Każdemu Kłodzko będzie kojarzyć się głownie z ogromną twierdzą w panoramie, dlatego chcemy odczarować to urocze miasto i pokazać, że Kłodzko to nie tylko fortyfikacje i twierdza. Miasto ma bardzo dużo do zaoferowania, a do tego - co bardzo ważne - znajduje się w nim bardzo dobrze zachowana klasyczna zabudowa starego miasta i okolicy. W panoramie zobaczymy wysokie wieża kościołów, a pomiędzy nimi przemkniemy wąskimi uliczkami przy których, na murach, przycupnęły bajkowe koty. Na koniec zajrzymy do tuneli - ale nie tych pod twierdzą, tylko do tych pod rynkiem, gdzie zwiedzimy największe w Polsce podziemne miasto w piwnicach.
Twierdza Kłodzko
Jednym z najciekawszych dolnośląskich zabytków jest bardzo dobrze zachowana Twierdza obronna z przełomu XVII-XVIII wieku. Pochodzący z czasów pruskich, przypominający gwiazdę obiekt podzielony - Twierdza Główna jest najczęściej odwiedzany przez turystów.
Dla turystów udostępniono tarasy widokowe, główne budynki Twierdzy Kłodzko oraz ekspozycje, gdzie możemy zobaczyć jak wyglądało codzienne życie zakwaterowanych tutaj niegdyś żołnierzy.
- Twierdza w Kłodzku to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji na Dolnym Śląsku.
Warto nadmienić, że po drugiej stronie drogi dojazdowej do miasta znajduje się fort pomocniczy - tzw. Fort Owcza Góra.
Tunele kontrminerskie
Drugą ważną atrakcją są tunele kontrminerskie Twierdzy Kłodzko, o których szerzej piszemy w innym odcinku z podróży - link poniżej.
- Świetna atrakcja do zwiedzania, o której wcześniej nie słyszeliśmy.
Warto pamiętać, że chodniki przeciwminerskie Twierdzy Kłodzko to oddzielny labirynt korytarzy pod twierdzą zwiedza się włącznie z przewodnikiem, w małych grupach.
Czas zwiedzania obu atrakcji to ok 2,5 godziny, ale powiedzmy sobie szczerze - udostępniona dla turystów twierdza to tylko 10% całego kompleksu.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
- Bardzo dokładna makieta średniowiecznego Kłodzka z zamkiem warownym na wzgórzu.
Kłodzko posiada bogate w zabytki i historię muzeum, w którym znajdziemy trzy stałe wystawy - pierwsza z nich to ponad 1000-letnia historia miasta (powstanie Kłodzka datuje się na koniec X wieku).
Z tego okresu znajdziemy tutaj m.in. skryptorium, salę poświęconą praskiemu biskupowi, a także liczne zabytki z wielu epok - od średniowiecza, aż po koniec XX wieku.
Pozostałe wystawy to imponująca ekspozycja 500 zegarów mechanicznych z XIX i XX wieku, na której znajdziemy zegary szwarcwaldzkie, kukułki, szafkowe, pozytywki, a także mechanizm zegara wieżowego.
- Ekspozycja zegarów składa się z niezliczonej ilości odmierzających czas mechanizmów.
Wystawa szkła związana jest z wielowiekową tradycją wyrobu produktów szklanych w pobliskich zakładach, których działalność zakończyła się w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Znajduje się tutaj kolekcja ponad 200 szklanych wyrobów wielu artystów, w tym uznanych polskich rzemieślników działających na Dolnym Śląsku.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej można zwiedzać od wtorku do niedzieli - również w wybrane święta.
Spacer po mieście
- Kamieniczki, wyspa Piasek.
Niemniej bogate jest muzeum pod chmurką, którym - jak się okazuje - jest miasto Kłodzko. Oszczędzone podczas wielu wojen miasto może pochwalić się dobrze zachowaną zabudową historyczną, na którą składają się liczne kamienice, dworki, ratusz i kościoły.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru na ulicy Łukasińskiego, gdzie znajduje się Klasztor Sióstr Mniszek Klarysek od Wiecznej Adoracji, a następnie udaliśmy się na południe, w stronę rynku.
Ulicami Czeską, Armii Krajowej, Muzealną, Zawiszy Czarnego i Daszyńskiego obeszliśmy centrum Kłodzka wychodząc na plac Franciszkański. Stamtąd gotyckim mostem św. Jana przeszliśmy pod Ratusz.
- Ratusz w Kłodzku to prawdziwa perełka neorenesansu.
Będąc w Kłodzku warto poruszać się po mieście szlakami historycznymi. Podczas takiego zwiedzania można zobaczyć ciekawe zabytki historii. Do dyspozycji turystów wyznaczono kilka szlaków m.in.:
- Zapomniany Szlak - śladami najstarszych i najładniejszych budynków w mieście,
- Szlak zabytków sakralnych - odwiedzamy najważniejsze i najstarsze kościoły miasta,
- Trasa podziemna, która prowadzi spod twierdzy do kościoła jezuickiego, m.in. pod rynkiem,
- Ulicami starego miasta - jest to wycieczka podczas której możemy zapoznać się z historią ratusza, kamieniczek, fontanny i kolumny na rynku,
- Szlak kłodzkich zabytków dla dzieci,
- Kocia ścieżka, na której można spotkać bajkowe koty z wydanej przez Ładę Ponikowską i Martę Zilbert książki “Tajemnica Glacelli”.
Więcej informacji można zaczerpnąć w punkcie informacji turystycznej przy pl. Jedności 1A.
Tunele pod miastem, czyli podziemne miasto w Kłodzku
Fenomenem nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy jest podziemne miasto w Kłodzku, które powstało na przestrzeni dziejów poprzez połączenie piwnic domów mieszkalnych - początkowo w kilku kamienicach na rynku, a potem w szerszej okolicy.
Podziemna Trasa Turystyczna nie od razu została odkryta w całości. Pierwsze jej odcinki odkryto dopiero w drugiej połowie XX wieku podczas remontu jednej z pierzei. Zapadające się kamienice zapadły się i gdy zostały rozebrane odkryto zasypane piwnice. Jak się okazało później - połączonych pomieszczeń było jeszcze więcej.
Wejście do tunelu pod miastem znajduje się w pobliżu wejścia do Twierdzy Kłodzko, dlatego wiele osób uważa je za właściwe tunele pod twierdzą.
Warto przejść się tunelami pod miastem, o których mówimy w naszym filmie. Znajduje się tam niezwykła wystawa przedstawiająca mieszczan, a także sala tortur ze specjalistycznym sprzętem.
Trasa podziemna jest czynna codziennie, a jej zwiedzanie płatne.