W jego niewielkim wnętrzu znaleźliśmy wiele ciekawych i godnych zobaczenia zabytków z antyki, jak i XIX wieku. Zobaczcie naszą filmową relację.
- Wejście główne do muzeum
Wchodząc do muzeum przechodzimy wąskim korytarzem, w którym znajdują się gabloty z zabytkami dawnej cywilizacji anatolijskiej. Już na wejściu możemy zobaczyć niezwykle ważny zabytek - jest nim inskrypcja z kościoła Hagios Georgios, napisana w języku karamanlı, tureckim dialekcie pisanym cyrylicą.
Z korytarza przechodzimy do centralnej sali, gdzie znajdziemy różnego rodzaju skarby z okresu greckiego, rzymskiego i bizantyjskiego. Są to m.in. figurki, naczynia ceramiczne, przedmioty szklane i biżuteria. Centralną część zajmują kamienne i brązowe posągi, popiersia i sarkofagi. Znajdziemy tutaj kolejną ważną inskrypcję - tym razem napisaną w języku fenickim, datowaną na koniec VII wieku p.n.e.
- Charakterystyczne dla tego regionu antyczne sarkofagi. W tle inskrypcje z różnych okresów
Żegluga i nawigacja
W drugiej co do wielkości sali muzeum eksponowane są zabytki poświęcone morzu, żegludze i nawigacji. W centrum pomieszczenia zobaczymy naturalnej wielkości model statku, na którego pokładzie ułożono wydobyte z morza amfory.
- Współczesna rekonstrukcja łodzi z jak najbardziej zabytkowymi amforami
Na głównej ścianie odtworzono marmurowy fryz, jest to mozaika przedstawiająca ówczesne wyobrażenia żeglugi - łódź wiosłową i morskie potwory.
Pegaz z Antiochii. Jednym z nietypowych przedmiotów w tej sali jest pudełko z wizerunkiem pegaza. Ten znaleziony w okolicy portu zabytek wykonany został z brązu. Mógł być związany z pracą rybaków.
Figurka Heraklesa
Oddzielna sala została poświęcona pochodzącemu z II wieku p.n.e. posągowi Heraklesa. Nie jest jasne w jaki sposób artefakt trafił w te okolice. Utrzymuje się, że padł łupem miejscowych piratów.
Ta mierząca około 51 cm, wykonana z brązu figura, została odnaleziona w okolicy Alanyi i wiąże się z nią ciekawa historia - posąg znajdował się w rękach handlarzy sztuką i miał zostać wywieziony za granicę. Miejscowe służby zapobiegły temu w niemal ostatniej chwili.
- Herakles zajmuje najważniejsze miejsce w tej sali
Pod przykrytą taflą szkła podłogą zobaczymy zrekonstruowaną mozaikę z czasów rzymskich. Widnieją na niej liczne sceny z życia Heraklesa.
Dokładny opis mozaiki oraz historia postaci Heraklesa znajdują się na rozwieszonych na ścianie plakatach.
Lapidarium w ogrodzie
Po wyjściu z budynku możemy spędzić chwilę w ogrodzie, którego większą część stanowi antyczne lapidarium znajdujące się pomiędzy rzadkimi okazami drzew i krzewów.
Pod zadaszeniem zobaczymy szereg małych urn na prochy, a naprzeciwko elementy zdobień budynków i kapitele kolumn, stele nagrobne, ołtarzyki oraz sarkofagi i mozaiki.
- Ekspozycja w ogrodzie to m.in. kapitele kolumn i duże naczynia z gliny
Pod bramą obejrzymy małą ekspozycję, na którą składają się rekonstrukcje narzędzi służących do transportu towarów oraz prasę do wytwarzania oliwy.
- Prasa do wyciskania oliwy