Szlak granitu w Strzelinie
Opis Szlak granitu w Strzelinie
Wiking i Wilkołak logo
Szlak granitu w Strzelinie
☆ W podróży odcinek #002

Szlak granitu w Strzelinie

Od ponownego uruchomienia kopalni w 1946 roku można ją zwiedzać pod okiem przewodników podczas corocznego Święta Patrona Strzelina.

sobota, 10-08-2019 r.
Uważasz, że film "Wiking i Wilkołak w kamieniołomie granitu" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Wojciech Kulig

Autor tekstu:Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

DSC09419

Z punktu widokowego widać maszyny pracujące w kopalni. Z tej odległości wyglądają jak zabawki

Granit to najcenniejsze bogactwo i znak rozpoznawczy Strzelina, dlatego miasto od zawsze kojarzone jest z kamieniołomem i granitem. Już pod koniec XIII wieku, podczas lokowania miasta, działał tutaj cech skalników-kamieniarzy. Można zatem założyć, że w pierwszej połowie XII wieku granit był tutaj wydobywany jako materiał budowlany. Istniejącym na to dowodem jest znajdująca się w mieście rotunda św. Gotarda, której powstanie datuje się na koniec XII wieku.

Historia granitu

W drugiej połowie XIX wieku rozbudowano kamieniołomy granitu w celu wydobycia materiału na skalę przemysłową. Wówczas granit posłużył m.in. do budowy ratuszy w Berlinie, Tczewie, Brzegu, wielu dworców na Śląsku, czy gmachu Reichstagu w Berlinie. Po przejęciu Śląska przez Polskę wznowiono prace, a wydobywany na nowo granit posłużył m.in. do budowy Mostu Poniatowskiego oraz Pałacu Kultury i Nauki Warszawie.

Jedną z pierwszy atrakcji jakie można zobaczyć po przyjeździe do miasta koleją jest park skalny. To skwer ze ścieżką i grą edukacyjną, z której możemy dowiedzieć się więcej na temat pochodzenia i budowy tego materiału. Wśród ogromnych skał ukryto kilka pochodzących z lokalnego kamieniołomu, które można zidentyfikować za pomocą kodów.

W parku skalnym można również zobaczyć odrestaurowany wagonik, który służył do transportu granitu wydobywanego w strzelińskiej kopalni. Warto poświęcić chwilę i wziąć udział w zabawie poszukiwania strzelińskiego granitu.

C0219T01

Park skalny przy dworcu kolejowym

Największy kamieniołom w Europie

Uciekający przed frontem radzieckim Niemcy pozostawili teren kopalni w opłakanym stanie. Pomimo dewastacji na ogromną skalę, już w 1946 roku ponownie uruchomiono kopalnię, która działa nieprzerwanie do dziś. W 1992 roku obiekt sprywatyzowano, a obecny właściciel raz do roku, w porozumieniu z miastem, organizuje dni otwarte. 

Już po wejściu do obiektu zauważymy małą wystawę skał i produktów, jakie uzyskuje się w procesie obróbki. Z tej małej wystawy dowiemy się dużo na temat rodzaju skał, ich pochodzenia i budowie. Masa skalna, którą znajduje się w okolicy datowana jest na około 303 do 285 milionów lat.

W trakcie wycieczki po kopalni zwiedzający może zobaczyć jak wygląda proces obróbki granitu. Po przetransportowaniu skał o dużych rozmiarach na powierzchnię, są one dzielone na mniejsze za pomocą narzędzi. Ten skomplikowany proces nazywa się rozłupywaniem i wymaga niemałej wiedzy na temat budowy i zachowania skał. Najpierw nawierca się w jednej linii otwory, w których umieszcza się stalowe kliny. W ten sposób łatwo ukierunkować pęknięcie bryły.

C0050T01

Decydujące "walnięcie", które rozłupie blok granitu

Następnie rozbite na mniejsze kawałki skały przenosi się do maszyn, za pomocą których operator przecina je na mniejsze - w tym przypadku kostki o różnych rozmiarach. Ostatnią częścią okazu jest zwiedzanie pojazdów - podnośników i ciężarówek, które służą do załadunku oraz transportu skał i kruszywa.

DSC09439

"Produkcja" kostki brukowej

Wystawa minerałów

C0249T01

Wystawa skał w wieży ratuszowej

W 2011 roku zakończono odbudowę 70-metrowej wieży na rynku w Strzelinie.Na jednej z kondygnacji wieży prezentowana jest kolekcja minerałów, pochodzących głównie z ziemi strzelińskiej i okolic. Znajdziemy tutaj wiele okazów skał i kryształów, m.in. granit z żyłą żelazową, szczotki kwarcowe, gnejsy, łupki i kryształy górskie. Ponadto w wieży są wystawy historyczne. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem po uprzednim uzgodnieniu terminu.

Miasto granitu

Granit to bogactwo Strzelina, które - jak przystało na skarb - jest wydobywane z ziemi. W mieście znajdziemy wiele obiektów, które zbudowane są z granitu, albo przynajmniej posiadają elementy, które widać gołym okiem. Najlepszymi przykładami zabytków tego typu jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz rotunda świętego Gotarda. Granit znajdziemy również w fundamentach wieży ratuszowej, pozostałościach dawnych murów miejskich, fontannie, pomnikach. Ponadto granitowe elementy posiada Dom Książąt Brzeskich, nieopodal którego znajduje się dawny pręgierz.

C0273T01

Dom Książąt Brzeskich

Ostatnia modyfikacja: niedziela, 01-09-2024 r.

Kopalnia granitu Strzelin, Polska

Odcinek powstał przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Strzelin

Galeria
Mapa okolicy
Ciekawe tematy z podróży
W muzeum

Odwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji WENA - największą tego typu placówkę w Polsce. Kolekcja samochodów jest ogromna!

W muzeum

Muzeum dokumentuje i popularyzuje historię przemysłu porcelanowego - niegdyś kluczowego dla tego regionu.

Poradnik

Port lotniczy Wrocław-Strachowice jest położony w granicach miasta Wrocław, w odległości ok., 10 km od centrum. 

Poradnik

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Przewodnik

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Poradnik

Lotnisko im. Fryderyka Chopina to największy port lotniczy w Polsce. Położenie blisko centrum Warszawy jest zaletą dla podróżnych docierających do niego komunikacją zbiorową.

W podróży

Na styku Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, wysoko nad nurtem Bystrzycy znajduje się perła średniowiecznej inżynierii wojskowej - zamek Grodno. 

W podróży

70 kilometrów od Wrocławia znajduje się jedno z najstarszych i niezwykle urokliwych miast Dolnego Śląska. Jest tu wiele wartościowych zabytków oraz szlaki do aktywnego wypoczynku.