Położony zaledwie 5 km na północ od centrum Dubaju port lotniczy już w 2017 roku był trzecim największym lotniskiem świata pod względem odprawionych pasażerów (88 milionów). Osiągnął to w zaledwie 58 lat.
- Nasz samolot na płycie przy Terminalu 1. W tle budynki z bramkami C i B.
Ogromnym wydarzeniem w regionie było otwarcie Terminala nr 2 w 1998, a następnie Terminala nr 3 w 2008 roku, który w dniu otwarcia był największym pod względem powierzchni budynkiem na świecie (obecnie na drugim miejscu).
W 2009 roku otwarto dwie stacje metra, będące przedłużeniem czerwonej linii, z kolei zielona linia metra przebiega ok. 1 km na północ od lotniska (stacja Dubai Airport Free Zone), z której można dojechać do Terminala 2 busem lub taxi.
- Witamy w Dubaju!
Linie Emirates rządzą na lotnisku w Dubaju. Mają terminal niemal na wyłączność i obsługują 60% lotów w rejonie Bliskiego Wschodu.
Po przylocie
Samolot parkuje pod satelitą oznaczonym literą D, z którego podróżni zostają przegonieni na peron autonomicznej kolejki łączącej bramki z Terminalem 1.
- Samolot nieśmiało wysunął dziób do zdjęcia ;)
Kolejka lotniskowa pozwala dotrzeć do oddalonego o 1,2 km Terminala nr 1.
- Na pociąg trzeba chwilę poczekać - ruch jest ogromny.
- Kolejki do kontroli paszportowej ograniczono do niezbędnego minimum.
Już w Terminalu przechodzimy kontrolę paszportową (w naszym przypadku w automatach). Jeśli jesteśmy w ZEA drugi, lub kolejny raz, to odprawę możemy przejść w automatycznych bramkach Smart Gates.
- Bramki Smart Gates w hali przylotów.
W dalszym etapie przechodzimy do holu z taśmami po odbiór bagażu (my jak zwykle przechodzimy dalej, bo nic tutaj nie odbieramy). Przy wyjściu ze strefy bagażowej skanujemy plecaki i udajemy się do stacji metra.
- Strefa odbioru bagażu w Terminalu 1.
Po drodze można wybrać kasę z bankomatów, wymienić walutę lub wynająć samochód.
- Po drodze mijamy bankomaty i kantory. Idziemy dalej - do metra.
Po wyjściu z hali przylotów udajemy się do metra. Stacje znajdują się zarówno przy Terminalu T1 i T3. Prowadzi do nich kładka zawieszona nad ulicą.
W niewielkim holu stoją automaty, w których można kupić bilet lub doładować kartę NOL.
- Hol metra z kasami, automatami i wejściem na perony.
Dojazd do centrum miasta
Przy lotnisku znajdują się aż dwie stacje metra - w terminalach 1 oraz 3. Linia czerwona łączy lotnisko z południem miasta - prowadzi bezpośrednio do Expo 2020, a po drodze zatrzymuje się m.in. w centrum Deira, przy Dubai Frame, Muzeum Przyszłości, Burdż Chalifa, Mall of Emirates oraz niedaleko Mariny.
- Stacja metra w Dubaju.
Zasada poruszania się po mieście jest bardzo prosta i omówiliśmy ją już przy kilku naszych odcinkach. Szerzej o metrze w Dubaju i karcie NOL opowiadamy w odcinku o komunikacji miejskiej Emiratów.
Lotnisko obsługują autobusy linii:
- do Deiry - 4, 11A
- do dworca Al Ghibaiba - 33, 44
- do Szardży - 24
- do dworca Satwa - 32C, C01
- do Gold Souq Bus Station oraz Ras Al Khor - 64A, X64
- do Baniyas Square Metro - 77
Ponadto N30 kursuje pomiędzy terminalami 2-1-3 i dalej do International City.
Podróże po emiratach na własną rękę
Zjednoczone Emiraty Arabskie to nowoczesny kraj, w skład którego wchodzi 7 państw składowych tworzących niewielką federację. Choć najlepiej znane są słynący z bogactwa Dubaj oraz będące stolicą Abu Zabi, to warto mieć na uwadze, że w mniejszych emiratach również dzieją się ciekawe rzeczy. Z własnego doświadczenia wiemy, że jest tam również spokojniej i prostu taniej.
Dla osób, które szukają plaży lub wypoczynku, pozostałe emiraty, jak Szardża czy Adżman, mogą być strzałem w dziesiątkę.
- Widok na plażę z autobusu relacji Dubaj-Szardża.
Jak tam dojechać? Do położonych na północ od Dubaju emiratów dotrzemy bezpośrednio z lotniska - pomogą w tym autobusy DXB2-1. Ich celem jest położony w Adżamanie dworzec autobusowy Al Musalla.
Do emiratu Fudżajry oraz Al Ain - położonej na pustyni oazy wpisanej na listę UNESCO, dotrzemy autobusami dubajskiej firmy komunikacyjnej RTA. Więcej piszemy tutaj:
Przed wylotem
Przede wszystkim musimy zaznaczyć, że bramki odlotów znajdują się w oddzielnych budynkach, rozmieszczonych za halami przylotów/odlotów. To oznacza, że na lotnisku w Dubaju trzeba sporo biegać, a jeśli przez pomyłkę trafia się na zły terminal, to może być już pozamiatane.
- Eskalatory pozwalają szybciej pokonać odległości, ale nawet one nie czynią cudów :)
Poniżej opisujemy wszystkie budynki (3 terminale, 4 budynki z bramkami) - mapę można sprawdzić na tej stronie.
Terminal 1 na lotniku Dubaj DXB to czteropoziomowy budynek. Na górze znajduje się niewielka strefa gastronomiczna i również stacja kolejki (tylko dla podróżnych po odprawie) do satelity z bramkami D1-D32 (tam przylatują i odlatują samoloty Cebu Pacific do Manili).
- Strefa gastronomiczna w Terminalu 1.
W strefie gastronomicznej znajduje się kilkanaście restauracji i kawiarni. Polecamy poszukać stoliku przy oknie, skąd są fajne widoki na kołujące samoloty.
- Podczas konsumowania śniadania udało się nam ustrzelić ogromny Airbus A380!
Hala odlotów podzielona jest na sześć stref (Area 1-6), w których znajdują się stoiska do odprawy. Odlatując do Manili z Cebu Pacific musieliśmy pojawić się w strefie 2, gdzie odbieraliśmy karty pokładowe.
Ponieważ nie udało nam się zrobić odprawy online (błąd strony www), dokonaliśmy ją na lotnisku - w Cebu Pacific jest to usługa bezpłatna.
- Rzędy stoisk do nadawania bagażu w Terminalu 1.
Dodatkowo obsługa bez problemu przydzieliła nam miejsca obok siebie w ostatnich rzędach przy oknie, gdzie są już tylko dwa siedzenia.
Na parterze Terminalu nr 1 jest hala przylotów (tu również jest 9 pasów do odbioru bagażu), a niżej znajduje się wejście do tunelu prowadzącego do bramek satelity C1-C50 (z tego budynku można przejść do budynku i bramek B1-B32).
T1 obsługuje prawie wszystkie międzynarodowe loty z wyjątkiem Emirates. Polecimy stąd m.in. Air China, IndiGo, Air France, British Airways, Finnair, Lufthansa, Norwegian, Singapore Airlines, Thai Airways, Cebu Pacific.
Po nadaniu bagażu i odbiorze biletów udajemy się w stronę “All Departure Gates”. Za drzwiami ustawiamy się w kolejce do kontroli paszportowej (polecamy automaty Smart Gates).
- Kolejny raz przechodzimy przez Smart Gates.
Następnie schodami wjeżdżamy na górę i udajemy się do kolejki, która zawiezie nas do właściwych bramek (w naszym przypadku strefa D).
- Do satelity z bramkami jedziemy kolejką.
Docieramy do strefy bezcłowej, gdzie znajdują się bramki oznaczone literą D. Jeśli okaże się, że źle trafiliśmy - w terminalu jest autobus, który pomoże w transferze do pozostałych bramek oznaczonych literami A, B, C, F - są one w innych budynkach).
- W oczekiwaniu na samolot można zrobić zakupy w sklepach oraz przekąsić coś ciepłego w restauracji.
Do samolotu wchodzimy przez rękaw.
Terminal drugi to niewielka hala położona w północnej części lotniska (tam nie dociera metro) i jest mało prawdopodobne, że akurat z tamtego będziecie odlatywać.
Terminal 2 na lotnisku Dubaj DXB obsługuje flydubai oraz głównie regionalne linie z Bliskiego Wschodu, Środkowej i Południowej Azji, a także loty czarterowe.
Terminal 3 jest po prostu ogromny!
Składa się z dwóch poziomów - na górze odloty, na dole przyloty ze stacją kolejki do satelity z bramkami A1-A24. Hala odlotów podzielona jest na część dla podróżnych klas ekonomicznych oraz Pierwszej i Biznes Klasy.
- Hol główny w Terminalu nr 3.
Na końcu długiego korytarza jest kontrola paszportowa, a za nią wejście do satelity z bramkami B. Znajduje się tam również stacja kolejki do satelity z bramkami A.
Terminal 3 odprawa głównie linie Emirates, ale polecimy stamtąd również flydubai oraz Qantas Airways.
- Wszystko jest tu obrandowane logo linii lotniczych Emirates, poczynając od potykaczy, na stoiska do owijania bagażu kończąc.
W terminalu znajdują się również automaty, w których można zrobić check-in.
- Po udanej podróży biegniemy do metra, a potem już tylko zwiedzać i odpoczywać ;)
Przechowalnia bagażu na lotnisku w Dubaju
W terminalach 1 i 3 znajduje się przechowalnia bagażu. Są one jednak dość drogie, a opłata dotyczy 12 godzin, a nie całego dnia.
- Terminal 1 - Bagaż standardowy - 40 AED. Bagaż niewymiarowy - 50 AED.
- Terminal 3 - Bagaż standardowy - 35 AED. Bagaż niewymiarowy - 40 AED.
Lokalizacja w Terminalu 1 - hala przylotów, koło Boots Pharmacy. Lokalizacja w Terminalu 3 - hala przylotów, za Boots Pharmacy (wyjście Exit 1).
- Przechowalnia bagażu w Terminalu 1.
Ceny wodny na lotnisku w Dubaju
- Cena wody w automatach lotniskowych.
Woda na lotniskach w Emiratach drożeje z każdą kolejną wizytą. Pamiętamy jeszcze czasy, gdy butelka 0,5l kosztowała 1 EAD, a obecnie w automatach (gdzie jest najtaniej) kosztuje już minimum 3 AED.
Na szczęście sytuację ratują darmowe wodopoje - można przy nich napełnić butelki.
- Wodopoje są dostępne w różnych częściach Terminalu.
Metro do lotniska DXB
- Peron metra przy Terminalu T1.
Do portu lotniczego Dubaj dociera czerwona linia metra. Są tam aż dwie stacje metra - w terminalach 1 oraz 3. Linia czerwona łączy lotnisko z południem miasta - prowadzi bezpośrednio do Expo 2020, a po drodze zatrzymuje się m.in. w centrum Deira, przy Dubai Frame, Muzeum Przyszłości, Burdż Chalifa, Mall of Emirates oraz niedaleko Mariny.
- Na stacji metra przy Terminalu nr 1 - perony są na jednym poziomie (trzeba zawczasu zdecydować się, w którą stronę jedziemy).
- Na stacji metra przy Terminalu nr 3 - perony są na różnych poziomach i naszym zdaniem łatwiej się w tym odnaleźć, bo z jednego peronu można przejść bezpośrednio na drugi.
- Dwupoziomowy peron przy Terminalu nr 3.
Lotnisko Dubai World Central - Al Maktoum
Ruch na lotnisku DXB ciągle się zwiększa, dlatego zdecydowano o budowie nowego portu lotniczego na południu miasta w dzielnicy Jebel Ali.
Nowe lotnisko Dubai World Central - Al Maktoum od DXB dzieli aż 35 km. Oba porty lotnicze mają działać w synergii - ma to zapewnić nowa linia metra.
Dubai World Central obsługuje linie flydubai, Gulf Air, Jazeera, Rotana, TUI, Air Moldova.