- Terminale wizualnie nie zachwycają. Jedyne co się wybija z krajobrazu to wysoka wieża kontroli lotów.
Lotnisko KLIA i KLIA2 to skróty od Kuala Lumpur International Airport. Oba lotniska znajdują się obok siebie w odległości 2,5 km.
Uroczyste otwarcie pierwszego nowego portu w tej lokalizacji odbyło się w 1993 roku. Powstały wówczas dwa terminale (główny i satelitarny) połączone bezpłatną kolejką. Jak do tej pory do KLIA nie trafiliśmy ani razu, ponieważ budżetowe linie obsługuje znajdujące się dokładnie obok, otwarte w 2014 roku lotnisko KLIA2 (od 2023 roku nazywane KLIA Terminal 2).
- Witamy na KLIA2 - obecnie KLIA Terminal 2.
Po przylocie: KLIA2 (KLIA terminal 2)
W przypadku pomyłki i dojazdu na niewłaściwy terminal (lotnisko KLIA vs. KLIA2) istnieje opcja szybkiego przejazdu pomiędzy terminalami dzięki kolejkom lotniskowym KLIA Express i KLIA Transit. Bilet kosztuje 2 ringgity (ok. 1,75 zł), a pociąg jedzie 3 minuty.
Więcej o innych opcjach transferu piszemy na dole ↓
Po kolei przechodzimy kontrolę paszportową, odbiór bagażu rejestrowanego, prześwietlanie bagażu, a następnie wychodzimy do holu, gdzie toczy się normalne lotniskowe życie.
- Stoisko operatora komórkowego.
W hali przylotów możemy nabyć karty sim w sklepach operatorów (poza sprzedażą pakietów SIM świadczą również pełną ofertę telekomunikacyjną).
- W holu jest kilka bankomatów, ale żaden nie miał dla nas dobrej oferty...
Są tutaj również stoiska banków, bankomaty, sklepy kawiarnie i nawet restauracje.
Na tym poziomie należy szukać kierunkowskazów do kolejki KLIA Express oraz KLIA Transit, a konkretnie - zejścia do peronów.
- Jeśli chcemy pojechać do Kuala Lumpur kolejką, szukamy takich znaków.
W przypadku transferu pomiędzy KLIA2 a KLIA można skorzystać z płatnego przejazdu KLIA Express lub KLIA Transit, albo bezpłatnego autobusu lotniskowego (shuttlebus) - zatrzymuje się na obu terminalach oraz lotniskowym parkingu.
Autobus jest bezpłatny, kursuje całą dobę z częstotliwością co 10 minut.
- W terminalu 1 parkuje na parterze, drzwi nr 4.
- W terminalu 2 parkuje na parterze, zatoka A10.
Transportation Hub
Aby wydostać się z lotniska trzeba przejść na dolny poziom, gdzie znajduje się Transportation Hub. Odjeżdżają z niego autobusy i taksówki.
- Hub transportowy znajduje się na poziomie 1, czyli na parterze.
Przy oznaczonym stanowisku e-Hailing miejscu można zamawiać Graba. Trzeba jednak dokładnie zorientować się przy której bramie jesteśmy, ponieważ w aplikacji należy określić miejsce odbioru (peron, stanowisko, zatokę itp).
- e-Hailing to popularna usługa w Malezji.
Często w mieście można spotkać miejsca dedykowane do odbioru podróżnych np. Grab czy taxi na zawołanie - szukajcie znaków e-Hailing.
Szybki dojazd do KL Sentral
- EZT KLIA Express już czeka na podróżnych.
Do dyspozycji podróżnych oddano dwie kolejki łączące lotnisko z centrum KL:
- KLIA Ekspres oferuje szybkie połączenie do dworca KL Sentral. Czas podróży bezpośredniego pociągu wynosi 30 minut, odjeżdżają co 15 minut (wieczorem co 30 minut). Koszt biletu - 55 ringgitów (48 zł) w jedną stronę, 100 ringgitów (87 zł) w dwie strony.
- Pociągi KLIA Transit jeżdżą na tej samej trasie, jednak po drodze zatrzymują się na dodatkowych trzech stacjach: Bandar Tasik Selatan, Putrajaya & Cyberjaya, Salak Tinggi. Kursuje co 30 minut. Dostępne tylko bilety w jedną stronę - 55 ringgitów (48 zł).
- KLIA Express odjeżdża z peronu A, a KLIA Transit z peronu B.
Alternatywny dojazd do Kuala Lumpur
- Aerobus zatrzymując się na sześciu przystankach. Linię obsługuje 8 par autobusów, które trasę pokonują w 135 minut. Koszt - 35 ringgitów (30 zł).
- Airport Coach pokonuje trasę w 60 minut. Kursuje co godzinę od 13:00 do 21:00. Koszt biletu - 15 ringgitów (13 zł).
- SkyBus pokonuje trasę w 75 minut. Kursuje codziennie od 14:00 do 24:00. Koszt biletu - 12 ringgitów (10 zł).
Samochód z aplikacji (tu najczęściej Grab) można wezwać przy stanowisku e-Hailing w Transportation Hub. Koszt dojazdu do centrum będzie się różnić w zależności od punktu docelowego, ale po doliczeniu przejazdów płatnymi autostradami wynosi ok. 75 ringgitów (65 zł). Czas dojazdu to minimum 60 minut. Należy uwzględnić godziny szczytu - wtedy dojazd znacznie się wydłuży.
- Wybierając się Grabem do miasta, trzeba uwzględnić opłaty autostradowe.
Przed wylotem
Do tej pory odlatywaliśmy zawsze z Port Lotniczy KLIA2. Jeśli przyjeżdżamy pociągiem - wychodzimy z peronów na górny poziom. W przypadku przyjazdu Grabem - wchodzimy bezpośrednio do hali odlotów.
- Tablica główna odlotów.
W holu głównym dziele się wiele, ale znając dość dobrze to lotnisko, szybko udajemy się do stanowiska nadawania bagażu.
Podczas nadawania bagażu, czy drukowania biletu nasze bagaże są ważone. W przypadku przekroczenia wagi 8 kg dla bagażu podręcznego zostaniemy poinformowani o limicie wagowym, ale dopiero przy próbie przejścia od strefy kontroli nasz bagaż zostanie sprawdzony niezależnie od linii, którymi lecimy.
- Podróżni z bagażem cięższym niż 8 kg zostaną skierowani do stanowiska z wagą, gdzie mogą się przepakować.
To pierwsze lotnisko w Azji jakie widzieliśmy, w którym przeprowadzana jest tak szczegółowa kontrola wagi bagażu dla wszystkich linii lotniczych.
W następnym etapie dokonujemy kontroli paszportowej, która przebiega bardzo sprawnie.
Jak na razie to wszystko - jesteśmy w strefie bezcłowej. Możemy poruszać się do woli po terminalu głównym i satelitarnym.
- Wiking w drodze do terminala satelitarnego.
Osobiście czas wolny wolimy spędzać w terminalu satelitarnym (bramki P/Q), do którego można się dostać eskalatorem (ruchomym chodnikiem) przez tzw. Sky Bridge.
- W satelicie znajdują się restauracje, sklepy, poczekalnie oraz fotele do masażu.
- Sporo miejsca i całkiem pusto - można rozprostować nogi :)
Ponieważ dla wielu osób odlatujących z głównego terminalu (bramki J/K/L), satelitarny jest "za daleko" - będzie tam znacznie luźniej.
Gdy już zapragniemy przejść do bramek, będziemy musieli zejść poziom niżej - tam spotyka nas niespodzianka (dokładnie tych, którzy są na lotnisku pierwszy raz).
- Zejście do skrzydła bramek L.
Podczas pierwszej wizyty na lotnisku takie stanowisko kontroli (już po przejściu strefy bezcłowej) będzie niespodzianką dla każdego.
Przy wejściu do skrzydła z bramkami znajduje się stanowisko kontroli osobistej i bagażu. Tutaj nie można wnosić wody zakupionej w strefie bezcłowej. Dlatego jeśli nie kupiliście ich "do worka" - trzeba będzie wypić lub wywalić do kosza.
- W skrzydle z bramkami jest wąski korytarz, ale jest możliwość podładowania telefonu.
Zakupy
Wiedząc, że z wodą zakupioną w strefie bezcłowej nie przejdziemy przez kontrolę osobistą - nie kupujemy jej z wyprzedzeniem, ale decydujemy się na posiłek w restauracji.
Warto wiedzieć, że gdy wylot samolotu zaplanowany jest na godziny nocne, po przejściu kontroli osobistej nie ma możliwości zakupienia niczego poza kawą z automatu, ponieważ w korytarzach z bramkami zwykle jest tylko jeden sklep zamykany przed północą.
Polecamy zjeść coś wcześniej w strefie bezcłowej terminala satelitarnego.
- Pierwszy raz w historii 150 lotów zdarzyło się nam nocować na lotnisku :)
Opóźnienie samolotu pokrzyżowało nasze plany na zwiedzanie Manili. Zamiast tego zrobiliśmy kompletny przewodnik z tamtejszego lotniska.