Krotoszyn to świetny pomysł na weekendową wycieczkę, podczas której dowiemy się m.in. jak burzliwe były losy miasta liczącego dziś niemal trzydzieści tysięcy mieszkańców. Tutaj ceni się szacunek, przywiązanie do tradycji i przyjaźń, która zawsze pomagała pokonać wszelkie trudności.
- Ciąg kamienic na rynku. Z tyłu - wieża Bazyliki.
Dawniej ośrodek handlu i rzemiosła
Krotoszyn założony został w 1415 roku przez Wierzbiętę z rodu Łodziów Krotoskich na mocy przywilejów króla Władysława Jagiełły. Miasto położone jest w południowej części województwa wielkopolskiego, blisko granicy z województwem dolnośląskim i w połowie drogi między Poznaniem a Wrocławiem. Pierwotny gród znajdował się w miejscu obecnego śródmieścia.
Do trzeciego rozbioru Polski w 1795 roku, miasto było własnością polskich rodów szlacheckich i magnackich: Krotowskich, Niewieskich, Rozdrażewskich, Gałeckich, Potockich.
- Etykiety napojów produkowanych w krotoszyńskim browarze. Pochodzą z okresu międzywojennego.
W XVI wieku Krotoszyn stał się znaczącym ośrodkiem handlu i rzemiosła, zwłaszcza piwowarstwa i tkactwa. W wyniku wojen i towarzyszących im epidemii w XVIII wieku miasto podupadło.
Szczególnie dotkliwym dla Krotoszyna był drugi najazd Szwedów (1704-1717) oraz epidemia dżumy (1708-1710), kiedy kompletnie zrujnowane miasto liczyło tylko kilkuset mieszkańców.
Gdy w 1725 roku właścicielem dóbr krotoszyńskich i miasta został wojewoda kijowski Józef Pilawa Potocki, miasto zaczęło podnosić się z upadku.
W czasach Potockiego Krotoszyn miał brukowane ulice, zorganizowaną straż ogniową, zegar miejski, wodociągi i zachowane trzy bramy miejskie, za którymi rozciągały się przedmieścia: Koźmińskie, Kaliskie i Zdunowskie.
Po drugim rozbiorze Polski, Krotoszyn przeszedł w ręce pruskie. W kolejnych latach Niemcy utworzyli w Krotoszynie ośrodek administracyjny i sądowy, powstało wiele urzędów i instytucji powiatowych.
- Na początku XX wieku Krotoszyn był miastem zieleni. W centrum rozciągał się udostępniony mieszkańcom park księcia Thurn und Taxis.
1 stycznia 1919 roku wyzwolony przez powstańców wielkopolskich Krotoszyn, znalazł się w granicach odrodzonego państwa polskiego. 2 września 1939 roku Krotoszyn zajęli Niemcy. W wojnie obronnej Polski brał udział stacjonujący w Krotoszynie 56. Pułk Piechoty Wielkopolskiej.
Charakterystyczny ratusz i typowo polskie kościoły
- Widok na rynek z dominującym na środku Ratuszem.
Reprezentacyjny charakter ma budynek znajdujący się w samym centrum Krotoszyna - to ratusz zbudowany w 1689 roku. Jego obecny wygląd zawdzięcza się przebudowie jaka miała miejsce pod koniec XIX wieku.
Ośmioboczna smukła wieża została zachowana w stylu barokowym. Ratusz jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego i Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych.
Kościoły
- Kościół św. Fabiana i Sebastiana zwany także kościołem św. Rocha.
Uwagę turystów z pewnością zwrócą wszystkie krotoszyńskie kościoły. Najstarszym jest kościół św. Fabiana i Sebastiana zwany także kościołem św. Rocha.
Ta drewniana świątynia została wzniesiona około 1572 roku na planie krzyża greckiego.
Niegdyś pełniła funkcję kościoła szpitalnego. W 1813 roku został gruntownie odrestaurowany, a w 2008 roku stał się kościołem patronalnym Kurkowych Bractw Strzeleckich w diecezji kaliskiej.
- Ołtarz główny w bazylice św. Jana Chrzciciela.
Kolejnym wartym uwagi jest kościół Farny św. Jana Chrzciciela z wieżą zbudowaną na bazie kwadratu, która została nadbudowana około 1890 roku.
- Kościół św. Marii Magdaleny.
W starej części Krotoszyna w prawdziwie wiejskim krajobrazie możemy zobaczyć kościół św. Marii Magdaleny.
Świątynie wzniesiono w 1755 roku w miejscu starszego kościoła istniejącego prawdopodobnie już w XIII wieku.
Barokowa perełka Krotoszyna
- Siedziba Muzeum Regionalnego w Krotoszynie to budynek poklasztorny, będący pamiątką po zakonie trynitarzy.
Budynki kościoła i dzisiejszego muzeum regionalnego składają się na barokowy zespół poklasztorny. W dawnym klasztorze znajduje się dziś Muzeum Regionalne.
Niedaleko kościoła warto zawitać do parku, w którym mieści się Pomnik Wolności. Są tu okazy takich drzew jak: sosny czarnej, dębów, klęka kanadyjskiego, grochodrzewu, lip oraz pomnikowego orzecha czarnego o obwodzie 460 cm, zrośniętego z trzech pni. Teren ten w 2005 roku decyzją Rady Miejskiej został nazwany Placem Jana Pawła II.
- Pałac Gałeckich - barokowa budowla wzniesiona około 1700 roku. Od 1819 roku siedziba książąt Thurn und Taxis.
W Krotoszynie warto też odwiedzić park pałacowy z pierwszej połowy XIX wieku. Na początku utworzony został w stylu barokowego ogrodu włoskiego. W XIX wieku zyskał styl parku krajobrazowego angielskiego. Znajdują się w nim m.in. dwa stawy z fontannami i woliera pełna kolorowych ptaków.
- Jeszcze przed drugim rozbiorem powstał dzisiejszy kościół św. Andrzeja Boboli.
W historię, a także krajobraz Krotoszyna świetnie wpisuje się zespół kościelny poewangelicki, w skład którego wchodzi kościół św. Andrzeja Boboli, dawna pastorówka oraz dawny dom kantora.
Świątynię zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku, na bazie okręgu zwieńczonego kopułą. Okazałe wieże, które są symbolem kościoła, dobudowano dopiero sto lat później.
Stary dom z XVIII wieku
- "Krotoszanka" - najstarszy dom mieszkalny w mieście .
Wisienką na torcie podczas zwiedzania miasta okazuje się Krotoszanka. To najstarszy zachowany dom w mieście, którego budowę datuje się na 2 połowę XVIII wieku. Budynek utrzymany jest w dobrym stanie i prezentuje się naprawdę ciekawie.