Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Cz, 14-11-2019
W muzeum     odcinek #010
Muzeum Archeologiczne w Alanyi | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Przebywając w Alanyi postanowiliśmy odwiedzić lokalne muzeum archeologiczne. Okazało się one miłym zaskoczeniem, tym bardziej, że w tym wakacyjnym kurorcie dominuje przaśna muzyka i kiczowata rozrywka. 

W jego niewielkim wnętrzu znaleźliśmy wiele ciekawych i godnych zobaczenia zabytków z antyki, jak i XIX wieku. Zobaczcie naszą filmową relację.

muzeum (3)

Wejście główne do muzeum

Wchodząc do muzeum przechodzimy wąskim korytarzem, w którym znajdują się gabloty z zabytkami dawnej cywilizacji anatolijskiej. Już na wejściu możemy zobaczyć niezwykle ważny zabytek - jest nim inskrypcja z kościoła Hagios Georgios, napisana w języku karamanlı, tureckim dialekcie pisanym cyrylicą.

Z korytarza przechodzimy do centralnej sali, gdzie znajdziemy różnego rodzaju skarby z okresu greckiego, rzymskiego i bizantyjskiego. Są to m.in. figurki, naczynia ceramiczne, przedmioty szklane i biżuteria. Centralną część zajmują kamienne i brązowe posągi, popiersia i sarkofagi. Znajdziemy tutaj kolejną ważną inskrypcję - tym razem napisaną w języku fenickim, datowaną na koniec VII wieku p.n.e.

urny 2

Charakterystyczne dla tego regionu antyczne sarkofagi. W tle inskrypcje z różnych okresów

Żegluga i nawigacja

W drugiej co do wielkości sali muzeum eksponowane są zabytki poświęcone morzu, żegludze i nawigacji. W centrum pomieszczenia zobaczymy naturalnej wielkości model statku, na którego pokładzie ułożono wydobyte z morza amfory.

morze (1)

Współczesna rekonstrukcja łodzi z jak najbardziej zabytkowymi amforami

Na głównej ścianie odtworzono marmurowy fryz, jest to mozaika przedstawiająca ówczesne wyobrażenia żeglugi - łódź wiosłową i morskie potwory.

Pegaz z Antiochii

Jednym z nietypowych przedmiotów w tej sali jest pudełko z wizerunkiem pegaza. Ten znaleziony w okolicy portu zabytek wykonany został z brązu. Mógł być związany z pracą rybaków.

pegaz

Figurka Heraklesa

Oddzielna sala została poświęcona pochodzącemu z II wieku p.n.e. posągowi Heraklesa. Nie jest jasne w jaki sposób artefakt trafił w te okolice. Utrzymuje się, że padł łupem miejscowych piratów. 

Ta mierząca około 51 cm, wykonana z brązu figura, została odnaleziona w okolicy Alanyi i wiąże się z nią ciekawa historia - posąg znajdował się w rękach handlarzy sztuką i miał zostać wywieziony za granicę. Miejscowe służby zapobiegły temu w niemal ostatniej chwili.

herakles (3)

Herakles zajmuje najważniejsze miejsce w tej sali

Pod przykrytą taflą szkła podłogą zobaczymy zrekonstruowaną mozaikę z czasów rzymskich. Widnieją na niej liczne sceny z życia Heraklesa. 

Dokładny opis mozaiki oraz historia postaci Heraklesa znajdują się na rozwieszonych na ścianie plakatach. 

Lapidarium w ogrodzie

Po wyjściu z budynku możemy spędzić chwilę w ogrodzie, którego większą część stanowi antyczne lapidarium znajdujące się pomiędzy rzadkimi okazami drzew i krzewów. 

Pod zadaszeniem zobaczymy szereg małych urn na prochy, a naprzeciwko elementy zdobień budynków i kapitele kolumn, stele nagrobne, ołtarzyki oraz sarkofagi i mozaiki. 

ogrod (2)

Ekspozycja w ogrodzie to m.in. kapitele kolumn i duże naczynia z gliny

Pod bramą obejrzymy małą ekspozycję, na którą składają się rekonstrukcje narzędzi służących do transportu towarów oraz prasę do wytwarzania oliwy.

narzedzia (1)

Prasa do wyciskania oliwy

Muzeum od 50 lat

Muzeum powstało w 1967 roku, czyli w dobie rozkwitu turystyki w mieście, ale dopiero na przełomie 2012 i 2013 roku zostało gruntownie przebudowane. Obecnie podzielone jest na kilka sekcji, a eksponaty wystawione są w salach na parterze budynku oraz w ogrodzie, gdzie tworzą niepowtarzalne antyczne lapidarium.

ostatnia modyfikacja: 2021-07-19 r.
Najstarsze zabytki datuje się na 12 tysięcy lat, a najnowsze pochodzą z XIX wieku. Wśród najsłynniejszych artefaktów znajdują się m.in. starożytne dokumenty, ceramika, posągi, biżuteria i monety.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 93%

Plusy
  • Bogata ekspozycja z niemal wszystkich okresów historycznych
  • Ciekawa ekspozycja dotycząca morza
  • Sala Heraklesa
  • Wiele figur i sarkofagów
  • Sporo wystawa w ogrodzie
  • Aranżacja ogrodu z pawiami i żółwiami
Minusy
  • Mała powierzchnia wystawiennicza w budynku
Łatwość dojazdu
90%
Łatwość poruszania się
100%
Atrakcje do zwiedzania
90%
Zobacz podobne
Muzeum Militarno-Historyczne - Fort Marian, Polska
Muzeum Militarno-Historyczne: Fort Marian
Czerwony Kanion, Izrael - 656 m n.p.m.
Red Canyon
Park Timna, Izrael - 275-370 m n.p.m.
Timna Park
Ejlat, Izrael - 5 m n.p.m.
Ejlat
Muzeum Dziedzictwa Tradycyjnego Djerby, Tunezja - 4 m n.p.m.
Muzeum Dziedzictwa Tradycyjnego Djerby
Muzeum Wsi Lubelskiej, Polska
Muzeum Wsi Lubelskiej
Lanzarote, Hiszpania - 271 m n.p.m.
Mancha Blanca Visitor Center
Kachikally, Gambia - 7 m n.p.m.
Muzeum i Święta Sadzawka Kachikally

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal