Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych. Czy warto pojechać na wycieczkę All Inclusive
Opis Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych
Wyszukiwarka treści
Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych"/>
     
      niedziela, 22-11-2020 r.

Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych

Czy warto pojechać na wycieczkę All Inclusive

Zawsze korzystamy z okazji, aby zobaczyć coś nowego, dlatego wyszukujemy oferty lokalnych biur świadczących usługi turystyczne. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Podczas większości podróży korzystaliśmy z tego typu zwiedzania. Czasem wycieczki były naprawdę ciekawe, ale innym razem męczyliśmy się okropnie. Oto podsumowanie wrażeń z lat 2018-2020.

Kos, wyspa Nisyros

czerwiec, 2018

Widok na krater Stefanos | Grecka wyspa Nisyros.

Jedną z pierwszych wycieczek fakultatywnych, jakie odbyliśmy w ogóle było zwiedzanie wulkanicznej wyspy Nisyros. W ofercie biura podróży mieliśmy ofertą wycieczki za 35 Euro, a tymczasem wystarczyło rozejrzeć się po okolicy. Naprzeciwko naszego hotelu było biuro podróży, które oferowało bilet na wyspę w cenie 16 Euro. Oferta nie dotyczy tylko samego przepłynięcia z wyspy na wyspę - w cenie było również zwiedzanie, ale o tym trudno było dowiedzieć się z ulotki. W każdym razie na pokładzie statku kapitan zabierał “bilet” na prom i wymieniał go na kartę autobusową. Takim sposobem spotkaliśmy się w autobusie z innymi hotelowymi gośćmi, którzy płacili 35 Euro za taką samą atrakcję

W autobusie czekał na nas polskojęzyczny przewodnik, który opowiadał o wyspie, a następnie oprowadzał po atrakcjach. Podczas wycieczki można było zobaczyć: wioski Nikia i Mandraki, stary klasztor, krater Stefanos (wstęp dodatkowo płatny - 3 Euro). 

Do dziś jest to jedna z najlepiej wspomnianych wycieczek. Przede wszystkim nauczyła nas, że trzeba szukać alternatywnych opcji zwiedzania, a nie tylko polegać na hotelowej ofercie.
16 euro (ok. 72 zł)

W 2019 roku ceny nieco podskoczyły.

Turcja, kanion Sapadere

czerwiec, 2019

DSC07053

Jeden z wielu uroczych wodospadów w kanionie Sapadere.

Kraj tak różnorodny, że chyba nieprędko znajdziemy drugi. Państwo zajmujące półwysep Azji Mniejszej jest samowystarczalne pod każdym względem. Również biosfera Turcji jest niezwykle różnorodna, dlatego warto podróżować po kraju, nawet jeśli przyjeżdżamy tylko na siedem dni. Skorzystaliśmy z oferty wycieczkowej, ale zanim to zrobiliśmy - dokładnie sprawdziliśmy lokalne stragany i biura podróży.

Zdecydowaliśmy się na zakup dwóch wycieczek - pierwszą był wyjazd do położonego niedaleko kanionu Sapadere, gdzie mogliśmy zobaczyć również jaskinię, spróbować placka domowej roboty oraz kupić przyprawy i herbaty od lokalnej rodziny. 

Choć odwiedziliśmy sporo miejsc o charakterze czysto komercyjnym, to wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń

Zobaczyliśmy: Kanion, Jaskinię Krasnoludków, meczet, wyrób placków oraz zrobiliśmy zapasy przypraw i herbaty.

30 euro (ok. 134 zł)

Turcja, Hierapolis i Pamukkale

czerwiec, 2019

DSC07152

Teatr Rzymski w Hierapolis.

Skoro pierwsza wycieczka była taka fajna, to druga musi być jeszcze lepsza, tym bardziej, że celem były magiczne wapienne skały Pamukkale. Przy zakupie dowiedzieliśmy się, że zobaczymy jakieś Hierapolis i nekropolię. 

W rzeczywistości wycieczka była sporym zawodem. Pomijamy fakt, że większość trasy spędziliśmy w busie, to białą skałę widzieliśmy może 40 minut. Tyle, aby zrobić fotki i zejść po niej. O wiele większe wrażenie zrobiły na nas ruiny starożytnego miasta Hierapolis i położony przy niej ogromny cmentarz. Ale to jeszcze nie koniec narzekania.

Ogromnie zawiedliśmy się na tzw. turystyce handlowej. Biuro podróży obiecało w ulotce zwiedzanie fabryki skóry, winiarni i sklepu z bawełną. Okazało się, że były to odpowiednio: sklep sprzedający drogie skóry, sklep z winami (straszny barak) oraz ogromna hala sprzedażowa z wszelkiego rodzaju produktami materiałowymi. Jednym słowem nachalny handel, którego mieliśmy dość po kilku godzinach jazdy i zwiedzania. 

Najśmieszniejsze było to, że wszystkie sklepy znajdowały się przy jednej długiej drodze krajowej i czasem przejście między nimi na piechotę zajęłoby mniej czasu niż nawracający co kilka kilometrów busik. 

Gdyby podarować sobie ten żałosny spektakl handlowy można by skrócić wycieczkę o 2-3 godziny.

Zobaczyliśmy: Nekropolis, Hierapolis, Pamukkale, Muzeum Archeologiczne (i tylko o tym warto wspomnieć).

45 euro (ok. 200 zł)

Turcja, Boat Trip po zatoce Alanyi

czerwiec, 2019

dziob statku

Statkiem po zatoce Alanyi.

Trzecia wycieczka to obowiązkowy punkt zwiedzania Alanyi. W porcie stacjonuje kilkadziesiąt większych lub mniejszych łodzi wycieczkowych, którymi można wybrać się w podróż trwającą od godziny do nawet kilkudziesięciu godzin (w tym opcja nocnego rejsu).

Ceny również wahają się od kilku euro do kilkudziesięciu za moc atrakcji. My wybraliśmy się w bardziej kameralny rejs. Statek przepływał koło zabytkowej stoczni. W trakcie wyprawy zobaczyliśmy kilka jaskiń niedostępnych z plaży i ostatecznie zatrzymaliśmy się w pobliżu laguny koło plaży Kleopatry, gdzie można było popływać. 

Atrakcja fajna i w naszym przypadku wolna od hucznego kiczu. 

Zobaczyliśmy: wybrzeże Alanyi i jaskinie niedostępne z lądu.

7 euro (ok. 31 zł)

Jordania, Wadi Rum 

styczeń, 2020

wielblady grupa

Wadi Rum - niesamowita przygoda.

Na pustynię Wadi Rum nie da się wjechać bez przewodnika, dlatego działa tam spora siatka większych i mniejszych przewoźników świadczących usługi transportu z miejsca do miejsca. Najpopularniejszą formą “załatwiania” takich wycieczek jest dogadanie się wcześniej z organizatorem (zwykle za pomocą Messengera lub WhatsAppa).

Naszą załatwiliśmy razem ze znajomymi zanim wylecieliśmy do Jordanii. Do miejscowości Wadi Rum dojechaliśmy wynajętym autem, które zostawiliśmy na stacji benzynowej. Tam odebrał nas Fisal, skąd ruszyliśmy na zwiedzanie pustyni. Wieczorem podrzucił nas do obozu, a po śniadaniu odwiózł nas do auta.

Zobaczyliśmy: cuda pustyni Wadi Rum. Spaliśmy w obozie na pustyni.

45 JOD (od 2023 r.) min. 55 JOD (ok. 340 zł)

Senegal, Safari

marzec, 2020

safari przewodnicy

Bardzo miło wspominamy Safari w Senegalu.

Nasz pobyt w Gambii trwał tylko 7 dni,pobyt w Gambii trwał tylko 7 dni, ale oferta wycieczek fakultatywnych była tak szeroka, że dobre kilka godzin dyskutowaliśmy nad tym, gdzie pojechać. Ostatecznie padło na safari, które organizowane było w sąsiednim Senegalu. Mieliśmy do dyspozycji ofertę naszego biura podróży w kwocie 110 Euro, ale po zwiedzeniu okolicy udało nam się znaleźć ofertę tańszą o 30 euro

Biuro podróży Timo Tours zajęło się wszystkim. Transportem, papierkową robotą i transferem na granicy. A potem to już tylko jazda po ogromnym parku, gdzie przez pół dnia podglądaliśmy dzikie zwierzęta

Przewodnicy starannie się nami opiekowali, bo pomimo trzymania się w kupce byliśmy niemal nieustannie otoczeni potokiem miejscowej ludności zajmującej się codziennymi sprawami. 

Zobaczyliśmy: wiejskie życie w Senegalu, zwierzęta na safari (nosorożec, gazele, zebry, żyrafy, guźce). 

80 euro (od 2023 r.) 100 euro (ok. 468 zł)

Tunezja, Djerba w pigułce

wrzesień, 2020

houmt souk mural wojtek

Houmt Souk - jeden z punktów wycieczki objazdowej.

Będąc w Tunezji odrzuciliśmy pomysł jednodniowego wyjazdu na Saharę, bowiem mając w pamięci ekspresowa wycieczkę do Pamukkale w Turcji, wiedzieliśmy czego się spodziewać. Zamiast tego wybraliśmy zwiedzanie wyspy Djerba, które zajęło nam pół dnia. 

Wycieczka była rozczarowaniem roku, ponieważ mimo ciekawej oprawy narracyjnej przewodnika, byliśmy traktowani jak chodzące portfele, które przewożono z jednej kasy do drugiej, po drodze serwując tandetę w abstrakcyjnie wysokich cenach. Na dodatek ciekawe miejsca kulturowe zostały po prostu pominięte, choć przejeżdżaliśmy zaledwie kilkaset metrów od ich lokalizacji - ważniejszy był zarobek u lokalnego sprzedawcy fajansu (taniej ceramiki), kawy, złota, przypraw, pseudo sztuki. I tylko wliczony w cenę obiad naprawdę był świetny - prawdziwe lokalne jedzenie, bardzo smaczne

Zobaczyliśmy: ślady po ruinach starożytnego miasta, rzymską groblę z bardzo daleka, miasta Guellala i Houmt Souk, murale w Djerbahood, Muzeum Tradycji, średniowieczną twierdzę, pracownię artystyczną. 

100 TND (ok. 137 zł)

Albania, Jezioro Koman i rzeka Shala

wrzesień, 2021

laguna

W Albanii buduje się wiele elektrowni wodnych w górskich rejonach, gdzie poprzez budowę sztucznych zapór spiętrza się wodę rzek tworząc malownicze jeziora. Szmaragdowy kolor rzeki Drin przywodzi na myśl znane z folderów reklamowych najpopularniejsze miejsca turystyczne - tak piękna jest Albania. 

W ofercie wielu miejscowych biur wycieczkowych znajdują się oferty jednodniowego wyjazdu w góry połączonego z trwającym ok. 50 minut rejsem łodzią po jednym z takich jezior. 

Podczas wycieczki zobaczyliśmy niesamowite formacje skalne. Wisienką na torcie jest pobyt na plaży rzeki Shala (rzeki wpadającej do jeziora), której woda jest tak czysta, że widać dokładnie każdy kamień na dnie. 

Na brzegu znajdują się restauracje, leżaki z parasolkami oraz bar - zupełnie jak w turystycznej miejscowości na wybrzeżu morza. 

To piękne miejsce odwiedziliśmy z biurem podróży Kaki Tours, którego przewodnicy pochodzą z Albanii i mówią po polsku.

60 euro (ok. 275 zł)

Egipt, Kair i Piramidy w Gizie

czerwiec, 2022

sfinks piramida

Kto nie chciałby zobaczyć piramid? Każdy! Przecież to obowiązkowy punkt wycieczki po Egipcie.

Piramidy w Gizie wzniesiono za panowania władców IV dynastii, czyli ponad cztery i pół tysiąca lat temu! Dwie najwyższe należą do ojca i syna, czyli Cheopsa i Chefrena. Mniejsza i mniej znana - do faraona Mykerinosa.

Problem pojawia się wtedy, gdy zorientujemy się, że odległość dzieląca naszą turystyczną miejscówkę! Ze wszystkich ważniejszych kurortów, to Hurghada znajduje się najbliżej - od Gizy dzieliło nas tylko 470 km! Ale było warto.

Na wycieczkę pojechaliśmy z lokalnym biurem wycieczkowym Bumerangi Egiptu. Transfer w wygodnym busie VIP z dostępem do WIFI zleciał szybko. Na miejscu przejął nas polskojęzyczny przewodnik, który najpierw oprowadził po kościołach koptyjskich, potem zabrał do Muzeum Egipskiego, a na końcu pokazał piramidy. Poznaliśmy dużo historycznych ciekawostek - opowiadamy o nich w filmie. 

60 euro (ok. 280 zł)

Wietnam

maj, 2023

Odwiedzając Wietnam na kilka dni pojechaliśmy w rejon Delty Mekongu, w okolice miasta Ben Tre. Tam odpoczywaliśmy w uroczym homestay'u - La Villa de Coco, otoczeni palmami i zielenią. Właściciele zorganizowali nam słynny spływ po Mekongu, który obejmował pływanie barką po rzece, łodzią po kanałach oraz wizytę na plantacji owoców. 

W odróżnieniu od wycieczek organizowanych w Sajgonie, spływ był bardzo kameralny, daleki od tego co można znaleźć na zdjęciach w internecie. Przez ponad dwie godziny pływaliśmy łodzią po rzece (nawet mogliśmy poprowadzić po falach starą drewnianą łajbę). Następnie pływaliśmy niewielką łódeczką po wąskich dopływach rzeki podziwiając roślinność, a także smakując wodnego kokosa. 

wycieczki dla jednej osoby - 500.000 dongów (ok 89 zł)

na lodce wioslowanie

Staramy się unikać wycieczek "dalekobieżnych", organizowanych z punktu A do oddalonego o kilkaset km punktu B. Wycieczka taka najczęściej składa się z dwóch części - dojazdu, który zajmuje 80% czasu oraz zwiedzania - ok. 10% i zakupów - również 10% czasu. Zamiast tego polecamy udać się tam osobiście i zaszyć się gdzieś w soczystej zieleni. W Wietnamie są do tego idealne warunki!

 

Tajlandia, Jezioro Cheow Lan w Khao Sok

listopad, 2023

Będąc w Khao Sok wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę na jeziorze Cheow Lan. Obejmuje ona m.in. rejs łodzią, zwiedzanie jaskini, trekking po wodospadach oraz pływanie w wodach jeziora. 

trekking

Najciekawszą częścią wycieczki był trekking po wodospadach. Cała zabawa polega na wchodzeniu pod górę w śladzie wodnym wodospadu po naturalnych kamiennych uskokach. Są one na tyle szerokie, że buty nie ślizgają się. Pokonujemy w trzy dłuższe odcinki, a po drodze robimy fajne fotki.

koszt 1500 batów + bilet do parku (ok. 170+22 zł)

Większość uczestników nie doczytała informacji na temat wycieczki. Przykro było patrzeć jak pokonują trasę w butach sportowych i skarpetkach - dlatego zawsze na wycieczkę łodzią bierzcie buty do wody. 

Tajlandia, Nocne Safari w Khao Sok 

listopad, 2023

Bardzo chcieliśmy wybrać się na nocne safari w jednym z najstarszych lasów deszczowych na świecie. Zabawa przednia, choć nie warto napalać się nie wiadomo na jakie widoki. 

maly waz

Do dyspozycji otrzymujemy latarkę na czoło. Spacer odbywa się w całkowitym mroku, zatem znalezienie zwierząt okazuje się być nieco problematyczne, ale przewodnik dobrze wie, gdzie szukać. Po chwili znajduje zastygłe w bezruchu okazy gadów, płazów i pająków. 

koszt od 800 batów + bilet do parku (ok. 90+22 zł)

Polecamy ulokować się w wiosce Khao Sok, skąd można dojść do parku na piechotę. 

 

Wnioski

Jak już zapewne zauważyliście, nie ma gotowej oferty na dobrą wycieczkę. Pierwszy wniosek jaki się nam nasunął, to gorszej jakości oprawa w krajach arabskich, gdzie nie przykłada się tak dużej uwagi do wrażeń wizualnych, a jedynie do “zaliczenia” dużej liczby atrakcji. Mit ten obaliła wycieczka po pustyni Wadi Rum, którą zorganizował nam przewodnik - była to ciekawa wyprawa, podczas której w ogóle nie liczyliśmy czasu.

Również w przypadku Turcji słynącej z wszędobylskiego handlu nie można mówić o przesyceniu wycieczek zakupami, bo w przypadku Sapadere mogliśmy kupić coś naprawdę wartościowego. 

Ogromnym szokiem była dla nas wyprawa do Senegalu podczas pobytu w Gambii w marcu 2020 roku. Choć nie było to związane bezpośrednio z samą wycieczką, a pierwszym zetknięciem się z kulturą i ludnością Afryki Zachodniej. Mimo że podejście afrykanerów do organizacji wycieczek było bardzo osobliwe - biuro podróży “Timo Torus” jest ulokowane przy ulicy, a interes ubijaliśmy około 30 minut na plastikowych stołkach na schodach, to podczas zwiedzania było już bardzo fajnie, a przywiezione z safari wspomnienia pozostaną z nami na długo. 

Jedziemy na wycieczkę fakultatywną

toyota

Nie ważny środek transportu, ale wrażenia, jakie pozostają!

Decydując się na wycieczkę fakultatywną warto przygotować najpierw listę rzeczy, które chcecie zobaczyć. W tym celu najlepiej zorientować się wcześniej w ilości atrakcji w Waszej lokalizacji. 


Wycieczki fakultatywne

Kair i piramidy w Gizie

Pojechać na wakacje do Egiptu i nie zobaczyć piramid? To niewybaczalne przeoczenie!

Jezioro Koman i rzeka Shala

Albania to kraj w większości pokryty górami, często nazywany Norwegią Bałkanów z uwagi na długie jeziora wijące się między wierzchołkami Gór Przeklętych.

Pamukkale

Pamukkale to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Śnieżnobiała skała nazywana Bawełnianym Zamkiem przypomina pokryte białym puchem góry. 

Sapadere

Celem naszej pierwszej zorganizowanej wycieczki w Turcji był Kanion Sapadere. Poza nim zwiedziliśmy liczne miejsca znajdujące się po drodze, m.in. jaskinię, meczet i małą wioskę.


Na co uważać podczas wyboru atrakcji? Kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę szukając wycieczek fakultatywnych:

 • lokalizacja - zbyt daleko to nie dobrze, a zbyt blisko to można podjechać taxi,
 • korki - warto sprawdzić jak wygląda natężenie ruchu w okolicy. Czasem blisko położone atrakcje mogą być naprawdę trudno dostępne autem i wtedy lepiej pójść na piechotę,
 • wiele podobnych atrakcji - wtedy najlepiej wybrać tą najbliższą, albo w ogóle odpuścić. Coś, czego jest w nadmiarze, nie musi być ciekawe, 
 • inne miejsca po drodze - czasem w okolicy lub po drodze są inne miejsca warte zobaczenia, np. punkt widokowy,
 • zaopatrzenie - zróbcie zakupy na drogę lub sprawdźcie sklepy w okolicy. Może się zdarzyć, że będziecie potrzebowali dodatkowego posiłku lub dokupić wodę,
 • problemy na ostatniej prostej - pytajcie lokalnych o drogę. Mapy nie zawsze oddają rzeczywistość, zwłaszcza w buszu lub na pustyni. Oczywiście trzeba ocenić we własnym zakresie czy lokalni mieszkańcy mówią wam prawdę. Czasem próbują “przekierować” wasze zainteresowanie zgodnie z własną korzyścią.

Jak samemu organizować wycieczki?

Organizacja wycieczek na własną rękę to nic trudnego. Jeśli jeździcie na urlopy typu All Inclusive, to warto zacząć od czegoś małego. Kto wie, może tak wam się spodoba, że następnym razem sami zaplanujecie podróż do odległego zakątka świata ;)

Do tej pory zorganizowaliśmy kilkadziesiąt wycieczek na własną rękę, przy okazji dłuższych podróży. To m.in. lokalne wyjazdy podczas pobytów w Izraelu, Jordanii, na wyspie Kos i Lanzarote, wieloetapowa wyprawa na wulkan Taal, czy Szlakiem Magellana, ale także objazd taksówką wyspy Djerba czy zachodniej części Gambii. Oto kilka wskazówek:
 • po wyborze miejsca i atrakcji oceńcie, czy można wybrać się tam spacerem, czy potrzebne będzie wynajęcie auta lub innego pojazdu,
 • w wielu przypadkach mapy Google pomogą ocenić czas przejścia lub dojazdu (także uwzględniając szczyt komunikacyjny),
 • warto zorientować się wcześniej na temat obowiązujących reguł przewozu w regionie do którego jedziecie. Może się zdarzyć, że miejsce to będzie opanowane przez mafie taksówkarskie (wtedy Ubera nie znajdziecie), albo wręcz przeciwnie - wszystko chodzi jak w zegarku i taksówki mają taksometry,
 • zorientujcie się wcześniej na temat kosztów przejazdu z miejsca A do miejsca B, lub kosztów kilometra za przejazd taxi,
 • przed wejściem do taxi ustalcie miejsce dojazdu oraz koszt, aby uniknąć przykrej niespodzianki na miejscu,
 • z miejscowymi taksówkarzami można uzgodnić ceny pakietów - wtedy za kilkugodzinne zwiedzanie wielu miejsc można wytargować bardzo dobre ceny, a do tego opieka w gratisie, 
 • unikajcie osób, które nie mają licencji na oprowadzanie. Cena, którą usłyszycie może się wydawać okazją, ale w przypadku wypadku komunikacyjnego nie będziecie mogli liczyć na ubezpieczenie. 

Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 10-01-2024r. - napisz do nas

Polecane tematy
Nowe zasady dotyczące ruchu bezwizowego w Tajlandii
 Kantyna podróżnicza

Nowe zasady dotyczące ruchu bezwizowego w Tajlandii

W ubiegłym roku Tajlandia zapowiedziała wprowadzenie istotnych zmian w polityce wizowej. W końcu poznaliśmy nowe rozwiązania - niektóre są dość rewolucyjne, ale co najważniejsze - weszły już w życie.

Kalendarz urlopowy na 2024 rok
 Kantyna podróżnicza

Kalendarz urlopowy na 2024 rok

Urlop 2024 w zależności od tego, ile dni urlopu chcecie poświęcić na wyjazdy, przygotowaliśmy wersję light i hard. 

10 faktów na temat Hatszepsut, o których nie mieliście pojęcia
 Kantyna podróżnicza

10 faktów na temat Hatszepsut, o których nie mieliście pojęcia

Ten faraon zapoczątkował handel z bogatymi krajami, zbudował jedną z najbardziej charakterystycznych świątyń, a na kochanka wybrał swojego doradcę. 

Muzeum Tradycyjnej Medycyny Wietnamskiej
 W muzeum

Muzeum Tradycyjnej Medycyny Wietnamskiej

Medycyna wietnamska opiera się na pięciu praktykach, z których jedna - ziołolecznictwo - jest głównym tematem muzeum.