Wybudowana w XIX wieku świątynia jest jedną z najstarszych w mieście, ale pierwotnie był to jeden budynek i kilka baraków. Rozbudowa i rozkwit ośrodka nastąpiły za czasów następcy fundatora, który przekształcił kompleks w centrum kulturalne buddyzmu o międzynarodowej reputacji.
Budowę zainicjował mnich Hikkaduwe Sri Sumangala Thera. Pierwotnie powstało jedynie kilka budynków, tworzących azyl dla zwolenników tradycyjnej myśli buddyjskiej będącej wówczas w defensywie z powodu rozprzestrzeniającej się na wyspie kulturze zachodu, a wraz z nią - chrześcijaństwem.
- Świątynia zachwyca wystawami ołtarzyków ozdobionych drobiazgami z darów wiernych.
Kompleks składa się z budynków o różnej powierzchni i przeznaczeniu, niektóre z nich są skromne, inne ozdobione złotem. Wśród nich odnajdziemy charakterystyczne nie tylko dla lankijskiego budownictwa sakralnego elementy, ale także indyjskiego, tajlandzkiego i chińskiego.
- Pawilon po lewej, to Viharaya, czyli dom obrazów. Po prawej to pawilon pomarańczowego Buddy.
Eksponaty muzeum
W sanktuarium, sporym zainteresowaniem cieszy się niewielkie muzeum. Jego ekspozycje rozmieszczono w kilku budynkach, których podłogi, ściany i nawet sufity, pełne są ciekawych eksponatów. Zobaczymy tu także rzeźby z drewna i kości słoniowej, cenne meble, obrazy czy biżuterię oraz dwa okazy wypchanych zwierząt - słonia oraz krokodyla.
- Zwiedzanie muzeum zaczynamy od sali wypełnionej zabytkowymi meblami.
- Na przełomie lat wierni przynosili różne dary - wystawiono je w pomieszczeniach muzeum.
- Słynny wypchany słoń.
Niezwykle cenny jest garaż z samochodami - od luksusowych BMW, na zabytkowych Mercedesach i Rolls-Royce’ach kończąc.
- Zabytkowy Mercedes jest jednocześnie darem dla świątyni i eksponatem w muzeum.
Spośród wielu posągów Buddy, jest tutaj ten najmniejszy na świecie, umieszczony w specjalnej szklanej kopule, ułatwiającej dostrzeżenie najdrobniejszych detali.
- Najmniejszy na świecie wizerunek Buddy.
Warto zobaczyć figurę Buddy wykonaną z jadeitu - rzadkiego minerału nazywanego niegdyś kamieniem lędźwiowym.
- Posąg Buddy wykonany z jednego kawałka mahoniu (razem z nóżkami).
Dziedziniec
Na dziedzińcu warto poświęcić chwilę na ustawioną schodkowo grupę figur Buddy i kamiennych dagob, będącą pewnego rodzaju imitacją największej na świecie buddyjskiej świątyni Borobudur znajdującej się na wyspie Jawa w Indonezji.
- W centrum kompleksu, na głównym dziedzińcu stoi biała dagoba otoczona posągami Buddy.
- Imitacja świątyni Borobudur. Nad całością góruje, przypominająca metalową piramidę, pagoda.
Galeria "po schodkach" i drzewo Bo
Zaglądamy jeszcze do kolejnej sali z zabytkami muzeum, która znajduje się na podwyższonej galerii. Dostrzeżemy tutaj liczne obrazy, malowidła, figury, a także wizerunki bogów hinduskich.
- Znajduje się tutaj także, otoczony wielkim kultem, odcisk stopy Buddy.
Rosnące w centrum świątyni drzewo Bo jest jednym z najważniejszych miejsc kompleksu. Jest to święte drzewo figowe, znane jako Ficus Religiosa.
- Roślina symbolizuje drzewo, pod którym Budda doznał oświecenia.
Pawilon pomarańczowego Buddy
Ostatnim miejscem, które odwiedzamy jest ogromny pawilon z fasadą ozdobioną płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Buddy.
- Pomarańczowy Budda (wspominaliśmy wcześniej) jest częścią ogromnego przedstawienia razem z innymi figurami i freskami.
Do środka wchodzimy prosto z deszczu i od razu dostrzegamy ogromną pomarańczową figurę Buddy. Figur Buddy, jak i innych postaci jest tutaj multum. Wnętrze sali wypełnione jest kolorowymi freskami. Całość, w jaskrawych barwach, przywodzi na myśl bajkowy świat.
Dla Witkacego ta sztuka okazała się być późniejszą inspiracją do namalowania wielu obrazów po powrocie do Polski.
- Fantastyczne freski zdobiące wnętrze pawilonu.
Świątynia na wodzie
Po wyjściu idziemy zobaczyć jeszcze jedno miejsce powiązane ze świątynią - to Seema Malaka. Niewielka świątynia na jeziorze powstała pod koniec XIX wieku, jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku podpory pawilonu osunęły się do wody zatapiając budynek.
Znakiem rozpoznawczym współczesnej świątyni jest ażurowy pawilon, wzorowany na architekturze Azji Południowo-Wschodniej. Świątynię otoczono murem, na którym zasiadają posągi Buddy.
- Nowy pawilon wg projektu architekta Geoffrey’a Bawy.
Umieszczony w centrum pawilon służy do medytacji i jest dostępny dla każdego - w nim również zobaczymy posągi Buddy.
W innych miejscach platformy umieszczono kapliczki poświęcone hinduskim bogom - Shivie, Vishnu, Kataragamie i Ganeshowi.
- Po lewej stronie pawilonu rośnie drzewo Bo (Ficus Religiosa).
- Chyba najlepiej znany kadr Kolombo.