Jest jednym z nowocześniejszych w Polsce, a pod względem odprawionych podróżnych lotnisko Wrocław jest czwartym najbardziej obleganym portem w Polsce. Port lotniczy Wrocław nosi imię Mikołaja Kopernika (Copernicus Airport Wrocław).
Obecny terminal pasażerski jest drugim (zbudowany w latach 2009-2012). Pierwszy terminal (przy ul. Cichociemnych) jest siedzibą szkoły pilotów i biur linii lotniczych.
W 2023 roku Port Lotniczy Wrocław-Strachowice obsłużył łącznie 3 891 553 pasażerów, dlatego podjęto już decyzję o rozpoczęciu prac związanych z inwestycją w strefę operacyjną lotniska.
Hala budynku terminalowego posiada jedną z największych kubatur w Polsce - 330 429,81 m³. Jest w nim m.in.: 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa, 22 stanowiska odprawy bagażowej, sale konferencyjne i nawet kaplica.
Po przylocie
Jeśli przylatujemy z kraju Strefy Schengen od razu wchodzimy do sekcji odbioru bagażu na paterze. Następnie wychodzi się od razu do holu głównego.
Hotel przy lotnisku
Obecnie trwa budowa nowego budynku hotelowego na terenie portu lotniczego - zarządcą obiektu będzie Hampton by Hilton. Poza terenem portu działają hotele: Arche Hotel Wrocław oraz Hotel Sarai Wrocław.
W pobliskich apartamentowcach można wynająć prywatne apartamenty.
Przed wylotem
Budowa terminala jest prosta. Naprzeciwko głównego wejścia są stoiska check-in, gdzie nadaje się bagaż rejestrowany i drukuje karty pokładowe, po lewej stronie są wypożyczalnie aut i wyjście ze strefy przylotów.
W holu można zmierzyć bagaż w dostępnych “klatkach” przewoźników WizzAir i Ryanair.
Po prawej stronie znajduje się strefa kontroli (przy wejściu trzeba zeskanować kartę pokładową). Kontrola jest szybka i bezproblemowa. Po przejściu kontroli, udajemy się schodami na wyższy poziom do strefy bezcłowej i poczekalni.
Na końcu korytarza są bramki do kontroli paszportowej, z bramek umieszczonych za nimi odlatują samoloty poza granice strefy Schengen.
Hol pirsu jest podłużnym pomieszczeniem, w którym znajdują się sklepy, restauracje, kawiarnie i rzędy siedzeń dla pasażerów oczekujących na wylot.
Zakupy w strefie bezcłowej
W strefie można zakupić pamiątki, np. figurki wrocławskich krasnali, czy produkty lokalnych producentów np. ceramiki.
Najtańsza butelkowana woda znajduje się w Gate Bar (po prawej stronie od wejścia do strefy). Cena butelki 0,5l wynosi 5 zł.
Ponadto można bez problemu napełnić własną butelkę w automacie (poidełka znajdują się przy toaletach, mniej więcej w połowie pirsu).
Na terenie strefy nie ma automatów z napojami i przekąskami.
Dojazd do miasta
Połączenie lotniska z centrum miasta to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Pomimo wybudowania pod lotniskiem tunelu do obsług pociągu lub tramwaju, do dziś jest on nieużywany.
Do lotniska kursują jedynie autobusy komunikacji miejskiej. W ciągu dnia:
- linia 106 z dworca kolejowego Wrocław Główny (ul. Dworcowa),
- linia 129 z ul. Poświęckiej.
Jest również linia nocna 206 z dworca autobusowego (ul. Sucha), która kursuje co godzinę.
Czas przejazdu zajmuje minimum 45 minut.
Lotnisko obsługują korporacje taksówkowe, ale w tym przypadku trzeba się liczyć ze znaczną opłatą. Ponadto bez problemu można zamówić transport na żądanie: Uber, Bolt czy FreeNow. Ceny usług w nocy najpewniej będą kosmicznie wysokie.
Na lotnisku można wynająć samochód przy jednym ze stoisk zarówno w Terminalu 2 jak i Terminalu 1 General Aviation. Przed terminalem znajduje się parking na 4000 miejsc.