Jak szybko dotrzeć do Sztokholmu?
Najszybsze połączenie oferuje Arlanda Express - to bezpośrednia linia kolejowa łącząca terminale z centrum stolicy. Pociągi kursują co 15-20 minut od piątej rano do północy. Przejazd trwa około 20 min, a bilety kosztują:
- w jedną stronę dla osoby dorosłej: 340 koron (125 zł),
- bilet powrotny dla osoby dorosłej: 640 koron (235 zł).
Jeśli zdecydujecie się wynająć samochód na lotnisku, do Sztokholmu dojedziecie autostradą E4 (przejazd między lotniskiem i centrum Sztokholmu trwa ok. 45 min).
Tą samą trasą jeżdżą autobusy. Miejsca postojowe znajdują się bezpośredni przy terminalach i są dobrze oznakowane - jest tam również rozkład jazdy.
- Perony przed terminalem 5.
Autobusy Flixbus
Najmniej bezproblemowym połączeniem - i zarazem najtańszym - okazał się Flixbus. Do tego nie trzeba instalować nowej apki specjalnie do zakupu biletów, bo są one dostępne w polskojęzycznej aplikacji oraz na stronie internetowej. Aplikacja zaznacza na mapie miejsce odjazdu i przystanek docelowy. Bilet można pokazać w aplikacji lub wydrukować z pliku pdf.
- Zrzuty ekranu z aplikacji Flixbus.
Dokonując zakupu z wyprzedzeniem zapłaciliśmy po 26,99 zł w jedną stronę, ale nawet w dzień przed odjazdem ceny biletów potrafią być podobne (do rezerwacji trzeba doliczyć opłatę 2,99 zł).
Autobusy kursują od 4:45 do 22:47 - co 15-20 minut. To ponad 60 kursów na dobę. Przejazd na trasie Arlanda-Sztokholm trwa od 33 do 42 minut. Kierowca autokaru sprawdza bilety przed terminalem. Autobus zatrzymuje się na dwóch stacjach pod lotniskiem Terminale 2-3 i Terminale 4-5. Miejsca są oznaczone logiem Flixbus.
Po przyjeździe do Sztokholmu autobus zatrzymuje się przy budynku Cityterminalen, ale odjeżdża z zupełnie innego peronu. O tym w dalszej części.
Z Cityterminalen można przejść tunelem do dworca kolejowego, a następnie zejść do stacji metra lub do przystanku tramwaju nr 7.
- Tunel w Cityterminalen.
Taksówki też są dostępne
Gdyby ktoś preferował bardziej kameralne przejazdy, to na lotnisku, przed terminalami, znajdują się także postoje taksówek. Rome2Rio podaje, że średni koszt dojazdu do centrum Sztokholmu wynosi ok 500 koron (~185 zł) w jedną stronę.
Komunikacja miejska w stolicy
Sieć komunikacji publicznej Sztokholmu tworzą metro, tramwaje i autobusy. Na wszystkie podane typy transportu obowiązuje wspólny bilet, który kupujemy w automatach albo aplikacji SL. Polecamy to drugie rozwiązanie - apka dostępna jest dla Androida i iOS (Link do oficjalnej strony).
- Aplikacja na stronie sklepu Play.
Oferta biletowa jest szeroka i nie będziemy się tutaj o niej rozpisywać, bo szczegóły można sprawdzić na oficjalnej stronie (link wyżej). Warto jednak zaznaczyć, że jest bardzo drogo. W ofercie nie ma biletów czasowych na 15 czy 30 minut - najkrótsze są na 75 minut i kosztują 42 korony, czyli 15 zł (dla osoby dorosłej). Zatem jeśli chcecie zwiedzić miasto budżetowo, to proponujemy więcej się ruszać :)
- Przejazd tramwajem to dla nas jak zawsze atrakcja, ale w Sztokholmie było dość kosztownie ;)
Powrót na lotnisko
Gdy już zwiedzimy stolicę i zapragniemy wrócić na lotnisko, musimy udać się do budynku Cityterminalen. Znajduje się on niedaleko dworca kolejowego, który naszym zdaniem warto odwiedzić dla ładnego holu.
- Hol główny dworca kolejowego.
Można również zajrzeć na perony, bez konieczności przechodzenia przez bramki ochrony.
- Perony nas nie zachwyciły, ale wstęp na niego mają wszyscy.
Węzeł komunikacyjny Sztokholmu nie jest skomplikowany, trzeba tylko pamiętać, że autobusy odjeżdżają z innego miejsca niż kolej, a oba budynki połączone są tunelem.
- Budynek Cityterminalen.
Cityterminalen to budynek dość ciekawy. Jest to piętrowy dworzec połączony z parkingiem i biurowcem. Wchodząc do budynku Cityterminalen od razu zauważymy tablice odjazdów.
- Łatwo się w tym wszystkim odnaleźć.
Trzeba wejść na pierwsze piętro, gdzie znajdują się toalety, a po drugiej stronie niewielka poczekalnia. Charakterystyczne dla tego miejsca są bramki oznaczone numerami. Przez rozsuwane drzwi nie da się przejść - otwiera je kierowca autobusu z drugiej strony.
- Bramki na peron autobusowy.
Gdy podjedzie autobus drzwi otworzą się i będzie można wyjść na peron. Kierowca sprawdza bilet zanim wpuści pasażerów do środka.
Przechowalnia bagażu
Jeśli nie chcecie zwiedzać Sztokholmu z plecakiem to musicie wiedzieć, że w Cityterminalen jest przechowalnia bagażu. Koszt wynajęcia skrytki na godzinę to 69 koron (25 zł), ale maksymalna dzienna opłata to 299 koron (109 zł) - czyli całodzienna opłata nie może wynieść więcej niż za 4 godziny (za pierwszą godzinę płaci się przy zamknięciu skrytki, a resztę przy odbiorze bagażu).
- Automat bagażowy w Cityterminalen.
Jeśli macie zamiar wrócić na lotnisko, to o wiele tańszą opcją jest skrytka lotniskowa. Automat znajduje się w pobliżu SkyCity - trzeba wejść w boczną alejkę w stronę toalet (wejście do korytarza znajduje się niedaleko kawiarni Espresso House). Opłata pobierana jest przy zamknięciu skrytki i wynosi 60 koron (ok. 23 zł). Po opłaceniu skrytki otrzymujemy żeton.
Wróciliśmy po 8 godzinach i przy odbieraniu bagażu nie zapłaciliśmy żadnej dodatkowej opłaty.
- Automat bagażowy na lotnisku Arlanda.