

Do portu lotniczego Dubaj dociera czerwona linia metra. Są tam aż dwie stacje metra - w terminalach 1 oraz 3. Linia czerwona łączy lotnisko z południem miasta - prowadzi bezpośrednio do Expo 2020, a po drodze zatrzymuje się m.in. w centrum Deira, przy Dubai Frame, Muzeum Przyszłości, Burdż Chalifa, Mall of Emirates oraz niedaleko Mariny.

  • Na stacji metra przy Terminalu nr 1 - perony są na jednym poziomie (trzeba zawczasu zdecydować się, w którą stronę jedziemy). 
  • Na stacji metra przy Terminalu nr 3 - perony są na różnych poziomach i naszym zdaniem łatwiej się w tym odnaleźć, bo z jednego peronu można przejść bezpośrednio na drugi.

t3 metro peron

Dwupoziomowy peron przy Terminalu nr 3.

Lotnisko Dubai World Central - Al Maktoum

Ruch na lotnisku DXB ciągle się zwiększa, dlatego zdecydowano o budowie nowego portu lotniczego na południu miasta w dzielnicy Jebel Ali. 

Nowe lotnisko Dubai World Central - Al Maktoum od DXB dzieli aż 35 km. Oba porty lotnicze mają działać w synergii - ma to zapewnić nowa linia metra. 

Dubai World Central obsługuje linie flydubai, Gulf Air, Jazeera, Rotana, TUI, Air Moldova. 


Ostatnia modyfikacja: piątek, 19-01-2024 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Galeria
Przydatne informacje
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 83 600 km²
Ludność: 10 077 640 osób
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+04:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: UAE
Kod lotniczy: A6
Numer kierunkowy: +971
Domena internetowa: .ae
Miejscowości
Stolica: Abu Zabi (ludność: 1 483 000 mieszkańców)
Inne miasta: Dubaj, Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma, Fudżajra, Umm al-Kajwajn
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,89 AED (Dirham Emiratów) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dirham = 100 filsów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000; monety: 25, 50 filsów, 1 dirham
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Wiza do Wietnamu 2024
 Poradnik

Wiza do Wietnamu 2024

Wietnamska e-Visa została wprowadzona 2 lutego 2017 roku. Pozwala bezproblemowo ubiegać się o elektroniczny dokument wjazdu do kraju nie wychodząc z domu.

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe
 Poradnik

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe

Temat kart SIM w Tajlandii rozgrzewa internetowe fora do czerwoności. Specjalnie dla was sprawdziliśmy ofertę na lotnisku i w popularnym azjatyckim spożywczaku.

Plecaki w podróży
 Poradnik

Plecaki w podróży

Bagażu, z którym wybieramy się w dalekie podróże nie powinniśmy wybierać losowo. Od materiału i wykonania zależy, ile rzeczy do niego zmieścimy i czy będzie nam się z nim wygodnie podróżowało.

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA
 Poradnik

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA

Aby wjechać do USA od listopada 2019 roku trzeba wystąpić o zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży - ESTA.