Gwatemala: najważniejsze informacje. Co trzeba wiedzieć lecąc do Gwatemali
Opis Gwatemala: najważniejsze informacje
Wiking i Wilkołak logo
Gwatemala: najważniejsze informacje
☆ Na urlopie odcinek #117

Gwatemala: najważniejsze informacje

Co trzeba wiedzieć lecąc do Gwatemali

Rozważacie Gwatemalę jako kierunek urlopowy? Spędziliśmy tam trochę czasu i zorientowaliśmy się w ogólnych zasadach. 

niedziela, 01-09-2024 r.
Uważasz, że film "Poradnik z Gwatemali" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Gwatemala, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Nasze doświadczenia z podróży po Gwatemali omówiliśmy w serii filmów - znajdziecie je na kanale Youtube. W tym odcinku prezentujemy listę 22 rzeczy i ciekawostek, które o Gwatemali po prostu trzeba wiedzieć… i już. Zacznijmy od podstaw:

Polityka i administracja

Numer 1: Ustrój polityczny

Zgodnie z konstytucją z 1986 roku, Gwatemala jest republiką typu prezydenckiego. Na czele państwa i rządu stoi prezydent, a organem ustawodawczym jest 1-izbowy Kongres Narodowy. Kadencje obu trwają 4 lata.

z1 flaga

Największa flaga w Gwatemali, stolica, Plac Niepodległości.

Numer 2: Wiza

Przy pobytach turystycznych nieprzekraczających 90 dni obywateli polskich nie obowiązuje wiza, zatem nie ma żadnych problemów z przyjazdem i pobytem. Ważne jest, aby przed przejściem kontroli paszportowej wypełnić formularz lokalizacyjny, bo faktycznie jest sprawdzany. 

Numer 3: Języki urzędowe

Oficjalnym językiem urzędowym jest hiszpański, ale w powszechnie w użyciu są języki plemienne Majów, ponieważ stanowią oni aż 42% populacji. Angielski jest rzadko spotykany i poza turystycznymi miejscówkami nie da się w nim porozumieć. No ale od czego są translatory :)

Numer 4: Struktura religijna

Gwatemali na pierwszy rzut oka nie jest skomplikowana, bo aż 87% stanowią chrześcijanie - z czego po 42% katolicy i protestanci, 3% inne wyznania, a zaledwie 1% deklaruje religie plemienne. Ciekawostką jest fakt, że spory odsetek łączy chrześcijaństwo z tradycyjnymi wierzeniami przodków. Z kolei aż 11% uważa się za ateistów. 

kosciol hermano pedro

Kościół Hermana Pedro w Antigua Guatemala.

Numer 5: Waluta i płatności

Lokalną walutą jest quetzal, który dzieli się na 100 centavos. Quetzal to ptak, który jest narodowym symbolem Gwatemali. Wg kursu z 2024 roku jeden quetzal wart jest 50 groszy polskich. 

Numer 6: Ceny dla turystów

Wszyscy lubimy wydawać kasę na urlopie, ale w Gwatemali można wydać bardzo dużo i kompletnie bez sensu. Tam, gdzie nie ma podanych cen, będą one zawyżane na widok turysty, dlatego trzeba szczególnie uważać i porównywać je w innych sklepach.

stoisko majow

Stragany, na których pierwsza cena zwykle jest bardzo zaporowa :)

Turystyka

Numer 7: Krajobraz wulkaniczny

W Gwatemali jest ponad 30 wulkanów, ale tylko trzy uważane są za aktywne - Fuego, Pacaya i Santamaria. Najładniejsze miejsca w otoczeniu wulkanów to Antigua Guatemala oraz jezioro Atitlán.

wiking murale

Niewiele brakowało, a widzielibyśmy wulkany tylko na muralach.

Numer 8: Zabytki kolonialne

Gwatemala to dawna kolonia korony hiszpańskiej, zatem nie trudno zrozumieć skąd tu ta egzotyczna zabudowa. Najciekawsze zabytki znajdują się oczywiście w stolicy oraz Antigua Guatemala, ale niemal w każdej miejscowości można znaleźć ślady kolonializmu.

architektura kawiarnia

Zabytkowe domy w Gwatemali są strasznie zapuszczone. 

Numer 9: Zabytki Majów

Gwatemala, zaraz po Meksyku, tu największy spadkobierca kultury Majów. W kraju jest kilka parków archeologicznych z imponującymi piramidami z tamtych czasów. Największy z nich to Tikal w północnej części kraju, znany jest ze słynnego kadru z Gwiezdnych Wojen.

Akomodacja

Numer 10: Hotele

Hotele w Gwatemali przypominają więzienia o zaostrzonym rygorze. Do większości nie da się wejść samemu - służy do tego domofon.

kraty

Ogrodzenie zwykle jest zakończone drutem kolczastym, a w oknach są kraty.

Mimo wszystko pobyt w kilku z nich wspominamy miło. Łóżka są wygodne, a śniadania bardzo dobre. Jeśli będziecie w Panajachel rozważcie hotel Regis - są tam dostępne bezpłatnie baseny z podgrzewaną termalnie wodą.

Numer 11: Klimatyzacja

Jeszcze jedna uwaga odnośnie hoteli, bo to może być dla wielu osób ważne - najczęściej są to przybytki bez klimatyzacji. Natomiast w recepcji trzeba pytać o wiatraki. 

W tym kraju w ogóle klimatyzacji nie widzieliśmy na oczy nigdzie, poza centrum handlowym w stolicy, a już w ogóle zapomnijcie o klimatyzacji w autobusach czy taksówkach Ubera.

centrum park

Miłą przerwą w zwiedzaniu stolicy będzie spacer po klimatyzowanym centrum handlowym :)

Numer 12: Gniazdka elektryczne

W Gwatemali, tak samo jak w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach Ameryki Środkowej są gniazdka typu A i B - więc będzie potrzebna przejściówka. Jeśli chodzi o hotele to zapomnijcie o łatwo dostępnych gniazdach - zwykle są ukryte za meblami i w tragicznym stanie.

gniazdka

Tak to mniej więcej wygląda ;)

Numer 13: Internet

W Gwatemali jest czterech operatorów telefonii komórkowej, ale tylko dwóch - Tigo i Claro, ma największy zasięg. Jeśli nie uda się wam kupić pakietu na lotnisku, to koniecznie odwiedźcie jeden z punktów sprzedaży… gdziekolwiek - są w każdym sklepie. Alternatywą może być eSIM z sieci Tikal - ten działa bez zarzutu i byliśmy naprawdę bardzo zadowoleni. 

Zwiedzanie i podróże

Numer 14: Ruch uliczny i pieszy

Na ulicach obowiązuje wolna amerykanka, bo pierwszeństwo mają samochody. Piesi mogą czuć się w miarę bezpiecznie na światłach, natomiast tam gdzie ich nie ma przechodzi się w momencie, gdy robi się luźniej.

wiking skrzyzowanie

Chodniki jeśli są, to nieco wyniesione i bardzo wąskie. 

Gwatemala ma dwie autostrady. Jedna łączy oba oceany, a druga jest częścią Panamericany, czyli autostrady łączącej obie Ameryki.

Numer 15: Komunikacja zbiorowa w miastach

W stolicy kraju działa TransMetro, czyli szybkie autobusy jeżdżące po wydzielonych buspasach. Bilet jednorazowy kosztuje 50 groszy. Więcej o tym opowiadamy w odcinku o komunikacji w Gwatemali. 

Natomiast po stolicy polecamy jeździć Uberem, który jest tani i pomimo bariery komunikacyjnej nigdy nie mieliśmy problememu z przejazdem. Auta zamawia się przez aplikację, a po wejściu do samochodu kierowcy trzeba jeszcze podać pin weryfikacyjny.

W mniejszych miejscowościach podstawą komunikacji publicznej są autobusy, ale można skorzystać z oferty tuk tuków. Co ciekawe, w odróżnieniu do innych krajów świata, tutaj nikt nie krzyczał za nami “taxi”, co było jednym z niewielu plusów tego wyjazdu.

chicken family

Te autobysy są w Gewatemali popularne, bo są po prostu tanie.

Numer 16: Podróże po kraju

  • W Gwatemali wykształcił się system taniego transportu publicznego, który przez miejscowych zwany jest camionetas, a w turystycznej nomenklaturze po prostu - Chicken Busem. Może nie jest najwygodniej, ale bardzo tanio, a wspomnienia będą naprawdę wyjątkowe.
  • Najszybciej i najłatwiej po kraju poruszać się można shuttle busami. Przejazdy są jednak drogie i zawsze podawane w dolarach, dlatego chcąc zobaczyć najciekawsze miejsca w Gwatemali, na same przyjazdy można łatwo wydać tysiąc złotych. 

Numer 17: Pływanie po jeziorze

Po jeziorze Atitlán pływają niewielkie łodzie, do których wchodzi 20 osób. Pływają cały dzień zgodnie z harmonogramem zamieszczonym w porcie i naszym zdaniem jest to dobrze dopracowany transport.

la fakturka

Trzeba uważać na operatorów łódek, bo nieźle sobie liczą.

Jednorazowy bilet kosztuje 13 zł niezależnie od trasy.

Ciekawostki

Numer 18: Hałas i zawłaszczenie przestrzeni

Marzycie o wypoczynku w Gwatemali? Nie tutaj. Gwatemalczycy są bardzo głośni. Przestrzeń publiczną zawłaszczają w całości i nie respektują prawa innych do ciszy. Imprezy w turystycznych miejscówkach trwają co najmniej do 4 rano, a jeśli nie jest to imprezowa miejscowość, to na pewno w okolicy będzie trwać głośny nocny remont.

Numer 19: Tani alkohol

Będąc w temacie turystycznych miejscowości, trzeba być świadomym, że w Gwatemali alkohol jest bajecznie tani. Flaszkę o pojemności 750 ml można kupić już od 12 zł, dlatego nie dziwi obraz hałaśliwych lokalsów na ulicach.

Mało tego - tak jak wózki z lodami nad Bałtykiem, tutaj jest pełno wózków z mobilnymi barami.

Numer 20: Drogie jedzenie

Miejscowa kuchnia nie jest specjalnie wyszukana, ale dla naszego podniebienia neutralna w smaku. Chyba nigdzie w krajach latynoskich nie smakowały nam tak bardzo tortille, burrito czy fajita. Trzeba jednak uwzględnić, że żywność w Gwatemali jest droga. Koszt posiłku w średniej klasy restauracji wynosi ok. 50 zł. Dlatego miejscowi stołują się w tawernach, przydrożnych grillach, czy wózkach z jedzeniem.

tortilla

Posiłki w większości przypadków były smaczne.

I to prowadzi nas do kolejnego punktu - numer 21: Warunki sanitarne

W Gwatemali trzeba bardzo uważać na to, gdzie się je. Już drugiego dnia turystka z Meksyku ostrzegła nas, abyśmy nie jedli surowych potraw, nie pili mleka czy wody, bo zwyczajnie może się to skończyć zatruciem. Zastosowaliśmy się i im dłużej przebywaliśmy w Gwatemali, tym więcej znaków wskazywało na to, że złapanie klątwy Majów nie jest wcale takie trudne.

Na koniec numer 22: Pogoda

Kiedy jechać do Gwatemali?

W Gwatemali występują trzy klimaty:

  • podrównikowy i wilgotny na terenach nizinnej północy, 
  • równikowy wilgotny na wybrzeżu karaibskim,
  • oraz chłodny na obszarze pasm górskich na południu. 

wiking widok wybrzeze

Pogoda potrafi być piękna.

Pora deszczowa trwa od maja do października i wtedy lepiej odpuścić zwiedzanie kraju, bo średnia roczna suma opadów wynosi od 500 do nawet 3000 mm. Jeśli chodzi o temperaturę w dzień to przez cały rok utrzymuje się w okolicy 25˚C, a w miesiącach od kwietnia do czerwca osiąga nawet 30˚C.

Dużo tego się nazbierało, ale musieliśmy to wyrzucić z siebie ;)


Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 02-09-2024 r.

Informacje o kraju
Gwatemala, Ameryka Północna
Powierzchnia: 108 890 km²
Ludność: 16 919 000 osób
Gęstość zaludnienia: 142 osób/km²
Strefa czasowa: UTC-06:00
Języki urzędowe: hiszpański
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: GCA
Kod lotniczy: TG
Numer kierunkowy: +502
Domena internetowa: .gt
Miejscowości
Stolica: Gwatemala (ludność: 1 170 396 mieszkańców)
Inne miasta: Antigua Gwatemala, Mixco, Villa Nueva, Quetzaltenango
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport, deklaracja podróżnicza
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 1,96 GTQ (Quetzal Gwatemali) - kurs z 14-01-2024 r.
1 quetzal = 100 centavos
W obiegu są - banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200; monety: 1, 5, 10, 25, 50 centavos, 1 quetzal
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Podobne tematy
Przewodnik

Polecieliśmy do Gwatemali, bo zainteresowały nas tamtejsze wulkany. O ile urlop da się tam spędzić, nie znaczy to, że da się wypocząć.

Vlog

Nie chcieliśmy opuścić Panajachel i w ogóle Gwatemali bez drobnych upominków.

Na urlopie

Planujecie pobyt w Gwatemali? Ten informator o środkach transportu na pewno się przyda!

Kantyna podróżnicza

To jedna z trzech największych linii lotniczych Stanów Zjednoczonych obok Delta i United. 

Na urlopie

Pozostajemy nad jeziorem Atitlán, ale wybieramy się na drugą stronę do San Juan i San Pedro. Miejscowości położone są obok siebie i można je odwiedzić jednego dnia.

Na urlopie

Angielski pisarz Aldous Huxley, podczas podróży przez Amerykę Środkową odwiedził Gwatemalę, a Atitlán nazwał „najpiękniejszym jeziorem świata”.

Na urlopie

Nie chcieliśmy opuścić Panajachel i w ogóle Gwatemali bez drobnych upominków. Uznaliśmy, że poza kawą musimy mieć coś jeszcze - być może figurkę albo odzież z lokalnym motywem.

Na urlopie

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?