Szlak na Borową. Trasa z Jedliny-Zdroju do Wałbrzycha przez Jedliniec, Jałowiec i Borową
Opis Szlak na Borową
Wiking i Wilkołak logo
Szlak na Borową
☆ W podróży odcinek #014

Szlak na Borową

Trasa z Jedliny-Zdroju do Wałbrzycha przez Jedliniec, Jałowiec i Borową

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich i masywu Gór Czarnych. Szczyt charakteryzuje duża wysokość i strome stoki.

czwartek, 11-02-2021 r.
Uważasz, że film "Borowa" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Z tego miejsca pochodzą opis i fotki
Borowa, choć jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, nie należy do Korony Gór Polskich. Przez błąd w obliczeniach to zaszczytne miejsce przypadło niższemu o 3 metry Chełmcowi (850 m n.p.m.).

Do Jedliny-Zdroju dotarliśmy koleją z przesiadką na stacji Wałbrzych Główny, po drodze pokonując zabytkowy wiadukt oraz Tunel pod Małym Wołowcem, będącym najdłuższym pozamiejskim tunelem kolejowym (1600 m) w Polsce wykonanym metodą drążenia.

Na górze Borowa znajduje się wysoka na 16 metrów metalowa wieża widokowa

stacja jedlina

Stacja Jedlina-Zdrój.

Ze stacji kolejowej niezwłocznie wybraliśmy się na Przełęcz pod Wawrzyniakiem. Największym wyczynem było pokonanie pierwszego wzniesienia do przełęczy - raczki były tutaj konieczne. 

pierwsza herbata

Pierwsza herbata na przełęczy.

Niebieskim szlakiem ruszyliśmy w stronę Jałowca, gdzie zatrzymaliśmy się w punkcie widokowym. Niestety, aura nie dopisała i zamiast podziwiania okolicy prowadziliśmy nierówną walkę z padającym śniegiem i zasypanym szlakiem.

wojtek jalowiec

punkt widokowy na Jałowcu.

W drodze na Borową przeszliśmy Ptasie Rozdroże i niedługo potem rozpoczęła się wspinaczka na szczyt. Trud się opłacił - już wkrótce zobaczyliśmy spiralną metalową wieżę widokową. 

borowa wieza

Wieża na Borowej to spiralna ażurowa konstrukcja.

Niestety, jak w przypadku Jałowca, nie mogliśmy podziwiać widoków okolicy, ale zdecydowanie warto było wejść na szesnastometrową wieżę, gdyż mogliśmy sobie wyobrazić jak wygląda spacer w chmurach, a konkretnie - we mgle. 

panorama szczytow

Tablice z panoramą okolicy i na nich zaznaczone szczyty. Na wieży są cztery takie tablice.

widok z wiezy

A tak wygląda szczyt Borowej z wieży ;)
Zbudowana w 2017 roku stalowa konstrukcja przypomina skręcany cylinder. Wysoka na 16,5 metra posiada 90 ażurowych schodów pozwalających wejść na platformę widokową i podziwiać okolicę. Na tarasie znajdują się tablice z panoramą okolicy ułatwiających identyfikację wszystkich ważniejszych szczytów. 

Po zwiedzeniu Borowej udaliśmy się w stronę Koziej Przełęczy, a następnie przeszliśmy przez Zamkową Górę, na której znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.

sebek borowa

Widok na Borową z zamkowego tarasu.

Zamkowa Góra (618 m n.p.m.) w kształcie stożka stanowi idealny punkt widokowy na Wołowiec i Borową. Na jej szczycie znajdują się ruiny zamku obronnego Nowy Dwór. 

Zamek Nowy Dwór (zwany wcześniej Zamek Ogorzelec) prawdopodobnie pochodzi z przełomu XII-XIV wieku. Powstał za czasów panowania książąt piastowskich z linii świdnicko-jaworskiej Bolka I Surowego lub Bolka II Małego. 

wojtek zamek

Rozległe ruiny pozwalają wyobrazić sobie jak potężne to było zamczysko.

W Wałbrzychu przeszliśmy pod wiaduktem, po którym kilka godzin wcześniej przejechaliśmy pociągiem do Jedliny Zdroju.

wiadukt

Wiadukt kolejowy w Wałbrzychu o długości ok. 125 metrów i wysokości 20 metrów.

Trasa nie należy do skomplikowanych, ale w zimie szlaki są słabo przetarte z uwagi na niewielu zwiedzających. Na odcinku pomiędzy Jałowcem a Ptasim Rozdrożem śniegu leżało po kolana

Optymalnym rozwiązaniem jest dojazd koleją do Jedliny-Zdroju z przesiadką w Wałbrzychu Głównym, a następnie powrót do Stacji Wałbrzych Główny.

Przydatne informacje
  • Przełęcz pod Wawrzyniakiem - 585 m n.p.m.
  • Jedliniec - 735 m n.p.m.
  • Jałowiec - 751 m n.p.m.
  • Jałowiec mały - 741 m n.p.m.
  • Ptasie Rozdroże - 736 m n.p.m.
  • Borowa - 853 m n.p.m.
  • Przełęcz Kozia - 653 m n.p.m.
  • Zamkowa Góra - 616 m n.p.m.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 06-08-2024 r.

Galeria
Mapa okolicy
Podobne tematy
Poradnik

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Przewodnik

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Na urlopie

Zastanawialiście się jak wyglądało życie na tajlandzkich wyspach zanim stały się powszechnie oblegane przez turystów?

Na urlopie

Decyzję o przyjeździe na Kho Yao Yai podjęliśmy niemal w ostatniej chwili. Wyspę wytypowaliśmy jako alternatywę dla pobytu na Phuket. Czy było warto?

Na urlopie

Khao Sok to park pełen wapiennych skał i soczystej zieleni, ale zdecydowanie najpiękniejsze widoki znajdziemy w jego centrum - podczas rejsu po jeziorze Cheow Lan.

Na urlopie

Po zapadnięciu zmroku w Parku Narodowym Khao Sok zaczyna się idealna pora na zwiedzanie. Ruszamy z licencjonowanym przewodnikiem sprawdzić, co w dżungli piszczy.

Poradnik

Lotnisko im. Fryderyka Chopina to największy port lotniczy w Polsce. Położenie blisko centrum Warszawy jest zaletą dla podróżnych docierających do niego komunikacją zbiorową.

W podróży

Na styku Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, wysoko nad nurtem Bystrzycy znajduje się perła średniowiecznej inżynierii wojskowej - zamek Grodno.