To zaledwie kilka z tych najpiękniejszych i najciekawszych naszym zdaniem, które szczególnie zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na ciekawą historię lub wyjątkowe rozwiązania architektoniczne.
Borobudur, Indonezja
Ta buddyjska świątynia znajduje się na Jawie, na obszarze porośniętej dżunglą równiny Kedu. Powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e., kiedy na Jawie panowała zhinduizowana dynastia Śailendrów.
Piramidalna konstrukcja odzwierciedla buddyjską wizję świata. Składa się z pięciu tarasów ozdobionych reliefami przedstawiające sceny z życia Buddy i Dżataki. Górne tarasy mieszczą 72 dagoby przypominające ażurowe dzwony, zaś w każdej z nich (poza jedną) znajduje się figura Buddy. Całość wieńczy centralnie umieszczona większa dagoba.
Wysokość świątyni wynosi 35 metrów. Bok najniższego tarasu ma 111 metrów długości, obejście go dookoła zajmuje od 20 do 40 minut.
Budowla nie posiada pomieszczeń wewnętrznych i jak każda tego typu świątynia jest relikwiarzem - celem rytualnej pielgrzymki.

- Jeden z widocznych pomników Buddy w pozie medytacyjnej (tzw. mudra) jest uważany za przynoszący szczęście.
Wat Pho, Tajlandia
Rozległy kompleks w centrum Bangkoku, słynący z długiego na ponad 50 metrów posągu Leżącego Buddy. Jest to jedna z najstarszych tego typu świątyń na kontynencie. Można po niej spacerować godzinami, co wcale nie dziwi - jej powierzchnia to 80.000 m2!

- W świątyni znajduje się ponad tysiąc wizerunków Buddy.
Przed wejściem należy pamiętać o stosownym ubiorze - koszulki z rękawkiem, spodnie zakrywające kolana lub w ogóle długie - inaczej trzeba będzie wypożyczyć ciuchy w depozycie.
Karnak, Egipt
Jeden z największych kompleksów starożytnych świątyń Egiptu - zajmuje ponad 3 km2 powierzchni miasta Karnak (dawne Teby). Zachwyca ogromem założenia architektonicznego już z daleka, ale dopiero będąc wewnątrz można doświadczyć w pełni jej wielkości.
Na terenie kompleksu znajduje się ponad dwadzieścia miejsc kultu poświęconych bóstwom, ale trzy z nich są najważniejsze: boga wojny Montu, boga urodzaju i płodności Amona oraz jego żony - Mut.
Najpiękniejszym miejscem Karnaku jest ogromna sala hypostylowa, z ponad setką rzeźbionych reliefami ogromnych kolumn.

- Sala hypostylowa w Karnaku.
Świątynia Hatszepsut, Egipt
Świątynia Milionów Lat - bo tyle miała przetrwać należąca do Hatszepsut świątynia grobowa położona u stóp góry Deir el-Bahari.
Świątynia Hatszepsut znacznie różni się od budowli sakralnych tamtych czasów, ale jedno jest niezmienne - filozofia przyświecająca architektowi przywodzi na myśl kopiec stworzenia.
Podziw wzbudza symetryczna bryła świątyni, z trzema wysuniętymi tarasami, połączonymi rampą umożliwiającą przechodzenie pomiędzy poziomami.

- Każdy z tarasów zakończono gigantycznym portykiem.
Akropol, Grecja
Najlepiej znany grecki zabytek - akropol ateński, czyli tzw. górne miasto, które z czasem stało się miejscem pełnym świątyń.
Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich, a w późniejszych czasach wzgórze zabudowano zespołem budynków o przeznaczeniu religijnym, z których najbardziej charakterystyczny jest Partenon.
Budowę zakończono w 432 r. p.n.e. W późniejszych czasach Partenon był kościołem chrześcijańskim, a także meczetem.

- Większość zabudowy wzgórza została zniszczona w 1687 roku podczas oblężenia Aten przez Wenecjan.
Panteon, Włochy
Pierwotnie było to miejsce kultu rzymskich bogów i cesarza, jednak z powodu zmieniającej się koniunktury, w VII wieku powstał tu kościół. Wtedy przebudowano wnętrze nadając surowym cechom antyku, chrześcijańskiego przepychu.
Panteon to budynek z okresu Imperium zachowany niemal w nienaruszonym stanie.

- Starożytna rzymska świątynia zbudowana na bazie koła powstała niemal 2000 lat temu.
Katedra św. Piotra, Watykan
Basilica Papale di San Pietro in Vaticano to rzymskokatolicka bazylika na Wzgórzu Watykańskim. Jej budowa trwała 120 lat (1506–1626).
Wcześniejszą wersję świątyni zbudowano w miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża. Bazylika jest drugim co do wielkości kościołem na świecie o powierzchnia 23 000 m².

- Widok na plac i bazylikę z ulicy Via della Conciliazione.
Wielki Meczet Szejka Zajida, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Choć jest dość nowy (powstał w latach 1996-2007), to jednak nie sposób przejść obok niego obojętnie.
W tej olbrzymiej świątyni wszystko jest naj - wieńczy go największa kopuła na świecie o średnicy 32,8 m, posiada największy dziedziniec pokryty mozaiką i otoczony ponad 1000 kolumn, salę modlitewną na 7000 osób zdobi największy na świecie tkany dywan, jest tu również największy na świecie żyrandol.
Inwestycja kosztowała 205 milionów funtów, a cały kompleks zajmuje ponad 22000 m2 i może pomieścić 42 tysiące wiernych. Budynek powstał z importowanego z Grecji i Włoch białego marmuru.

- Jakby co podpowiadamy: wstęp jest bezpłatny.
Zawieszony Kościół Najświętszej Maryi Panny, Egipt
Wartą zobaczenia chrześcijańską atrakcją muzułmańskiego Kairu jest niepozorny kościół pochodzący z końca VII wieku n.e. Jego nazwa wzięła się z umiejscowienia nawy nad przejściem do dawnej rzymskiej Fortecy Babilońskiej.
Nawa główna oddzielona jest od bocznych kolumnadami, na których oparto podpierające drewnianą konstrukcję dachu arkady. Sklepienie przypomina wnętrze łodzi - w zamierzeniu odwróconą Arkę Noego.

- Do schodów prowadzi dziedziniec ozdobiony mozaikami, a na górę - 29 stopni.
Medinet Habu, Egipt
Powstały w XII wieku p.n.e. kompleks został poświęcony kultowi Amona i wielkości Ramzesa III. Zbudowana dla Ramzesa III świątynia grobowa jest największym budynkiem na terenie ogrodzonym wysokim murem.
Każda kolumna czy ściana świątyni, zostały ozdobione reliefami o tematyce batalistycznej, będącej dokumentacją wojen toczonych przez ostatniego z wielkich faraonów.

- Niestety, uważa się, że większość z reliefów przedstawia fałszywe lub mityczne dokonania.
Gangaramaya, Sri Lanka
Świątynia buddyjska w Kolombo, jedna z najstarszych - pochodzi z XIX wieku. Rozbudowa i rozkwit ośrodka nastąpiły w XX wieku, gdy Gangaramaya stała się azylem dla zwolenników tradycyjnej myśli buddyjskiej będącej wówczas w defensywie z powodu rozprzestrzeniającej się na wyspie kultury zachodu, a wraz z nią - chrześcijaństwem.
Na największą uwagę zasługuje pawilon z pomarańczowym posągiem Buddy, który miał rzeczywisty wpływ na twórczość Witkacego.

- Świątynia zachwyca zespołem elektryzujących, fantazyjnie zdobionych budynków.
Batu Caves, Malezja
Zespół jaskiń położony ok. 13 km na północ od Kuala Lumpur, do których prowadzą 272 kolorowe stopnie, a wejścia do nich strzeże potężny hinduski bóg wojny Murugan. Dla miejscowych hinduistów są ważnym miejscem pielgrzymek, zwłaszcza podczas corocznego, trwającego trzy dni święta Thaipusam.
Największa z nich nazwana została “katedralną”, gdzie wzrok przyciąga hinduska świątynia, mieniąca się wieloma kolorami.

- Ogromny kompleks składa się z trzynastu świątyń i trzech wielkich jaskiń.
Katedra Notre-Dame, Francja
Dawniej jeden z najważniejszych zabytków Paryża. Katedra, której budowa trwała 182 lata (1163-1345) przez stulecia zachwycała gotyckim pięknem. Szczególną uwagę przyciągały ogromne kolorowe witraże oraz umieszczona nad głównym wejściem rozeta. W katedrze od 1806 roku przechowywana były relikwie korony cierniowej.
Świątynia została niemal doszczętnie strawiona przez pożar w kwietniu 2019 roku: doszło do zawalenia dachu, części sklepień oraz iglicy.

- Pamiątkowe zdjęcie z naszej wizyty w Paryżu w 2016 roku.
Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 11-09-2023 r.