- Podczas wizyt w listopadzie i kwietniu pogoda nie rozpieszczała.
W Ferenc Liszt Airport działa gęsta siatka połączeń niskokosztowego przewoźnika WizzAir, m.in. w Europie oraz do krajów Bliskiego Wschodu. W 2022 roku lotnisko obsłużyło ponad 12 milionów pasażerów.
Lotnisko leży na granicy dwóch miast - częściowo w Budapeszcie oraz w Vecsés. Jest największym portem lotniczym Węgier.
Po zamknięciu terminala 1 (wcześniej obsługujący linie Malév, później zmieniony na Cargo) podróżnych obsługuje nowy terminal 2, składający się z dwóch części oznaczonych literami A (Schengen) i B (pozostałe loty). Obie części łączy Sky Court, czyli wielki hol pełniący funkcje rekreacyjno-zakupowe.
- Hol główny w Sky Court.
W bezpośrednim sąsiedztwie lotniska powstało muzeum lotnictwa. Jeden z obiektów muzealnych można oglądać przy budynku terminalu - samolot Tu-154 nieistniejących już linii lotniczych Malév.
- Samolot Tu-154 stał przy bramce 45 kiedy ostatnio tam byliśmy.
Po przylocie
Przylatujemy z Polski, zatem musimy tylko odebrać bagaż i wyjść z lotniska.
- Na trasie z dowolnego miasta Polski do Budapesztu zobaczymy malownicze Karpaty.
Ciekawostką jest, że podróżni przylatujący do Budapesztu przechodzą tymi samymi korytarzami, co podróżni czekający na wylot. Możemy sobie przybić piątkę z ludźmi, którzy czekają na odlot - dosłownie, bo obie grupy odgradza niewysoka szklana ściana.
Witamy na Węgrzech. Teraz musimy jeszcze dotrzeć do miasta.
Jak dojechać do Budapesztu?
Lotnisko jest dobrze skomunikowane ze stolicą, zarówno w dzień jak i w nocy. Budżetową alternatywą dla wynajmu samochodu czy taxi są autobusy miejskie 100E i 200E.
- Niebieskie autobusy budapesztańskiej sieci BKK.
Przystanek na lotnisku znajduje się przy hali przylotów, pomiędzy dwoma terminalami - wystarczy iść za tłumem. Bilet można kupić w automacie lub przez aplikację BudapestGo.
Do miasta można dojechać także taxi - Google Maps pokazuje, że dojazd do centrum trwa do 35 minut.
- Autobusy i tramwaje.
Autobus 100E trasę do centrum pokonuje w 55 minut. Są tylko trzy przystanki: Kálvin tér, Astoria oraz końcowy Deák Ferenc tér (wszystkie przy stacjach metra). W drodze powrotnej nie wszystkie autobusy zatrzymują się na przystanku Astoria.
Autobus kursuje cały tydzień: w dzień co 7-10 minut, w nocy co 30-40 minut. Specjalny jednorazowy bilet kosztuje 2200 HUF (ok. 26 zł).
- Pamiętamy, kiedy bilety lotniskowe kosztowały 900 HUF (ok. 10 zł).
- Automat sprzedający bilety komunikacji miejskiej BKK.
Autobus 200E dociera do stacji końcowej niebieskiej linii metra Kőbánya-Kispest. Tam można przesiąść się do metra - wówczas łączny czas dojazdu do centrum powinien wynieść ok. 65 minut. Na przejazd obowiązują standardowe bilety komunikacji miejskiej, np. jednorazowe za 350 HUF - ok. 4 zł (u kierowcy 450 HUF, ok. 5,30 zł) lub okresowe.
Uwaga: w godzinach nocnych (00:15-4:37) autobus 200E dociera nawet dalej - do stacji metra Határ út, ale o tej godzinie metro nie kursuje.
- Docierając do stacji metra autobusem 200E w nocy można się nieźle zdziwić...
Do planowania połączeń lotniskowych i przejazdów polecamy oficjalną aplikację BudapestGo (również w wersji angielskiej), w której można wyszukać dogodne połączenia oraz zakupić bilety jednorazowe lub czasowe.
Polityka przednich drzwi
Miejski przewoźnik stosuje w pojazdach specjalną politykę filtrowania oszustów - z naszego punktu widzenia, to bardziej gra pozorów niż polityka - ale warto wiedzieć, że w większości pojazdów (autobusy, tramwaje) obowiązuje wchodzenie przez przednie drzwi. Zasady dotyczą jednak wybranych linii, czasem w niektóre dni tygodnia czy wręcz w określonych godzinach.
W tabeli przygotowanej przez BKK można sprawdzić, czy widnieje ostrzeżenie “Front-door boarding only” albo - dla świętego spokoju - za każdym razem kierować się do przednich drzwi.
Komunikacja miejska w Budapeszcie
Najszybszym sposobem poruszania się po mieście jest metro. Najstarsza linia M1 ma zaledwie 4,4 km długości. Nie o długość jednak chodzi, a o fakt, że jest to pierwsze w Europie kontynentalnej metro! Starsze jest tylko metro w Londynie.
- Stylowe żółte tablice przed wejściem do stacji linii M1.
Sieć metra posiada obecnie cztery linie (ostatnia oddana w 2014 roku). Dziennie metrem podróżuje ponad 800 tysięcy pasażerów.
- W opinii niektórych stacje metra zielonej linii to dzieła sztuki.
Do planowania podróży polecamy aplikację BudapestGO, w której można zakupić bilety jednorazowe i czasowe. Korzystanie z aplikacji jest proste, trzeba tylko pamiętać, że wchodząc do pojazdu lub stacji metra należy zeskanować kod QR. Na ekranie wyświetli się animowana grafika, którą okazujemy w przypadku kontroli.
Tradycyjne bilety jednorazowe drukowane w automatach - kasujemy w pojazdach.
Uwaga! Ważne jest by skasować bilet przed wejściem na peron metra lub odczytać kod QR przed wejściem na stację lub do pojazdu. Podróż można zaplanować na stronie www lub w aplikacjach:
Przed wylotem
Przyjeżdżając na lotnisko w Budapeszcie udaliśmy się do Terminala 2B, ponieważ wylatywaliśmy do Abu Zabi. Nadawanie bagażu/drukowanie biletu, a także kontrole przebiegają bardzo sprawnie.
- Poczekalnie w hali odlotów.
Po sprawdzeniu paszportu wchodzimy do strefy bezcłowej. Podpowiadamy, aby nie czekać do ostatniej chwili z dotarciem do bramki, ponieważ znajdują się w długich korytarzach i często trzeba pokonać sporą odległość.
- Kierunek: więcej bramek.
Podobnie jak w przypadku przylotu trafimy do korytarzy, gdzie zobaczymy przylatujących podróżnych. Będzie tak zapewne, jeśli czekamy na samolot linii niskobudżetowych - jedni pasażerowie opuszczą samolot, a kolejni wejdą na pokład. Obie grupy oddziela niska szklana ściana.
Zakupy na lotnisku
Na lotnisku znajduje się 13 wodopojów, z których podróżni mogą czerpać wodę - polecamy zabrać własną butelkę i napełnić.
Jeśli przyjdzie wam do głowy pomysł, aby kupić wodę na lotnisku, to w holu znajdują się automaty przeznaczone wyłącznie do sprzedaży wody butelkowanej. Jest to jednak bardzo drogi interes - 1000 HUF (ok. 12 zł) za butelkę 0,5l.
- Automat z tak potrzebnym do życia płynem, a ceny kosmiczne.