Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Port lotniczy Manila (MNL)

✷ Poradnik

Port lotniczy Manila (MNL)

wtorek, 30-05-2023 r.  

Stanowiska dla samolotów linii Cebu Pacific na lotnisku w Manili. | autor zdjęcia: Wilkołak (Sebastian)

Lotnisko w Manili. Jak odwiedzić i się nie załamać

Największe lotnisko na Filipinach znajduje się zaledwie 9,5 km od centrum stolicy, ale leży już w kompletnie innym mieście - słynącym z ogromnych slumsów Pasay City. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Lotnisko Manila jest najważniejszym portem lotniczym Filipin. W 2019 roku odprawiono na nim prawie 48 milionów pasażerów. Obsługuje ponad 40 linii lotniczych z całego świata. 

Najstarszy terminal lotniska, nr 1 to betonowa maszkara.

W skład kompleksu wchodzą cztery terminale pasażerskie oraz terminal cargo. Wszystkie znajdują się w znacznej odległości od siebie, dlatego najlepiej się po nich przemieszczać specjalnym autobusem (przejazd jest płatny).

Autobus lotniskowy czeka na podróżnych.

Do tej pory dwukrotnie odwiedziliśmy Terminal 3, z którego latają linie Airphil Express, All Nippon Airways, Emirates oraz Cebu Pacific, których samolotami lataliśmy już poprzednio. 

To właśnie Terminal 3 jest najnowszym w kompleksie i przejął większość lotów zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Składa się z czterech poziomów: hala przylotów na parterze; sekcja kontroli paszportów i bagażu na poziomie nr 2; hala odlotów na poziomie 3 oraz strefa komercyjna na poziomie 4. 

Po przylocie

po przylocie

Z samolotu wysiadamy przez rękaw, a potem od razu do kontroli :)

Po wyjściu z samolotu udajemy się do strefy przylotów, do kolejki kontroli paszportowej, która zostaje załatwiona dość szybko. Kontroler zadaje kilka pytań, wbija pieczątkę i przepuszcza podróżnych dalej. Jeszcze przed opuszczeniem strefy przylotów należy odebrać bagaż (o ile mamy), a następnie przepuścić przez skaner (w naszym przypadku tylko bagaż podręczny).

W hali przylotów znajdują się bankomaty oraz punkty zakupu karty SIM. Można też coś zjeść - polecamy Burger Kinga. 

Wychodzimy przez dolny poziom - to ważne, bo jeśli chcemy zamówić Graba to w aplikacji trzeba zaznaczyć, z którego poziomu i stanowiska ma nas odebrać. Warto dodać, że do hali przylotów można wejść tylko jednym z wejść i trzeba ponownie skanować bagaże. Na szczęście zasięg wifi jest tam dobry i będąc już na dworze nadal jest połączenie. 

grab do hotelu

Zamawiamy Graba w umówione miejsce i odjeżdżamy.

W samolocie otrzymaliśmy do wypełnienia karty deklaracji bagażu, którą wg instrukcji trzeba wypełnić i zostawić podczas kontroli paszportowej. W rzeczywistości nikt tego od nas nie wziął ani po przylocie, ani przed wylotem

po przylocie deklaracja

Formularz deklaracji otrzymujemy jeszcze przed lądowaniem w Manili. 

Nocujemy w hotelu przy Parku Rizala - bardzo spodobał nam się jego kolonialny wystrój. Poza tym chcieliśmy zrobić spacer po pobliskim parku, ponieważ poprzednio nie było zbyt dużo czasu na zwiedzanie tego miejsca. 

Niestety z uwagi na opóźnienie samolotu z Kuala Lumpur, zrobiliśmy tylko wieczorną rundkę po okolicy, a potem zwiedzaliśmy nasz hotel.

hotel rizal lobby

Hotel Park Rizal to budynek z ponad stuletnią historią. 

Wybudowany w 1911 roku gmach, pierwotnie był siedzibą klubu Armii i Marynarki Wojennej USA oraz centrum społecznym amerykańskiej socjety w Manili w okresie amerykańskiego kolonializmu.

Przed wylotem

grab na lotnisko

Do Terminala dojeżdżamy Grabem bezpośrednio spod hotelu.

Wcześniej warto zorientować się z którego terminala mamy wylot, ponieważ za pierwszym razem przez nieuwagę pojechaliśmy do “dwójki”, a następnie musieliśmy autokarem terminalowym podjechać do “trójki” po drodze odwiedzając terminal 1 i 4. Koszt przejazdu to 50 peso od osoby, do tego ok. 30 minut wyjęte z życia. 

Podjeżdżając na górny taras hali odlotów można zobaczyć czekający na podróżnych autobus terminalowy. 

Lotnisko w Manili nie imponuje architekturą. Hol główny wygląda jak blaszany barak, z tą różnicą że jest po prostu ogromny. Jeśli na tablicach nie wyświetlają się numery stoisk do nadawania bagażu, to należy samodzielnie odszukać alejkę operatora lotu. Szkoda czekać, aż się wyświetli - na tym lotnisku czas to pieniądz

hala odlotow

W holu głównym musimy odnaleźć właściwą kolejkę :)

Zanim ustawimy się do głównej kolejki, polecamy sprawdzić czy nie ma oddzielnej dla podróżnych z bagażem podręcznym. W przypadku Cebu Pacific była oddzielna kolejka i cała procedura zajęła nam raptem 15 minut, a podróżni z bagażem do nadania tłoczyli się w bardzo długiej kolejce.

hala bagaze

Takie rozwiązanie to ogromny plus linii Cebu Pacific (być może tego lotniska).

W holu znajduje się popiersie patrona lotniska, natomiast nie ma tam sklepu z wodą czy choćby kranu, dopiero w strefie bezcłowej można kupić wodę

hala bramki

Wejście do strefy Duty Free.

Zanim jednak tam trafiliśmy, przeszliśmy kontrolę paszportową, a potem osobistą. O dziwo nikt nie sprawdzał płynów i elektroniki - przepuszczono tylko bagaże przez skaner.

Dojazd do centrum miasta

Na lotnisko nie dociera żadna z linii metra. Najbliżej Terminalu 4 dojeżdża żółta linia metra - przystanek Baclaran. Jest ona obecnie (2023 r.) rozbudowywana o kolejne stacje, ale nic nie wskazuje na to by miała “dojechać” do któregokolwiek terminalu - poczekamy, zobaczymy. 

manila kable

Jedna ze stacji metra - pod nią typowy chaos :)

2 km od Terminalu 3 znajduje się stacja kolejowa Nichols, z której można podjechać w pobliże centrum Makati czy dzielnicy Paco w Manili. Terminal 3 jest również skomunikowany z linią metra dzięki autobusowi (jest tam również autobus bezpośredni do Parku Rizala).

Ustaliliśmy, że nie mamy ochoty odkrywać tych połączeń - jak zawsze zdecydowaliśmy się na Graba, który do Parku Rizala dowiózł nas za ok. 36 zł (godziny szczytu, plus opłaty za autostradę) - naprawdę nie żałujemy. W drugą stronę pojechaliśmy rano za niecałe 30 zł).

manila panorama

Widok na Makati.

W obecnej sytuacji podróże lotniskowe z uwzględnieniem metra nie mają sensu z uwagi na czasochłonną stronę tego przedsięwzięcia. Może to jednak być inspirujące doznanie i kiedyś zapewne metrem się przejedziemy, ale raczej w centrum Manili. 

manila park rizal

Na miejscu, a teraz spać.

Zakupy

Restauracji i sklepów w strefie bezcłowej jest całkiem sporo i widzieliśmy, że podróżni korzystali z jadłodajni (bo trudno to nazwać restauracjami), które były w holu. Ciekawostka - jeśli w jakimś lokalu nie ma klientów, to dlatego, że obowiązuje płatność tylko gotówką. Powodzenia w prowadzeniu biznesu w XXI wieku.

hala duty free

Hol świecił pustkami. Trudno powiedzieć, czy tutaj tak zawsze...

Ceny gastronomii na lotnisku zaskakują europejskim poziomem. Za dwie małe kawy oraz tost z serem - wszystko podane w papierowych opakowaniach - zapłaciliśmy ok. 56 zł.

kawiarnia paragon

Warto zaznaczyć, że do paragonu doliczono 50 peso za “serwis”.

W strefie bezcłowej normalnie działa bezpłatna lotniskowa sieć WiFi, jednak jest tam również stoisko, w którym za WiFi można dodatkowo zapłacić - nie udało nam się ustalić, czy ktoś z tej usługi korzysta… i po co.

cp maly

Zdążyliśmy na lot do Dubaju w jednym z najnowszych samolotów we flocie Cebu Pacific - Airbus A330 neo.

Warto wiedzieć

Od 1983 roku port lotniczy nosi nazwę Ninoy Aquino International Airport na cześć zamordowanego polityka opozycji Benigno Aquino Jr. (męża późniejszej prezydent kraju). 

popiersie polityka

Popiersie polityka stoi w centrum Terminala nr 3.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 07-09-2023 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Filipiny, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Galeria

Airbus A330 Cebu Pacific
{gallery}kantyna-poradniki/lot-cebu-pacific{/gallery}

Przydatne informacje

Republika Filipin, Azja
Powierzchnia: 300 000 km²
Ludność: 106 651 394 osób
Gęstość zaludnienia: 336 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: filipiński, angielski
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: RP
Kod lotniczy: RP
Numer kierunkowy: +63
Domena internetowa: .ph
Miejscowości
Stolica: Manila (ludność: 1 660 714 mieszkańców)
Inne miasta: Quezon City, Davao, Caloocan, Cebu City, Tarlac, Iloilo, Bacolod, Zamboanga
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 Peso filipińskie (PHP) = 0,075 PLN (kurs z 2023-05-21 r.)
1 peso = 100 centavos
W obiegu są - banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos; monety: 1, 5, 10 pesos
Więcej o finansach i bankomatach bez prowizji

Tagi

  
✪ poradnik ✪ port lotniczy ✪ na urlopie ✪ Filipiny ✪ Manila