Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Transfer lotniskowy
     
      poniedziałek, 02-12-2030 r.

Transfer lotniskowy

Dlaczego warto znać zasady panujące na lotnisku, do którego zmierzamy

Zadajcie sobie pytanie jak szybko dojechać do miasta lub wrócić na lotnisko. Byliśmy już w przeszło stu portach lotniczych. Oto nasze podpowiedzi.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Spisaliśmy nasze najważniejsze spostrzeżenia i napisaliśmy ten praktyczny poradnik, abyście mogli z niego skorzystać. 

Transfer z lotniska do wyznaczonego punktu to bardzo często najbardziej skomplikowany etap całej wyprawy. Pomijając nadawanie bagażu, odprawę, wejście na pokład i następnie wyjście z samolotu, to opuszczenie lotniska bywa bardzo często żmudną i znienawidzoną czynnością. Są oczywiście różne sposoby pokonania tej bariery - tania, trwająca sporo czasu albo szybsza, ale droga.

Poniżej opisujemy wybrane przypadki, jakie nas spotkały podczas transferów lotniskowych. Tekst będzie aktualizowany o nowe doświadczenia. 

Urlop All Inclusive

Transfer należy podzielić ze względu na lot. Jeśli lecimy na zaplanowane z góry wakacje All Inclusive, najczęściej w kosztach wycieczki wliczony jest przejazd obejmujący transfer z lotniska pod drzwi hotelu. Podstawowa wersja obejmuje zbiorczy autobus, czasem można dokonać dopłaty do bardziej kameralnego środka transportu jak prywatny bus czy limuzyna. 

W przypadku niektórych touroperatorów koszt przejazdu autobusem (czyli najtańszej wersji transferu) jest dodatkowo płatny. Wtedy można zrezygnować z niego i zdecydować się na przejazd komunikacją miejską (oszczędniej) lub droższym środkiem prywatnym.

Nie każde lotnisko oferuje możliwość transferu tanim środkiem komunikacji - dotyczy to najczęściej obleganych wakacyjnych kierunków, w których panują czysto mafijne praktyki. 

Transfer we własnym zakresie

Jeśli zaplanujemy indywidualny wyjazd, to z lotniska będziemy musieli wydostać się o własnych siłach. Istnieje szeroka gama środków, którymi można osiągnąć ten cel, niestety nie na każdym lotnisku skorzystamy ze wszystkich. Lotniska położone przy dużych miastach zwykle są połączone z metropolią za sprawą kolei, metra, tramwaju lub niezwykle popularnych autobusów miejskich.

W przypadku tych ostatnich istnieją dwa rodzaje - tani autobus z biletem za kilka złotych lub dedykowany lotniskowy z wygórowaną ceną. Autobusy, tramwaj lub metro są najczęściej najtańszą opcją i wiele lotnisk da się odwiedzić lub opuścić bez problemu za przysłowiowe euro. Inaczej wygląda sprawa z koleją, której pociągi kosztują więcej. Od kilku euro do nawet kilkunastu. Cena zależy oczywiście od połączenia - często stacje znajdują się bezpośrednio przy terminalu - wtedy na koszt biletu wpłynęły koszty uruchomienia takiej linii. Czasem z lotniska trzeba dojechać autobusem do dworca położonego w znacznej odległości - wtedy też często cena biletu zwiększa się o dojazd autobusem.

Natomiast gdy lotnisko znajduje się daleko od miasta, koszt przejazdu może przekraczać cenę biletu samolotowego. 

Inne opcje

W ekstremalnych przypadkach z lotniska można dojść na pieszo. Zwłaszcza wtedy, gdy jest ono w centrum miasta, a autobus kursuje np. co 30 minut i jego koszt jest nieporównywalnie większy, niż kilkanaście minut spacerem.  

W niektórych ekstremalnych przypadkach, aby wydostać się z lotniska trzeba będzie skorzystać z taksówki. Opcja taka istnieje najczęściej w najpopularniejszych lotniskach turystycznych, ponieważ nie istnieje tam żaden inny środek transportu (z wyjątkiem autobusów touroperatorów). Powód istnienia takiego rozwiązania jest bardzo prozaiczny - mafie taksówkarskie, które po ustaleniu odgórnych cen i zasad transportu, skutecznie zwalczają inne formy transportu. 

Na takich lotniskach nie złapiemy nawet Ubera, Bolta, Graba czy Careema, czy innego apkowego przewoźnika, za to na pewno będzie można wrócić tam właśnie zamawiając u nich przejazd z centrum miasta na lotnisko. 

Jeszcze jedną, często niedocenianą opcją, jest wynajęcie samochodu prosto na lotnisku. Dla nas to opcja ekstremalna, ale tak zrobiliśmy m.in. w Jordanii z braku sensownych połączeń. 

Przykłady transferów w oparciu o własne doświadczenia

Jak w rzeczywistości wyglądają opcje transferowe światowych lotnisk? Na przykładzie odwiedzonych przez nas miejsc możemy podać różne przykłady, czasem jeżące włos na głowie, kwalifikujące się pod paragraf okradania w biały dzień. 

Poniżej posortowaliśmy lotniska ze względu na panujące na nich praktyki transferowe od najmniej, do najbardziej przyjaznych pasażerom.

Największym problemem są zwykle lotniska opanowane przez mafie taksówkowe, ustalające z góry zawyżony cennik przejazdów zależny od konkretnej trasy. Trasy są zwykle ustalane w oparciu o przejazd z punktu A do punktu B i zaokrąglone do wygórowanej kwoty. 

Taksówkowy terror

Lotniskami, do których nie docierają apkowi przewoźnicy, a cały ruch skoncentrowany jest w rękach kierowców taksówek są m.in.:

  • Amman, Jordania - na podróżnych czekają taksówki (ale podobno można zamówić Ubera)
  • Puerto Plata, Dominikana - na podróżnych czekają taksówki, bagażowi chcą tipa za wsadzenie bagażu do pojazdu
  • Bandżul, Gambia - chaos straszy, tylko "tip, tip, tip"
  • Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - taksóweczki czekają. Do najbliższego przystanku zbiorkomu trzeba się sporo przejść
  • Sauhadż, Egipt - tutaj nie ma czegoś jak komunikacja miejska. Nawet taksówek nie ma na lotnisku. Trzeba czekać na lokalsa, który zaproponuje podwózkę i się targować.

Również autobusy touroperatorów często podlegają tego typu praktykom. Do autobusu bagaże wkłada losowy bagażowy, którego praca polega jedynie na wrzuceniu naszego plecaka do ładowni, a następnie żądania “tipa”.

Wymuszanie haraczu

Lotniska, na których spotkaliśmy tego typu praktyki to:

  • Bandżul, Gambia - tylko "tip, tip, tip"
  • Puerto Plata, Dominikana - taksiarze mają ofertę skrojoną na każdą kieszeń - minimum 25$ ;)

Dojazdy gdy lotnisko BARDZO daleko od miasta

Ceny dla 1 os., bilet normalny

Londyn Stansted (pociąg od 15 funtów)
Londyn Luton (można upolować bilet na pociąg za 3 funty, przeważnie 17 funtów)
Kuala Lumpur (KLIA Express - 50 zł, ale to w końcu 60 km)
Rzym Fiumicino (autobus 8 - euro lub kolej - 14 euro)
Belgrad Nicola Tesla (autobus miejski - 50 dinarów)
Bangkok (metro - 45 batów)
Singapur Changi (metro - 2,80 dolarów singapurskich)
Bari (metro-train - 5 euro / shuttle bus - 4 euro, miejski - 1 euro)
Katowice-Pyrzowice (autobus - 6,60 zł)
Ateny (metro: jednorazowy - 9 euro, 3 dniowy - 20 euro shuttle bus - 6 euro)
Antalya (tramwaj - 6,70 lir)
Dortmund (autobus+metro - ok. 5 euro)
Budapeszt (autobus miejski - 2200 forintów)
Skopje (shuttle bus ok. 13 zł)
Abu Zabi (autobus miejski - 3-4 dirhamy)
Paris Beauvais-Tillé > Paris (bus - 10-20 euro)
Berlin Brandenburg > Wrocław, Poznań, Warszawa (FlixBus - do 199 zł)
Hong Kong - dojazd do miasta szybką kolejką (ok. 25 zł w jedną stronę)

Dojazdy gdy lotnisko blisko miasta

Ceny dla 1 os., bilet normalny

Gdańsk-Rębiechowo (kolej - 4,80 zł)
Warszawa Chopina (kolej - 4,40 zł)
Kraków-Balice (kolej - 17 zł)
Wrocław-Strachowice (MPK - 4,60 zł)
Poznań (autobus miejski - 6 zł)
Katania stacja kolejowa Fontanarossa (2,10 euro) / przystanek autobusowy poza lotniskiem (1,90 euro) / Alibus (4 euro)
Bolonia (autobus miejski - 6 euro)
Panglao (autobus - 25-50 peso)
Rzym Campino (autobus miejski, 1,5 euro - 100 minut)
Larnaka (autobus miejski - 2 euro)
Dubaj DXB (metro - od 2 dirhamów)
Macau - dojazd kolejką do wielu miejsc południowej wyspy (w zależności od przejechanej odległości)

Możliwość zamówienia transportu z apki

Lotniska obsługiwane przez różne “ubery” (najczęściej alternatywa dla drogich połączeń kolejowych, braku połączeń lub długiego oczekiwania na komunikację publiczną). Zaobserwowaliśmy lub korzystaliśmy z możliwość zamówienia odbioru z apki na lotnisku:

Manila, Filipiny (Grab)
Mactan, Filipiny (Grab)
Angeles, Filipiny (Grab)
Kuala Lumpur, Malezja (Grab)
Ho Chi Minh City, Wietnam (Grab)
Phu Quoc, Wietnam (Grab)
Abu Zabi, ZEA (Uber)
Kolombo Bandaranaike, Sri Lanka (Uber)
Amman, Jordania (Uber, Careem)
Puerto Plata, Dominikana (Uber, raczej tylko dojazd)
Phuket, Tajlandia (taxi na zawołanie)


Tekst będzie aktualizowany. Jeśli znacie inne opcje dotyczące lotnisk - podeślijcie, a na pewno je dodamy.


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Rekomendacja: 100%

Łatwość dojazdu

100%
Polecane tematy
Wiza do Wietnamu 2024
 Poradnik

Wiza do Wietnamu 2024

Wietnamska e-Visa została wprowadzona 2 lutego 2017 roku. Pozwala bezproblemowo ubiegać się o elektroniczny dokument wjazdu do kraju nie wychodząc z domu.

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe
 Poradnik

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe

Temat kart SIM w Tajlandii rozgrzewa internetowe fora do czerwoności. Specjalnie dla was sprawdziliśmy ofertę na lotnisku i w popularnym azjatyckim spożywczaku.

Plecaki w podróży
 Poradnik

Plecaki w podróży

Bagażu, z którym wybieramy się w dalekie podróże nie powinniśmy wybierać losowo. Od materiału i wykonania zależy, ile rzeczy do niego zmieścimy i czy będzie nam się z nim wygodnie podróżowało.

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA
 Poradnik

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA

Aby wjechać do USA od listopada 2019 roku trzeba wystąpić o zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży - ESTA.