Szlak Magellana. Jak poruszać się po szlaku Magellana
Opis Szlak Magellana
Wiking i Wilkołak logo
Szlak Magellana
☆ Na urlopie odcinek #012

Szlak Magellana

Jak poruszać się po szlaku Magellana

Tematem odcinka jest wielki odkrywca i podróżnik, który nadał nazwę Oceanowi Spokojnemu i zostawił na Filipinach wyraźny ślad swojej obecności. 

czwartek, 03-09-2020 r.
Uważasz, że film "Szlak Megellana" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Filipiny, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Ferdynand Magellan w 1521 roku dotarł do Filipin, które stały się dla niego końcem podróży, ale ta śmiała wyprawa okazała się sukcesem, który zapoczątkował rewolucję światopoglądową.

Ferdynand Magellan był portugalczykiem. Podobnie jak Krzysztof Kolumb, dopiero w służbie hiszpańskiej zrealizował marzenie o wielkiej wyprawie, której celem było opłynięcie świata i udowodnienie, że faktycznie jest kulą.

Dziś wyspa Mactan jest znanym ośrodkiem turystycznym, ale 500 lat temu, gdy był tu tylko piasek i woda rozegrała się bitwa pomiędzy hiszpańską załogą, a zbuntowanym miejscowym ludem pod wodzą Lapu Lapu.

O wydarzeniach z 27 kwietnia 1521 r. wiemy z zapisków Antonio Pigafetta - obieżyświata, który udał się w rejs z Magellanem:

- Gdy przyszedł ranek, 49 z nas zeszło z pokładu do wody i pomaszerowało przez nią na odległość dwóch strzałów z kuszy, zanim osiągnęliśmy brzeg. (...) Gdy dotarliśmy do brzegu, miejscowi uformowali się w trzy oddziały w liczbie ponad 1500 ludzi. Gdy nas zobaczyli, zaatakowali, wydając głośne okrzyki. Muszkieterzy i kusznicy przez pół godziny strzelali do nich na dystans, ale bezskutecznie... Rozpoznawszy kapitana, tak wielu rzuciło się na niego, że strącili mu hełm... Tubylec cisnął bambusową włócznię w twarz kapitana, ale ten zabił go natychmiast swoją piką, która utknęła jednak w ciele. Próbując wyciągnąć miecz, zdołał to uczynić jedynie do połowy, gdyż został ranny w rękę bambusową włócznią. Gdy tubylcy to zobaczyli, rzucili się wszyscy na niego. Jeden ranił go w lewą nogę długim nożem przypominającym szablę, ale jeszcze większym. Spowodowało to, że kapitan upadł na twarz, a ci rzucili się na niego z żelaznymi i bambusowymi włóczniami i nożami, aż zabili nasze światło, nasze pocieszenie i naszego prawdziwego przewodnika. Gdy go uderzali, odwracał się jeszcze, aby ujrzeć, czy wszyscy dostaliśmy się do łodzi. Zobaczywszy jego śmierć, ranni wycofaliśmy się jak najszybciej do łodzi, które już odbijały. - Laurence Bergreen, Poza krawędź świata. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2005

smierc magellana

Obraz przedstawiający śmierć Magellana.

Marker Magellana to kamienny obelisk znajdujący się na niewielkim placu przy plaży, na terenie którego znajduje się również mała świątynia oraz całkiem nowy odlany z brązu pomnik wodza Lapu Lapu - zabójcy Magellana.

Markera Magellana jest pomnikiem ustanowionym przez Hiszpanów w 1866 roku ku pamięci Ferdynanda Magellana.

panorama marker

Marker Magellana.

Dziś Lapu Lapu jest symbolem regionu i produktem marketingowym, który sprzedaje się pod postacią kolorowej maski. W sercach Filipińczyków zajmuje on szczególne miejsce - został okrzyknięty pierwszym w historii powstańcem, który odważył się walczyć z kolonialnymi najeźdźcami. 

maska lapu lapu

Maska Lapu Lapu.

Aby dowiedzieć się więcej o krótkiej misji Magellana na Filipinach przenosimy się na wyspę Cebu do miasta o tej samej nazwie. Podróżnik spędził tam najwięcej czasu.

ratusz cebu

Ratusz w Cebu - znajduje się naprzeciwko rotundy z Krzyżem Magellana.

Najważniejszym miejscem pielgrzymów jest tutaj Krzyż Magellana. Ten obecny drewniany jest najprawdopodobniej repliką symbolicznie zasadzonego w ziemi niemal dokładnie 500 lat temu, jako znak oddania tych ziem pod bożą opiekę.

Z czasem zabudowano krzyż rotundą z zamykaną kratą, gdyż wierni z całych Filipin przybywali w to miejsce i wycinali z krzyża drzazgi na relikwie.

panorama rotunda

krzyz magellana

Na suficie rotundy namalowano freski przedstawiające moment zasadzenia krzyża. Górne foto: budynek rotundy.

Nieopodal tego miejsca możemy odwiedzić bazylikę słynąca z figurki Dzieciątka Jezus. Historia tego miejsca sięga drugiej połowy XVI w., ale obecny budynek powstał dopiero w XVIII wieku i jest częścią większego kompleksu, składającego się z klasztoru i ogrodu. Bazylika jest miejscem kultu Matki Boskiej z Góry Karmel. 

bazylika

panorama bazylika

Bazylika mniejsza pod wezwaniem Dzieciątka Jezus. Fasada i główny ołtarz.

Dalej na północ zobaczymy Katedrę Metropolitalną prowincji Cebu pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Vitalisa z Mediolanu. Budowa kościoła została zapoczątkowana pod koniec XVI wieku. W 1934 roku został wyniesiony do rangi Katedry. 

katedra

wnetrze katedry

Katedrę Metropolitalną prowincji Cebu pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Vitalisa z Mediolanu. Fasada i główny ołtarz.

Naprzeciwko głównego wejścia do katedry ustawiono pomnik Rajahy Humabona, jednego z władców Cebu, który został ochrzczony pod imieniem Don Carlosa w czasach, gdy przebywał tu Magellan. 

W drodze do portu będziemy mogli odpocząć na rozległym Placu Niepodległości. Jest on miejscem spotkania kilku pomników: Antonio Pigafetta - wspomnianego kronikarza Magellana, Andrésa Bonifacio - ojca filipińskiej rewolucji, Miguela Lópeza de Legazpi - założyciela pierwszej kolonii w Cebu, a także budowniczego Intramuros w Manili. Ponadto zobaczymy również pomnik weteranów I i II Wojny Światowej. 

wodz Humabon

Plac Niepodległości przed fortem San Pedro.

Ostatnim punktem na naszej trasie był fort San Pedro, do którego można wejść za drobną opłatą (20 Peso, ok. 1,50 zł).

Jest to typowy dla hiszpańskiej sztuki militarnej fort, zbudowany na trójkącie z trzema basztami. Warto do niego wejść i odpocząć w ogrodzie z kawiarnią.

Na terenie fortu znajduje się kilka atrakcji, które zainteresują każdego. Od punktów widokowych z ładnym widokiem na miasto, po historyczną ekspozycję oraz galerię obrazów przedstawiających ważne postacie i wydarzenia z historii Filipin. 

fort brama

Fort San Pedro.
Przydatne informacje
  • Pierwszym człowiekiem, który opłynął świat nie byli członkowie ekipy Magellana - był nim Enrique, tłumacz podróżnika, który został porwany przez piratów na półwyspie malajskim i sprzedanych Europejczykom.
  • Gdy ekspedycja Magellana dotarł do Filipin, Enrique wrócił praktycznie do domu. Po śmierci podróżnika uciekł i wrócił w rodzinne strony. 
  • Członkowie wyprawy zanotowali kilka ciekawostek. Widzieli m.in. „wielbłąda bez garbu”, którym była prawdopodobnie lama lub alpaka; czarną „gęś”, którą trzeba było obdzierać, a nie skubać - prawdopodobnie chodziło o pingwina.
  • Dzięki notatkom podróżników okazało się, że rozmiar Ziemi jest wielokrotnie większy od wszelkich ówczesnych szacunków naukowych.
  • Opłynięcie świata pozwoliło ustalić, że średnica Ziemi jest znacznie większa niż pierwotnie zakładano.
  • Po powrocie do Portugalii odkryto brak jednego dnia, co w przyszłości przyczyniło się do wyznaczenia linii zmiany daty.
  • Po przepłynięciu obu Ameryk przez cieśninę nazwaną jego imieniem, Magellan wypłynął na wody Oceanu Spokojnego.
  • To dzięki niemu nosi dziś tą nazwę, ponieważ przez większość podróży ocean okazał się niezwykle przyjazny dla żeglarzy.
  • W lutym 1521 roku wyprawa przekroczyła równik i niedługo potem dotarła do pierwszych wysp - Guam i Rota w archipelagu Marianów, a 16 marca jego ekspedycja dotarła do wyspy Homonhon w Archipelagu Filipińskim.
  • W marcu wyprawa nawiedziła zamieszkane wyspy Cebu i Mactan. Z pomocą malajskiego tłumacza udało nawiązać się kontakt.
  • Magellan stopniowo stopniowo narzucał chrześcijaństwo i protekcję króla miejscowej ludności. 
  • Nie wszyscy jednak chcieli ślepo podążać za bogiem i królem, którego nie znali.
  • Władca wyspy Mactan zbuntował się, a Magellan chcąc go poskromić, wylądował na wyspie 27 kwietnia 1521 roku. W miejscu tym odbyła się bitwa, w której Magellan i część jego towarzyszy zginęła.
  • Historię jego śmierci spisał podróżujący z nim Antonio Pigafetta, który jako jeden z nielicznych wrócił do Europy.

Ostatnia modyfikacja: piątek, 15-03-2024 r.

Galeria
Informacje o kraju
Republika Filipin, Azja
Powierzchnia: 300 000 km²
Ludność: 106 651 394 osób
Gęstość zaludnienia: 336 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: filipiński, angielski
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: RP
Kod lotniczy: RP
Numer kierunkowy: +63
Domena internetowa: .ph
Miejscowości
Stolica: Manila (ludność: 1 660 714 mieszkańców)
Inne miasta: Quezon City, Davao, Caloocan, Cebu City, Tarlac, Iloilo, Bacolod, Zamboanga
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 13,49 PHP (Peso filipińskie) - kurs z 11-11-2023 r.
1 peso = 100 centavos
W obiegu są - banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos; monety: 1, 5, 10 pesos
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Podobne tematy
Na urlopie

Rozważacie Gwatemalę jako kierunek urlopowy? Spędziliśmy tam trochę czasu i zorientowaliśmy się w ogólnych zasadach. 

Na urlopie

Planujecie pobyt w Gwatemali? Ten informator o środkach transportu na pewno się przyda!

Na urlopie

Pozostajemy nad jeziorem Atitlán, ale wybieramy się na drugą stronę do San Juan i San Pedro. Miejscowości położone są obok siebie i można je odwiedzić jednego dnia.

Na urlopie

Angielski pisarz Aldous Huxley, podczas podróży przez Amerykę Środkową odwiedził Gwatemalę, a Atitlán nazwał „najpiękniejszym jeziorem świata”.

Na urlopie

Nie chcieliśmy opuścić Panajachel i w ogóle Gwatemali bez drobnych upominków. Uznaliśmy, że poza kawą musimy mieć coś jeszcze - być może figurkę albo odzież z lokalnym motywem.

Na urlopie

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Na urlopie

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Na urlopie

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych.