Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Port lotniczy Singapur (SIN)

✷ Poradnik

Port lotniczy Singapur (SIN)

wtorek, 06-06-2023 r.  

Pomiędzy terminalami 1-2-3 wybudowano... centrum handlowe. | autor zdjęcia: Wilkołak (Sebastian)

Lotnisko Changi w Singapurze: jak się odnaleźć

Lotnisko Changi w Singapurze to jedyne międzynarodowe lotnisko działające w tym małym wyspiarskim kraju. Otwarte w 1981 roku lotnisko wzbogaciło się o trzy nowe terminale, centrum handlowe oraz wiele innych atrakcji. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Changi słynie z wysokich standardów na każdym polu.

Port lotniczy w Singapurze podróżnym oferuje wygody na najwyższym poziomie, atrakcje rozrywkowe, strefy wypoczynkowe oraz ogromny tropikalny ogród z wysokim na kilkadziesiąt metrów wodospadem. 

Changi dla Singapuru jest nie tylko portem lotniczym, ale również centrum rozrywkowo-handlowym. To miejsce odwiedzane każdego dnia przez podróżnych, ale także tysiące mieszkańców tego małego kraju.

t4 ptaki

Mała architektura urozmaica wnętrza terminali.

Wnętrza terminali zaprojektowane są z rozmachem, ozdobione rzeźbami i instalacjami artystycznymi, wszędzie znajdują się zielone strefy lub wertykalne ogrody, a podłogi pokryte są wykładziną dywanową.

t4 poczekalnia

Podróżni oczekujący na lot lub transfer mogą poczuć się jak w domu.

Lotnisko Singapur uważane jest za jedno z najlepszych na świecie. Świadczą o tym nagrody, jak World's Best Airport Award za rok 2010 i 2013 oraz wielokrotnie nadawana przez magazyn Skytrax nagroda - w latach 2013-2020 i ponownie od 2023 roku jako najlepsze lotnisko na świecie

jewel wejscie

Ogrody na lotnisku - to trzeba zobaczyć. Piszemy o tym niżej...

Po przylocie

W Singapurze każdy przelatujący samolot podstawiany jest bezpośrednio pod terminal, a podróżni przechodzą do środka przez rękaw.

Po kilkuminutowym spacerze docieramy do hali przylotów Terminala nr 1, gdzie najpierw musimy wypełnić SG Arrival Card (SGAC). Można to zrobić z własnego telefonu lub z udostępnionego tabletu.

arrival card sgac

Stanowisko do wypełniania formularza SGAC.

Prawidłowo wypełniony formularz wysyła na maila kod QR, który może, ale nie musi zostać sprawdzony na dalszym etapie kontroli. 

Następnie przechodzimy szybką kontrolę paszportową w automatycznych bramkach weryfikujących naszą tożsamość (kolejka oznaczona jest żółtą tabliczką, pracownik lotniska kieruje tam wszystkich obcokrajowców). 

automatyczne bramki skanowanie

Kolejka do automatycznych bramek posuwa się bardzo szybko.

Następnie odbieramy bagaż rejestrowany (jeśli taki z nami przyleciał). Jeszcze przed wyjściem z hali przylotów musimy poddać skanowaniu wszelkiego rodzaju bagaż i torby. 

t4 bagaze

Nawet odbiór bagaży odbywa się w miłym dla oka otoczeniu. 

Z Terminala nr 1 jedziemy kolejką do Terminala nr 3, gdzie znajduje się stacja metra (zobacz: komunikacja między terminalami).

transport kolejka t1 t3

Na pierwszy rzut oka może wyglądać skomplikowanie, ale to bardzo prosty system.

I to już wszystko, witamy w Singapurze.

Przed wylotem

Odwiedzając Singapur najczęściej wylatujemy z najnowszego, otwartego w 2017 roku Terminala nr 4, który został wybudowany z dala od pozostałych i nie można do niego dojechać kolejką.

Z Terminala nr 4 odlatują linie niskobudżetowe, dlatego jeśli planujecie odwiedzić Azję z Singapuru tanim kosztem, to na pewno z tego miejsca.

Architekci zadbali o bezproblemowe i bezpłatne skomunikowanie wszystkich terminali dzięki darmowej linii autobusowej kursującej co 10-15 minut (więcej w dalszej części). 

transport autobus lotniskowy

Autobus lotniskowy T4.

W terminalu nr 4 znajdują się automaty do samodzielnej odprawy check in, jednak w przypadku Vietnam Airlines odprawę musieliśmy dokonać przy okienku nadawania bagażu, ponieważ sprawdzane są promesy wizowe. 

t4 automaty

W hali odlotów T4.

Po otrzymaniu biletów udajemy się do kontroli paszportowej, która tutaj odbywa się w inteligentnych bramkach - Autromated Boarding Gates.

Dzieje się to w bramkach G1 do G21 (Terminal 4). Skanujemy paszport i po chwili przechodzimy do kontroli bagażu podręcznego.

automatyczne bramki

Przechodzić przez kontrolę na lotnisku Changi to przyjemność.

Kontrola przebiega wyjątkowo sprawnie. Nie ma potrzeby wyciągać płynów czy elektroniki z plecaka. System sam uzna, czy zwrócić bagaż podróżnemu, czy poddać dalszej kontroli.

duty free

Po przejściu obu kontroli przechodzimy dalej, do strefy Duty Free.

wejscie do samolotu

Do samolotu wchodzimy przez rękaw. 

Komunikacja między terminalami

Terminale 1, 2 i 3 połączone są bezpłatną autonomiczną kolejką, dzięki której można się między nimi przemieszczać bardzo szybko. Jedna linia prowadzi nawet przez sam środek Jewel, w pobliżu wodospadu. 

transport terminale

Mapa terminali. Źródło: https://www.changiairport.com

Przylatując do Terminala nr 1, 2 lub 4 musimy przedostać się do Terminala nr 3, gdzie w podziemiach znajduje się stacja metra

transport skytrain to t3

Jak zobaczycie taki bramki, to warto się przejechać w ramach samej atrakcji.

Wyjątkiem jest Terminal nr 4, do którego trzeba dotrzeć bezpłatnym autobusem. Pomiędzy terminalami 1, 3 i 4 kursuje bezpłatny klimatyzowany autobus oznaczony “T4”.

transport bus to t4

Przystanków autobusowych należy szukać na dolnych poziomach terminali (poziom 1, czyli parter). 

tunel terminalowy

Pomiędzy terminalami można spacerować długimi, klimatyzowanymi korytarzami z których część prowadzi do centrum Jewel.

Dojazd do centrum miasta metrem (MRT)

changi airport metro station

Stacji metra nie da się przeoczyć. 

W terminalu 3 znajduje się zejście do stacji metra Changi Airport (przystanek CG2). Przed wejściem na perony w automacie można kupić jednorazowy bilet, który kosztuje od 1,5 do 2,5 SGD (cena zależy od ilości pokonanych stref).

W przypadku dłuższego pobytu w mieście, zdecydowanie taniej jest kupić bilet turystyczny (Singapore Tourist Pass). Karta występuje w trzech wersjach - na 1, 2 lub 3 dni.

Wizualizacja karty. Źródło: SG Tourist Pass.

Jej ważność rozpoczyna się w chwili zakupu, a kończy się 30 minut po północy, dlatego nie opłaca się kupować po południu. Koszt karty jednodniowej to 22 SGD, 2-dniowej 29 SGD, a 3-dniowej 34 SGD (ostatni wariant jest mało opłacalny, patrz niżej). Przy zakupie karty pobierany jest depozyt 10 SGD. Karty można kupić w punktach obsługi klienta na każdej stacji metra oraz na lotnisku.

W przypadku pobytu trwającego trzy dni zdecydowanie lepszą opcją jest SG Tourist Pass.

metro sgtp

Wizualizacja karty. Źródło: SG Tourist Pass.

Cena karty wynosi 29 SGD - czyli tyle, ile 2-dniowa Singapore Tourist Pass - występuje tylko w trzydniowej wersji. Karta pozwala jeździć bez limitu metrem i komunikacją miejską, a dodatkowo nie trzeba płacić za nią depozytu. Można ją nabyć wyłącznie na lotnisku Changi w każdym terminalu.

Zakupy lotniskowe

poidelka

Automat do picia wody i napełniania butelek.

Woda to temat, który podnosi nam ciśnienie ilekroć jesteśmy na lotnisku. Na szczęście w Singapurze nie musicie się tym martwić, ponieważ można bezpłatnie napełnić butelkę wodą już po przejściu wszelkich kontroli. W strefie bezcłowej znajdują się automaty-poidełka, które posiadają kran dedykowany do napełniania butelek.

t4 7 eleven

Sklep 7-Eleven w Terminalu 4.

W terminalu jest sklep 7-Eleven, w którym można zrobić nieco tańsze zakupy oraz wiele restauracji sieciowych (jak Texas Chicken), gdzie można złożyć zamówienie przez automat.

food automaty

Automaty Texas Chicken do zamawiania zestawów.

Atrakcje lotniskowe

Słynny Jewel jest zlokalizowany pomiędzy terminalami 1-2-3, to tak naprawdę ogromne centrum handlowe z restauracjami i sklepami.

jewel fontanna zielona

W "klejnocie" warto zobaczyć tropikalny ogród, a w jego centrum - ogromny wodospad. 

Na górnych poziomach tego centrum znajduje się park rozrywki, w którym możemy wejść na zawieszone pod sufitem siatki i dosłownie spacerować nad ogrodem.

jewel siatka

W godzinach porannych atrakcja jest zamknięta i nie udało się skorzystać...

Pośród wielu atrakcji lotniska, warto wymienić: ogród motyli, zjeżdżalnię dla dzieci, kino (T3), ogrody orchidei i słoneczników, siłownię (T2), ogród kaktusów (T1) oraz park jurajski z dinozaurami (na zewnątrz T4).

Jak na każdym lotnisku, są tutaj również hotele, niektóre z basenami. 

hotel crown plaza

Hotel Crown Plaza jest jednym z najnowszych dodatków kompleksu.

Bonus

Ogród w Jewel bez wodospadu. Rzadki widok - trzeba przyjść wcześniej rano, aby to zobaczyć, albo... nie zobaczyć ;) 

jewel garden

Woda nie spływa po całym dachu - jest wypuszczana z dysz, tuż nad otworem.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 07-09-2023 r.

Dojazd

Lotnisko Changi Airport połączone jest z miastem za pomocą zielonej nitki metra. Na lotnisku w Terminalu nr 3 znajduje się stacja meta Changi Airport (CG2).

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Singapur, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje

Singapur, Azja
Powierzchnia: 733 km²
Ludność: 5 453 566 osób
Gęstość zaludnienia: 7439 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
Religia dominująca: buddyzm, chrześcijaństwo
Tablice aut: SGP
Kod lotniczy: 9V
Numer kierunkowy: +65
Domena internetowa: .sg
Miejscowości
Stolica: Singapur (ludność: 5,4 mln mieszkańców)
Inne miasta: -
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 Dolar singapurski (SGD) = 2,83 PLN (kurs z 2019-10-29 r.)
1 dolar = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 2, 5, 10, 50, 100, 1000 dolarów; monety: 1, 5, 10, 20, 50 centów 1 dolar
Więcej o finansach i bankomatach bez prowizji

Tagi

  
✪ poradnik ✪ port lotniczy ✪ na urlopie ✪ Singapur