Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Port lotniczy Ankara (ESB)
     
      wtorek, 21-11-2023 r.

Port lotniczy Ankara (ESB)

Autor zdjęcia: Sebastian Janiszewski

Lotnisko Ankara-Esenboğa puste jak opuszczony magazyn za miastem

Port lotniczy Ankara-Esenboğa jest położony 25 km na północny wschód od miasta i jest jednym z największych w kraju.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Powstałe w 1955 roku lotnisko nie cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. W 2018 roku, tuż przed pandemią, port lotniczy Ankara osiągnął rekordowy jak na razie wynik - obsłużył zaledwie 15 milionów pasażerów przy 85 milionach mieszkańców kraju.

hol glowny

Hol główny z wizerunkiem Ataturka. W 2023 Turcja obchodzi 100 powstania republiki.

Lotnisko Ankara posiada jeden duży terminal podzielony na dwie części: międzynarodową i krajową. To właśnie loty krajowe stanowią 70% wszystkich operacji. Lotnisko obsługuje 19 linii lotniczych. Stałą bazę posiadają tutaj linie Turkish Airlines oraz AnadoluJet.

Po przylocie

Z samolotu wychodzimy rękawem i po krótkim spacerze przechodzimy do kontroli paszportowej (albo dowodu osobistego), która przebiega bardzo sprawnie, choć nasze zainteresowanie wzbudził praktycznie brak kolejek.

kontrola paszportowa

"Kolejki" do kontroli paszportowej.

W następnym kroku odbieramy bagaż i przy przejściu do holu głównego poddajemy go prześwietleniu.

odbior bagazu

Stanowiska odbioru bagażu.

To wszystko. Witamy w Ankarze.

W holu głównym znajdują się m.in. stoiska wynajmu samochodów, kilka bankomatów, przechowalnia bagażu oraz (już przed wyjściem) stoiska sprzedaży kart SIM.

stoisko sim

Aż trzy stoiska zapewniają dostęp do oferty SIM.

Przed wylotem

hol tablica glowna

W holu zobaczymy ogromny ekran z listą planowanych odlotów.

Lecąc Turkish Airlines nie musimy drukować biletów na stoisku check-in. Pobieramy karty pokładowe w formacie PDF i przyłożenie kodu z ekranu smartfona do czytników podczas kontroli wystarczy, aby przejść dalej.

hol bramki kontroli

Po prawej przejście do kontroli osobistej i dalej do bramek.

Przechodzimy przez kontrolę osobistą szybko i sprawnie. Po chwili jesteśmy już po drugiej stronie, ale strefa Duty Free nie rzuca na kolana.

Wzrok przykuwa ogromny hol, który naszym zdaniem jest zmarnowaną przestrzenią. Ta przestrzeń jednak oddziela część bezcłową od pozostałych stref lotniska. 

duty free bagaze

Na dole widzimy stanowiska do odbioru bagażu (przechodziliśmy koło nich wczoraj po przylocie).

Z tarasu, na którym oczekujemy na samolot można zjechać na poziom 0, z którego - widzieliśmy to pierwszy raz w życiu - można bez problemu wyjść na zewnątrz budynku. Zapewne w celu puszczenia dymka. 

wyjscie na zewnatrz

Zejście na dolny poziom.

Strefa Duty Free

Turcja słynie z przystępnych cen towarów czy posiłków i ta tendencja utrzymuje się również w holu głównym portu lotniczego. Dlatego zakładaliśmy, że po przejściu do strefy bezcłowej będzie nieznacznie drożej. Niestety, to było pobożne życzenie…

Strefa bezcłowa od reszty hali oddzielona jest antresolą i pasem z niby jeziorkiem i drzewami.

woda drzewka

Już “za wodą” (oczkiem wodnym, jeziorkiem czy jakkolwiek to nazwano) są głównie poczekalnie.

Punktów gastronomicznych po stronie strefy bezcłowej jest bardzo mało (duża kawiarnia i być może dwa inne lokale). Dominują sklepy z typowym lotniskowym asortymentem, ale można je policzyć na palcach jednej ręki (w sklepach nie zauważyliśmy jakiegokolwiek ruchu). 

duty free

Wejście do strefy bezcłowej.

Nie stołowaliśmy się w restauracjach w holu głównym, ani w strefie bezcłowej, bo i tak mieliśmy dostać posiłek w samolocie Turkish Airlines. Za to sprawdziliśmy ceny wody:

  • w holu głównym, w automacie butelka 0,5l kosztuje 28 lir (ok. 4 zł),
  • w strefie duty free - również w automatach - już 38 lir (5,30 zł).

ceny wody

Ceny wody i tak są dużo niższe niż na większości odwiedzonych przez nas lotnisk.

Internet na lotnisku

Na lotnisku jest dostępny darmowy internet. To super, bo pamiętamy czasy, gdy tureckie lotniska kompletnie olewały ten temat.

W systemie trzeba się zarejestrować podając numer telefonu, na który przychodzi kod aktywacyjny. Jest tylko jeden mały problem - nie dostaliśmy smsa.

Dziwne, bo podobny system działa w mieście Ankara i WiFi dostępne jest w wielu miejscach - parkach, przy meczetach itp., ale na lotnisku nie udało nam się podłączyć (testowane w dwóch różnych sieciach).

Na szczęście z pomocą przychodzi kawiarnia Starbucks Coffee w holu głównym posiada darmowe WiFi. Również z systemem weryfikacji, ale w tym przypadku SMS dociera do odbiorcy. 

Po przejściu kontroli z WiFi Starbucks również można korzystać, trzeba jednak znaleźć odpowiednie miejsce z widokiem na kawiarnię na górnym tarasie. Sygnał jest kiepski, ale na tyle stabilny, że da się pobierać seriale Netflixa. 

Jak dojechać do Ankary

Lotnisko Esenboga nie jest połączone linią kolejową lub metrem z Ankarą - ta inwestycja jest dopiero planowana, dlatego do wyboru są jedynie autobusy lub taxi. 

Aby dojść do przystanków autobusowych, po wyjściu z Terminala kierujemy się w prawo i idziemy do końca budynku. Na środkowej wysepce znajduje się przystanek autobusu miejskiego 442 Havaalani-Aşti-Kizilay.

Brak tam oczywiście dokładnego oznakowania - jedyny ślad prowadzący do tego miejsca, to wisząca niebieska tablica z podpisem “Bus stop”. Niczego więcej nie oczekujcie.

Autobus przyjedzie jak przyjedzie - najpierw wjeżdża na górny poziom, aby odstawić przyjeżdżających, a potem podjedzie na ten właśnie przystanek.

Jak tylko zobaczycie czerwony autobus nie można spuszczać go z oka. Kierowca zaparkuje tam, gdzie będzie mu najwygodniej (bo przystanek pewnie będzie zastawiony autami) i dlatego być może trzeba będzie do niego podbiec. 

422 bieganie

Biegniemy do autobusu, bo zaraz odjedzie ;)

Czas przejazdu z lotniska do Ankary to ok. 40 minut. Jednorazowy bilet kosztuje 25 lir od osoby (3,50 zł), niezależnie od przystanku do którego jedziecie (płatne tylko gotówką).

442 wnetrze

Na trasie linii 442 jeździ typowy miejski autobus niskopodłogowy.

Przy przystanku stoją również autobusy prywatnego operatora Havas kursującego z większą częstotliwością, ale cena biletu wynosi 5 Euro za kurs. Czas przejazdu ok. 35 minut.

Powrót na lotnisko Esenboga

Przystanek, z którego najłatwiej “złapać” autobus na lotnisko Esenboga mieści się przy skrzyżowaniu Kizilay pod budynkiem z napisem GAMA (foto poniżej).

442 gama

Budynek jest dobrze widoczny z każdego miejsca na tym skrzyżowaniu.

Polecamy być wcześniej i czekać na autobus, ponieważ godziny przyjazdu są raczej umowne. Jak będzie to będzie.

442 przystanek ankara

Wiata z numerem autobusu i podpisem “442 ESENBOGA AIRPORT”.

Trzeba mieć na uwadze, że - podobnie jak na lotnisku - za autobusem być może trzeba będzie pobiec.

Przechowalnia bagażu w Ankarze

Na lotnisku jest przechowalnia bagażu w formie skrytek opłacanych z wyprzedzeniem.

skrytki

Nie mogliśmy rozszyfrować ile kosztuje opłata za 24h.

Ale nie tylko na lotnisku można przechować bagaże. W Ankarze znajduje się kilka punktów, gdzie można zostawić rzeczy na cały dzień. Np. przy skrzyżowaniu Kizilay gdzie zatrzymuje się autobus lotniskowy 442 jest miejsce o nazwie Luggage Storage Güvenpark.

Przechowalnia dla jednej sztuki bagażu kosztuje 5 Euro (z obowiązkowym ubezpieczeniem - 6.75 Euro). Więcej miejsc na tej mapce →


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Galeria
Mapa okolicy
Polecane tematy
Wiza do Wietnamu 2024
 Poradnik

Wiza do Wietnamu 2024

Wietnamska e-Visa została wprowadzona 2 lutego 2017 roku. Pozwala bezproblemowo ubiegać się o elektroniczny dokument wjazdu do kraju nie wychodząc z domu.

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe
 Poradnik

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe

Temat kart SIM w Tajlandii rozgrzewa internetowe fora do czerwoności. Specjalnie dla was sprawdziliśmy ofertę na lotnisku i w popularnym azjatyckim spożywczaku.

Plecaki w podróży
 Poradnik

Plecaki w podróży

Bagażu, z którym wybieramy się w dalekie podróże nie powinniśmy wybierać losowo. Od materiału i wykonania zależy, ile rzeczy do niego zmieścimy i czy będzie nam się z nim wygodnie podróżowało.

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA
 Poradnik

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA

Aby wjechać do USA od listopada 2019 roku trzeba wystąpić o zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży - ESTA.