Zaledwie kilka miesięcy po wkroczeniu komunistów do Sajgonu w kwietniu 1975 roku, zostaje otwarta propagandowa wystawa pokazująca zbrodnie Armii Stanów Zjednoczonych popełnione na ludności wietnamskiej.

- Na pierwszym planie samolot szturmowy Douglas A-1 Skyraider, w tle budynek muzeum.
Z czasem ekspozycja stała się zalążkiem jednego z najgłośniejszych muzeów w tej części świata - Muzeum Pozostałości Wojennych.
Dwupiętrowy budynek podzielono na kilka tematycznych ekspozycji oraz wystawy sprzętu wojskowego na placu przed muzeum.

- Czołg M48 Patton wystawiony na placu muzeum w Sajgonie.
Armia Stanów Zjednoczonych pozostawiła po sobie wiele sprzętu i pojazdów, które z czasem stały się osią wystawy ukazującej okrucieństwo i zniszczenie. Na placu przed wejściem do budynku rozstawiono niektóre z odzyskanych pojazdów.

- Samoloty w muzeum - na pierwszym planie myśliwiec Northrop F-5 Freedom Fighter.
Zobaczymy tam m.in. czołgi, samoloty czy śmigłowce, w tym będący ikoną wojny w Wietnamie - śmigłowiec Bell UH-1, potocznie zwany “Huey”.

- Ikona wojny w Wietnamie - śmigłowiec Bell UH-1, potocznie zwany “Huey”.
W przestronnym lobby można odpocząć oraz kupić pamiątki. Są tu również dwie pierwsze sale wystawowe.
War Crimes jest ekspozycją obejmującą ponad 250 sztuk różnego rodzaju pozostałości - broni ręcznej, min czy amunicji.

- Fotografie stanowią namacalną dokumentację popełnianych na ludności cywilnej zbrodniach wojennych.
Wystawy Agent Orange nie da się przeoczyć - tam zobaczymy najbardziej drastyczne eksponaty zobaczymy na wystawie Agent Orange.

- Za szklanymi drzwiami zebrano dowody wyjątkowych zbrodni popełnionych z użyciem broni biologicznej.
W latach 1961-1971 Armia USA dokonała prawie 20.000 nalotów, podczas których zużyto 80 milionów litrów toksycznych chemikaliów. 61% z nich stanowił środek zwany Agent Orange, którego opryski miały wytępić wrogą armię.
Aż 86% kraju zostało spryskane toksynami minimum dwa razy, a 11% ponad dziesięciokrotnie.

- Różnego rodzaju amunicja zebrana na wystawie War Crimes.
Na pierwszym piętrze zobaczymy wystawę zatytułowaną Requiem - to galeria 204 zdjęć będącą hołdem dla 133 korespondentów wojennych z całego świata, którzy zginęli na wojnie.
Z inicjatywy dziennikarzy Tima Page'a i Horsta Faasa, ich prace pośmiertnie zebrano w jednej galerii, aby przedstawić amerykańskiemu społeczeństwu bezsens tej wojny.

- Galeria w sali Requiem - fotoreporterzy, którzy zginęli na wojnie.
W 1997 roku kolekcja fotografii została przekazana Wietnamczykom w nadziei na pojednanie.
The world supports Vietnam in the resistance war - to kolejna wystawa fotografii i artefaktów ukazujących wsparcie świata dla mieszkańców Wietnamu.
W Muzeum Pozostałości Wojennych można odnaleźć eksponaty będące darami amerykańskich żołnierzy, którzy po powrocie z wojny stanowczo potępili jej prowadzenie.

- Galeria: "Świat wspiera Wietnam".
Na drugim piętrze Muzeum Pozostałości Wojennych większość miejsca zajmują galerie poświęcone historii konfliktów kolonialnych i dokumentują także czas pokoju.

- Sala przedstawiająca galerie wojenne.
Ekspozycję, którą warto zobaczyć, ale łatwo przeoczyć, znajduje się wewnątrz zespołu metalowych kontenerów.

- Wejście do niewielkiej wystawy multimedialnej.
Na przykładzie wystawy multimedialnej ukazano amerykański system więzienny, który następnie w odtworzonym na potrzeby edukacyjne budynku więziennego - widz może zweryfikować na własne oczy.

- Klatki tygrysie.
Są tam odtworzone z dużą starannością pawilony więziennie i cele z narzędziami tortur czy autentyczną gilotyną - ostatni raz użytą w 1960 roku.

- Gilotyna z czasów kolonialnych.
Obszernie opisaną metodą tortur były powszechnie stosowane metalowe “klatki tygrysie”, w których w wielkim ścisku wystawiano na działanie promieni słonecznych nawet do kilku osób jednocześnie.

- Niewielki barak skrywa okropne tajemnice.
Trudno ocenić, czy ten dom został zrekonstruowany na potrzeby ekspozycji, czy naprawdę w centrum Sajgonu torturowano ludzi.

- Charakterystyczny dwuwirnikowy śmigłowiec Boeing CH-47 Chinook.
Podczas trwającej 20 lat wojny do Wietnamu wysłano trzy miliony amerykańskich żołnierzy, z których prawie 60 tysięcy zginęło.
Straty Wietnamu Południowego przekroczyły 200 tysięcy, a Północnego - prawie 900 tysięcy ludzi. Szacuje się, że w trakcje wojny wietnamskiej życie straciło ponad dwa miliony cywilów.

- Fotografie dokumentujące bezsens wojny.
Tylko w ostatnim wojennym epizodzie - czyli trwającej w latach 1955-1975 wojnie wietnamskiej, użyto trzykrotnie więcej bomb niż podczas II wolny światowej oraz rozpylono 80 milionów litrów toksyn.

- Kolekcja łusek i bomb odzyskanych po wojnie.
Będąc świadkiem powyższych historii trudno uwierzyć, że tak wyniszczony wojnami kraj zdołał się odbudować w zaledwie kilka dekad.
Choć w Wietnamie pamięć o wojnie wciąż jest żywa, a okaleczonych weteranów można spotkać na terenie muzeum, turyści z zagranicy są w Wietnamie mile widziani - dzięki temu wiedza o bezsensownych działaniach wojennych Amerykanów idzie w świat.

- Lobby muzeum, w którym można obejrzeć filmy dokumentalne oraz zakupić pamiątki.
Do Muzeum Pozostałości Wojennych można dojechać autobusem linii nr 5, 6, 14. Przystanek znajduje się niedaleko wejścia.
W sąsiedztwie Muzeum Pozostałości Wojennych znajduje się Pałac Zjednoczenia (ok. 350 m), dlatego oba obiekty można zwiedzić w ramach jednego spaceru.

- Pałac Zjednoczenia.

- Dzwon wykonany ze skorupy bomby lotniczej. Przekazany przez mnichów do muzeum w 2012 roku.
Ostatnia modyfikacja: wtorek, 24-10-2023 r.