Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Wt, 01-02-2022
City Breaks
City Break: Szentendre | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

W położonym około 15 km od Budapesztu Szentendre czas zatrzymał się w XVIII wieku. Życie płynie tu leniwie jak nurt Dunaju, a sieć wąskich uliczek opłata centrum miasta, nadając mu wyjątkowego charakteru. 

Nic dziwnego, że mieszkańcy Budapesztu polecają to miejsce turystom z zagranicy. Postanowiliśmy sprawdzić na własne oczy, czy Szentendre warte jest zachodu. 

brama swiety

Szentendre to miejsce o specyficznym klimacie. Wszędzie zobaczymy krzyże katolickie, prawosławne lub wizerunki świętych.
Szentendre, które po naszemu brzmiałoby po prostu “Święty Andrzej”, nie leży bezpośrednio nad Dunajem, tylko nad jego bocznym kanałem, po którym pływają statki białej żeglugi.

domek szorgos

Można pokusić się o stwierdzenie, że miasto jest miejscem spotkań bohemy artystycznej, jak nasz polski Kazimierz. 

Węgierska stolica artystów

Współczesne Szentendre uchodzi za węgierską stolicę artystów, którzy od połowy XIX wieku licznie się tutaj osiedlają. Widać to w ilości spotykanych po drodze galerii i straganów z rękodziełem. 

ulica dolna

Spacery klimatycznymi uliczkami w jesienne popołudnie dostarczyły nam wiele przyjemności.

Głównym placem starego miasta jest Fő tér - trójkątny rynek, zdominowany  przez barokowe i rokokowe kamieniczki. Trzy główne uliczki prowadzą do ważniejszych miejsc starego miasta - północna do cerkwi belgradzkiej, zachodnia do miejskiego ratusza, a południowa do dworca kolejowego. 

fo ter

Rynek nie robi specjalnego WOW, ale trzeba przyznać, że ten widok ma specyficzny klimat. 

Na środku Fő tér znajduje się kolumna wotywna z krzyżem morowym, ustawiona w tym miejscu w 1763 roku, jako podziękowanie za ustąpienie epidemii.

Cerkwie i kościoły

Szentendre to miejsce spotkania kultur i religii. W panoramie dominują wystające dzwonnice świątyń, wśród których zdecydowanie najwięcej jest cerkwi. Większość powstała jeszcze w XVIII wieku, w następstwie migracji ludności serbskiej.

ulica waska

Miasto słynie z bardzo wąskich uliczek o długości nawet kilkudziesięciu metrów.

Najsłynniejszym obiektem kultu jest, położona tuż przy rynku, barokowa cerkiew Zwiastowania. Została ufundowana przez macedońskich i greckich kupców.

cerkiew zwiastowania lampiony

Cerkiew Zwiastowania pańskiego znajduje się tuż przy rynku.

Najbardziej okazałą cerkwią jest Belgradzka, wybudowana przez serbskich uchodźców. Barokowa cerkiew jest niewielkim obiektem jednonawowym, ale z najwyższą w okolicy dzwonnicą.

cerkiew belgradzka

Cerkiew otoczona jest kamiennym murem, a teren był zamknięty na cztery spusty.
Pozostałe cerkwie, które warto zobaczyć, to Požarevicka, Przemienienia Pańskiego oraz Opovacska, obecnie zajmowana przez protestantów. Wszystkie wyżej wymienione świątynie pochodzą z XVIII wieku.

Na schowanym niedaleko rynku Placu Kościelnym znajduje się barokowy kościół parafialny, korzeniami sięgający XIII wieku.

kosciol jana chrzciciela

Kościół najlepiej widać ze wzgórza, na którym stoi ratusz.

Dunaj

Jedną z popularniejszych letnich atrakcji w Szentendre jest przepływający niedaleko starego miasta Dunaj. Nie jest to główne koryto Dunaju, a jego równoległy kanał żeglugowy nazwany Dunaj Szentendrejski. 

wiking dunaj

Na zadbanej promenadzie cały rok działają liczne kawiarenki i restauracje, tylko w listopadzie mniejsze zainteresowanie.

Miasto muzeami stoi

muzeum marcepanu

Muzeum Marcepanu to podobno hit eksportowy miasta.

Muzeów jest tutaj co najmniej siedem, ale jedno szczególnie nas zainteresowało - Regionalne Centrum Retro.

Dojazd z Budapesztu

pociag

Pociąg kolejki HEV, linii H5.

Jak dojechać do Szentendre? Nie musicie się długo nad tym zastanawiać, ponieważ problem dojazdu do tej sypialni Budapesztu rozwiązano już w 1888 roku, kiedy otwarto kolej podmiejską. Jej składy przypominają odległe czasy komunizmu, ale najważniejsze, że połączenie obsługiwane jest w godzinach szczytu co 15 minut.

Kolej wyrusza ze stacji zlokalizowanej w tunelu metra Batthyány tér, a posiadając kartę miejską BKK nie musimy płacić dodatkowo za przejazd do granicy miasta. 

Rzymskie ślady

W drodze do Szentendre warto zrobić przystanek na stacji Aquincum, która mieści się na terenie dzielnicy Óbuda (czyli Starej Budy). Na obszarze kilku osiedli znajdują się ślady obecności rzymskiej sięgające II w n.e. 

scena

Przy stacji Aquincum odsłonięto fundamenty amfiteatru mogącego pomieścić nawet 8 tysięcy widzów.

Z kolei w Peszcie, na placu przy dzisiejszym Kościele Wniebowzięcia NMP, istniał rzymski fort Contra Aquincum. Obecnie można zobaczyć tam jedynie fragment fundamentów i pamiątkową tablicę.

Właśnie w Aquincum w 375 r. n.e. legiony rzymskie wybrały na cesarza Walentyniana II, a w 896 roku, na gruzach zniszczonego już miasta, osiedlili się pierwsi Madziarowie pod wodzą Arpada.

Na najlepiej zachowanym terenie Aquincum utworzono muzeum, w którym znajduje się dużo zabytków o antycznym rodowodzie. Nam nie starczyło już czasu na wejście do obiektu.

Jeśli będziecie w okolicy, zajrzyjcie i dajcie znać w komentarzach co można tam zobaczyć!

wilkolak selfie

Nie zapomniano o możliwości zrobienia pamiątkowego selfie.
ostatnia modyfikacja: 2022-05-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

W relacji Batthyány tér-Szentendre:
465 HUF (ok. 5,80 PLN)

Dla osób posiadających kartę miejską BKK:
W relacji Békásmegyer-Szentendre
310 HUF (ok. 3,80 PLN).

  • Na trasie Budapeszt-Szentendre jeżdżą wagoniki kolejki HÉV linii H5. W godzinach szczytu kursują nawet co 15 minut.
  • Kolejka wyrusza ze stacji zlokalizowanej w tunelu metra Batthyány tér, a posiadając kartę miejską BKK nie musimy płacić dodatkowo za przejazd do granicy miasta.
  • Należy jedynie zakupić bilet na odległość ok. 15 km. - od granicy Budapesztu, do centrum Szentendre.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Zobacz podobne
Muzeum Zbrodni przeciwko Ludzkości i Ludobójstwu, Bośnia i Hercegowina
Muzeum zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwu
Kuchnie świata: Albania
Muzeum Macedonii, Macedonia - 263 m n.p.m.
Muzeum Macedonii
Skopje, Macedonia Północna - 48 m n.p.m.
City Break: Skopje
Dom Pamięci Matki Teresy, Macedonia Północna - 248 m n.p.m.
Dom Pamięci Matki Teresy
Albania, Albania
Berat
Albania, Albania
Tirana
Albania, Albania
Durrës

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal