Samodzielne podróże po Sri Lance. Czym najprościej, a czym najtaniej podróżować po Cejlonie?
Opis Samodzielne podróże po Sri Lance
Wyszukiwarka treści
Samodzielne podróże po Sri Lance
     
odcinek #070      sobota, 31-12-2022 r.

Samodzielne podróże po Sri Lance

Czekamy na autobus do Polonnaruwy. Walizki nie nasze :) | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Czym najprościej, a czym najtaniej podróżować po Cejlonie?

Podczas naszej podróży chcieliśmy poznać kraj z najlepszej strony, dlatego postanowiliśmy podróżować tak jak lokalni mieszkańcy - autobusami i tuk tukami.

Uważasz, że film "Samodzielne podróże po Sri Lance" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Choć komunikacja Sri Lanki może wydawać się prymitywna i zacofana, to poza widokiem starych autobusów można się nieźle zdziwić. Na peronach panuje porządek, a odjeżdżające pojazdy są dobrze oznakowane.

Zadbano również o dobrą komunikację o odjazdach, która objawia się krzykiem kierowników autobusów. Nie sposób przeoczyć właściwego pojazdu.

tablica z opisem

Na tej tabliczce jest wszystko czego potrzebujemy.

Sri Lanka to kraj niesamowitych widoków i wysokiej klasy zabytków. To również kraj z bardzo specyficzną kulturą podróży, dlatego ogólnie przyjęło się zwiedzanie kraju z wynajętym kierowcą od atrakcji do atrakcji.

Ile przejechaliśmy

Podczas 11 dni przejechaliśmy 600 km autobusami narodowego przewoźnika. Było to niesamowite doznanie, które na pewno zapamiętamy na długo, ale najlepsza w tym wszystkim była cena - za sześć kursów zapłaciliśmy w sumie 39 zł od osoby. 

mapa trasa sri lanka

Od zabytku do zabytku i stuknęło 600 km.

Autobusy

Autobusami jeździliśmy najczęściej. Niczego nie trzeba wcześniej rezerwować, po prostu przychodzicie na przystanek, czekacie na właściwy pojazd i wsiadacie. Bilety kupuje się w środku. Polecamy jednak rozpoczynać podróże na stacji początkowej - dworce autobusowe zaznaczone są na mapach google - znajdują się w prawie każdym większym mieście. Po prostu wsiadacie do autobusu, zajmujecie miejsce i czekacie na odjazd. 

dworzec w miescie

Perony jednego z dworców autobusowych.

Perony na dworcu są dobrze oznakowane. Nie trzeba przychodzić wcześniej i cisnąć się w kolejkach, ponieważ za chwilę i tak odjedzie kolejny autobus. 

Ważne jest aby zająć miejsce na stacji początkowej, bo w trasie w autobusie zrobi się tłoczno i nikt wam miejsca nie ustąpi - nawet dzieci.

Poczekalnia dla podróżnych jest otwarta, ale zadaszona. Podróżni poderwą się dopiero wtedy, gdy kierownik autobusu zacznie informować o zbliżającym się odjeździe.

peron 961

Podróżni czekają na odjazd autobusu.

Wsiadanie gdzieś na trasie ma jeszcze jedną wadę - wszystko odbywa się w pośpiechu. Autobus zatrzymuje się na chwilkę, a czasem tylko zwalnia, aby było łatwiej wskoczyć do środka. 

Jeśli planujecie podróżować pomiędzy najważniejszymi miastami na wyspie, to na dworcu autobusowym wystarczy się rozejrzeć po peronach.

szyld kurunegala

Niektóre szyldy informują, czy pojazd jest klimatyzowany poprzez dodanie "AC" z przodu.
AC na szyldzie będzie oznaczać, że autobus jest klimatyzowany. Nie chcemy wam jednak robić zbytniej nadziei - z wielu autobusów, którymi podróżowaliśmy, tylko jeden był klimatyzowany, a bilety były trochę droższe.
W dużych miastach kursują także autobusy miejskie, które łączą oddalone od siebie osiedla. Jeśli chcecie gdzieś podjechać, po prostu czekajcie na przystanku - jak podjedzie, a nie będziecie mieć pewności dokąd zmierza, zapytajcie biletera. 
Ważne: jeśli ktoś wmawia wam, że dzisiaj nic nie jeździ, bo np. jest święto - na pewno chce was naciągnąć na kurs tuk tukiem.

Tuk Tuki

Technikom oszustw i przekrętów stosowanych przez kierowców tuk tuków należałoby poświęcić oddzielny tekst.

Zwykle zaczyna się od niegroźnej rozmowy, podczas której będą próbowali was przekonać, że do danego miejsca dostaniecie się tylko i wyłącznie ich pojazdem, bo nic innego tam nie kursuje.

chciwy kierowca

Nasz "ulubiony" chciwy kierowca. Miał nas cały czas na uwadze ;)

Będą was zapewniać, że tuk tuki są najwygodniejszym i najtańszym środkiem komunikacji po wyspie - od razu ostrzegamy, że cokolwiek usłyszycie to nieprawda. 

tuktuk w nocy

Tuk tukami tłukliśmy się kilka razy, także w nocy.

Nie wyobrażamy sobie jeździć w dłuższe trasy tego typu pojazdami po jakimkolwiek kraju, ale spotkaliśmy ludzi, który wybierają taki tryb zwiedzania. Szanujemy :)

the adventurists

W Polonnaruwie spotkaliśmy zapalonych podróżników z Holandii, którzy Cejlon zwiedzali właśnie takim pojazdem.

Uber

Ceny wołane za kurs u kierowców “z ulicy” są kosmiczne - zwykle dwa lub trzy razy wyższe niż rynkowe. Dlatego polecamy zainstalować aplikację Uber - przez nią również będziecie mogli zamawiać tricykle.

uber cennik

Uber - najlepsze centrum informacji o kosztach lokalnych przewozów.

Sprawdzajcie wcześniej wszystkie połączenia w aplikacji Uber, która od razu poda odległość i przykładowy cennik zgodny z lokalną ofertą. Różnica was zszokuje. 

Z Ubera zaczęliśmy korzystać w Anuradhapurze, ale dopiero w Kolombo odkryliśmy jego zalety. Przykładowy kurs spod hotelu na plażę w Mount Lavinia: 8,5 km za 5,40 PLN.

uber kabina

Komfortowe podróże Uberem w Kolombo.

Pociągi

Pociągi Sri Lanki są legendarne. W obiegu są różne składy oraz klasy od bardzo budżetowej, do klimatyzowanych przedziałów. Warto jednak wiedzieć, że kolej cieszy się na Cejlonie ogromnym powodzeniem i na niektóre trasy naprawdę trudno ustrzelić rezerwacje. 

wagony

Składy dzielą sią na kilka klas. Najtańsza jest trzecia klasa z drewnianymi fotelami.

Zacznijmy jednak od początku - aby pojechać pociągiem z miejscem siedzącym trzeba najpierw kupić miejscówkę. Można to zrobić przez internet na intuicyjnej stronie, posiadającej także wersję mobilną.

Uwaga: zakupienie miejscówki to nie zakup biletu na przejazd. Ten należy kupić na miejscu, najlepiej z wyprzedzeniem.

Podczas rezerwacji miejscówki nr siedzenia przydzielany jest automatyczni. Dodatkowo trzeba podać numeru paszportu. 

Rezerwacje miejsc można zrobić na stronie

Dopiero wtedy można udać się na dworzec i zakupić bilet z podaną miejscówką. 

Rozkład pociągów można sprawdzić na stronie

Nie postaraliśmy się o miejscówki z wyprzedzeniem i dlatego mieliśmy problem z zakupem biletów - nawet wybierając się na dworzec dzień przed wyjazdem. Dlatego jeśli uwzględniacie w planach przejazd koleją, postarajcie się o miejscówkę z wyprzedzeniem. Miejsca w pociągach można rezerwować najwcześniej z miesięcznym wyprzedzeniem. 

dworzec kolejowy

Jedyne spotkanie z pociągami Sri Lanki polegało na oglądaniu ich z peronu...

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 22-02-2024 r.

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 22-02-2024r. - napisz do nas

Galeria
Informacje o kraju
Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki, Azja
Powierzchnia: 65 610 km²
Ludność: 20 130 000 osób
Gęstość zaludnienia: 320 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+05:30
Języki urzędowe: syngaleski, tamilski, angielski
Religia dominująca: buddyzm
Tablice aut: CL
Kod lotniczy: 4R
Numer kierunkowy: +94
Domena internetowa: .lk
Miejscowości
Stolica: Sri Dźajawardanapura Kotte (ludność: 135 806 mieszkańców)
Inne miasta: Kolombo, Dehiwala-Mount Lavinia, Moratuwa, Negombo, Trikunamalaja, Kandy, Kalmunai, Vavuniya, Dżafna, Anuradhapura, Polonnaruwa, Sigiriya, Dambula
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? wymagana, płatna
Waluta
1 PLN = 78,74 LKR (Rupia lankijska) - kurs z 11-11-2023 r.
1 rupia = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000; monety: 1, 2, 5, 10, 25, 50 centów; 1, 2, 5, 10 rupii
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Polecane tematy
Panajachel
 Na urlopie

Panajachel

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Antigua Guatemala
 Na urlopie

Antigua Guatemala

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy
 Na urlopie

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych. 

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów
 Na urlopie

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów

Czy w Ameryce Północnej są jeszcze kraje słabo oblegane przez turystów, które idealnie nadają się na relaksacyjny wypoczynek?