Europa, Bałkany
Opis Europa, Bałkany
Wyszukiwarka treści

Wybrane przez ciebie

Poniżej materiały zawierające poszukiwane tagi i słowa kluczowe.

Kuchnie świata - Węgry

Kuchnie świata - Węgry

Kraj gulaszem i papryką płynący o którym zwykle mówi się, że tamtejsze potrawy są bardzo ostre. Prawda okazała się nieco inna...

Kuchnie świata - Macedonia

Kuchnie świata - Macedonia

Smakujemy przysmaki kuchni Macedonii Północnej, którą najczęściej określa się mianem prostej i mało wyszukanej - co jest oczywiście nieprawdą.

Muzeum zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwu

Muzeum zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwu

Ekspozycje obejmują między innymi przedmioty osobiste ofiar, a także obszerną dokumentację zebraną na potrzeby toczących się po wojnie międzynarodowych procesów.

Kuchnie świata - Albania

Kuchnie świata - Albania

W poprzednim odcinku omawialiśmy kuchnię Bośni i Hercegowiny, a teraz chcemy skupić się na przysmakach kuchni albańskiej oraz rytuale spożywania posiłków. 

Jezioro Koman i rzeka Shala

Jezioro Koman i rzeka Shala

Albania to kraj w większości pokryty górami, często nazywany Norwegią Bałkanów z uwagi na długie jeziora wijące się między wierzchołkami Gór Przeklętych.

Berat

Berat

Albania jest bogata w zabytki antyku i średniowiecza do tego stopnia, że w niektórych miejscach można spotkać ich całe skupiska.

Muzeum Macedonii

Muzeum Macedonii

Pierwotnie utworzona jako Muzeum Ludowe Macedonii placówka zajmuje się zachowaniem i pielęgnacją kultury narodu macedońskiego. 

Skopje

City Break: Skopje

Po niszczycielskim trzęsieniu ziemi z 1963 roku, miasto zostało kompletnie zniszczone, dlatego niektórzy upatrywali w tym szansę na odbudowę według nowej koncepcji.

Dom Pamięci Matki Teresy

Dom Pamięci Matki Teresy

Niewielkie muzeum, w którym wystawiono pamiątki związane z życiem Matki Teresy z Kalkuty znajduje się niemal w centrum Skopje. 

Tirana

Tirana

Aby zobaczyć centrum i najważniejsze miejsca, potrzebujemy zaledwie jeden dzień. Panuje tu bardzo europejski klimat, delikatnie podlany orientalnym bałaganem - jak w całej Albanii.

Durrës

Durrës

Położone na riwierze miasto Durrës, jest dziś tłumnie oblegane przez turystów. Ma jednak do zaoferowania o wiele ciekawsze miejsca, niż szerokie plaże. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę. 

Albania na własną rękę

Albania na własną rękę

Kraj, który z powodu nienajlepszych opinii chcieliśmy w ogóle pominąć podczas naszej wakacyjnej podróży po Bałkanach. Ostatecznie w Albanii spędziliśmy tydzień i nie żałujemy!

Szentendre

City Break: Szentendre

W położonym około 15 km od Budapesztu Szentendre czas zatrzymał się w XVIII wieku. Życie płynie tu leniwie jak nurt Dunaju. 

EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu

EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu

Bałkany do niedawna były dla nas nieodkrytą krainą, o której słyszeliśmy wiele, a skoro określane są mianem egzotycznej mieszanki, powinniśmy jak najszybciej zobaczyć jak najwięcej.

Podgorica

City Break: Podgorica

Stolica Czarnogóry to niewielkie miasto zbudowane dookoła osady zwanej Ribnica, a wykształcona w późniejszych czasach nazwa nawiązuje do pobliskiego wzgórza.

Muzeum Walki Macedońskiej

Muzeum Walki Macedońskiej

Na trzynastu stałych wystawach pokazano ponad dwa tysiące eksponatów, w tym 100 obrazów - często gigantycznych rozmiarów oraz ponad 110 figur woskowych. 

Muzeum Tunel Nadziei

Muzeum Tunel Nadziei

5 kwietnia 1992 roku na niemal cztery lata odcięto od świata Sarajewo. Wówczas w głowach mieszkańców narodził się pomysł wykonania podziemnego przekopu pod lotniskiem.

Budapeszt

City Break: Budapeszt

W momencie największego przepychu Budapeszt konkurował rozmachem z Wiedniem, a także innymi europejskimi stolicami.

Budapeszt: Wzgórze Zamkowe i Góra Gellerta

Budapeszt: Wzgórze Zamkowe i Góra Gellerta

Najważniejszą atrakcją Budy jest zabytkowa zabudowa Wzgórza Zamkowego, która w całości została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Węgierski parlament: Országház

Węgierski parlament: Országház

Najpiękniejsze zabytki Budapesztu pochodzą głównie z końca XIX wieku, czyli z czasów gdy Węgry stały się partnerem Austrii.

Kuchnie świata - Bośnia i Hercegowina

Kuchnie świata - Bośnia i Hercegowina

W naszym autorskim przewodniku po kuchni Bośni i Hercegowiny zapraszamy na wyjątkową ucztę smaków i aromatów. 

Tor bobslejowo-saneczkarski w Sarajewie

Tor bobslejowo-saneczkarski w Sarajewie

Dziś jest rajem dla grafficiarzy i właśnie przeżywa drugi renesans za sprawą otwartej niedawno kolejki gondolowej. Zobaczcie jak wygląda tor bobslejowo-saneczkarski w Sarajewie.

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Bośni i Hercegowinie - zwanej sercem Bałkanów zainteresowała nas swoją skomplikowaną historią, dlatego od Sarajewa postanowiliśmy rozpocząć naszą podróż. 

Mostar

City Break: Mostar

Mostar to piąte co do wielkości miasto Bośni i Hercegowiny. Słynie z ogromnego Starego Mostu, jest tam jednak więcej ciekawych miejsc, które polecamy odkryć.

Sarajewo

City Break: Sarajewo

Podczas pobytu w Bośni i Hercegowinie odwiedziliśmy dwa duże miasta, aby poznać trudną historię kraju. Na pierwszy przystanek wybraliśmy Sarajewo.

Albania w pięć dni

Albania w pięć dni

Albania stała się hitem lata ‘21. Zwykle omijamy szerokim łukiem sezonowe kierunki. Pierwotnie obecność w tym kraju postanowiliśmy ograniczyć do niezbędnego minimum. 

Wycieczka na Nisyros

Wycieczka na Nisyros

Będąc na Kos nie można sobie odmówić egzotycznej wyprawy na niedaleką wulkaniczną wyspę Nisyros, która według legend była kiedyś połączona z Kosem.

Dodekanez: wyspa Kos

Dodekanez: wyspa Kos

Ta niewielka wyspa o długości 50 km zawiera zarówno tereny nizinne, jak i wyżynne. Znajdziemy tutaj długie piaszczyste plaże, ale także oliwkowe gaje i historyczne budowle.