Odrestaurowany w 1957 roku teatr stał się nową atrakcją turystyczną i miejscem spotkań Jordańczyków. Na terenie teatru działają dwa muzea - Folkloru oraz Tradycji Popularnych.
Teatr
Teatr w Ammanie powstały na zboczu jednego ze wzgórz jest świetnie widoczny z każdego miejsca, szczególnie z Cytadeli na wzgórzu Jabal al-Qala.
W umieszczonych po bokach teatru katakumbach ulokowano dwie placówki muzealne, jednak aby do nich wejść trzeba najpierw opłacić wstęp na teren teatru. Jordan Pass umożliwia darmowy wstęp.
Zanim wejdziemy do muzeum polecamy spędzić trochę czasu na trybunach. Z górnego rzędu rozpościera się piękny widok na Plac Haszymidzki oraz wzgórze z cytadelą.
- Za główną sceną znajduje się Plac Haszymidzki, który do dziś pełni funkcje publiczne.
Mały rzymski odeon został zbudowany w pobliżu teatru. Jest on miejscem organizowania mniejszych wydarzeń.
- Po prawej stronie (patrząc z góry teatru) wybudowano mały odeon z widownią na 500 miejsc.
Muzeum Folkloru
- Muzeum Folkloru - sala etnograficzna przedstawia kadry z życia mieszkańców. Po lewej: orszak ślubny, pan młody z wybranką.
Muzeum Folkloru prezentuje jordańskie dziedzictwo na podstawie kilkudziesięciu kadrów z życia ludności.
- Polecamy obejrzeć każdą ze scen, aby zapoznać się z pomysłowością tego prymitywnego, tylko na pozór, ludu.
Ekspozycja muzeum została wzbogacona o pokaźną galerię przedmiotów codziennego użytku oraz pięknej biżuterii pochodzących głównie z końca XIX wieku.
- Orientalne zestawy z mosiądzu przeznaczone do picia herbaty. Dekoracja jest repusowana i rytowana na powierzchni.
Muzeum Tradycji Ludowych
W Muzeum Tradycji Popularnych zobaczymy głównie rękodzieło, na które składają się stroje ludowe oraz wyjątkowo pięknie zdobione przedmioty - naczynia, monety oraz bursztynowa i srebrna biżuteria.
- Bursztynowa biżuteria w muzeum.
Aspekt kulturowy poszerza ekspozycja strojów ludowych oraz podtrzymujących kulturowy przekaz galeria, na której zobaczymy ludowe instrumenty muzyczne.
- Kolekcja strojów ludowych jest najmocniejszą stroną ekspozycji.
W oddzielnym pomieszczeniu, prawdopodobnie dawnym skene, utworzono lapidarium, w którym znajdują się fragmenty mozaiki, fascynujące rzeźbiarską dbałością o każdy detal.
- Klimatyczne lapidarium w jednym z tuneli teatru. Zobaczymy tu głównie mozaiki oraz figurki.
- Jedna z wystawionych mozaik - przedstawiająca ptaka.
Oba muzea zajmują podobną powierzchnię, a ekspozycje prezentowane są w kilku pomieszczeniach. Zwiedzanie każdego z nich zajmie maksymalnie 20 minut.
- Wejście do obu muzeów odbywa się bez wchodzenia na scenę (skene) teatru (można obejść je dookoła), ale i tak pokazujemy, bo zachowały się kolumny i ogólny zarys.