Gdzie indziej mogło powstać muzeum, które gromadzi kasety, płyty i przedmioty związane z polską piosenką. "Muzeum Polskiej Piosenki" jest ogromną szafą grającą posiadającą w swoich zasobach każdy utwór polskiej muzyki począwszy od lat 20-tych XX wieku.
Rozdział I - muzeum
- Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu powstało w 2009 roku. Jego siedziba znajduje się na wyspie Pasieka.
Mijając ciemną kurtynę cofamy się w czasie do wczesnych lat 20-tych ubiegłego stulecia, kiedy dopiero powstawały pierwsze muzyczne nagrania. Z bogatej ekspozycji przedmiotów i zasobów multimedialnych dowiemy, jak nagrywano płyty winylowe - będziemy mogli obejrzeć krótki film dokumentalny z tego okresu.
Piosenka jest niematerialnym dziedzictwem kulturowym, które zamknięto w multimedialnym muzeum - tak możemy podsumować misję placówki.
W środku nie usłyszymy muzyki, dlatego że muzeum daje możliwość samodzielnego odsłuchiwania tych kawałków, jakie uważamy za istotne dla naszego gustu muzycznego.
- Otrzymywany przy wejściu multimedialny zestaw ze słuchawkami pozwala odsłuchiwać muzykę tylko w naszych słuchawkach.
W muzeum zobaczymy wiele eksponatów zebranych podczas niemal 60-ciu lat historii festiwalu i ponad 100 lat istnienia ZAIKSU. To między innymi galeria plakatów, płyt, instrumentów czy zabytków związanych z festiwalem.
- Polecamy przeszukać wszystkie szufladki archiwum, aby zobaczyć ciekawe dokumenty i pamiątki.
Warto być uważnym, ponieważ w ścianach znajdują się soczewki, które dają możliwość podejrzenia tła historycznego danego okresu muzycznego.
- Na piętrze jest szafa z autentycznymi kostiumami gwiazd, które możemy przymierzyć na multimedialnych ekranach.
We wnętrzu kokonów możemy oglądać dokumenty i reportaże z powstania muzycznych hitów wszechczasów.
- W kokonach rozsiądziemy się na wygodnych kanapach i obejrzymy krótkie dokumenty.
Od lat 90 polska piosenka nieustannie się zmienia, dlatego na wystawie wysłuchamy utworów popularnych z tamtych lat gatunków muzyki hiphopowej, elektronicznej, a także disco-polo.
- Muzeum mieści się pod widownią Amfiteatru Opolskiego.
Rozdział II - spacer po mieście
- Tradycja muzyczna w Opolu, to nie tylko Muzeum.
Wiele miejsc na mapie miasta związana jest z historią polskiej piosenki. Zacznijmy od małych słowików, które swoimi skrzydełkami wskazują drogę do amfiteatru już od wyjścia z dworca kolejowego.
- Słowiki wskazują drogę do Amfiteatru.
Udając się zgodnie z ich wskazówkami, dotrzemy do pomnika muzyków przed filharmonią, a dalej pomnika Karola Musioła - przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej oraz twórcy festiwalu.
- Karol Musioł jest pomysłodawcą budowy amfiteatru. Jego pomnik znajduje się przy moście w ulicy Zamkowej.
Aleje gwiazd
Przy wschodniej pierzei opolskiego rynku warto zatrzymać się na chwilę i zapoznać z wmurowaną w posadzkę “Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki”.
- Jedna z gwiazd wmurowana w posadzkę na opolskim rynku.
Podobną aleję, tylko na ścianie, powołał do życia Tadeusz Pabisiak. Odlane dłonie artystów wraz z dedykacjami zobaczymy przy wejściu do Dworku Artystycznego u zbiegu ulic Sempołowskiej i Klasztornej.
- Aleja gwiazd w Dworku Artystycznym.
Ciekawym miejscem związanym z muzyką jest również Skwer Muzyczny przy Uniwersytecie Opolskim, znajduje się on we wschodniej części wzgórza.
Są tam figury przedstawiające znanych muzyków, kompozytorów i autorów tekstów, m.in. Agnieszkę Osiecką i Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechutę czy Czesława Niemena.
- Wojciech Młynarski i Agnieszka Osiecka podczas rozmów o muzyce.
Miasto znane jest również z murali. Kolorowe grafiki cieszą oczy mieszkańców i turystów. Niedawno, już po śmierci muzyka, przy ulicy Krakowskiej 32 pojawił się ogromny mural Krzysztofa Krawczyka.
- Krzysztof Krawczyk w iście amerykańskim stylu Miami Vice.
Jak dojechać?
Dojazd do Opola koleją jest możliwy z wielu miast Polski, m.in. bezpośrednio z Warszawy, Przemyśla, Gdyni, Krakowa, Wrocławia, a także z Berlina czy Frankfurtu nad Odrą. Lokalne połączenia kursują także z Nysy czy Kluczborka.
Odległość z Opola do Wrocławia to ok. 100 km. Dojazd samochodem może potrwać do 65 minut. Pociągiem regionalnym ok. 70 minut, a InterCity 51 minut.
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Festiwal polskiej piosenki organizowany jest od 1963 roku. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego polskiego środowiska muzycznego.
Będąc w Opolu koniecznie odwiedźcie Muzeum Polskiej Piosenki na wyspie Pasieka.
Jak tam dotrzeć? Podążajcie za słowikami, albo po prostu obejrzyjcie nasz film.
- Dwupoziomowa sala ekspozycyjna w muzeum robi ogromne wrażenie.