jak za darmo dostać miejsca obok siebie w samolocie. Sposoby na wspólne loty bez dodatkowej dopłaty
Opis jak za darmo dostać miejsca obok siebie w samolocie
Wyszukiwarka treści
jak za darmo dostać miejsca obok siebie w samolocie
     
      wtorek, 05-03-2024 r.

jak za darmo dostać miejsca obok siebie w samolocie

Sposoby na wspólne loty bez dodatkowej dopłaty

W podstawowej ofercie budżetowych linii miejsca siedzące przyznawane są losowo. Są jednak sposoby, które pozwolą za darmo siedzieć obok siebie. 

Autorem publikacji jest Wojciech Kulig
Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Oto nasze sprawdzone tricki podróżnicze.

Travel hack w samolocie

Lot samolotem to niesamowite przeżycie, szczególnie gdy leci się pierwszy raz. Ogromnym emocjom towarzyszy stres, dlatego nie wyobrażamy sobie, aby siedzieć z dala od najbliższej w samolocie osoby.

Za wybór miejsca w wersji ekonomicznej najczęściej trzeba słono zapłacić, a linie lotnicze zarabiają na tym niekiedy lepiej, niż na sprzedaży samych biletów.

Niektóre podróże czasem trwają za długo - przykładem może być np. lot na trasach międzykontynentalnych, który trwa od 10 do nawet 16 godzin. Nic dziwnego, że chcemy siedzieć wygodnie z naszym podróżniczym kompanem za darmo. Tu pojawia się pytanie, co zrobić aby siedzieć obok siebie, ale nie dopłacać.

Jak załatwić darmowe miejsca obok siebie w samolocie

1. Jeśli nie chcemy zarezerwować miejsca odpłatnie, linia przydziela losowe miejsce podczas odprawy na 24 godzin przed wylotem. Rozkład miejsc siedzących jest możliwy do sprawdzenia na stronie rezerwacji nawet do kilku godzin przed wylotem. Wystarczy tuż przed zamknięciem systemu zalogować się i sprawdzić mapę miejsc. Zajęte miejsca zostaną oznaczone kolorem szarym lub symbolem “X”*. Wtedy szukamy pozostałe “wolne” miejsca. Jeśli je zapamiętamy (lub zapiszemy) po wejściu na pokład udajemy się od razu, aby je zająć. Ten sposób nie zawiódł nas jeszcze ani razu, gdy nie posiadaliśmy z góry wybranych miejsc. 

Nikt przy wejściu do samolotu nie będzie weryfikować miejscówek, a jeśli podczas boardingu pojawi się pasażer, który w ostatniej chwili je kupił, wtedy po prostu wrócimy na swoje przydzielone automatycznie miejsca. 

2. W przypadkach, gdy cały samolot okaże się zajęty będziemy musieli pogodzić się z losem lub próbować wymienić się miejscami z innym pasażerem, który siedzi koło naszego towarzysza - warto pytać, czasem inni podróżni także chcą się wymienić.

3. Popularnym sposobem wpłynięcia na wybór miejsc jest dokonanie rezerwacji check-in do 3 godzin przed wylotem, czyli niemal w ostatniej chwili. Istnieje duża szansa, że nadal pozostaną nieprzydzielone miejsca awaryjne. System będzie musiał przydzielić nam właśnie te miejsca - nie dość, że obok siebie, to jeszcze z dodatkową przestrzenią na nogi.

4. Mawia się, że kto pyta nie błądzi, a w samolocie najlepiej poinformowane są stewardessy. Obowiązkiem obsługi jest obsadzenie miejsc ewakuacyjnych, które w przypadku niepełnej listy pasażerów zostaną wolne do ostatniej chwili. Wtedy możemy podpytać u obsługi, czy pozwolą nam się przesiąść na inne miejsce.

To nasze sprawdzone triki podróżnicze, które przetestowaliśmy wielokrotnie podczas ponad 160 lotów samolotem. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze będzie możliwość na wykorzystanie wolnych miejsc wtedy, gdy samolot będzie wypełniony “po brzegi”. 

*w zależności od linii sposób oznaczania miejsc zajętych może być inny.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 02-04-2024 r.

Polecane tematy
TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu
 Kantyna podróżnicza

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Zakazane przedmioty w samolocie
 Poradnik

Zakazane przedmioty w samolocie

Wybieracie się w podróż spakowani jedynie w bagaż podręczny. Jest spora różnica między tym, co można spakować do bagażu nadawanego do luku i bagażu podręcznego. 

Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.