Można by stwierdzić, że motoryzacja to kierunek przeznaczony dla mężczyzn. Muzeum w Oławie odwiedzają małżeństwa i pary, z początku kobiety niechętnie przychodzą, a później okazuje się, że niechętnie też chcą z niego wyjść.
Muzeum w Oławie
W ogromnej hali jest kilkaset różnego rodzaju pojazdów, głównie o wartości historycznej. Znajduje się w nim m.in. ostatni wyprodukowany model Fiata 126p, najstarsze auto zarejestrowane w Polsce, a także różne auta znane z filmów.
- Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie otwarto w czerwcu 2024 roku.
Pomysłodawcą i założycielem muzeum jest Tomasz Jurczak – kolekcjoner i miłośnik motoryzacji, który pierwsze eksponaty swojej kolekcji nabył jeszcze w latach 90-tych XX wieku.
W ogromnej hali o powierzchni 7000 m2 wystawiono starsze i nowsze auta. Pełno tu uwielbianych klasyków przywracających najlepsze wspomnienia sprzed lat.
O tym, jak to się zaczęło rozmawialiśmy z właścicielem muzeum - Tomaszem Jurczakiem. Dowiedzieliśmy się m.in., że powstanie obiektu było wynikiem nieplanowanych działań, ale przyznajemy, że jak na typowy spontan, wyszło naprawdę świetnie!
- "Motoryzacja zawsze była bliska mojemu sercu" - opowiada w wywiadzie dla naszego portalu Tomasz Jurczak.
Jak twierdzi p. Jurczak, zbieranie samochodów rozpoczął skromnie - od auta za 300 zł, ale im więcej pracował i rozwijał rodzinny biznes, aut w garażu pojawiło się więcej. Budowa kolekcji zajęła 30 lat, ale pomysł pokazania jej światu narodził się dopiero kilka lat temu, gdy pojazdów było tak dużo, że nie dało się ich trzymać w ukryciu.
Życie w PRL-u
W tym imponującym muzeum jest aż 51 działów tematycznych. Oprócz kolekcji pojazdów zobaczymy też wystawę "Życie w PRL-u", w której jest kiosk Ruchu czy stacja paliw CPN.
- "Życie w PRL-u" - od tego rozpocznijcie zwiedzanie.
Specjalnie odtworzony pokój jest odwzorowaniem życia z tamtych czasów. Wyposażony w meble i przedmioty przywodzi wspomnienia - zobaczymy w nim m.in. kredens, meble wypoczynkowe, kompletną zastawę stołową, obraz NMP z dzieciątkiem, fotel bujany i nawet tak modne w tamtych czasach plastikowe owoce. W centrum pokoju znajduje się gwiazda - najprawdziwszy maluch, którego właściciel po prostu zamknął w swoim salonie na lata.
- Odtworzony salon z maluchem w środku.
Wśród kolekcji przedmiotów pochodzących z PRL znajduje się kilkanaście gablot z drobiazgami. Są tam liczne zabytki z epoki komunizmu, wcale nie takie obce, jakby się mogło wydawać - każdy znalazł tam coś znajomego. Wiele osób przechodząc koło nich wskazywało je palcami, dodając "to mieliśmy".
- W gablotach zobaczymy m.in. sokowirówki, magnetofony szpulowe, a nawet proszki do prania w oryginalnych kartonach.
Ekspozycją szczególnie uwielbianą przez zwiedzających jest bar rodem z PRL-u. Ekspedientki Grażynka i Danka są oczywiście niemiłe, częstują sałatką jarzynową, blokiem czekoladowym, czy śledziem, a na chęć zapłaty kartą krzywią usta w grymasie.
- W barze klientów obsługują wyjątkowo niemiłe ekspedientki - ale tylko na potrzeby tej sceny :)
Samochody, samochody...
Kolekcja robi wrażenie już od przejścia bramek. Po lewej, zobaczymy prawdziwe perełki, jak np. najstarszy eksponat w kolekcji - Daimler z 1895 roku, najstarszy zarejestrowany w Polsce samochód, czy błyszczący Bentley MK VI - jeden z 16 wyprodukowanych samochodów w tej wersji.
- Najstarsze samochody świata - ekspozycje znajduje się przy wejściu.
Hol główny wypełniony jest samochodami o różnym pochodzeniu, kolorze czy rozmiarze. Przejście pomiędzy wszystkimi autami zajmuje sporo czasu. Zwiedzających jest wielu i każdy chce zrobić fotkę z wymarzonym niegdyś samochodem.
Widok hali pełnej aut przywodzi na myśl kolekcję resorków w dziecięcym pokoju.
- Samochody w holu głównym wyglądają jak dziecinne resoraki.
W dziale PRL znajduje się duża kolekcja aut produkowanych w bloku komunistycznym, auta dawno zapomniane, ale tutaj wyeksponowane z dumą, jakby zatrzymał się czas.
- W części związanej z PRL również wystawiono bogatą kolekcję pojazdów.
Zobaczymy m.in. samochody, które zeszły z taśmy produkcyjnej, a do sprzedaży już nie trafiły. Szczególnie spodobał nam się Wartburg z 1991 roku, z przebiegiem zaledwie 15 km, który po opuszczeni fabryki nie znalazł już nabywcy i przez dekady stał pod chmurką.
- Wartburg został zamknięty w szklanej gablocie. Żeby nikt przypadkiem nie starł tego mchu :)
W całym muzeum jest kilkadziesiąt fabrycznie nowych aut, które nigdy nie wyjechały z salonu - m.in. kolekcja trzynastu modeli Mazdy, odnalezionych w szwajcarskim salonie w latach 80-tych - auta nigdy nie zostały zarejestrowane.
- Tutaj nic się nie zmieniło od lat. Stoisko Mazdy wygląda jak salon.
Gromadka maluchów
Ponadto jest tu duma polskiej motoryzacji, czyli nieśmiertelny do pewnego momentu Polonez. Razem z Fiatem 125p przedstawione są w różnych wersjach nadwozia.
Spośród trzystu sztuk samochodów wystawionych w hali są pojazdy różnych klas i rozmiarów, ale jedna ekspozycja jest wyjątkowa, bo składa się z samych maluchów, czyli popularnych fiatów 126p.
- Obejrzeliśmy każdego malucha z bliska. Po prostu z sentymentów.
Kolekcja tzw. "Maluchom" składa się z 55 sztuk tych aut w różnej wersji nadwozia. Niektóre są prototypami, ale jest tu np. najstarszy z fiatów, a także ten ostatni wyprodukowany w polskich zakładach.
Modeli Fiata 126p było bardzo dużo, np. samych kabrioletów - 5 lub 6 modeli - zaznacza p. Jurczak
- „Maluchy” w muzeum mają podświetlaną wystawę i kilkuminutowy pokaż świateł - warto zobaczyć to na żywo.
Komu w pole, temu ładny traktor
Wśród okazów zobaczymy także kilka ciągników rolniczych - wszystkie sprawne i gotowe do działania.
- Eksponaty to naprawdę dobrze zachowane cacka, w tym m.in. MAN, Zetor czy Ursus.
Jeszcze jeden ciekawy okaz przykuł naszą uwagę. To jeden z pierwszych model Syreny 105 z drzwiami otwieranymi w drugą stronę.
- Syrena jest częścią ekspozycji GS Oława.
Kolekcja jednośladów
Miłośnicy jednośladów również znajdą coś dla siebie, bowiem jest tu pokaźna wystawa motorów i rowerów - to w sumie kilkaset sztuk!
- Wystawka rowerowa jest na poziomie +1, w hali PRL.
Rowery znajdujące się na końcu hali ustawione zostały na poziomie +1. Są to zarówno modele nowe jak i zabytkowe - jeden z najstarszych pochodzi z 1927 roku i wykorzystywany był przez lokalną uczennicę, która dojeżdżała nim do szkoły.
Motory i motorowery ustawione są na górze, wzdłuż hali z samochodami - to aż 100 modeli jakościowych jednośladów w idealnym stanie.
Można na niej zobaczyć m.in. odrestaurowany model MZ ETZ 250 oraz kolekcję Simsonów, a także zabytkowe skutery Lambretta.
- Kolekcja motorów jest ogromna. Zobaczenie każdego zajmie trochę czasu.
A na koniec...
Niezwykłe wspomnienia przywołały zabawkowe samochody, szczególnie te marki Mercedes.
- Napędzane siłą mięśni samochody dla najmłodszych.
To jest tak naprawdę najstarszych samochód świata, a co ciekawe - można go obejrzeć za darmo, bo znajduje się jeszcze przed bramkami.
- To na pewno replika samochodu Flintstonów? Podejrzewamy, że jednak oryginał.