Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Muzeum Militariów we Wrocławiu

✷ W muzeum

Muzeum Militariów we Wrocławiu

piątek, 24-05-2019 r.      odcinek #004

Elementy zbroi tureckiej w Muzeum Militariów we Wrocławiu | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Wrocławskie Muzeum Militariów mieści się w budynku położonego niedaleko rynku Arsenału Miejskiego. Początki muzeum sięgają 1971 roku, kiedy utworzono Dział Oręża Muzeum Historycznego we Wrocławiu.

Muzeum w swoim obecnym kształcie powstało w 2000 roku jako oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia i posiada w swoich zbiorach liczne eksponaty polskiego i obcego oręża.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Uważasz, że film "Muzeum Militariów we Wrocławiu" jest przydatny?

Na wystawach prezentowane są zabytki techniki militarnej od czasów epoki kamiennej aż po XVIII wiek. Z najstarszych na uwagę zasługują eksponaty z epoki brązu i czasów rzymskich. Ciekawa jest również gablota z bronią drzewcową, wśród której są nabijane kolcami maczugi, a także niezwykle śmiercionośna broń - halabardy.

DSC05887

Ekspozycja broni białej w Muzeum Militariów we Wrocławiu

Największą ekspozycją muzeum jest sala broni palnej, która przypomina swym wyglądem dawny magazyn uzbrojenia. Znajdują się tutaj liczne gabloty ze strzelbami i prostymi karabinami, począwszy od skałkowych z początku XVIIII wieku aż do Kałasznikowa. W drugiej części stylowej sali ustawione są zabytkowe karabiny maszynowe ręczne i ciężkie oraz specjalistyczna amunicja. 

IMG 20190502 141159904

Sala z ekspozycją broni palnej zaaranżowana na magazyn

Dumą ekspozycji jest sala z kolekcją hełmów z wielu epok, którą w 1999 roku przekazał znawca i kolekcjoner militariów - Jacek Kijak. Wśród nich znajdują się hełmy i kaski z niemal każdego okresu od XVIII wieku do czasów współczesnych. 

IMG 20190502 140306103

Charakterystyczne hełmy pruskie ze szpikulcem

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 22-06-2023 r.

Rekomendacja: 88%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

85%

Atrakcje do zwiedzania

90%

Plusy

  • Zabytkowy budynek arsenału
  • Duża ekspozycja broni palnej
  • Kolekcja hełmów
  • Blisko centrum miasta

Tagi

  
✪ muzeum ✪ Wrocław ✪ historia ✪ Polska ✪ dolnośląskie