Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 10-04-2019
W muzeum     odcinek #001
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Około 60 kilometrów od Wrocławia i zaledwie 22 km od Wałbrzycha, znajduje się miasto Jaworzyna Śląska. Jest to miejscowość, którego historia od samego początku związana jest z koleją.

Powstanie Jaworzyny Śląskiej ma związek z budową przez Towarzystwo Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic, dziś stanowiącej część linii kolejowej nr 274. Pierwotnie powstał tutaj przystanek na drodze do Świdnicy, a dopiero wiele lat później węzeł kolejowy z osiedlem kolejarskim. 

Początkowo Jaworzyna Śląska stanowiła osadę kolejowo-przemysłową i została zbudowana w jednym celu - miała zapewnić kolejom działanie. Aby zrozumieć sens takiej budowy, należy cofnąć się do czasów, gdy pociągi prowadzone były przez parowozy. Uruchomienie i utrzymanie maszyny parowej nie było wcale proste. Parowozy miały zasięg tak duży, jak wielki był jego zasób wody i węgla. Zatem co kilkaset kilometrów musiał nabierać uzupełniać zapasy. Na dodatek rozpalenie pieca w pociągu zajmowało od 20 do 28 godzin, dlatego też parowozy najczęściej były na chodzie przez cały miesiąc, po czym zjeżdżały do parowozowni na kompletny przegląd.

Dziś, gdy wystarczy zresetować system jednym przyciskiem, trudno wyobrazić sobie ile pracy wkładano w przygotowanie i przeprowadzenie składu z jednego miejsca w drugie.

W czasach niemieckich miasto nazywało się Königszelt, czyli „królewski namiot”, nawiązując w ten sposób do czasów wojny siedmioletniej oraz stacjonowania na tych ziemiach w 1761 r. wojsk pruskich i ich dowódcy – Fryderyka II Wielkiego, króla Prus. Polska nazwa, nawiązuje do miejscowości Stary Jawornik i obowiązuje od 1945 roku, a prawa miejskie otrzymała w 1954 roku.

W duchu postępu technologicznego parowozownia została zamknięta w 1991 roku i stała się skansenem kolejnictwa. W 2004 roku jej zasoby zostały przejęte przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Po 15 latach istnienia muzeum posiada imponujący zbiór eksponatów, który składa się z prawie 100 pojazdów – lokomotyw i wagonów z okresu od końca XIX wieku lat 70-tych XX wieku.  

IMG 20190317 142354640

Parowozy wystawione w dniu naszych odwiedzin

Znajdują się tutaj parowozy – niekiedy ostatnie sztuki, które można oglądać w całości. Muzeum posiada również całkowicie sprawny, jedyny na Dolnym Śląsku, parowóz – polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r., która często bierze udział w zdjęciach na planach filmowych. Ponadto jest tutaj duma polskiej myśli technicznej z okresu II RP, czyli parowóz Pt31-49, jeden z dwóch zachowanych w całości (spośród ponad 100 wyprodukowanych). Te potężne maszyny owiewała niejedna legenda. To właśnie Pt31 jeździły tak punktualnie, że można było wg ich przyjazdów regulować zegarki. W muzeum znajdziemy również trzy walce parowe, z czego jeden jest w pełni sprawny i uruchamiany na specjalne pokazy.

Na terenie całego muzeum znajdują się także wagony i jednostki o napędzie elektrycznym oraz specjalne pokazowe wagony z zaaranżowanym wnętrzem. Jednym z nich jest betonowy wagon pancerny z pełnym wyposażeniem, a drugim wagon służący niegdyś do repatriacji ludności polskiej na tzw. ziemie odzyskane. 

Zobacz galerię z Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

 

ostatnia modyfikacja: 2021-09-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Bilety 

  • Normalny/ulgowy 28/19 PLN 
  • Dla seniora 23 PLN 
  • Rodzinny (2+2) 85 PLN 
  • Roczny (n/u) 150/100 PLN 

Przejazd kolejką po zajezdni:

  • Lokomotywa spalinowa 15 PLN
  • Lokomotywa parowa 20 PLN
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.


Rekomendacja: Ocena ogólna 97%

Plusy
  • Duża kolekcja eksponatów
  • Ładnie zadbane parowozy
  • Ciekawa trasa z przewodnikiem
  • Parowozownia
Łatwość dojazdu
90%
Łatwość poruszania się
100%
Atrakcje do zwiedzania
100%
Do Muzeum można dojechać koleją. Z dworca w Jaworzynie Śląskiej to tylko kilka minut na piechotę
Zobacz podobne
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki
Muzeum Militarno-Historyczne - Fort Marian, Polska
Muzeum Militarno-Historyczne: Fort Marian
Amman, Jordania - 757 m n.p.m.
Muzea Folkloru i Tradycji Popularnych
Karkonosze, Polska - 608 m n.p.m.
Chojnik
Muzeum Dziedzictwa Tradycyjnego Djerby, Tunezja - 4 m n.p.m.
Muzeum Dziedzictwa Tradycyjnego Djerby
Muzeum Wsi Lubelskiej, Polska
Muzeum Wsi Lubelskiej
Karkonosze, Polska - 1424 m n.p.m.
Śmielec

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal