Po powołaniu spółki do życia, uruchomienie operacji lotniczych trwało cztery lata. Pomimo początkowych niepowodzeń (kryzys finansowy z 2009 roku), pierwszy lot VietJet Air odbył się 25 grudnia 2011 r. z Ho Chi Minh City do Hanoi.
9 lutego 2013 r. linia uruchomiła trasę z Ho Chi Minh City do Bangkoku, tym samym jako pierwsza prywatna linia z Wietnamu weszła na rynek międzynarodowy. Obecnie linia lata do ponad 30 państw.
Flota
Flota VietJetAir składa się z samolotów Airbus - w większości wąsko kadłubowych - 82 szt., a w zamówieniu jest kolejnych 120 samolotów Airbus typu A32X oraz 200 szt. samolotów Boeing z serii MAX (dostawy rozpoczną się w 2025 roku).

Flota samolotów szerokokadłubowych składa się z 7 sztuk Airbus A330 dzierżawionych od innych operatorów. Po 2024 roku mają one zostać sukcesywnie zastępowane przez nowe jednostki Airbus A330-900, w całości należące do VietJetAir.
Procedury lotniskowe
Na lot na wyspę Phu Quoc nie mogliśmy się odprawić online, dlatego przybyliśmy na lotnisko wcześniej, aby zrobić odprawę check-in (bez nadawania bagażu). Miejsca zostały nam przyporządkowane automatycznie, ale na prośbę obsługi dostaliśmy je przy oknie.

Na lotnisku Bangkok Suvarnabhumi do samolotu musieliśmy podjechać autobusem ale ku naszemu zdziwieniu podjechaliśmy pod wieżyczkę z rękawem. Podróżni musieli z bagażami wchodzić po schodach na górę, aby potem wejść rękawem do samolotu. Było to dość niecodzienne wydarzenie.

Nasz samolot - Airbus A320
Nasz samolot posiadał klasyczne fotele obite ekoskórą, w układzie 3-3.

Na dole fotela była obszerna kieszeń z katalogami, a mimo to miejsca na nogi było dość sporo - Wiking czuł ulgę.

Nad głowami podróżnych zamontowano panel ze światłem oraz regulacją nawiewu.

W kieszeni fotela można było znaleźć katalogi, menu i instrukcję bezpieczeństwa.

Toaleta standardowa dla modelu A32X, ale naszą uwagę zwrócił spory zapas papierowych chusteczek w dodatkowych pojemnikach.

Obsługa w VietJetAir jest miła i uprzejma, ale podczas tego lotu nie mieliśmy dużo czasu na interakcję.
Polityka bagażowa
Każdemu pasażerowi wolno zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego, w tym 1 szt. o wymiarach 56x36x23 cm oraz 1 szt. torby podręcznej, która musi się zmieścić pod siedzeniem. Łączna waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 7 kg.

W przedsprzedaży jak i na miejscu możliwy jest zakup bagażu rejestrowanego. Maksymalne wymiary to 119x119x81 cm, a waga - 32 kg. Cena bagażu zależna jest od długości trasy.
Wrażenia
To był nasz pierwszy lot liniami VietJetAir, który upłynął szybko i komfortowo.
