Sapadere
Opis Sapadere
Wiking i Wilkołak logo
Sapadere
☆ Na urlopie odcinek #043

Sapadere

Celem naszej pierwszej zorganizowanej wycieczki w Turcji był Kanion Sapadere. Poza nim zwiedziliśmy liczne miejsca znajdujące się po drodze, m.in. jaskinię, meczet i małą wioskę.

sobota, 29-01-2022 r.
Uważasz, że film "Kanion Sapadere i Jaskinia Krasnoludków" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Turcja, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Z tego miejsca pochodzą opis i fotki
  1. Główną atrakcją wycieczki był zielony Kanion, przez który przepływa rzeka. 
  2. Po drodze odwiedziliśmy małą wioskę, w której zjedliśmy obiad oraz zrobiliśmy zakupy.
  3. Finałem wizyty we wsi było zwiedzanie małego lokalnego meczetu. 
  4. W drodze powrotnej do Alanyi obejrzeliśmy jaskinię Cüceler.

DSC07026

Góry Taurus. To jest widok!
Góry Taurus to łańcuch górski w południowej Turcji, graniczący z Wyżyną Anatolijską. Łańcuch rozciąga się na długości ok. 1500 km i szerokości do ok. 200 km. Składa się z szeregu często równoległych pasm górskich opadających do Morza Śródziemnego i ku wąskim nizinom nadmorskim. Łańcuch Taurus jest zbudowany głównie z wapieni. Cechują go liczne groty, jaskinie i kaniony.

Kanion Sapadere

Sapadere to atrakcja, która została udostępniona turystom w 2008 roku. W wyniku wielkiego zainteresowania wąwozem Saklıkent (położonego na zachód od Antalyi), podjęto decyzję o przystosowaniu tego miejsca dla zwiedzających.

W ten sposób powstała drewniana ścieżka o długości 350 metrów z myślą o turystach chcących oglądać - przedtem trudno dostępny - wodospad z bliska.

DSC07104

Po drodze znajdują się zejścia do naturalnie wyrzeźbionych przez wodę basenów o temperaturze około 8-12 stopni. 

Widoki ponad głowami zapierały dech w piersiach. To mieszanka skał, zieleni i otwartego nieba. Poruszając się wzdłuż kładki mieliśmy wrażenie, jakby skały nieśpieszne przesuwały się w pogoni za uciekającym niebem.

my 04

Kanion Sapadere uraczył nas wieloma pięknymi widokami.

Wytyczona trasa w całości wiedzie wzdłuż przymocowanego do stromej skały drewnianego pomostu. Podziwiamy z niego liczne formacje skalne wyrzeźbione przez wiatr i wodę. 

kanyon sciezka

Ścieżką bez problemu mogą poruszać się osoby na wózku lub rodziny z dziećmi.

W połowie ścieżki do wodospadu znajduje się kawiarnia ulokowana pod ogromną skałą, gdzie możemy napić się kawy i herbaty.

Przy parkingu, czyli w górnej części strumienia, znajdują się baseny z cieplejszą wodą. Tutaj również można zjeść posiłek i kupić pamiątki. 

Kanion to wyjątkowy cud natury. Zdecydowanie polecamy walory wizualne - ścieżka prowadząca do kanionu dostarcza niesamowitych widoków i miejsc do fotografowania. Znajdujący się na końcu wodospad nie jest zbyt wysoki, ale nam się podobał.

wodospad glowny

Minusem były wiszące wzdłuż koryta kanionu rury z wodą i prądem, którymi transportowane są media do wyżej położonej wioski. 

Cüceler Mağarası (zwana jaskinią Karłów, Krasnoludków lub Tęczową)

Poza położoną w centrum Alanyi jaskinią Damlataş, w pobliżu miasta znajdują się dwie, chętnie odwiedzane przez wycieczki duże jaskinie. Cüceler posiada mikroklimat i właściwości lecznicze. Jaskinia została przystosowana do zwiedzania w 2012 roku.

Cüceler Mağarası czyli Jaskinia Krasnoludków, to obiekt włączony do zwiedzania dla turystów zainteresowanych głównie kanionem Sapadere, ponieważ znajduje w drodze powrotnej.

Krasnal i karzeł to nawiązanie do legendy mówiącej o zdeformowanym chłopcu, który przed szyderami kolegów wielokrotnie ukrywał się w jaskini. 

ludzie

Obecnie udostępniono sześć komnat, ale jaskinia jest znacznie większa niż to, co możemy obejrzeć. 

W okolicy Alanyi jest całkiem sporo jaskiń przystosowanych do zwiedzania. Szacuje się, że w Górach Taurus może być ich ponad 500, jednak wiele z nich jest mało imponujących lub położonych w miejscach trudno dostępnych dla zwiedzających.

DSC07104

Świetne miejsce na ochłodę. Wilkołak znalazł się w swoim naturalnym środowisku i nie chciał wyjść.

We wnętrzu jaskini znajdziemy wszystkie możliwe formy naciekowe, ale o jej pięknie świadczy przede wszystkim zachwycające sklepienie centralnej części oraz mieniące się różnymi kolorami ściany (stąd właśnie jej mniej spotykana nazwa - uważni zauważą na szyldzie ukrytą za krasnoludkami tęczę). 

ludzie

Proces powstawania jaskini rozpoczął się ponad 10 tysięcy lat temu. Dziś ze sklepienia zwisają fantazyjne stalaktyty. 
Położenie jaskiń w Imperium Osmańskim było pilnie strzeżone przez lokalną ludność, ponieważ w okresie poboru podatków chowali tam przed poborcami swój dobytek i inwentarz.

Do jaskini prowadzi pomost przymocowany do skały o długości ok. 200 metrów. 

 (n/u): 10 / 5 lirów

Gastronomia po drodze

W trakcie wycieczki możemy zatrzymać się w kilku mniejszych jadłodajniach z parkingami ulokowanych przy drodze. Styl tych “knajpek” jest różny - niektóre to całkiem nowe restauracje z tarasami nad wodą, z pięknym widokiem na góry, inna z możliwością spożywania potraw na pływających po rzece tratwach lub w typowych tradycyjnych zajazdach. 

DSC07043

Jeszcze jadąc do kanionu zatrzymaliśmy się na chwilę, aby spróbować pysznego placka gözleme.

Tak właśnie trafiliśmy do zajazdu przy drodze, gdzie turecka rodzina prowadziła małą jadłodajnię z wiatą. Hitem tego miejsca był tradycyjnie przygotowywany placek gözleme wałkowany kijem i wypiekany na blasze.

Placki można było zamówić z kilkoma różnymi wypełnieniami, ale koniecznie chcieliśmy spróbować tego najsłynniejszego - z serem i szpinakiem. 

DSC07044

Placek podzielony na mniejsze kawałki to danie dla 2-3 osób.

Przepis na placki gözleme

Składniki na ciasto

2 szklanki mąki, 1 jajko, pół łyżeczki soli, 2 łyżki jogurtu naturalnego, trochę letniej wody, olej do smarowania

Składniki na farsz

100 g białego sera, 250 g szpinaku, czerwony pieprz, czarny pieprz

Przygotowanie

  1. W pierwszej kolejności przygotowujemy farsz. Umyty i oczyszczony szpinak należy zblanszować na patelni, aż do wyparowania wody. Rozgnieść ser i wymieszać ze szpinakiem, przyprawić.
  2. Do wyrobu ciasta należy zmieszać wszystkie składniki bez dodatku wody. Następnie dolewać powoli wodę i wyrabiać ciasto. Przykryć i odstawić na 10 min. Ciasto podzielić na 4 kawałki. 
  3. Kawałki rozwałkować na cienkie i okrągłe placki, posmarować olejem. Na środku placka rozłożyć farsz w półksiężyc i złożyć go na pół - powstanie w ten sposób “oko” (tur. göz).  W przypadku smażenia na patelni, ciasto składamy w kopertę.
  4. Tradycyjnie placek wypieka się na blaszanym piecu. Należy go przełożyć i odczekać kilka minut. Opiekać z obu stron. 
  5. W przypadku smażenia na patelni rozgrzać trochę oleju i podsmażyć placki z obu stron. 
1 sztuki (dla 2-3 osób): 10 lirów

DSC07036

Ręczny wyrób placków gözleme.

Wiejskie życie w górach Taurus

Ciekawym doświadczeniem był przystanek we wsi Sapadere, położonej zaledwie 3 km od słynnego kanionu. Zatrzymaliśmy się tutaj, żeby posilić się i dowiedzieć czegoś o kulturze Turków. 

Główną atrakcją są odwiedziny w rodzinnej manufakturze, gdzie gospodarz poczęstował nas herbatą i zaprezentował własnoręcznie przygotowane produkty, m.in. przyprawy, sok z granatów czy wypalane na miejscu orzeszki ziemne. 

IMG 20190618 132739628

Wiejski domek. Na tarasie przeprowadzane są degustacje.

Jak się okazało hitem była zielona herbata z szyszek gojnika, które zrywane są na zboczach gór Taurus. Głowa domu utrzymuje, że jego rodzina zrywa szyszki na terenach położonych ponad 1000 m n.p.m.

“Zakupy” okazały się bardzo udane. Poza przyprawami, które wnoszą do potraw orientalne smaki i zapachy, najbardziej zadowoleni byliśmy z herbaty, która regularnie spożywana, leczy gardło i poprawia wokal. 

 worek przypraw lub gojnik (herbata): 5 lirów
 szafran: 15 lirów
 orzeszki: 5 lirów
 sok z granatów: 10 lirów

Meczet w Sapadere

Ostatnim punktem zwiedzania wioski Sapadere był meczet. Był to już drugi obiekt tego typu, który zwiedziliśmy w Turcji. Pierwszy widzieliśmy na wzgórzu w Alanyi - Meczet Suleymana z XIII wieku, ten był jednak bardziej swojski.

2019 06 18 14.24.39

Meczet to budynek, w którym oddaje się cześć Allahowi, a jego forma zewnętrzna nie ma znaczenia.

Meczet powstał z przebudowy z budynku pełniącego wcześniej inną funkcję. W środku jest skromny, składa się z przedsionka i myjki dla wiernych, skąd przechodzi się od razu do głównej sali.

mihrab

Mihrab, czyli nisza znajdująca się pośrodku ściany sali modłów.

Z opowieści przewodnika dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy na temat założeń architektury i religii muzułmańskiej:

  1. W centralnym punkcie sali modłów znajduje się nisza (mihrab). Wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni.
  2. W meczetach znajduje się również kazalnica (minbar), przeznaczona tylko dla imama, w formie wyniesionego krzesła.
  3. Na ścianach widnieją inskrypcje pisane po arabsku, ponieważ są słowem proroka - gdyby je przetłumaczono np. na turecki - straciłyby swój sens. 
  4. W sali modlitewnej znajduje się literatura o tematyce religijnej oraz m.in. arabskie “różańce” (subha, tasbih), złożone z 33 paciorków, pomagający w wymawianiu wszystkich 99 imion Allaha.
  5. Uczestnicy modłów klękają w rzędzie, głową w stronę Mihrabu - oddzielnie kobiety i mężczyźni. 
  6. Każdy meczet posiada wieżę (minaret) - czyli “latarnię” z dodatkową podwieszoną galeryjką lub balkonem, z którego nawołuje się wiernych na modły.
  7. W dzisiejszych czasach nawołuje się przez umieszczone na wieży głośniki, jednak nie jest to nagranie odtworzone z taśmy, tylko każdorazowo wypowiadane przez imama.
  8. Modły odbywają się pięć razy w ciągu dnia, a ich czas jest ruchomy i uzależniony jest od wschodów i zachodów słońca. 

Obiad w wiejskich warunkach

Jednym z przystanków w wiosce był zaplanowany wcześniej obiad w restauracji położonej nad rzeką. Obiad wliczony jest w cenę wycieczki - płatne są jedynie zamawiane do niego napoje. 

DSC07045

Rybka w restauracji z tarasem wiszącym nad rzeką.

Podsumowanie

Wycieczka okazała się bardzo ciekawa i dostarczyła nam sporo wiedzy na temat tureckiej tradycji i kultury. W podróży byliśmy niemal bez przerwy - całość zajęła prawie sześć godzin. 

 wyjazdu to 29 euro

Jedyne za co zapłaciliśmy to przyprawy, gojnik, placek gozleme i napoje do obiadu.

DSC07029

Ostatnie fotki do kolekcji i wracamy do hotelu.
Przydatne informacje

Ceny biletów

Kanion Sapadere (n/u) 10/7 TRY

Jaskinia Krasnoludków (n/u) 10/7 TRY

Posiłki

Placek gözleme 10 TRY

Napoje w restauracji 3-5 TRY


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Nasza rekomendacja - 78%

Łatwość dojazdu

60%

Łatwość poruszania się

80%

Atrakcje do zwiedzania

90%

Jakość wyżywienia

70%

Dostępność sklepów

90%

Plusy

  • Kanion Sapadere
  • Jaskinia Krasnoludków
  • Piękne widoki na góry Taurus
  • Zwiedzanie wioski
  • Zwiedzanie meczetu
  • Obiad w cenie
  • Możliwość zakupu przypraw

Minusy

  • Krótka trasa wycieczkowa w kanionie
  • Rury z mediami psują ogólne wrażenia wizualne w kanionie
Galeria
Informacje o kraju
Republika Turcji, państwo na styku Europy i Azji
Powierzchnia: 783 562 km²
Ludność: 82 835 090 osób
Gęstość zaludnienia: 104 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+03:00
Języki urzędowe: turecki
Religia dominująca: islam sunnicki
Tablice aut: TR
Kod lotniczy: TC
Numer kierunkowy: +90
Domena internetowa: .tr
Miejscowości
Stolica: Ankara (ludność: 5 639 076 mieszkańców)
Inne miasta: Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya, Diyarbakır, Mersin
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport, dowód osobisty
Wiza? brak, wjazd na dowód
Waluta
1 PLN = 0,15 TRY (Lira turecka) - kurs z 11-11-2023 r.
1 lira turecka = 100 kuruszy
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir; monety: 1, 5, 10, 25, 50 lir
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Podobne tematy
Na urlopie

Rozważacie Gwatemalę jako kierunek urlopowy? Spędziliśmy tam trochę czasu i zorientowaliśmy się w ogólnych zasadach. 

Na urlopie

Planujecie pobyt w Gwatemali? Ten informator o środkach transportu na pewno się przyda!

Na urlopie

Pozostajemy nad jeziorem Atitlán, ale wybieramy się na drugą stronę do San Juan i San Pedro. Miejscowości położone są obok siebie i można je odwiedzić jednego dnia.

Na urlopie

Angielski pisarz Aldous Huxley, podczas podróży przez Amerykę Środkową odwiedził Gwatemalę, a Atitlán nazwał „najpiękniejszym jeziorem świata”.

Na urlopie

Nie chcieliśmy opuścić Panajachel i w ogóle Gwatemali bez drobnych upominków. Uznaliśmy, że poza kawą musimy mieć coś jeszcze - być może figurkę albo odzież z lokalnym motywem.

Na urlopie

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Na urlopie

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Na urlopie

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych.