Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Opis Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Wiking i Wilkołak logo
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
☆ W muzeum odcinek #001

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Położone 22 km od Wałbrzycha miasto Jaworzyna Śląska od samego początku związane jest z kolei. Znajduje się w nim Muzeum Kolejnictwa.

środa, 10-04-2019 r.
Uważasz, że film "Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Powstanie Jaworzyny Śląskiej ma związek z budową przez Towarzystwo Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic, dziś stanowiącej część linii kolejowej nr 274. Pierwotnie powstał tutaj przystanek na drodze do Świdnicy, a dopiero wiele lat później węzeł kolejowy z osiedlem kolejarskim. 

Początkowo Jaworzyna Śląska stanowiła osadę kolejowo-przemysłową i została zbudowana w jednym celu - miała zapewnić kolejom działanie. Aby zrozumieć sens takiej budowy, należy cofnąć się do czasów, gdy pociągi prowadzone były przez parowozy. Uruchomienie i utrzymanie maszyny parowej nie było wcale proste. Parowozy miały zasięg tak duży, jak wielki był jego zasób wody i węgla. Zatem co kilkaset kilometrów musiał nabierać uzupełniać zapasy. Na dodatek rozpalenie pieca w pociągu zajmowało od 20 do 28 godzin, dlatego też parowozy najczęściej były na chodzie przez cały miesiąc, po czym zjeżdżały do parowozowni na kompletny przegląd.

Dziś, gdy wystarczy zresetować system jednym przyciskiem, trudno wyobrazić sobie ile pracy wkładano w przygotowanie i przeprowadzenie składu z jednego miejsca w drugie.

W czasach niemieckich miasto nazywało się Königszelt, czyli „królewski namiot”, nawiązując w ten sposób do czasów wojny siedmioletniej oraz stacjonowania na tych ziemiach w 1761 r. wojsk pruskich i ich dowódcy – Fryderyka II Wielkiego, króla Prus. Polska nazwa, nawiązuje do miejscowości Stary Jawornik i obowiązuje od 1945 roku, a prawa miejskie otrzymała w 1954 roku.

W duchu postępu technologicznego parowozownia została zamknięta w 1991 roku i stała się skansenem kolejnictwa. W 2004 roku jej zasoby zostały przejęte przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Po 15 latach istnienia muzeum posiada imponujący zbiór eksponatów, który składa się z prawie 100 pojazdów – lokomotyw i wagonów z okresu od końca XIX wieku lat 70-tych XX wieku.  

IMG 20190317 142354640

Parowozy wystawione w dniu naszych odwiedzin

Znajdują się tutaj parowozy – niekiedy ostatnie sztuki, które można oglądać w całości. Muzeum posiada również całkowicie sprawny, jedyny na Dolnym Śląsku, parowóz – polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r., która często bierze udział w zdjęciach na planach filmowych. Ponadto jest tutaj duma polskiej myśli technicznej z okresu II RP, czyli parowóz Pt31-49, jeden z dwóch zachowanych w całości (spośród ponad 100 wyprodukowanych). Te potężne maszyny owiewała niejedna legenda. To właśnie Pt31 jeździły tak punktualnie, że można było wg ich przyjazdów regulować zegarki. W muzeum znajdziemy również trzy walce parowe, z czego jeden jest w pełni sprawny i uruchamiany na specjalne pokazy.

Na terenie całego muzeum znajdują się także wagony i jednostki o napędzie elektrycznym oraz specjalne pokazowe wagony z zaaranżowanym wnętrzem. Jednym z nich jest betonowy wagon pancerny z pełnym wyposażeniem, a drugim wagon służący niegdyś do repatriacji ludności polskiej na tzw. ziemie odzyskane.  

Przydatne informacje

Jak dojechać?

Muzeum znajduje się 650 metrów od dworca kolejowego (8 minut na piechotę).

Muzeum otwarte jest codziennie, w zależności od sezonu do 16 lub 18 wieczorem.

Muzeum oferuje spacery z przewodnikiem - jest wliczony do każdego biletu.

Bilety wstępu

Normalny / ulgowy: 28 / 19 PLN
Senior: 22 PLN
Rodzinny (2+2): 85 PLN

Godziny otwarcia 

Wtorek-piątek: 10:00-16:00
Sobota-niedziela: 11:00-19:00
Poniedziałek nieczynne

Adres

Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
Polska


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 08-08-2024 r.

Nasza rekomendacja - 97%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

100%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Plusy

  • Duża kolekcja eksponatów
  • Ładnie zadbane parowozy
  • Ciekawa trasa z przewodnikiem
  • Parowozownia
Galeria
Mapa okolicy

Do Muzeum można dojechać koleją. Z dworca w Jaworzynie Śląskiej to tylko kilka minut na piechotę

Ciekawe tematy z podróży
W muzeum

Kokosowe Więzienie, to miejsce pamięci, które odwiedzający określają jako najbardziej wstrząsające muzeum w Wietnamie.

W muzeum

Odwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji WENA - największą tego typu placówkę w Polsce. Kolekcja samochodów jest ogromna!

W muzeum

Muzeum dokumentuje i popularyzuje historię przemysłu porcelanowego - niegdyś kluczowego dla tego regionu.

W muzeum

W Sztokholmie znajduje się muzeum, które dzięki tylko jednemu eksponatowi stało się słynne na całym świecie, ale jest to okaz wyjątkowy!

W muzeum

Muzeum Historii Regionalnej w Sofii pozwala wejrzeć w bogatą i różnorodną przeszłość stolicy Bułgarii.

W muzeum

Narodowe Muzeum Historii oferuje kompleksową i fascynującą podróż przez ponad 8 tysięcy lat historii kraju i Bałkanów.

Poradnik

Port lotniczy Wrocław-Strachowice jest położony w granicach miasta Wrocław, w odległości ok., 10 km od centrum. 

Poradnik

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce.