Pamukkale
Opis Pamukkale
Wyszukiwarka treści
Pamukkale
     
odcinek #044      sobota, 05-02-2022 r.

Pamukkale

Najbardziej wysunięta część skały Pamukkale z widokiem na miasteczko i dolinę rzeki Çürüksu | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Pamukkale to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Śnieżnobiała skała nazywana Bawełnianym Zamkiem przypomina pokryte białym puchem góry. 

Uważasz, że film "Pamukkale" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Kto nie słyszał o słynnych śnieżnobiałych skałach Pamukkale? To hit turystyczny Turcji położony w dolinie Cürüksu około 18 km od Denizli.

Władze tureckie utworzyły na tym terenie park narodowy, którego celem jest ochrona trawertynów. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku na wzgórzu wybudowano hotele. Ich obecność przyczyniła się do stopniowej degradacji źródeł wody, dlatego do 1997 roku zostały rozebrane.

selfie

Raczej nie przesadzimy, jak napiszemy, że Pamukkale naprawdę warto zobaczyć.

Transfer do Pamukkale

Pamukkale to cud przyrody, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zanim do niego dotrzemy czeka nas długa i żmudna przeprawa.

Na zorganizowaną wycieczkę wybraliśmy się z lokalnym biurem podróży, których na Riwierze Tureckiej jest całe mnóstwo.

O tym, czy podróżowanie na własną rękę jest w Turcji możliwe, przekonaliśmy się podczas drugiego urlopu w Belek, kiedy samodzielnie wybraliśmy się do Aspendos. 

Będąc w Alanyi zdecydowaliśmy się na ofertę jednego z miejscowych biur. Po dokonaniu rezerwacji i płatności w lokalu, następnego dnia wyruszyliśmy w drogę o 3:30 rano. Do przejechania mieliśmy 380 km (tylko w jedną stronę). Po drodze bus zbierał turystów z różnych hoteli, w tym Side i Belek.

Jak zwiedzać?

Z różnych opowieści wiemy, że istnieje co najmniej kilka gotowych planów zwiedzania tego miejsca - szlaki ustalane są przez biura podróży. 

 • Najczęściej plan wycieczki obejmuje baseny Kleopatry, do którego wstęp jest dodatkowo płatny.
 • Punktem obowiązkowym jest Hierapolis, czyli zabytki starożytnego miasta (ulica Frontinusa oraz teatr) - reszta jest opcjonalna. 
 • Przewodnicy raczej nie informują o możliwości zwiedzania (dodatkowo odpłatnego) muzeum archeologicznego na terenie Hierapolis.
 • Niektóre biura w swojej ofercie zwiedzania pomijają ogromne cmentarzysko, które znajduje się za miastem.

My właśnie od Nekropolii zaczynaliśmy zwiedzanie. 

Nekropolia

Choć sama Nekropolia jest ogromna, to stanowi jedynie skupisko anonimowych zabytkowych sarkofagów i mauzoleów. Są tu różne typy mogił, dużo jest grobowców rodzinnych i publicznych.

kolumnada

Obiekt przypominający świątynię z kolumnadą to w rzeczywistości część fasady rodzinnego grobowca. 

Kamienne groby przetrwały wiele wieków. Jest ich ponad 1200 i pochodzą z różnych okresów i jest największą nekropolią Anatolii. 

sarkofag

Sarkofagi umieszczano na widoku, co miało uwznioślić pamięć o zmarłym.

Są tam również groby z czasów rzymskich i bizantyjskich, a także groby pierwszych chrześcijan. Większość z nich powstała po śmierci kuracjuszy, którzy tłumnie przybywali do gorących źródeł w celu podreperowania zdrowia. 

Dawniej, gdy ktoś umierał z dala od domu, jego zwłoki nie były sprowadzane z powrotem, tylko stawiano mu nagrobek w pobliżu miasta, w którym umarł - w taki sposób powstał ten wielki cmentarz. 

kwatera

Kwatery dla wszystkich, czyli część, w której chowano biedotę.

Nekropolię zwiedza się szybko. Z północnej bramy przemieszczamy się na południe szeroką aleją wśród odtworzonych sarkofagów i grobowców. 

DSC07125

Czas przejścia przez nekropolię to około 30 minut. 

Starożytne miasto Hierapolis

Do przyjazdu do Pamukkale nie wiedzieliśmy nic o tym miejscu. Zakładaliśmy, że to po prostu jakaś białą skała. Tymczasem okazało się, że istniało tutaj coś na kształt antycznego uzdrowiska. Ogromne miasto wyrosło w pobliżu białej skały, na której tworzyły się naturalne baseny wapienne z podgrzewaną wodą.

Starożytni byli pewni, że wody posiadają właściwości lecznicze, dlatego tak tłumnie tu ściągali i budowali miasto. 

mapka pamukkale

Mapa Hierapolis (na dole strony w powiększeniu).

Reprezentacyjne zabytki

Na uwagę zasługują ruiny znajdujące się najbliżej dawnej centralnej drogi miejskiej, tzw. ulicy Frontinusa, która była centralną osią miasta, reprezentacyjną arterią, przy której znajdowały się najważniejsze budynki miejskie i kwitł handel.

DSC07131

Nazwa bram i ulicy pochodzi od nazwiska ich budowniczego - Juliusa Frontinusa.

Do miasta wchodzimy przez ogromną bramę, przy której znajdują się pozostałości dawnej łaźni. Grecy i Rzymianie dbali o higienę odwiedzających miasta podróżników i każdy przed wejściem na teren miejski musiał się porządnie obmyć. 

DSC07136

Za bramą, po lewej stronie (tutaj po prawej) zobaczymy pozostałości dawnej Agory.

Na wprost rozciąga się długa na kilometr ulica, będąca odpowiednikiem centrum handlowego miasta. Wzdłuż ulicy mieściły się, oprócz domostw i sklepów, ważne dla miasta budynki.

kolumnada wilkolak

Fragmenty obiektów, jak również utwardzający nawierzchnię ulicy bruk, zachowały się do dziś.

Na krańcach ulicy ulokowano dwie ogromne, zbudowane w okresie cesarstwa rzymskiego, bramy. 

DSC07136

Dawne miasto Hierapolis fascynuje świetnie zachowanymi zabytkami.

Muzeum archeologiczne w Hierapolis

Na terenie kompleksu znajduje się małe, ale dobrze wyposażone muzeum archeologiczne. Wystawy zajmują trzy sale częściowo zrekonstruowanych Łaźni Rzymskich. Warto tam zajrzeć - eksponaty z muzeum to w większości artefakty pochodzące z Hierapolis.

DSC07181

Muzeum mieści się w zrekonstruowanym budynku łaźni - jedynego zadaszonego budynku na terenie Hierapolis.

Teatr rzymski

Najlepiej zachowanym zabytkiem Hierapolis jest teatr z czasów rzymskich, który zbudowano w II wieku n.e. na polecenie cesarza Hadriana.

Widownia teatru wkomponowana jest w zbocze góry, co pozwala mylnie sądzić, że jest to budowla grecka.

DSC07164

Teatr mógł pomieścić 10 tysięcy widzów.

Z dwupiętrowej fasady wewnętrznej zachował się tylko niższy poziom.

posag

Scenę zdobiły naturalnej wielkości posągi bogów oraz płaskorzeźby.

Cały obiekt został udostępniony turystom do zwiedzania w ramach odwiedzin Pamukkale. Aby się do niego dostać należy wspiąć się na niewielkie wzgórze. 

DSC07164

Mimo licznych trzęsień ziemi teatr przetrwał w dobrym stanie do dzisiejszych czasów.

Warto poświęcić chwilkę i usiąść na miejscu starożytnych Greków, aby podziwiać nadal przepiękną, pomimo upływu niemal dwóch tysięcy lat, bogato zdobioną fasadę sceny.

DSC07164

Za sceną rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na dolina rzeki Çürüksu.

Pamukkale czyli Bawełniany Zamek

Słynna biała skała powstała na zboczu góry Cökelez jest punktem kulminacyjnym wycieczki. Proces tworzenia rozpoczął się około 14 tysięcy lat temu. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady odkładały oraz eliptyczne progi tworzące małe baseny. 

baseny

Nazwę kaskadowych basenów, trawertyny, wymyślili Rzymianie.

Pamukkale to cud przyrody, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

skala miasto

Śnieżna biel widoczna jest już z odległości wielu kilometrów.

Będąc na miejscu polecamy kąpiel w jednym z basenów - są one darmowe, w przeciwieństwie do basenu Kleopatry.

DSC07210

Warto odwiedzić to miejsce i spróbować kąpieli w wodach termalnych.

W języku tureckim słowo Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek - wystarczy zobaczyć skałę z daleka, a faktycznie wyda się jak coś niezwykłe miękkiego, leżącego na ziemi.

Właściwości lecznicze wód termalnych określa się mianem "podobno", ponieważ rzekomo mają leczyć nadciśnienie, reumatyzm, choroby oczu, a także rozwiązywać problemy z krążeniem.

Od niedawna mówi się również o niesamowitych właściwościach odmładzających (głównie kąpiele w basenie Kleopatry) oraz upiększających (wapienne osady w basenikach), ale czy ktoś to potwierdził? Nie słyszeliśmy.

wilkolak z widokami

Pamukkale to również świetny punkt widokowy na ogromną przestrzeń jaką jest dolina Cürüksu.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 06-01-2024 r.

Bilety

Pamukkale i Hierapolis: 50 TRY
Basen Kleopatry: 50 TRY

Muzeum: 7 TRY

Godziny otwarcia

Kompleks Hierapolis i Pamukkale otwarty jest codziennie.

W sezonie letnim: 06:30-21:00
W sezonie zimowym: 06:30-19:00

Muzeum Archeologiczne
Czynne codziennie: 8:00-17:00

Warto wiedzieć

Shopping wycieczkowy

Około godz. 10 rano docieramy w rejon miasta Denizli i odwiedzamy m.in. galerię skór, sklep z tkaninami lub przyprawami i winiarnię.

 • W tzw. "Fabryce skór" można obejrzeć pokaz mody, po którym wchodzi się na ogromną salę. Są tam kurtki ze skóry, oczywiście w różnych cenach. 
 • Tzw. "Fabryka bawełny" to nic innego jak ogromny supermarket z produktami z tkanin. Głównie pościele, kołdry, ręczniki, ale także równego rodzaju ciuchy.
 • Sklep z przyprawami to nazwa na wyrost. W rzeczywistości to przydrożny sklepik z rozbudowaną ofertą przypraw i miodów.
 • "Winiarnia" to sklep, w którym turyści zabierani są na degustacje win i słodyczy.
 • W Fabryce skór spotkaliśmy tureckich właścicieli, natomiast w pozostałych przybytkach spotkaliśmy właścicieli mówiących tylko po rosyjsku lub z wyraźnym rosyjskim akcentem.
Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Turcja, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Rekomendacja: 83%

Łatwość dojazdu

75%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

90%

Jakość wyżywienia

70%

Dostępność sklepów

90%

Plusy

 • "Bawełniany Zamek" - biała skała
 • Liczne, dobrze zachowane zabytki Hierapolis
 • Starożytna Nekropolia
 • Muzeum archeologiczne na terenie kompleksu
 • Liczne baseny lecznicze
 • Basen Kleopatry
 • Obiad i kolacja w cenie wycieczki

Minusy

 • Kąpiel w basenie Kleopatry dodatkowo płatna (10 Euro)
 • Wstęp do muzeum dodatkowo płatny (7 lirów)
Galeria
Nekropolis
Przydatne informacje
Republika Turcji, państwo na styku Europy i Azji
Powierzchnia: 783 562 km²
Ludność: 82 835 090 osób
Gęstość zaludnienia: 104 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+03:00
Języki urzędowe: turecki
Religia dominująca: islam sunnicki
Tablice aut: TR
Kod lotniczy: TC
Numer kierunkowy: +90
Domena internetowa: .tr
Miejscowości
Stolica: Ankara (ludność: 5 639 076 mieszkańców)
Inne miasta: Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya, Diyarbakır, Mersin
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport, dowód osobisty
Wiza? brak, wjazd na dowód
Waluta
1 PLN = 0,15 TRY (Lira turecka) - kurs z 11-11-2023 r.
1 lira turecka = 100 kuruszy
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir; monety: 1, 5, 10, 25, 50 lir
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau
 Kuchnie świata

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau

Mimo bliskości i de facto będąc częścią Chin, oba miasta zachowują pewnego rodzaju autonomię nie tylko w administracji, ale także w sferze gastronomicznej. 

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.