Wyszukiwarka treści

City Break: Brzeg

środa, 01-06-2022 r.   City Breaks
Brzeg, Polska, 148 m n.p.m.

Mieszczanie ozdabiali swoje domy imitacjami otworów okiennych, tzw. blendami. W Brzegu blendy można zobaczyć na wielu kamienicach. | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Co zobaczyć w mieście Piastów. Najciekawsze atrakcje

Położone w województwie opolskim, ale historycznie na terenie Dolnego Śląska, miasto Brzeg jest jednym z najpiękniejszych w regionie. Jest też jednym z najstarszych, ponieważ znajdująca się w połowie drogi, między Wrocławiem a Opolem, osada po raz pierwszy została opisana w 1234 roku.

Autorem publikacji jest Wojtek (Wiking)
Wojtek (Wiking)

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Uważasz, że film "City Break: Brzeg" jest przydatny?

Miasto rozwijało się bardzo pomyślnie, bo już 100 lat później zostało wybrane na stolicę księstwa, które istniało aż do 1675 roku, czyli do śmierci ostatniego z Piastów - Jerzego IV Wilhelma. Rozwój miasta był możliwy dzięki dogodnemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych. To właśnie w Brzegu przebiegała ówczesna “autostrada” łącząca wschód z zachodem. Dziś, jest ona dziś reprezentacyjnym miejskim deptakiem. 

ratusz

Aby przyjrzeć się z bliska zabytkom oraz zwiedzić renesansowy ratusz i zamek wybraliśmy się do Brzegu na jednodniową wycieczkę.

Wzbudzając niemały zachwyt renesansowy ratusz jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Gmach w obecnej, niemal niezmienionej formie, istnieje od XVI wieku. Choć jego budowa rozpoczęła się wieki wcześniej, to po drodze obiekt uległ spaleniu. Dzisiejszy kształt nadała mu przebudowa według projektu Jakuba Parra i Bernarda Niurona z drugiej połowy XVI wieku.

ratusz sala rajcow

Ratusz posiada wiele ciekawych wnętrz, m.in. wczesnorokokową Salę Rajców z ręcznie malowanymi szafami i ogromnym orłem pruskim.

Na rynku zobaczymy także kamienice z rzadko spotykanymi domalowanymi oknami. Jak się okazuje, było to bardzo popularne zjawisko w średniowieczu, gdy ze względu na wysoką cenę szkła, oszklenie okien było drogie, więc posiadanie dużego i w pełni oszklonego okna było przywilejem. Z tego powodu mieszczanie ozdabiali swoje domy imitacjami otworów okiennych, tzw. blendami.

okna 1

Z czasem, kiedy szkło staniało, w ich miejscach pojawiły się klasyczne okna, jednak pod grubą warstwą tynku zachowały się ich pierwotne malunki. 

Cała wschodnia i częściowo północna pierzeja rynku skrywa perełki w postaci ciekawych fasad, na które warto zwrócić uwagę. 

Na jednej z bocznych ulic rynku znajdziemy dwie interesujące kamienice pochodzące z XVIII wieku. Sąsiadujące ze sobą budynki dzieli ponad 80 lat, ale wiąże się z nimi ciekawa historia. Otóż starsza kamienica była własnością bogatego katolickiego mieszczanina, który fakt przynależności do wspólnoty religijnej zaznaczył fantazyjną barokową dekoracją fasady. Później dobudowano podobną kamienicę w stylu klasycystycznym, ale z jednym tylko symbolem religijnym – kielichem, ukazując tym samym różnice pomiędzy wyznaniem katolickim a protestanckim. 

ulica jablkowa

Kamienice na ulicy Jabłkowej.

Zaledwie 150 metrów dalej zobaczymy gotycki kościół św. Mikołaja. Jest to trzynawowa bazylika z przełomu XIV i XV wieku.

kosciol mikolaja mostek

Dwie wieże połączone są charakterystycznym mostem.

Surowe wnętrze świątyni imponuje smukłością - wysoka na 30 metrów nawa główna jest jedną z najwyższych na Śląsku.

kosciol mikolaja sklepienie

Wysokie sklepienie imponuje.
Trójkątny kamień wmurowany w trakt nawiązuje do pruskiego króla Fryderyka II. Z legendy dowiadujemy się, że w tym miejscu spadł na trakt jego trójgraniasty kapelusz. Mieszkańcy postanowili upamiętnić to wydarzenie.
pomnik czapa

Bliżej koryta rzeki znajduje się Średniowieczny Plac Młynów. Dzisiejszy potężny budynek młyna pochodzi z 1889 roku i jest obecnie nieużywany, ale przy tym placu stoi też najstarszy zabytek miasta - to dawny kościół św. Piotra i Pawła pochodzący z końca XIII wieku.

kosciol klasztorny

Gotycka budowla z XIII wieku była już m.in. remizą strażacką.

Warto wspomnieć o wyjątkowym, jak na to miejsce moście, który choć pochodzi z 1891 roku, to do Brzegu trafił dopiero po II wojnie światowej. Tak, trafił - ponieważ jest zaledwie częścią dawnego mostu z Fordonu - kiedyś podbydgoskiej miejscowości, a dziś dzielnicy Bydgoszczy. Stalowy most kratownicowy był niezwykle długi, ale został częściowo uszkodzony podczas działań wojennych.

most droga

Krótsze odcinki mostu z Fordonu wykorzystano m.in. w Brzegu. 

Jeszcze na początku XIX wieku do miasta prowadziła okazała renesansowa Brama Odrzańska projektu Bernarda Niurona, jednak musiała ona ustąpić miejsca - i to dosłownie - dokonującej się rewolucji w transporcie kołowym. Inaczej mówiąc - pojazdy przestały się w niej mieścić, dlatego w 1895 roku została przeniesiona.

brama park

Dziś brama jest ozdobą pobliskiego parku. 

Zaglądamy również do pochodzącego z XVIII wieku barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

kosciol podwyzszenia krzyza

Parafia erygowana w 1899 roku. Jest najstarszą rzymskokatolicką parafią w mieście.

Kościół zachwyca iluzjonistycznymi freskami Jana Kubena, które optycznie powiększają jego wnętrze.

kosciol podwyzszenia oltarz

Na pierwszy rzut oka wygląda jak nawa bez końca.
Podczas prac przy dekorowaniu sklepienia malarz dorzucił coś od siebie – wizerunek wiernego psa, który nauczony był przynosić mu spadające na posadzkę pędzle. 

W kościele zobaczymy również nietypową pietę, czyli przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa. Nietypową, ponieważ Matka Boska to tak naprawdę kukła, którą można poruszać. Tzw. Brzeska Pieta została przypadkowo odkryta ponad dwadzieścia lat temu na strychu jednego z domów należących do parafii.

brzeska pieta

Miejsce wykonania piety, to odległa o ponad dwa tysiące kilometrów Hiszpania.

Będący perłą renesansu zamek książąt legnicko-brzeskich jest jednym z najlepiej znanych zabytków na Śląsku.

kruzganki wieza

Zamek zwany również Śląskim Wawelem powstał w miejscu gotyckiej warowni.

Przebudowany w stylu renesansowym, został poważnie uszkodzony podczas wojen śląskich, a odbudowany dopiero w drugiej połowie XX wieku. Jednak bogato rzeźbiona fasada budynku bramnego z lat pięćdziesiątych XVI wieku zachowała się w oryginale i zaliczana jest do najznakomitszych zabytków europejskiego renesansu.

krypta

W piwnicy zamku znajduje się czternaście cynowo-ołowianych sarkofagów Piastów!

W obiekcie mieści się muzeum, które w ramach stałych ekspozycji prezentuje historię miasta, dzieje Piastów Śląskich oraz rzeźbę i malarstwo śląskie ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

obraz polonia

Obraz "Polonia" Jana Styki to jeden z depozytów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Do muzeum zapraszamy niebawem. Będzie tematem naszego następnego odcinka.

wiking kruzganki

Wiking na krużganku piastowskiego zamku w Brzegu.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 30-08-2022 r.

Urząd Miasta w Brzegu

Odcinek powstał przy współpracy i ze środków Urzędu Miasta w Brzegu

Dziękujemy panu Markowi Pyzowskiemu za ciekawe opowieści oraz odkrycie najpiękniejszych miejsc Brzegu

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Rekomendacja: 95%

Łatwość dojazdu

95%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Plusy

  • Zamek Piastów Śląskich
  • Zabytkowy renesansowy ratusz
  • Kamienice na rynku i ul. Jabłkowej
  • Kościół św. Mikołaja
  • Kościół Wyniesienia Krzyża Świętego
  • Most i Brama Odrzańska
  • Dużo zielonych parków i skwerów

Tagi

  
 Polska  dolnośląskie  City Break  opolskie  Brzeg  współpraca