Larnaka. Najciekawsze atrakcje Larnaki polecane na weekend
Opis Larnaka
Wiking i Wilkołak logo
Larnaka

Larnaka

Najciekawsze atrakcje Larnaki polecane na weekend

Larnaka to miasto pełne klimatycznych kamieniczek, restauracji i przyjaznych ludzi. Postanowiliśmy zostać tam na weekend i sprawdzić, co jeszcze ciekawego można zobaczyć.

sobota, 11-02-2023 r.
Uważasz, że film "City Break: Larnaka" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Cypr, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Najlepiej zachowanymi zabytkami Larnaki są świątynie chrześcijańskie pochodzące z różnych okresów historycznych. Pomimo napiętej sytuacji z Turkami, w mieście działają także dwa duże meczety oraz turecka dzielnica

apartamenty pearl

Przy plaży najwięcej jest białych apartamentowców z mieszkaniami na wynajem.

Larnaka jest jednym z najstarszych miast wyspy znanym z klimatycznych skwerów, uroczych kamieniczek, wysokiej klasy zabytków, a także długiego wybrzeża z wysokimi białymi apartamentowcami. W centrum miasta rozpoczyna się promenada łącząca trzy piaszczyste plaże. Na jej końcu znajduje się największe na wyspie lotnisko, z którego przybywający na urlop podróżni rozjeżdżają się we wszystkich kierunkach. 

uliczka piekna

Jest tu wiele uroczych uliczek z zabytkową zabudową.

Stare miasto i promenada

Spacer po mieście proponujemy rozpocząć właśnie od promenady. Zanim na nią wejdziemy, zajrzyjmy do Mariny, gdzie cumują łodzie. Polecamy przejść się po drewnianym molo - to idealne miejsce na spacer, w którym nie pojawia się zbyt wielu turystów. Marinę od plaży oddziela grobla ułożona z głazów, na których odpoczywają mieszkańcy i turyści.

Spacerując promenadą na południe odwiedzimy trzy plaże - poza położoną w centrum plażą Finikoudes (znaczy tyle co “drzewa palmowe”), są także dwie inne - Kastella - z pobliską małą mariną, która od kolejnej plaży oddzielona jest szeregiem hoteli. Warto przejść dalej, ponieważ najbardziej wysunięta na południe plaża MacKenzie jest często wolna od turystów.

promenada rowery

Szeroka promenada ciągnie się od molo na północy, aż do lotniska.

Odpocząć lub zjeść można w licznych restauracjach znajdujących się po drugiej stronie ulicy. Polecamy zainteresować się tymi w południowej części promenady, ponieważ będzie tam luźniej i swobodniej

Zabytki Larnaki

Nie zapominajmy o miejskich zabytkach - jest ich naprawdę sporo, choć większość to kościoły i meczety. Pozostałości greckich i rzymskich osiedli mieszkaniowych pochodzą z czasów antycznych - najstarszym jest stanowisko archeologiczne Kition - bo tak właśnie nazywało się starożytne miasto założone przez Greków w XIII wieku p.n.e. Naszym zdaniem to miejsce polecić można jedynie koneserom historii, bo w większości jest to wykopalisko archeologiczne z fundamentami dawnych budynków. 

cerkiew sw lazarza

Cerkiew św. Łazarza.

Z wielu świątyń, najważniejszą jest prawosławna cerkiew św. Łazarza. Szerzej opowiemy o niej w innym filmie, a tutaj skupimy się na pozostałych kościołach, które warto zwiedzić podczas krótkiego spaceru. 

Proponujemy zwiedzić wszystkie zabytki podczas okrężnego spaceru - rozpoczynamy od kościoła św. Józefa od Maronitów, znajdującego się w sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego. Dalej zobaczymy uroczy kościół z XVIII wieku, który powstał na fundamentach świątyni z XI wieku. 

kosciol jozefa od maronitow

Kościół pw. św. Józefa od Maronitów.

Panagia Chrisopolitissa zachwyca dziedzińcem z arkadowym krużgankiem w frankońsko-gotyckim stylu dodatkowo wzbogaconym elementami architektury południowych Włoch - być może dodanych w nawiązaniu do weneckiego epizodu historii Cypru.

kosciol panagia chrisopolitissa arkady

Kościół bryłą przypomina miniaturkę cerkwi św. Łazarza - z tą różnicą, że całkowicie wolną od turystów.

Kolejny na trasie zwiedzania jest katolicki kościół Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, zbudowany na bazie krzyża z ogromną kopułą umieszczoną na skrzyżowaniu naw.

kosciol nmp laskawej

Kościół NMP Łaskawej zachwyca piękną elewacją o charakterze elektrycznym.

Pomiędzy kościołami znajduje się także mały, od dawna nieczynny meczet - uznaliśmy jednak, że warto go zobaczyć z uwagi na arkadowy krużganek.

kosciol sotiros

Sotiros. Wrócimy tam, gdy zostanie już wyremontowany.

Przedostatni kościół na liście to zabytkowy Sotiros, czyli kościół Zbawiciela, niestety obecnie przechodzi generalny remont i można zobaczyć jedynie ogólny zarys bryły. 

Jako ostatni na trasie zabytkowych kościołów, odwiedziliśmy Panagia Faneromeni, z czego warto wspomnieć, że są to dwa kościoły - ten starszy z XVII wieku powstał jako kaplica starożytnego grobowca, który okazyjnie można zwiedzać. Jego większy brat powstał już w XX wieku i jest jednym z ważniejszych kościołów południowej części wyspy.

kosciol panagia faneromeni xxl

Większy kościół jest jedną z najważniejszych świątyń w południowej części wyspy.

Centrum Południowe

Południe centrum to miejsce, którego nie da się przeoczyć. Najbardziej charakterystyczny punkt na mapie jest XVII wieczny fort z czasów tureckich, przy czym należy zauważyć, że bardziej przypomina wypasioną rezydencję bogatego mieszczanina niż warowny zamek, jak czasem jest nazywany. Nie zmienia to faktu, że jak na fort przystało ma też muzeum, a na mury można wejść.

fort

Wstęp do fortu jest płatny - 2,5 EUR.

Niedaleko znajduje się mała przystań, a przed nią figurka weneckiego lwa, która przypomina o weneckim dziedzictwie wyspy, gdy ta - na przełomie XV i XVI wieku - należała do Republiki Weneckiej.

lew wenecki

Wenecki lew i dolnośląski wilkołak.
Cypr należał do Republiki Weneckiej przez 84 lata. Co ciekawe - Wenecja weszła w posiadanie wyspy pokojowo - odziedziczyła ją w spadku po włoskiej rodzinie królewskiej.

Z fortem sąsiaduje jeszcze jedna duża atrakcja miasta - meczet Dżami Kebir (Al-Kebir), który jest najciekawszą częścią tzw. tureckiej dzielnicy. Ten mały plac otoczony pierzejami kamieniczek w niczym nie przypomina typowej tureckiej osady.

meczet djami kebir

Meczet Dżami Kebir lub Al-Kebir.

Nieco dalej znajduje się skwer Zouhour, nazwany tak od położonego przy placu niedawno odrestaurowanego meczetu - poznacie go po skróconym minarecie. Choć miejsce to zapewne aspiruje do statusu centrum spotkań, to zieje pustkami - zarówno w dzień jak i w nocy. 

meczet zouhouri

Meczet Zouhour przy placu Zouhour.

Skoro jesteśmy już przy skwerach, na pewno więcej dzieje się na placu przy cerkwi św. Łazarza, gdzie można odpocząć przy jednej z otaczających go kawiarni...

wiking kawa

Wiking na kawie.

Polecamy przejść przez znajdujący się mniej więcej w środku starego miasta skwerze Ermou. Faktycznie jest to szeroka, zamknięta dla ruchu samochodowego uliczka, przy której można spędzić czas w jednej z wielu restauracji lub kawiarni. Dla nas było tam jednak za tłoczno...

Muzea

Placówek kulturalnych jest w mieście bez liku i na pewno w chłodniejsze dni będzie co zwiedzać.

muzeum archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Larnace.

Z ważniejszych muzeów warto wymienić położone na północ od starówki Muzeum Archeologiczne, Muzeum Archiwów Historycznych przy Placu Europejskim oraz Muzeum rodziny Pieridesów

muzeum pierides

Muzeum rodziny Pieridesów z siedzibą w kolonialnej willi z początku XIX wieku.

Ponadto w mieście znajduje się muzeum Pieprzu i Soli oraz - naszym zdaniem najciekawsze - Muzeum medyczne Kyriazis - nazwane tak od nazwiska miejscowego lekarza. 

muzeum medyczne kyriazis

Muzeum wygląda dość niepozornie - jest w tej kamienicy.

Cypryjska kuchnia

Podczas weekendu chcieliśmy spróbować jak najwięcej lokalnych potraw, ale jednocześnie uniknąć typowych komercyjnych restauracji z jedzeniem przygotowywanym pod europejskie podniebienie. Wybierając się na obiad należy przygotować od 15 do 20 EUR na posiłek (średnia cena obiadu dla 1 os. z wliczonym napojem). Przekąski zaczynają się w przedziale 5-8 euro, a zestawy obiadowe 8-15 euro.

makaron commandaria

Pyszne cypryjskie obiadki.

Polecamy szukać czegoś dalej od centrum, tam często zjemy smaczniej i bez zbędnego tłumu. Więcej o kuchni Cypru w przewodniku.

Jak dojechać do miasta

Z lotniska najłatwiej dojechać autobusem miejskim linii 425 prosto do centrum Larnaki. Przystanek autobusowy znajduje się przed halą przylotów, ale trzeba wyjść górnym pomostem na drogę, gdzie po lewej stronie jest przystanek z elektroniczną tablicą.

bilet 2 euro

Bilet jednorazowy kosztuje 2 euro. Płatność gotówką u kierowcy. 

W drugą stronę podróż można rozpocząć na Stacji Centralnej położonej przy marinie lub z przystanku przy plaży. 

dworzec miejski

Tutaj znajdziecie tablice rozkładów.

Co jeszcze zobaczyć w okolicy?

Jeśli macie dużo czasu, proponujemy spacer nad słone jeziora położone w okolicy lotniska. W okresie zimowym przylatują tam flamingi i choć przeważnie żerują na środku akwenów, to czasem można ustrzelić ładne fotki.

flamingi rozowe

Na polowanie na flamingi najlepiej zabrać aparat z obiektywem.

Na brzegu większego jeziora jest nawet budka obserwacyjna przeznaczona do tego celu. Z tego miejsca można zobaczyć malowniczo położony meczet Hala Sultan zbudowany na początku XIX wieku.

meczet

Polecamy zrobić foto odbijającej się w wodach jeziora świątyni, lub podczas zachodu słońca. 
Ostatnią i dobrze znaną atrakcją Larnaki jest stary akwedukt. W okolicy jeziora znajdują się trzy zachowane odcinki. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to atrakcja z czasów starożytnych - dziesięciokilometrowy akwedukt powstał pod koniec XVIII wieku i działał do 1939 roku.

Przy jeziorze znajduje się przystanek linii 425, autobus zatrzymuje się na życzenie.

Jak się poruszać po Larnace

Centrum Larnaki jest stosunkowo niewielkie, dlatego polecamy spacery wąskimi uliczkami, podczas których można odkryć niesamowite perełki. Zabytki, które opisaliśmy powyżej, leżą na obszarze 2 km2, a żeby je wszystkie zobaczyć trzeba przejść od 6 do 8 km.

granica miasta

Doszliśmy nawet do granicy miasta. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie. 

Warto nadmienić, że na Cyprze obowiązują nieco inne zasady ruchu ulicznego niż w Polsce - i nie chodzi o ruch lewostronny. Przede wszystkim, gdy nie ma świateł, to samochody mają pierwszeństwo. Większość skrzyżowań ze światłami nie uwzględnia sygnalizatora dla pieszych - trzeba wówczas sprawdzać, czy auta mają czerwone i wtedy przejść, co i tak często zostaje “nagrodzone” trąbieniem. Z kolei tam, gdzie będą światła dla pieszych należy nacisnąć przycisk i poczekać, aż zmieni się na zielone. 

Gdybyście zapragnęli zwiedzić wyspę, na co niestety nie mieliśmy już czasu - tanio można podróżować lokalną siecią autobusową.

przystanek plaza

Większość przystanków jest dość niepozorna, ale autobusy tam przejeżdżają - wystarczy pomachać, aby go zatrzymać.
Nie słuchajcie opowieści o tym, że autobusy jeżdżą jak chcą - warto zainstalować apkę do sprawdzania rozkładu jazdy, wtedy wszystko staje się jasne.

Siatka połączeń pozwala dotrzeć do niemal każdego zakątka wyspy, trzeba tylko zorientować się w lokalnej mapie umieszczonej także na przystankach. Jeśli wolicie zaplanować zwiedzanie wcześniej, na pewno pomoże oficjalna strona lub aplikacja - tylko Android

Polecamy zorientować się w połączeniach sieci Motion. Dostępna jest aplikacja na Android oraz iPhone

Płatności

Na Cyprze bez problemu płaciliśmy kartami, ale oczywiście przylecieliśmy na wyspę posiadając przy sobie 10 EUR, z których zapłaciliśmy za bilety autobusowe do centrum Larnaki.

Ponadto wybraliśmy 40 EUR z bankomatu. Za pozostałe przyjemności płaciliśmy kartą m.in. posiłki, zakupy w sklepach.

pamiatka z cypru

Jedną z popularniejszych pamiątek z Cypru jest Idol Pomos - starożytny symbol płodności. Występuje także na monecie 1 euro.
Przydatne informacje

Autobus lotniskowy

  • Bilet jednorazowy do centrum Larnaki - 2 EUR


Uwaga: autobus jedzie dalej,
do miasta Dekeleia!


Taksówka

W nocy nie kursuje autobus. Usługę dojazdu świadczy lokalne taxi - koszt nocnego przejazdu z lotniska do centrum wynosi 25 euro (info od czytelnika).

Ile kosztuje weekend na Cyprze dla 2 osób?

Przykładowe ceny lotów:

  • Piątek: Wrocław > Larnaka: 338 zł
  • Niedziela:
    • Larnaka > Londyn Luton: 141 zł (30 EUR)
    • Londyn Luton > Wrocław: 139 (26 GBP)

Wrócić do Wrocławia przez Londyn było dużo taniej niż bezpośrednio z Larnaki, co kosztowałoby 140 EUR.

Inne wydatki

Noclegi (Frangiorgio Hotel Apartments): 711 zł

Jednorazowa wypłata z bankomatu:
40 EUR (ok. 188 zł)

Płatności kartą Revolut:
493 zł (w tym posiłki 453 zł)

Razem: 2010 zł

Koszt od osoby 1005 zł


Ostatnia modyfikacja: wtorek, 30-01-2024 r.

Nasza rekomendacja - 89%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

100%

Atrakcje do zwiedzania

90%

Czystość (ogólnie)

90%

Baza noclegowa

90%

Baza imprezowa

80%

Jakość wyżywienia

90%

Dostępność sklepów

80%

Plusy

  • Dużo zabytków z epoki weneckiej i osmańskiej
  • Niewielkie centrum - wszędzie blisko
  • Wąskie uliczki centrum Larnaki
  • Trzy darmowe plaże
  • Niemal wszyscy mówią po angielsku
  • Tani dojazd z lotniska
  • Jezioro z flamingami

Minusy

  • Samochody mają pierwszeństwo przed pieszymi
  • Na skrzyżowaniach światła tylko dla aut
  • Ceny posiłków bardzo europejskie
Galeria
Polowanie (z obiektywem) na flamingi
Informacje o kraju
Republika Cypryjska, Azja
Powierzchnia: 9251 km²
Ludność: 1 221 549 osób
Gęstość zaludnienia: 132 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+03:00 (w zimie: UTC+02:00)
Języki urzędowe: nowogrecki, turecki
Religia dominująca: prawosławie
Tablice aut: CY
Kod lotniczy: 5B
Numer kierunkowy: +357
Domena internetowa: .cy
Miejscowości
Stolica: Nikozja (ludność: 309 500 mieszkańców)
Inne miasta: Limassol, Strowolos, Larnaka, Famagusta, Kirenia, Pafos
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport, dowód osobisty
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,23 EUR (Euro) - kurs z 11-11-2023 r.
1 euro = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 €; monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów; 1, 2 €
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Ciekawe tematy z podróży
Na urlopie

W 2020 roku na wyspie Phú Quốc powstał park VinWonders. Od tego czasu po wyspie jeżdżą autobusy, sponsorowane w całości przez właściciela obiektu.

Poradnik

Bangkok International Airport to największe lotnisko w Tajlandii, położone 25 km na wschód od stolicy kraju. 

Na urlopie

Z wyspy Phú Quốc bliżej już do Kambodży niż kraju macierzystego. Byliśmy tam dwukrotnie, zwiedzając ją na skuterach, darmowymi busami oraz Grabem. 

City Breaks

Trekking po masywie Witosza to doskonały sposób na ucieczkę z miasta i odpoczynek na łonie natury.

City Breaks

Kiedyś była to osada o niezwykle długiej historii zasiedlenia. Później podbili ją Rzymianie.

Poradnik

Twórcy miejskiej sieci komunikacyjnej w Sofii wykazali się niezwykłą mądrością w planowaniu, bo jest to chyba najtańszy podziemny system kolejki i zdecydowanie najmniej skomplikowany.

Poradnik

Port lotniczy Wrocław-Strachowice jest położony w granicach miasta Wrocław, w odległości ok., 10 km od centrum. 

Poradnik

Port lotniczy Sofia to międzynarodowe lotnisko położone 7 km na wschód od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym Bułgarii.