Wiking i Wilkołak – Podróże, pomysły i inspiracje

Kompendium podróżnika

Wszystkie poradniki →

Oś czasu

Wkrótce
Zapowiedź
czerwiec 2026 r.
Bali Północne
Wkrótce
Zapowiedź
czerwiec 2026 r.
Bromo
Wkrótce
Zapowiedź
czerwiec 2026 r.
Yogyakarta
Wkrótce
Zapowiedź
czerwiec 2026 r.
Jakarta
Wkrótce
Zapowiedź
luty 2026 r.
Lizbona
luty 2026 r.
Porto
styczeń 2026 r.
Perła Zachodu
styczeń 2026 r.
Trójgarb
grudzień 2025 r.
Wielki Mur Chiński
Podróżuj świadomie z Wikingiem i Wilkołakiem

Szukasz rzetelnych informacji o podróżach do Azji, porad dotyczących tanich lotów czy sprawdzonych opinii o kantorach internetowych? To miejsce dla ciebie - portal Wiking i Wilkołak prowadzony jest przez pasjonatów dla pasjonatów. Byliśmy w każdym z miejsc, które opisujemy, a fotki są wyłącznie naszego autorstwa.

Praktyczne przewodniki

Zobacz więcej inspiracji →

❓ Najczęściej zadawane pytania

Więcej odpowiedzi →

Nie ma potrzeby kombinować z logowaniem na oficjalnej stronie i przechodzenia przez całą procedurę. Tamta strona nie działa najlepiej, dlatego kupujemy poprzez Trip.com, gdzie można zarządzać rezerwacjami nawet wybierając bezpłatne miejsca w samolocie. 

Kartę do aplikacji Grab podłączysz dopiero będąc w Azji, w jednym z krajów, gdzie działa aplikacja. W Polsce możesz użyć do tego celu VPN i przełączyć się na jeden z obszarów (listę znajdziesz w aplikacji przy uruchomieniu). Aplikacja ma też możliwość przełączenia płatności z karty na gotówkę.

Samochód wynajęliśmy przez stronę https://www.drive-usa.de - oferta była bardzo korzystna cenowo. Nie było żadnych ostrzeżeń o drogach gruntowych - a takie są w Monument Valley.

Samochód umyliśmy w myjni automatycznej, ale i tak później się zakurzył. Przy oddawaniu auta o nic nie pytali - mieliśmy tylko przyjemną rozmowę o pogodzie, a po 3 minutach dostaliśmy maila, że "wszystko w porządku".

Weź większe, bezpieczniejsze auto. Kierowcy w Jordanii jeżdżą bardzo niebezpiecznie, często środkiem ulicy, nie używają kierunkowskazów. Zdarzyło się nam, że omal nie wyjechali w nas podczas wyjeżdżania ze stacji paliw na autostradę.

Tak. Od początku 2026 roku można już płacić za kolejki dojazdowe na obu lotniskach kartą zbliżeniową. Na lotnisko Don-Mueang dojeżdża czerwona linia kolei, a na lotnisko Suvarnabhumi - Airport Rail Link.