Wyszukiwarka treści

Muzeum II Wojny Światowej

W muzeum    odcinek #003

środa, 01-05-2019 r.

Instalacja z pustymi talerzami symbolizuje biedę i głód w okresie okupacji | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Muzeum II Wojny Światowej  w Gdańsku znajduje się w pobliżu centrum miasta i budynku Poczty Polskiej. Zaledwie kilkanaście minut spacerem z rynku i nabrzeża Motławy - tylko tyle, żeby zapoznać się z historią największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata.


Relacja z odwiedzin w Muzeum II Wojny Światowej | autor: Spoiled Lizard Productions

Uważasz, że film jest przydatny?

Muzeum znajduje się w nowoczesnym kompleksie, ale to nie szklany budynek górujący nad okolicą mieści jego eksponaty. Sale wystawiennicze znajdują się 14 metrów pod ziemią i zajmują powierzchnię niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych - jest to zatem jedna z największych powierzchni wystawienniczych na świecie. Muzeum liczy ponad dwa tysiące eksponatów. Od niewielkich przedmiotów eksponowanych w gablotach po czołgi i samoloty.

IMG 01

Budynek Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum jest również wyposażone w nowoczesne stanowiska multimedialne prezentujące treści pisane jak i opowiadające historię. Treści multimedialne prezentowane są w kilku językach.

Wystawa główna podzielona jest na trzy części, i osiemnaście sekcji tematycznych, które zwiedza się spacerując po różnych, ciekawe zaaranżowanych salach wzdłuż długiego korytarza

Droga do wojny

Pierwsza część ekspozycji poświęcona jest ukazaniu europejskich konfliktów, które stały się przyczyną wybuchu wojny. Bardzo dobrze opowiedziano jak doszło do ustanowienia nowego ładu po pierwszej wojnie oraz dlaczego podział Europy stał się kością niezgody między mocarstwami.

W pierwszych salach scharakteryzowano również reżimy totalitarne, które stały się kołem zamachowym zachodzących zmian. Ukazano niemoc ludzi w dobie triumfu Adolfa Hitlera i jego pochód po władzę. Następnie kolejne działania Niemiec prowadzące do zdobycia hegemonii na kontynencie i w końcu do ataku na Polskę.

IMG 20171021 141732

Odtworzona przedwojenna ulica z witrynami sklepów

Groza wojny

Druga część wystawy skupia się najtragiczniejszy aspekt wojnę - ludzki dramat. Wobec ogromnych machin wojennych ścierających się na licznych polach bitew, w procesie destrukcji nieustannie niszczone są trybiki machiny. Są to najczęściej żołnierze i cywile, z których jedni umierają walcząc, a drudzy stają się siłą roboczą poprzez przymusowe roboty, zesłania, katorgi. Niezależnie od ich narodowości los ich nie oszczędzał.

W części “opór” opowiedziano historię powstania i działalności Polskiego Państwa Podziemnego

Na wystawie ukazano także zbrodniczy i rabunkowy charakter wojny, nieludzkiej okupacji i zbrodniom przeciw ludzkości. Obszerna ekspozycja pokazuje wyzysk wszystkich narodowości ze szczególnym okrucieństwem i zagładą w obozach koncentracyjnych.

Zasługującym na szczególną uwagę jest epizod poświęcony przesiedlenia ludności, które trwały przez cały okres wojny i także długo po jej zakończeniu - dokładnie opisując zsyłki w głąb Związku Radzieckiego.

IMG 20171021 160004

Odtworzona kamienica zniszczona podczas wojny

Długi cień wojny

Ostatnia część rozpoczyna się od zakończenia wojny i budowie nowego ładu na kontynencie. Poprzez podział Niemiec, ekspansję Związku Radzieckiego i zniewolenie europy środkowej i wschodniej ukazano dramat nie tyle ludzi co całych narodów. Jest tutaj również obszerny rozdział o budowie aparatu represji wobec obywateli wszystkich krajów satelickich ZSRR.

Ekspozycja unaocznia jak wielkim dramatem jest wojna, zwłaszcza na tak wielką skalę. Wyniszczający konflikt sprawił, że ogromne straty poniosły kraje, które stały się areną walk - w tym Polska.

IMG 20171021 160810

Jedna z ostatnich ekspozycji przed wyjściem z muzeum - mur symbolizujący podział Europy

Dodatkowe ekspozycje

Dla dzieci przewidziano specjalną ekspozycję - Podróż w czasie, na potrzeby którego odtworzono mieszkanie warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach - z początku wojny, w czasie okupacji oraz tuż po zakończeniu wojny. Najmłodsi zwiedzający mogą obejrzeć i porównać jak zmieniały się warunki życia podczas tego wyniszczającego konfliktu.

W czasie, gdy odwiedziliśmy muzeum znajdowały się tam dwie czasowe wystawy: Wojsko Polskie w obiektywie Henryka Poddębskiego oraz Westerplatte w 7 odsłonach.

Westerplatte

Dla zwiedzających przygotowano również wystawy plenerowe w oddalonym o pięć kilometrów muzeum na Westerplatte. Znajdują się tam wystawa stała - Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol oraz ścieżkę edukacyjną, która rozszerza wystawę plenerową o ciekawostki topograficzne półwyspu. Składa się ona z licznych tablic informacyjnych i jest przewodnikiem po obiektach dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.


Ostatnia modyfikacja: wtorek, 30-08-2022 r.

Bilety wstępu

Normalny / ulgowy: 23 / 16 PLN
Rodzinny (2+3): 55 PLN

Godziny pracy

Wtorek-niedziela: 10:00-18:00
Poniedziałek nieczynne

Adres 

plac Władysława Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk
Polska

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Rekomendacja: 93%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Plusy

  • Duża powierzchnia
  • Wystawa multimedialna
  • Czołgi i samoloty
  • Blisko centrum Gdańska

Tagi

  
 Gdańsk  Muzeum II Wojny Światowej  II Wojna Światowa  historia  Polska  pomorskie  muzeum