Święte Miasto
...to ogromny park pełen świątyń, klasztorów i starożytnych ruin. Aby zwiedzić najważniejsze miejsce przeznaczamy na ten cel cały dzień.
- Z hotelu wyruszamy w stronę pierwszej dagoby na naszej liście.
Miasto to oaza zieleni. Poza najbardziej zatłoczonymi ulicami wszędzie jest dżungla. Opuszczając zurbanizowaną część zauważymy, z tej zieleni jest jeszcze więcej.
- Prawie całe Święte Miasto jest ukryte w soczystej zieleni.
Buddyjskie stupy pełnią funkcję relikwiarza. Na terenie Sri Lanki występują pod nazwą dagoby. Zbudowane na czworobocznej podstawie wznoszą się ku górze w formie kopuły lub bańki, która symbolizuje bezmiar doktryny. Każda dagoba posiada cztery ołtarze, reprezentujące Cztery Szlachetne Prawdy. Z kolei koncentryczne pierścienie przedstawiają Szlachetną Ośmioraką Ścieżkę. Umieszczony na szczycie wielki kryształ odzwierciedla cel ostateczny - Oświecenie.
- Zrezygnowaliśmy z wchodzenia do świątyń, bo chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej wielkich dagob.
Miasto odwiedziliśmy w dniu pełni księżyca, dlatego świątynie były tłumnie odwiedzane przez wiernych. Szczególnym miejscem pielgrzymek tego dnia jest drzewo Bodhi w Anuradhapurze, gdzie wierni medytują i modlą się w skupieniu.
Najważniejsze dagoby
Pierwszą dagobą, którą zobaczyliśmy była Sandahiru Seya - zupełnie niespodziewanie wyłoniła się zza drzew. Otwarta w listopadzie 2021 roku powstała, aby upamiętnić poległych w bratobójczej wojnie domowej, zakończonej w 2009 roku.
- Wysoka na 86 metrów, jest najwyższą dagobą zbudowaną od czasu Jetavanaramaya.
Największą dagobą na Sri Lance jest Jetavanaramaya. Mierząca 122 metry wysokości powstała pod koniec II wieku n.e. Jest trzecią najwyższą budowlą starożytności, zaraz za dwoma największymi piramidami z Gizy.
Do odbudowy zużyto ponad 93 miliony cegieł. Obecnie mierzy 71 metrów wysokości.
- Znakiem rozpoznawczym Jetavanaramaya jest ułamany szpic.
Krąży legenda, że dagoba Ruwanweli Maha Seya została zbudowana na fundamencie ze złota. Charakterystycznym elementem świątyni jest ogrodzenie ozdobione 400 wizerunkami słoni.
Słonie od wieków były cenionymi zwierzętami - brały m.in. udział w ceremoniach religijnych. Pomagały również przy budowie tej wielkiej dagoby. Podobno, według legendy, wyrabiały zaprawę w skórzanych bucikach.
Wysoka na 92 metry dagoba jest miejscem spoczynku dwóch relikwii Buddy. Została poważnie uszkodzona po zdobyciu miasta.
- Po rozpoczętej w XX wieku renowacji zyskała nowy wygląd.
Na końcu długiej ścieżki zobaczyliśmy jeszcze jedną ważną świątynię. Thuparamaya jest znacznie mniejsza - mierzy zaledwie 19 metrów wysokości, ale jest najstarszą w mieście - powstała w III p.n.e. W XIII wieku dagobę chronił drewniany dach, czego śladem są wystające z ziemi kikuty kolumn.
- W dagobie znajduje się jedna z najważniejszych relikwii Buddy - cząstkę obojczyka.
Inne atrakcje
Spacerując po tym wyjątkowym kompleksie można znaleźć więcej ciekawych zabytków, jak np. dagoba Dakkhina - w której, według legendy, spoczął jeden z syngaleskich królów.
- Dagoba Dakkhina to obecnie ogromna kupa gruzów.
Przypadkowo, podczas odpoczynku w pobliskim parku odkryliśmy ruiny dagoby Kujjatissa, która również jest jedną z najstarszych budowli religijnych miasta.
- Dagoba Kujjatissa pochodzi z II wieku p.n.e.
W drodze do Świętego Miasta mijamy hinduską świątynię Kadhiresan Kovil. Niesposób ją pominąć, ponieważ zza wysokich murów będą wystawać bajecznie zdobione wieżyczki.
- Świątynia wygląda niesamowicie.
Przy ulicy Bandaranaike Mawatha, zobaczymy mniejszą świątynię buddyjską, ale cały show kradnie wielki posąg stojącego Buddy.
- Posąg znajduje się w pomieszczeniu, którego fasada okryta jest szkłem. Można powiedzieć, że jest to ogromna przydrożna kapliczka.
Jak dojechać i wyjechać?
W mieście znajdują się dwa dworce kolejowe i dwa autobusowe.
- Kolejowe: New Town (na południu) oraz Railway Station (na północy)
- Autobusowe: New Bus Stand (na południu) oraz CTB Bus Stand (na północy, 900 metrów od dworca kolejowego)
Autobusy w stronę Kolombo odjeżdżają z tego północnego dworca, dlatego tam najlepiej wsiąść, bo do południowego dojeżdżają już zapchane.
W mieście panuje ogromny zgiełk, zwłaszcza na osi północ-południe, ponieważ tam odbywa się cały ruch z północnej części wyspy do Kolombo.
Bardzo chcieliśmy pojechać do Kolombo bezpośrednio pociągiem, ale nawet z jednodniowym wyprzedzeniem, miejscówki w pociągu nie były już dostępne, dlatego polecamy zaopatrzyć się w nie wcześniej, bo pociągi przejeżdżające przez Anuradhapurę często rozpoczynają bieg w Dżafnie.
- Tym razem oglądaliśmy pociągi z peronu.
Bilety wstępu
Bilet UNESCO upoważnia do wejścia tylko do niektórych obiektów zabytkowych. Do pozostałych może obowiązywać oddzielny bilet, lub wejście będzie po prostu bezpłatne.
- Symbol UNESCO niedaleko Jetavanaramayi.
Przed przyjazdem nie udało nam się uzyskać konkretnych informacji na ten temat, więc tym razem zrezygnowaliśmy z zakupu biletu, na rzecz trekkingu, w ramach którego przeszliśmy 10 km od dagoby do dagoby. Polecamy!
Wyczerpani zwiedzaniem udajemy się na porządną ucztę, podczas której będziemy smakować lokalnych potraw przyrządzanych z naturalnych produktów.
Jedziemy dalej - tym razem do Kolombo ale najpierw musimy coś zjeść - zobaczcie najciekawsze potrawy Sri Lanki