Słynne piramidy w Gizie warto zwiedzić razem z kilkoma ciekawymi obiektami w Kairze, jak np. kościoły koptyjskie czy muzeum archeologiczne. Zwiedzanie całości pozwoli lepiej zobrazować niezwykle długą historię starożytnego Egiptu oraz przenikalność kultur i religii współistniejących obok siebie przez tysiące lat.
Piramidy w Gizie wzniesiono za panowania władców z IV dynastii, ponad cztery i pół tysiąca lat temu. Dwie najwyższe należą do ojca i syna, czyli Cheopsa i Chefrena. Trzecia, mniej znana, jest miejscem spoczynku faraona Mykerinosa i towarzyszą jej mniejsze piramidy.
- Wszystkie trzy kolosy mają kształt idealnych ostrosłupów o podstawie kwadratu.
Najwyższa jest piramida Cheopsa o pierwotnej wysokości 147 metrów. Do dzisiejszych czasów szpica piramidy uległa erozji, co obniżyło jej wysokość o 9 metrów.
Wysokość piramidy Cheopsa to wynik prostego równania - dzielenia długości równika przez ilość sekund składających się na 24 godziny - co daje dokładnie 147,64, a rogi jej podstawy wskazują cztery strony świata z dokładnością do 4 minut kątowych. Skąd taka dokładność u starożytnych? Tego do dziś nikt nie potrafi wytłumaczyć.
Kościoły koptyjskie
Zanim dotrzemy do piramid pokażemy wam kilka ciekawych miejsc w Kairze. Zaczynamy od zwiedzania starożytnych kościołów koptyjskich w najstarszej dzielnicy miasta zwanej Babilonem. Zamieszkują ją w większości Koptowie wywodzący się od rdzennych mieszkańców Egiptu.
- Kościół Koptyjski jest najstarszą chrześcijańską wspólnotą na świecie.
Najważniejszą atrakcją kompleksu świątyń jest Zawieszony Kościół Najświętszej Maryi Panny pochodzący z końca VII wieku. Jego nazwa wzięła się z umiejscowienia nawy nad przejściem do dawnej rzymskiej Fortecy Babilońskiej.
Do głównych schodów prowadzi szeroki dziedziniec ozdobiony mozaikami, a na górę - 29 stopni.
- Drewniane wyposażenie tworzy wyjątkowy klimat wnętrza kościoła.
Nawa główna oddzielona jest od bocznych kolumnami, na których oparto arkady podpierające drewnianą konstrukcję dachu. Przypomina ona wnętrze łodzi - w zamyśle Arkę Noego.
- Umieszczoną na wyniesieniu ambonę podtrzymuje 13 kolumn. Jedna jest wyraźnie ciemniejsza - symbolizuje Judasza.
Jeszcze ważniejszą świątynią wydaje się Kościół św. Sergiusza, który uznawany jest za najstarszy kairski kościół koptyjski - jego powstanie datuje się na IV lub V wiek.
- Charakterystyczna drewniana konstrukcja dachu również miał przypominać Arkę Noego.
Nawę główną od bocznych oddzielają dwa rzędy kolumn, z których jedenaście wykonano z białego marmuru, a tylko jedną z czerwonego granitu.
- Zgodnie z legendą kościół został zbudowany nad jaskinią, w której przebywała Święta Rodzina podczas pobytu w Egipcie.
Do kompleksu należy również prawosławna cerkiew św. Jerzego z cudowną ikoną patrona oraz kajdanami, które nosił w niewoli. Jej powstanie datuje się na VI lub VII wiek.
- Cerkiew powstała na miejscu baszty rzymskiego fortu, stąd jej nietypowy owalny kształt.
Z rejonu kościołów ruszamy w stronę placu Tahir, najlepiej znanego jako miejsce początku rewolucji z 2011 roku. W godzinach szczytu miasto wydaje się strasznie zakorkowane.
Przejazd z jednego miejsca na drugie nie trwa jednak tak długo, jak początkowo oczekiwaliśmy. Po drodze zobaczyliśmy z bliska ażurową Kairską Wieżę Telewizyjną, będącą najwyższą konstrukcją w mieście.
Stare Muzeum Egipskie w Kairze
- Przy placu Tahir znajduje się okazały budynek Muzeum Egipskiego.
Pośród ponad 160.000 eksponatów umieszczonych w murach muzeum, przeglądamy wybrane, które są związane są z historią piramid.
- Ogromne posągi w holu głównym.
Punktem kulminacyjnym jest sala ze skarbami z grobowca Tutenchamona. Znajduje się tam wiele skarbów, w tym biżuteria, sarkofagi i słynna złota maska. W tym pomieszczeniu nie można nagrywać i robić zdjęć, dlatego zachęcamy do odwiedzin komnaty już w Nowym Muzeum Kairskim.
- Mamy również chwilę dla siebie, aby zwiedzić wybrane sekcje, jak np. dział papirusów czy mumifikacji zwierząt.
Dodatkowe atrakcje
Robimy przerwę na obiad w restauracji położonej nad Nilem. Przyglądanie się nurtowi rzeki jest dla nas dodatkową atrakcją, bowiem Nil w całej szerokości przepływa pod naszymi stopami.
- To jedna z najdłuższych rzek świata o długości ponad 6600 m i natężeniu przepływu 2830 m3 na sekundę.
Fabryka papirusów
Na chwilkę odwiedzamy fabrykę papirusów, gdzie nasz przewodnik przeprowadza prezentację, z której dowiedzieliśmy się jak przygotowywano podkład dla hieroglifów oraz co na nich zapisywano.
Mogliśmy również obejrzeć obszerną galerię lokalnej twórczości. Były to zarówno małe obrazy jak i rozbudowane przedstawienia z mitologii.
- Szczególnie podobały nam się te, które posiadały dodatkowe ukryte przesłanie, widoczne tylko w nocy.
Jedziemy zobaczyć piramidy w Gizie
W temperaturze prawie 40 stopni przemieszczamy się wąskimi ulicami Gizy klimatyzowanym busem, dzięki czemu możemy ochłonąć i oczyścić myśli przed spotkaniem z ponad czterema i pół tysiącleciami historii.
Po przejściu głównej bramy od razu jedziemy do najmniejszej z piramid - Mykerinosa, gdzie na spokojnie zwiedzamy okolicę.
- Przy mniejszej piramidzie czekają poganiacze wielbłądów. Jest tam również duże stoisko z wszelkiej maści pamiątkami.
Na grzbietach wielbłądów jedziemy do punktu widokowego, skąd rozpościera się najpiękniejszy panoramiczny widok na cały kompleks.
Roztaczający się przed nami obraz jest po prostu piękny - widzimy wszystkie duże piramidy obok siebie, oraz trzy mniejsze należące do królowych.
- Całość wygląda jakby stykała się bokami, ale jest to złudzenie - każdą z piramid dzieli odległość pół kilometra!
Piramida Mykerinosa jest najmniejszą - ma “zaledwie” 67 metrów wysokości. Została zbudowana z zachowaniem niemal idealnie regularnych proporcji, jednak nie ukończył jej Mykerinos, a dopiero jego syn.
W jednej ze ścian powstała ogromna dziura, która odsłania wejście do wnętrza. Obok niej stoją trzy piramidy należące do królowych i kapłanów - dwie z nich zbudowano metodą schodkową.
- Druga pod względem wysokości - piramida Chefrena znajduje się w środku.
Wysoka na 136 metrów Piramida Chefrena posiada na szczycie nadal dobrze zachowaną licową powłokę.
Wydaje się najwyższą ze wszystkich, ale to złudzenie, bowiem zbudowano ją na niewielkim płaskowyżu.
- Największą z piramid - Cheopsa odwiedzamy na końcu.
Ogrom Piramidy Cheopsa imponuje. Składa się ona z przeszło 2 mln wapiennych bloków o masie od 2,5 tony do nawet 15 ton!
Choć niewątpliwie Wielka Piramida jest dziełem Cheopsa, nie wiadomo do końca, czy władca w ogóle został w niej pochowany. Jak dotąd nie znaleziono jego ciała. Zapewne nigdy się już nie dowiemy, ponieważ ten grobowiec został otwarty jeszcze w czasach antycznych.
W kompleksie znajduje się jeszcze jedna niezwykle popularna atrakcja - Sfinks.
Warto poświęcić chwilę, aby przyjrzeć się detalom - bowiem, jak każdy kot posiada ogon, a także ostre pazury w tylnych łapach. Ponadto jego głowa owinięta jest tradycyjną chustą nemes.
Posąg uznano za odzwierciedlenie Chefrena, ponieważ za jego czasów powstał, a twarz prawdopodobnie przedstawia oblicze faraona.
- Wysoki na 20 i długi na ponad 70 m posąg nie wydaje się tak ogromny z bliska, to jednak imponuje rozmachem.
Aby dojść do Sfinksa musimy przejść przez Dolną Świątynię, w której można dostrzec dwadzieścia cztery puste podstawy posągów. W każdym z nich dawniej znajdowała się rzeźba z wizerunkiem faraona - jedną widzieliśmy w Muzeum Egipskim w Kairze.
- Wykonany w ciemnym diorycie posąg przedstawia faraona Chefrena na tronie (zdjęcie z Muzeum Egipskiego w Kairze).
Podsumowanie
Wyjazd z Hurghady rozpoczyna się o 2:00 w nocy, a powrót w godzinach wieczornych.
Transfer w jedną stronę trwa sześć godzin. Jedziemy w komfortowym, klimatyzowanym busie z dostępem do szybkiego internetu.
Przejazd odbywa się w policyjnym konwoju, dlatego jest w pełni bezpieczny.
W cenie wycieczki otrzymujemy:
- opiekę polskojęzycznego przewodnika z ogromną wiedzą historyczną,
- wstęp do wszystkich omówionych w filmie atrakcji,
- obiad w formie bufetu.
Polecamy, wrażenia będą naprawdę niezapomniane.