Powstałe w 1955 roku lotnisko nie cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. W 2018 roku, tuż przed pandemią, port lotniczy Ankara osiągnął rekordowy jak na razie wynik - obsłużył zaledwie 15 milionów pasażerów przy 85 milionach mieszkańców kraju.
- Hol główny z wizerunkiem Ataturka. W 2023 Turcja obchodzi 100 powstania republiki.
Lotnisko Ankara posiada jeden duży terminal podzielony na dwie części: międzynarodową i krajową. To właśnie loty krajowe stanowią 70% wszystkich operacji. Lotnisko obsługuje 19 linii lotniczych. Stałą bazę posiadają tutaj linie Turkish Airlines oraz AnadoluJet.
Po przylocie
Z samolotu wychodzimy rękawem i po krótkim spacerze przechodzimy do kontroli paszportowej (albo dowodu osobistego), która przebiega bardzo sprawnie, choć nasze zainteresowanie wzbudził praktycznie brak kolejek.
- "Kolejki" do kontroli paszportowej.
W następnym kroku odbieramy bagaż i przy przejściu do holu głównego poddajemy go prześwietleniu.
- Stanowiska odbioru bagażu.
To wszystko. Witamy w Ankarze.
W holu głównym znajdują się m.in. stoiska wynajmu samochodów, kilka bankomatów, przechowalnia bagażu oraz (już przed wyjściem) stoiska sprzedaży kart SIM.
- Aż trzy stoiska zapewniają dostęp do oferty SIM.
Przed wylotem
- W holu zobaczymy ogromny ekran z listą planowanych odlotów.
Lecąc Turkish Airlines nie musimy drukować biletów na stoisku check-in. Pobieramy karty pokładowe w formacie PDF i przyłożenie kodu z ekranu smartfona do czytników podczas kontroli wystarczy, aby przejść dalej.
- Po prawej przejście do kontroli osobistej i dalej do bramek.
Przechodzimy przez kontrolę osobistą szybko i sprawnie. Po chwili jesteśmy już po drugiej stronie, ale strefa Duty Free nie rzuca na kolana.
Wzrok przykuwa ogromny hol, który naszym zdaniem jest zmarnowaną przestrzenią. Ta przestrzeń jednak oddziela część bezcłową od pozostałych stref lotniska.
- Na dole widzimy stanowiska do odbioru bagażu (przechodziliśmy koło nich wczoraj po przylocie).
Z tarasu, na którym oczekujemy na samolot można zjechać na poziom 0, z którego - widzieliśmy to pierwszy raz w życiu - można bez problemu wyjść na zewnątrz budynku. Zapewne w celu puszczenia dymka.
- Zejście na dolny poziom.
Strefa Duty Free
Turcja słynie z przystępnych cen towarów czy posiłków i ta tendencja utrzymuje się również w holu głównym portu lotniczego. Dlatego zakładaliśmy, że po przejściu do strefy bezcłowej będzie nieznacznie drożej. Niestety, to było pobożne życzenie…
Strefa bezcłowa od reszty hali oddzielona jest antresolą i pasem z niby jeziorkiem i drzewami.
- Już “za wodą” (oczkiem wodnym, jeziorkiem czy jakkolwiek to nazwano) są głównie poczekalnie.
Punktów gastronomicznych po stronie strefy bezcłowej jest bardzo mało (duża kawiarnia i być może dwa inne lokale). Dominują sklepy z typowym lotniskowym asortymentem, ale można je policzyć na palcach jednej ręki (w sklepach nie zauważyliśmy jakiegokolwiek ruchu).
- Wejście do strefy bezcłowej.
Nie stołowaliśmy się w restauracjach w holu głównym, ani w strefie bezcłowej, bo i tak mieliśmy dostać posiłek w samolocie Turkish Airlines. Za to sprawdziliśmy ceny wody:
- w holu głównym, w automacie butelka 0,5l kosztuje 28 lir (ok. 4 zł),
- w strefie duty free - również w automatach - już 38 lir (5,30 zł).
- Ceny wody i tak są dużo niższe niż na większości odwiedzonych przez nas lotnisk.
Internet na lotnisku
Na lotnisku jest dostępny darmowy internet. To super, bo pamiętamy czasy, gdy tureckie lotniska kompletnie olewały ten temat.
W systemie trzeba się zarejestrować podając numer telefonu, na który przychodzi kod aktywacyjny. Jest tylko jeden mały problem - nie dostaliśmy smsa.
Dziwne, bo podobny system działa w mieście Ankara i WiFi dostępne jest w wielu miejscach - parkach, przy meczetach itp., ale na lotnisku nie udało nam się podłączyć (testowane w dwóch różnych sieciach).
Na szczęście z pomocą przychodzi kawiarnia Starbucks Coffee w holu głównym posiada darmowe WiFi. Również z systemem weryfikacji, ale w tym przypadku SMS dociera do odbiorcy.
Po przejściu kontroli z WiFi Starbucks również można korzystać, trzeba jednak znaleźć odpowiednie miejsce z widokiem na kawiarnię na górnym tarasie. Sygnał jest kiepski, ale na tyle stabilny, że da się pobierać seriale Netflixa.
Jak dojechać do Ankary
Lotnisko Esenboga nie jest połączone linią kolejową lub metrem z Ankarą - ta inwestycja jest dopiero planowana, dlatego do wyboru są jedynie autobusy lub taxi.
Aby dojść do przystanków autobusowych, po wyjściu z Terminala kierujemy się w prawo i idziemy do końca budynku. Na środkowej wysepce znajduje się przystanek autobusu miejskiego 442 Havaalani-Aşti-Kizilay.
Brak tam oczywiście dokładnego oznakowania - jedyny ślad prowadzący do tego miejsca, to wisząca niebieska tablica z podpisem “Bus stop”. Niczego więcej nie oczekujcie.
Autobus przyjedzie jak przyjedzie - najpierw wjeżdża na górny poziom, aby odstawić przyjeżdżających, a potem podjedzie na ten właśnie przystanek.
Jak tylko zobaczycie czerwony autobus nie można spuszczać go z oka. Kierowca zaparkuje tam, gdzie będzie mu najwygodniej (bo przystanek pewnie będzie zastawiony autami) i dlatego być może trzeba będzie do niego podbiec.
- Biegniemy do autobusu, bo zaraz odjedzie ;)
Czas przejazdu z lotniska do Ankary to ok. 40 minut. Jednorazowy bilet kosztuje 25 lir od osoby (3,50 zł), niezależnie od przystanku do którego jedziecie (płatne tylko gotówką).
- Na trasie linii 442 jeździ typowy miejski autobus niskopodłogowy.
Przy przystanku stoją również autobusy prywatnego operatora Havas kursującego z większą częstotliwością, ale cena biletu wynosi 5 Euro za kurs. Czas przejazdu ok. 35 minut.
Powrót na lotnisko Esenboga
Przystanek, z którego najłatwiej “złapać” autobus na lotnisko Esenboga mieści się przy skrzyżowaniu Kizilay pod budynkiem z napisem GAMA (foto poniżej).
- Budynek jest dobrze widoczny z każdego miejsca na tym skrzyżowaniu.
Polecamy być wcześniej i czekać na autobus, ponieważ godziny przyjazdu są raczej umowne. Jak będzie to będzie.
- Wiata z numerem autobusu i podpisem “442 ESENBOGA AIRPORT”.
Trzeba mieć na uwadze, że - podobnie jak na lotnisku - za autobusem być może trzeba będzie pobiec.
Przechowalnia bagażu w Ankarze
Na lotnisku jest przechowalnia bagażu w formie skrytek opłacanych z wyprzedzeniem.
- Nie mogliśmy rozszyfrować ile kosztuje opłata za 24h.
Ale nie tylko na lotnisku można przechować bagaże. W Ankarze znajduje się kilka punktów, gdzie można zostawić rzeczy na cały dzień. Np. przy skrzyżowaniu Kizilay gdzie zatrzymuje się autobus lotniskowy 442 jest miejsce o nazwie Luggage Storage Güvenpark.
Przechowalnia dla jednej sztuki bagażu kosztuje 5 Euro (z obowiązkowym ubezpieczeniem - 6.75 Euro). Więcej miejsc na tej mapce →