Świdnica
Opis Świdnica
Wyszukiwarka treści
Świdnica"/>
     
      sobota, 07-09-2019 r.

City Break: Świdnica

Symbolem Świdnicy jest dzik, który znajduje się w herbie miasta. Doczekał się również swojego pomnika! | autor zdjęcia: Wojciech Kulig

Dolny Śląsk to bogactwo zamków, pałaców, kościołów, pięknych kamienic, czy klimatycznych uliczek - jednym z najciekawszych miejsc tego regionu jest Świdnica, zwana perłą baroku.

Uważasz, że film "City Break: Świdnica" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Wojciech Kulig

Autor tekstu:Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

To historyczne miasto o ponad 750-letniej tradycji i wielu cennych zabytkach może pochwalić się bardzo dobrze zachowaną zabudową. Zwiedzić możemy m.in. przepiękny rynek, największy drewniany kościół na świecie i katedrę z jedną z największych wież w Europie.

Świdnica położona jest zaledwie 50 km od Wrocławia. Jej zabudowa została zachowana w doskonałym stanie po II Wojnie Światowej. Niezwykle bogata starówka pozwala stwierdzić, że Świdnica jest jednym z najcenniejszych miast Polski.

Miasto, które dawniej było stolicą Księstwa Świdnicko - Jaworskiego, leżało na najważniejszych szlakach handlowych. Ważone tutaj piwo było słynne na całą Europę. 

W Świdnicy znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Warto podkreślić, że miasto tętni życiem cały rok. Zachęca do wizyty podczas Festiwalu Teatru Otwartego, Festiwalu Bachowskiego, czy Świdnickich Nocy Jazzowych i Świdnickiej Kolędy.

Raz w roku fani historii na dawnej Fleszy Nowomłyńskiej mogą podziwiać rekonstrukcje historycznych bitew, organizowane na pamiątkę istnienia świdnickiej twierdzy. 

Rynek w Świdnicy pełny jest kolorów i wspaniałych kamieniczek wykonanych w różnych stylach architektonicznych - od renesansu po secesję.

To dowód na potęgę i bogactwo dawnych świdnickich mieszczan. Wszędzie są zauważalne rzeźby, kupieckie symbole, herby, a także charakterystyczne cztery fontanny ustawione w narożach Rynku. 

DSC08546

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Każdy zainteresowany i ciekawy historii tego miasta może odwiedzić znajdujące się w ratuszu Muzeum Dawnego Kupiectwa. Muzeum łatwo odnaleźć, ponieważ przed wejściem znajduje się pomnik Marii Kunic - świdnickiej astronomki.

Panoramę całego starego miasta można zobaczyć z tarasu widokowego wieży ratuszowej. Wieża wróciła do Rynku po 45 latach i stała się dumą miasta. 

Największy drewniany kościół na świecie

Mówiąc Świdnica często mamy na myśli Kościół Pokoju. To wyjątkowa na skalę światową świątynia, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Obiekt wykonany jest jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy. Świątynia powstała w XVII wieku i jest jednym z przykładów budownictwa szachulcowego. 

DSC08661

Bramy, Baszta i wiele innych architektonicznych ciekawostek

Na Placu Św. Małgorzaty znajdowała się jedna z głównych bram wjazdowych do Świdnicy - Brama Kapturowa. Odsłonięto część oryginalnych murów miejskich.

Od Placu Św. Małgorzaty warto skierować się w stronę ul. Franciszkańskiej. Tam zobaczymy zadbany obiekt Pałacu Opatów Cysterskich. Posiada on piękny barokowy portal, jest też kryty wewnętrzny dziedziniec. Obecnie mieści się tutaj Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy. 

kamienica 1

Zdobienia nad wejściem do Pałacu Opatów Cysterskich.

Kolejną wartą uwagi ulicą jest ul. Grodzka. Tutaj znajdziemy kamienice pełne historycznych ciekawostek. Patrząc na budynki ujrzymy mosiężne zdobienia kołatek i masywnych bram wejściowych. Ulica jest uważana za jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic prowadzących do Rynku. 

kamienica 1

Barokowy portal jednej z kamienic na ulicy Grodzkiej.

Jednym z najciekawszych zabytkowych umocnień dawnej Twierdzy Świdnickiej jest Baszta. Basteja dawnej Bramy Strzegomskiej stanowiła niegdyś ochronę dla głównego wjazdu do miasta. Niedaleko półokrągłej budowli jest miejsce, w którym w czasach świetności Świdnicy znajdowała się siedziba książąt świdnickich.

Katedra Świdnicka - kolos górujący nad miastem

Ulicą Długą dojdziemy do Katedry Świdnickiej - jej 101,5 metrowa wieża góruje nad miastem. Katedra w Świdnicy została wybudowana w stylu gotyckim. Rozmach i charakterystyczne bogato wystrojone wnętrza zadziwiają zwiedzających. Nawa główna katedry w Świdnicy ma 71 metrów długości, 10 metrów szerokości i 25 metrów wysokości. 

katedra

Zabytki miasta na Szlaku Kamienia

Plac Wolności to kolejny obowiązkowy punkt turystycznej wycieczki po Świdnicy. Trzeba zobaczyć Dom Pod Bykami. Późnorenesansowa kamienicę przyozdabiają rzeźby byków naturalnej wielkości. Na parterze nieprzerwanie od 1882 roku działa apteka. 

byki 3

Na wysokości I piętra kamienicę zdobią dwa byki.

Jedna z najważniejszych dawniej ulic miasta jest obecna Aleja Niepodległości prowadząca wzdłuż muru katedralnego. Także ona jest pełna zabytkowych kamienic i architektonicznych ciekawostek. W pobliżu można zobaczyć neogotycką, ceglaną wieżę ciśnień z 1877 roku.


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Świdnica, Polska

Odcinek powstał przy współpracy Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 10-01-2024r. - napisz do nas

Nasza rekomendacja - 92%

Łatwość dojazdu

95%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Baza noclegowa

80%

Jakość wyżywienia

95%

Dostępność sklepów

90%

Plusy

  • Zabytkowa starówka z ratuszem
  • Kościół Pokoju
  • Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy
  • Barokowa architektura na każdym kroku
  • Muzeum Dawnego Kupiectwa
  • Legenda Czerwonego Barona
  • Szlak Kamienia
Galeria
Rynek w Świdnicy
Mapa okolicy
Polecane tematy
Sztokholm
 City Break

City Break: Sztokholm

Jednodniowy plan zwiedzania Sztokholmu udało się zrealizować w całości. Czas który pozostał wykorzystaliśmy m.in. na posiłek - a jakże - w restauracji IKEA.

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)
 Poradnik

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki
 Przewodnik

Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Ankara
 City Break

City Break: Ankara

Pierwsza wizyta w Ankarze związana była z przesiadką w drodze do Azji Południowo-Wschodniej, ale czas który tam spędziliśmy wykorzystaliśmy bardzo efektywnie.