Revolut w podróży. Jak sprawnie kontrolujemy finanse za granicą
Opis Revolut w podróży
Wyszukiwarka treści
Revolut w podróży
     
      wtorek, 12-07-2022 r.

Revolut w podróży

Niedawno dostaliśmy nowe karty Revolut | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Jak sprawnie kontrolujemy finanse za granicą

Przylatując do obcego państwa najlepiej jest płacić jego własną walutą. Na prostym przykładzie z Polski zrozumiemy, że tego typu interesy są po prostu niekorzystne.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Niektóre duże sklepy w kraju akceptują płatność w euro, a przelicznik podawany jest przy kasie - zawsze jest wyższy niż średnia NBP, dlatego przepłacimy sporo w stosunku do transakcji złotówkami. Identycznie jest za granicą.

W XXI wieku nowoczesne rozwiązania trafiają do każdego zakątka świata. Dzięki globalizacji sektora finansowego bankomaty trafiają nawet na pustynię. Jesteśmy zwolennikami kontroli wydatków na urlopie, o czym piszemy także w naszym finansowym poradniku, podając konkretne przykłady, przy okazji tworzymy listę państw, w których wypłacimy gotówkę w ATM bez żadnego problemu. W wielu przypadkach wypłata jest darmowa (nieobciążona prowizją), a jeśli prowizja występuje, to przy większej wypłacie można ją wliczyć w koszty podróży. Warto wcześniej się zorientować, czy w danym kraju są bankomaty wolne od prowizji przy płatności Revolut. Poniższy tekst pomoże lepiej zrozumieć czym jest Revolut i jak pomaga zarządzać środkami podczas podróży, a co ważniejsze - wydać dokładnie tyle, ile potrzebujecie. 

Czym jest Revolut i dlaczego z niego korzystamy

Usługi finansowe są fundamentem naszego społeczeństwa, a w ostatnich latach dokonała się ogromna rewolucja na rynkach finansowych, polegająca głównie na możliwości zarządzania środkami zgromadzonymi na koncie w sposób całkowicie wirtualny. 

Próbując ogarnąć finanse w obliczu długich wypraw i skomplikowanych transferów pomiędzy państwami, szukaliśmy optymalnego rozwiązania, które pozwoliłoby nam łatwo zarządzać wydatkami. Metodą prób i błędów znaleźliśmy narzędzie idealne do tego celu. Okazał się nim być Revolut - platforma finansowa, która w kwestii zarządzania pieniędzmi okazała się być po prostu niezastąpiona.

Od początku podróży z Revolut usługa istniała jako prosta karta przedpłacona, którą można było płacić w każdym kraju za granicą, a co ważniejsze - wypłacić środki z bankomatów bez prowizji. Choć z roku na rok platforma rozwijała się dodając nowe usługi, to prawdziwa rewolucja w Revolut nastąpiła 1 lipca 2022 roku, kiedy prosta usługa finansowa stała się pełnoprawnym bankiem działającym na takich samych zasadach jak inne instytucje finansowe. Do tego zmiana Revolut w bank wytrąciła wielu przeciwnikom tej usługi główny argument, że środki na niej nie były objęte systemem gwarancji depozytów. 

Nowe karty Revolut wszystkie dane posiadają zapisane na reversie.

Do czego wykorzystujemy konto Revolut?

Konto Revolut wykorzystujemy do płatności za granicą - kartą można bez problemu płacić w miejscach, gdzie honorowane są karty Visa. Jednak najważniejszą zaletą jest możliwość wypłaty gotówki w lokalnym bankomacie bez wysokiej prowizji i w oparciu o korzystny kurs wymiany walut. 

W życiu codziennym Karty Revolut nie są naszymi podstawowymi środkami płatności. Korzystamy z nich tylko podczas zagranicznych podróży.

Główne zalety:

 • w łatwy sposób zasilamy konto Revolut środkami bez wysyłania tradycyjnego przelewu - wystarczy w aplikacji podczepić usługę Google Pay lub Apple Pay, w których dodane są karty płatnicze z polskich banków,
 • dzięki korzystnemu kursowi wymiany walut płacimy jak miejscowi w dowolnym kraju świata. Kartę zasilamy środkami w PLN, które bez problemu wymieniamy na lokalne waluty,
 • dzięki podłączeniu karty Revolut pod Google Pay lub Apple Pay płacimy bez problemu w sklepach telefonem zbliżeniowo - do tego nie potrzeba karty fizycznej,
 • z aplikacji w smartfonie kontrolujemy finanse i decydujemy o bezpieczeństwie karty. Dotyczy to płatności zbliżeniowych, blokowania i odblokowywania karty oraz zmiany limitów wydatków,
 • możemy w każdej chwili przewalutować środki po najniższych kursach na jedną z dostępnych w aplikacji walut. Dzięki wbudowanemu kantorowi na bieżąco śledzimy zmiany na rynku finansowym i decydujemy o wymianie w najlepszym dla nas momencie,
 • dzięki powiadomieniom z aplikacji w czasie rzeczywistym śledzimy stan konta - zasilenia, wypłaty i płatności - wiemy natychmiast, gdzie, ile i za co zapłaciliśmy. Do wyświetlania powiadomień potrzebny jest dostęp do internetu,
 • podczas wyjazdów opłacamy wspólnie posiłki czy bilety do atrakcji. Dzięki temu wiemy, kto za co zapłacił i czy płatność została już rozliczona. 

Revolut to nie firma wydmuszka. Obecnie jest jednym z większych banków w Europejskim Obszarze Gospodarczym:

 • posiada 18 milionów klientów indywidualnych (w tym 1,5 mln w Polsce),
 • obsługuje ponad 200 krajów i regionów,
 • wbudowany w aplikację kantor obsługuje 30 walut,
 • od 1 lipca 2022 roku Revolut działa na terenie EU jako Bank Revolut,
 • środki zgromadzone na koncie objęte są systemem gwarancji depozytów do 100 tys. euro.

Revolut chroni pieniądze klientów dzięki różnym zabezpieczeniom. Są to m.in. System Sherlock, Bezpieczeństwo zakupów online, System 3D Secure.

Niedawno Revolut uruchomił w aplikacji usługę Noclegi, która pozwala zarezerwować i opłacić nocleg w kilka sekund. 

Co warto wiedzieć o wypłatach z bankomatów?

 • kasę z karty wymieniamy, a także wypłacamy z bankomatów w dni robocze. Weekendowe wyższe prowizje wynikają z braku notowań na rynku forex - podwyższona marża zabezpiecza przed zmiennością kursów,
 • jeśli bankomat pobiera odgórną prowizję od wypłaty (decyzją krajowego banku narodowego) to wypłacamy większe kwoty, aby nie dokonywać kolejnej wypłaty w późniejszym terminie i płacić ponownie haraczu (zdarzyło się nam np. na Filipinach),
 • jeśli bankomat konkretnego banku pobiera prowizję, jest zobowiązany o tym poinformować w komunikacie na ekranie urządzenia - informacja zostaje podana do zaakceptowania przed sfinalizowaniem transakcji*,
 • jeśli bankomat informuje o przewalutowaniu wypłacanych środków, np. z funtów egipskich na funty brytyjskie - operacja jest przeprowadzana ze stratą do wypłacającego. Takie praktyki stosują zwykle zagraniczne (dla kraju pobytu) banki - dlatego korzystaj głównie z ofert banków krajowych*.
*Warto pamiętać, że bankomaty, które naliczają prowizję lub stosują przewalutowanie muszą o tym poinformować podczas procesu wypłaty. Informacja taka pojawia się najczęściej przed ostatecznym zaakceptowaniem transakcji. Z transakcji obarczonej prowizją można zrezygnować.

Jeśli zostaliście obciążeni dodatkową prowizją za wypłatę, a bankomat o tym nie informował, być może jest to prowizja naliczona przez wasz bank (jeśli wypłacacie z innego niż Revolut) za usługę przewalutowania. 

W podstawowej bezpłatnej wersji karty, wypłaty z bankomatów bez prowizji są ograniczone limitem do 800 zł lub 5 wypłat na miesiąc.

Bankomaty bez prowizji

W niektórych krajach banki centralne nakładają odgórną opłatę za wypłaty z bankomatów - w tym przypadku nie mamy innej możliwości, jak wliczyć ją w koszty podróży.

W większości państw można tego uniknąć, bowiem Revolut Bank posiada umowy z wieloma lokalnymi bankami na usługi nieobjęte prowizją. Na wszelki wypadek polecamy wcześniej sprawdzić w najbliższej okolicy dostępność bankomatów (bez problemu sprawdzimy na mapach w internecie).

Aby ułatwić identyfikację takich urządzeń przygotowaliśmy autorską listę bankomatów bez prowizji dla Revolut. Jeśli nie udało nam się znaleźć takiego bankomatu - również o tym piszemy. Są tam również zdjęcia z logo banku - sprawdzicie je na poniższej liście:

Quetzal Gwatemali kurs z dnia 14-01-2024 r.
1 PLN = 1,96 GTQ

Z bankomatu Wybraliśmy jednorazowo 1200 quetzali. Do kwoty końcowej została doliczona prowizja od wypłaty - 49,99 quetzali (ok. 25 zł). W sumie pobrało z konta 631 zł.

300 quetzali na osobę w pełni wystarczyło na tygodniowe wydatki. Gotówką zapłaciliśmy zakupy wody, kawę ziarnistą, mniejsze zakupy spożywcze, niekiedy za drobne posiłki, bilety na łódki, bilet za przejazd chickenbusem, bilet wstępu do ruin kościoła w Antiqua. Resztę wydaliśmy na lotnisku na pamiątki. W wielu miejscach płaciliśmy kartą za posiłki (doliczana prowizja wynosi 5-8% kwoty zamówienia), a także w marketach spożywczych (już bez prowizji). Na shuttle busy w Gwatemali wydaliśmy w sumie 92 dolary, które wypłaciliśmy w USA.

Trzeba pytać przy wejściu czy obsługują płatności kartą.

Jeśli tak, to jak wysoka jest prowizja (my spotkaliśmy się z 5-8%, ale była restauracja w Panajachel, która prowizji od płatności kartą nie pobierała w ogóle - polecamy Taqueria Orale).

Sprawdzone banki

Ponieważ wszystkie bankomaty w Gwatemali pobierają prowizję, postanowiliśmy wybrać jednorazowo po 600 quetzali na osobę.

 • Bi Banco Industrial - prowizja 4$, nie udało się wypłacić Revolutem (wyświetla błąd),
 • 5B Bank - prowizja 49,90 quetzali (ok. 6,5$).

Grafika z nazwą bankomatu
Grafika z nazwą bankomatu

Lek kurs z dnia 14-01-2024 r.
1 PLN = 3,97 USD

Z bankomatu wybraliśmy jednorazowo 200 dolarów na drobne wydatki. Okazało się, że w kraju płaciliśmy głównie kartami. Wydaliśmy około 100$, a pozostałe wydaliśmy w Gwatemali na shuttlebusy.

W Stanach Zjednoczonych nie spotkaliśmy się z odmową płatności za zakupy kartami, dlatego korzystaliśmy ile się da.

Trzeba pamiętać, że żadna cena wywieszana na produkcie nie jest ceną ostateczną i doliczany jest do niej podatek, który różni się w zależności od stanu.

Sprawdzone banki

Wells Fargo Bank - wybrane w jednej transakcji 200 USD

Prowizja od wypłaty 5$, opłata Revolut 5 zł. W sumie z konta pobrało 832,54 zł

Grafika z nazwą bankomatu

Funt egipski kurs z dnia 29-02-2024 r.
1 PLN = 7,76 EGP

Jednorazowo wybieraliśmy po 800 EGP - około 200 PLN.
Łącznie wybraliśmy 5x po 800 EGP (ok. 1000 zł), co starczyło na bilety do atrakcji Luksoru oraz na bieżące wydatki jak zakupy w sklepach czy obiady w restauracjach (głównie Luksor).

W Egipcie można płacić kartą. Wiele sklepów czy restauracji w stylu zachodnim honoruje karty płatnicze. Kartą płaciliśmy również za niektóre bilety wstępu jak np. Dolina Królów, czy Muzeum Luksorskie.
Za hotele zapłaciliśmy środkami zgromadzonymi wcześniej na karcie Revolut. Większość opłaciliśmy przed wyjazdem, ale Sofitel w Luksorze, Diamond Azur w Sauchadżu oraz Novotel w AbuZabi - już na miejscu.

Na co uważać? Nie polecamy korzystać z bankomatów Credit Agricole, które wypłacaną kwotę przeliczają na funty brytyjskie, a potem na egipskie. Raz wypłaciliśmy kwotę 800 EGP i za przewalutowanie zapłaciliśmy 15 PLN.

Uber jest mega tani! Na przejazdy Uberem (region Hurghady) wydaliśmy łącznie 55 zł (14 przejazdów). Środki były pobierane z karty płatniczej (dodatkowe środki poza budżetem).

Sprawdzone banki

W Egipcie za każdym razem wypłacaliśmy gotówkę z innego bankomatu. Banki miejscowe nie pobierały prowizji od wypłat z karty Revolut. Bez problemu wypłacaliśmy m.in. w National Bank of Egypt, Bank of Cairo, Banque MISR.
Wyjątkiem jest Credit Agricole, o którym piszemy powyżej.

Grafika z nazwą bankomatu
Grafika z nazwą bankomatu

Rupia lankijska kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 78,74 LKR

Z bankomatów na miejscu wybraliśmy łącznie 153 000 rupii (ok. 2033 zł). Z tych środków opłaciliśmy prawie wszystko: trzy hotele na kwotę 890 zł, karty SIM z 20 GB Internetu (łącznie 78 zł) oraz posiłki, bilety do atrakcji, bilety autobusowe i przejazdy tuk-tukami.

W dużych miastach nie było problemu z płatnościami kartami (w mniejszych miastach warto wcześniej zapytać, czy mają terminal, bo zdarzają się i takie niespodzianki). Dodatkowo wszystkie apteki, które odwiedziliśmy przyjmowały płatności kartami (w aptekach często można kupić napoje i inne produkty typowe dla sklepów).
Kartami w sklepach i kawiarniach zapłaciliśmy łącznie 226 zł.
Na przejazdy Uberem na Sri Lance wydaliśmy w sumie 138 zł.

Najwięcej kombinują kierowcy tuk-tuków, dlatego przed wejściem do środka trzeba ustalić dokładną cenę. W większości przypadków podana cena dotyczy całego przejazdu, a czasem panowie twierdzą, że to kwota za jedną osobę.

Najlepiej nie zamawiać tuk-tuków na dworcach, czy przy ruchliwych miejscach, bo liczą podwójnie. Również lepiej nie zdradzać w jakim hotelu mieszkamy, bo im wyższy status, tym wyższa cena przejazdu. 

Tuk-tuki można również zamawiać przez aplikację Ubera - wtedy widzimy oficjalną cenę przejazdu.

Wykupione ubezpieczenia
Ubezpieczenie zalecane przez ministerstwo Sri Lanki - 12$, ok. 60 zł /os.
Ubezpieczenie turystyczne Generali - 120 zł za cały pobyt dla dwóch osób.

Sprawdzone banki

Bank of Ceylon - bez prowizji dla Revolut
People’s Bank - bez prowizji dla Revolut
Commercial Bank - przelicza na funty brytyjskie
HNB - 460 rupii prowizja dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu
Grafika z nazwą bankomatu

Korona szwedzka kurs z dnia 14-01-2024 r.
1 PLN = 2,59 SEK

Pataca kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 1,93 MOP

Warto wiedzieć, że kurs dolara Hong Kongu i Pataca Makau jest niemal identyczny, dlatego dozwolone jest płacenie dolarami HK w Macau. Nie działa to jednak w drugą stronę.

Również korzystanie z karty komunikacyjnej Octopus z Hong Kongu jest możliwe w Macau w przypadku płatności w w sklepach.

Sprawdzone banki

Luso Bank bez prowizji dla Revolut.

Grafika z nazwą bankomatu

Dolar Hongkongu kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 1,88 HKD

Wybraliśmy w sumie 800 dolarów. Część z nich zabraliśmy do Macau i tam wydaliśmy.

Warto wiedzieć, że kurs dolara Hong Kongu i Pataca Makau jest niemal identyczny, dlatego dozwolone jest płacenie dolarami HK w Macau. Nie działa to jednak w drugą stronę.

Również korzystanie z karty komunikacyjnej Octopus z Hong Kongu jest możliwe w Macau w przypadku płatności w w sklepach.

Sprawdzone banki

Gotówkę wybieraliśmy trzy razy, za każdym razem z innego banku. Ostatnim jakiego używaliśmy to Hang Seng Bank. Brak prowizji dla Revolut.

Grafika z nazwą bankomatu

Bat kurs z dnia 21-12-2023 r.
1 PLN = 8,79 THB

Sprawdzone banki

Tajlandia nie jest rajem dla "karciarzy". Przeszukaliśmy multum banków i za każdym razem wyświetla się informacja o prowizji od wypłaty, która wynosi 220 Bat (25 zł).
Revolut wydaje się nie mieć tutaj żadnej ulgi, dlatego wybieraliśmy od razu większe kwoty, aby zminimalizować dodatkowe opłaty.

Grafika z nazwą bankomatu
Grafika z nazwą bankomatu

Dinar serbski kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 26,38 RSD

Kasę wybraliśmy na lotnisku z bankomatu Erste Bank.
W sumie wybraliśmy 13 tysięcy dinarów (ok. 500 zł), co wystarczyło na wszystko. Ostatnie dinary musieliśmy wydawać już na lotnisku.

Niemal za wszystko płaciliśmy gotówką. Jedynie ostatnią kolację opłaciliśmy kartą.
Obiady jadaliśmy w lepszych restauracjach (do paragonu doliczyć należy napiwek), a kolacje w mniejszej gastronomii w okolicy centrum.
Odwiedziliśmy tylko jedno muzeum - Muzeum Jugosławii (wstęp 400 RSD / 1 os.).

Sprawdzone banki

Sprawdziliśmy jedynie bankomaty na lotnisku.
Przy wyjściu z terminala przylotów ustawiono obok siebie cztery ATMy. Dwa z nich odrzuciły karty Revolut, jako nieobsługiwane, a jeden zażądał prowizję w wysokości 600 RSD (22 zł).

Erste Bank nie pobiera prowizji od wypłat Revolut.
Bankomaty wydają nowe banknoty, głównie w nominale 500 RSD.

Dong kurs z dnia 18-12-2023 r.
1 PLN = 6156,67 VND

Przy płatnościach kartą najczęściej doliczane jest 3% prowizji od wartości zakupu!

Sprawdzone banki

Najkorzystniej wyszła wypłata w banku HSBC na lotnisku w Ho Chi Minh City. Za wybranie 3 mln dongów Revolut pobrał 532 zł (kurs NBP wskazywał 530 zł).
Większość bankomatów informuje, że pobiera prowizję nie większą niż 3%, ale nie zawsze to była prawda.
Sprawdzone banki i prowizje:
Agrobank - 22 tys. dongów prowizji od wypłaty 1,5 mln
Sacobank - 30 tys. dongów prowizji od wypłaty 1 mln
MB Bank - 49 tys. dongów prowizji od wypłaty 1 mln (4,9%!)
UOB - 60 tys. dongów prowizji od wypłaty 2 mln

Grafika z nazwą bankomatu
Grafika z nazwą bankomatu

Rupia indyjska kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 20,10 INR

Prawie w każdym lepszym hotelu można płacić kartami.

Sprawdzone banki

SBI, HDFC i IDFC

Euro kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,23 EUR

W podróż zabraliśmy 10 EUR z poprzedniej wyprawy, z których zapłaciliśmy pierwsze dwa bilety autobusowe do miasta. Z bankomatu wybraliśmy jednorazowo tylko 40 EUR (ok. 188 zł), z czego wydaliśmy ok. 35 EUR.

Kartami płaciliśmy za obiady oraz za zakupy spożywcze (ok. 40 zł) - nigdzie nie było problemu z płatnością.

Autobus (lotnisko <> Larnaka) - bilet 1 os. (zakup u kierowcy) - 2 EUR (ok. 9,40 zł)
Internet - w strefie EU możemy korzystać z pakietów operatorów wg stawki EU (najlepiej sprawdzić indywidualnie w ofercie operatora)
Nie kupiliśmy dodatkowego ubezpieczenia. Zabraliśmy karty EKUZ.

Sprawdzone banki

National Bank of Greece (Cyprus) Ltd - bez prowizji dla Revolut
Euronet pobiera 3,95 EUR prowizji dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu

Funt szterling kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,20 GBP

Na cały pobyt doładowaliśmy karty Revolut łączną kwotą ok. 100 funtów, czyli ok. 571 zł. Z bankomatu wybraliśmy 30 funtów, z których wydaliśmy tylko połowę, ponieważ o wiele łatwiejsze okazało się płacenie kartą.

Kartą płaciliśmy wszędzie. Gotówką zapłaciliśmy za pamiątki czy wodę w sklepie.

Sprawdzone banki

Revolut pochodzi z UK, dlatego raczej wszystkie bankomaty powinny wypłacać gotówkę bez prowizji.

Dirham Emiratów kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,89 AED

Podczas pobytu wypłaciliśmy kartą Revolut (w sumie) 1000 AED (ok. 1166 zł).
Środki w pełni wystarczyły na przejazdy komunikacją miejską (karty miejskie doładowywaliśmy gotówką), bilety do atrakcji (monorail na Palmę, Dubai Frame), a także gotówką opłacaliśmy większość posiłków na mieście. Gotówkę wydaliśmy niemal co do filsa :)

Kartą płaciliśmy głównie w supermarketach, za wodę na lotnisku oraz w niektóre posiłki - w fastfoodach (w sumie) 259 AED (ok. 300 zł).
Za hotele zapłaciliśmy środkami zgromadzonymi na karcie Revolut - Novotel Abu Zabi Al Bustan 376 AED (ok. 435 zł), ibis Styles Dubai Jumeira 771 AED (ok. 892 zł).

Podatki doliczane do noclegów są w Emiratach bardzo wysokie. W 2016 roku nałożono na turystów obowiązkowy podatek 15 AED (ok. 17,30 zł) od każdej nocy spędzonej w hotelu lub apartamencie. W rzeczywistości jest on dużo wyższy, zależy od długości pobytu i standardu hotelu.

W przypadku dwóch noclegów w Novotelu było to 22% całej kwoty, a w przypadku 4 noclegów w Dubaju - 18% całej kwoty. Warto wziąć pod uwagę, że jeśli kupimy pobyt z posiłkami, zostaną one wliczone do ceny końcowej i także opodatkowane, dlatego polecamy jeść na mieście.

W niektórych restauracjach do ceny końcowej może być doliczony podatek. Warto zapytać lub sprawdzić w menu, czy restauracja uwzględnia go w swoim cenniku.

W ZEA nie zauważyliśmy utrudnień w płaceniu kartą. Wyjątkiem była jedna restauracja oraz targ miejski. Poza tym płatność kartą w Emiratach to coś kompletnie normalnego. W przypadku automatów do doładowania kart komunikacji miejskiej, zarówno w Abu Zabi jak i w Dubaju można spotkać takie, które pozwalają doładować karty płatnościami zbliżeniowymi - znajdują się głównie przy dużych węzłach komunikacyjnych i na stacjach metra w Dubaju. Na terenie miasta automaty pozwalają doładować karty przeważnie tylko gotówką.

Sprawdzone banki

ADCB - jeden z wielu banków bez prowizji dla Revolut.
Gotówkę wybieraliśmy w różnych bankomatach i nigdzie nie było ostrzeżenia o prowizji.

Grafika z nazwą bankomatu

Lira turecka kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,15 TRY

Gotówkę bez problemu można wybrać z bankomatu.
Na lokalnych targach i mniejszych sklepach płaci się lokalną walutą.
Coraz częściej restauracje dopuszczą płatności kartą, choć niektóre nawet jak mają oznaczenie VISA - robią to niechętnie.
Sklepy sieciowe (duże sieci, zagraniczne sklepu z ciuchami, jedzeniem itp.) na 100% przyjmą płatności kartą.

Turcja nie jest republiką bananową i chociaż obecnie szaleje tam inflacja (ok. 65% w 2023 roku), to najlepiej płacić lokalną walutą. 

Podczas wakacyjne wizyty nie odczujemy różnicy w kursie, a w przypadku słabej waluty względem PLN ceny będą bardzo atrakcyjne.

Istnieje możliwość płacenia walutami Euro i USD, ale ceny są zawyżane przez sprzedawców.

Przykład: chcąc kupić rzecz, którą sprzedawali za 10 Euro, sprzedawca przeliczając na lokalną walutę zażądał 340 lir. Ale zgodnie z kursem średnim z tego dnia, 10 Euro to 306 lir. Przy większych zakupach będzie to kompletnie nieopłacalne.

Sprawdzone banki

Ziraat Bankası - bez prowizji dla Revolut

HalkBank - bez prowizji dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu
Grafika z nazwą bankomatu

Forint kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 85,21 HUF

Na cały pobyt doładowaliśmy kartę Revolut kwotą ok. 54000 Forintów, czyli 700 zł. Planowaliśmy codziennie wybierać po 10.000 Forintów i pod koniec płacić kartą innego banku, ale okazało się, że wydawaliśmy pieniądze wolniej niż zaplanowaliśmy, dlatego ostatecznie na 6 dni wybraliśmy jedynie 44.000 HUF. Wydatki rozplanowaliśmy niemal do ostatniego Forinta - ostatnie 600 wydaliśmy na wodę na lotnisku (butelka 0,5l za 300 HUF).

Za wszystko płaciliśmy lokalną walutą - gotówką wybieraną z bankomatu. Kartą zapłaciliśmy za bilety komunikacji miejskiej BKK (7 dni za 4950 HUF, ok. 63 zł), oraz pierwszy bilet dojazdowy na linię 100E z lotniska do miasta za 900 HUF od osoby (płatne w automacie). Online zakupiliśmy bilety do parlamentu (3200 HUF, ok. 40 zł). Do zakupu online doliczany jest prowizja.

Sprawdzone banki

otpbank - bez prowizji dla Revolut
UniCredit Bank - bez prowizji dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu
Grafika z nazwą bankomatu

Euro kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,23 EUR

Sprawdzone banki

CARIGE ITALIA - bez prowizji dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu

Denar macedoński kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 13,87 MKD

Sprawdzone banki

Stopanska Banka (Стопанска Банка) - bez prowizji dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu

Lek kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 23,51 ALL

Sprawdzone banki

ALPHA BANK - bez prowizji dla Revolut
CREDINS bank - bez prowizji dla Revolut
otpbank (425 leków prowizji)

Grafika z nazwą bankomatu
Grafika z nazwą bankomatu

Euro kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,23 EUR

Sprawdzone banki

HIPOTEKARNA Banka - bez prowizji dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu

Marka zamienna kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,44 BAM, KM

Sprawdzone banki

Addiko Bank - bez prowizji dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu

Euro kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,23 EUR

Sprawdzone banki

Sparkasse - bez prowizji dla Revolut

Grafika z nazwą bankomatu

Euro kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,23 EUR

Karty Revolut doładowaliśmy kwotą około 80 euro każdą. Złotówki przewalutowaliśmy na euro wg kursu 4,45. Część środków wypłaciliśmy z bankomatu (bez prowizji), a tam gdzie się dało płaciliśmy kartą - warto nadmienić, że we Włoszech jest z tym bardzo różnie.

Postanowiliśmy zrobić mały eksperyment z wypłatą kartą z przewalutowaniem. W tym celu posłużyliśmy się bankomatem Credito Siciliano. W przypadku Revolut 20 euro (wg kursu 4.45) kosztowało 89 zł Kartą z banku mBank wypłaciliśmy 20 euro (wg kursu 4.51) kosztowało 90,25 zł Różnica taka niewielka? Nie tak szybko. Po kilku dniach z mBanku przyszła informacja, że za przewalutowanie została pobrana prowizja 5,50 gr. Czyli łącznie 20 euro kosztowało aż 95,75! (1 euro 4.78!).

Sprawdzone banki

Credito Siciliano - bez prowizji dla Revolut i mBank

Peso dominikańskie kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 13,67 DOP

Bankomaty najczęściej znajdują się przy siedzibach banków. Jednorazową wypłatę można ustawić nawet na 10000 peso.

W Dominikanie pieniądze można wymienić w bankach lub w kantorach. W przypadku wymiany dolarów na peso w miejscowym kantorze za 10 USD dostaniemy 540 peso. (540 peso = 9,46 USD = 34,87 PLN) Różnica niewielka z korzyścią dla wypłaty kartą Revolut. W kantorze dostaliśmy brudne pieniądze, bankomat wydał “nówki”. Najlepiej płacić przy użyciu peso - ceny oznaczone są znakiem $. W turystycznych miejscowościach ceny podane są czasem tylko w USD. Należy liczyć się z faktem, że przelicznik dolarowy jest niekorzystny dla kupującego.

Według kursu z 20 maja 2021 r. 100 peso to 6,49 zł (wypłata kartą Revolut). (540 peso = 35,04 PLN)

Sprawdzone banki

Scotiabank - bez prowizji
Popular Bank - 250 peso za wypłatę
Banreservas - 112 peso za wypłatę

Grafika z nazwą bankomatu

Dinar tunezyjski kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,76 TND

Wypłaciliśmy po 400 dinarów na osobę (ok. 545 zł). W bankomacie na lotnisku wybraliśmy odpowiednio 400 i 300 Dniarów. W hotelu Welcome Meridiana wybraliśmy dodatkowo 100 dinarów. Przy wypłacie kartą Revolut brak prowizji.

100 dinarów to 138,69 zł.

Euro kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,23 EUR

Wybierając się na urlop w strefie euro zabraliśmy przywiezione z poprzednich wycieczek zaskórniaki, w związku z tym wybraliśmy na Lanzarote tylko 150 Euro (na osobę), bo głównie wydaliśmy na wynajęcie auta i bilety wstępu do odwiedzanych atrakcji. Bankomaty znajdziecie wszędzie. Z tego względu, że transfer mieliśmy wliczony w cenę pobytu, nie wybieraliśmy euro na lotnisku.

Nie udało nam się znaleźć w Costa Teguise bankomatu bez prowizji przy płatności Revolut.

Sprawdzone banki

CaixaBank - dla Revolut prowizja od wypłaty 2 Euro, w pozostałych bankach prowizja 3,95 Euro

Grafika z nazwą bankomatu

Dalasi kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 16,23 GMD

Wybraliśmy w sumie po 12000 dalasi i po opłaceniu wycieczek oraz codziennych zakupów i pamiątek zostało nam jeszcze trochę kasy, którą wydaliśmy w sklepikach na lotnisku. Według kursu z dnia przylotu dostaliśmy 13,29 dalasi za 1 zł. - czyli 100 dalasi to 7,52 zł. Bankomaty znajdują się na lotnisku w starym terminalu oraz w mieście przy większych hotelach i dużych sklepach.

Jednorazowa wypłata to maksymalnie 6000 dalasi (ok. 435 zł). Do każdej wypłaty doliczana jest prowizja w wysokości 150 dalasi (ok. 11 zł).

W Gambii popularne są kantory oznaczone “Western Union”. W przypadku wymiany dolarów na dalasi w miejscowym kantorze (osoba zaprzyjaźniona dokonała takiej transakcji), po podwójnym przewalutowaniu zapłaciła 8,46 zł za 100 dalasi (my 7,52 zł).

Dinar jordański kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,17 JOD

Na lotnisku wybraliśmy po 200 dinarów na osobę ( ok. 1080 PLN). Z tego zapłaciliśmy również za noclegi w hotelach oraz wycieczkę po Wadi Rum z noclegiem. Bankomaty są ogólnodostępne w miastach.

Online kupiliśmy tylko jeden nocleg w hotelu Sun Set w Wadi Musa oraz wizę z biletem do Petry. Również auto wynajęliśmy i opłaciliśmy online.

Sprawdzone banki

Arab Bank - prowizja dla Revolut: 3 JOD

Peso filipińskie kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 13,49 PHP

Wybraliśmy 15000 peso na osobę (ok. 1160 PLN) w transzach po 10000 i 5000 peso.

Relacja z podróży w 2019 roku: gotówką płaciliśmy za wycieczki, przejazdy taksówką czy trycyklami na Panglao.
Za drobne zakupy w sklepach marketowych płaciliśmy kartami, gdzie popularne jest używanie NFC.
Relacja z podróży w 2023 roku: niewiele zmieniło się od ostatniej wizyty. W sklepach i restauracjach sieciowych możliwa płatność kartami z NFC.

Prowizje są identyczne w każdym bankomacie, dlatego możecie wypłacać pieniądze do woli kartami z polskich banków - przelicznik podobny do Revolut. Do każdej wypłaty doliczana jest jednorazowa opłata w wysokości 250 peso (ok. 18,50 zł). Lepiej wybrać więcej przy pojedynczej wypłacie.
Większość bankomatów wypłaca do 10000 peso (czasem trzeba wpisać kwotę ręcznie, bo na ekranie widnieje maks. 5000). Niektóre - nawet 20000 peso w jednej operacji!
Bankomaty są ogólnodostępne w miastach.

Ringgit kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 1,13 MYR

Wybraliśmy 100 MYR (2x50) z bankomatów, a resztę (zakupy lub posiłki) opłacaliśmy kartami Visa.

W Malezji można bez problemu poruszać się z kartą płatniczą - zapłacimy w dużych marketach i centrach handlowych. Przez aplikację Grab można zamówić bezgotówkowe przejazdy. Gotówka potrzebna będzie w przypadku podróży metrem, wyłącznie w małych banknotach np. 1, 2 i 5 ringgitów, ale najlepiej monety.

Nie udało nam się znaleźć bankomatów, które nie pobrały by prowizji lub opłaty za przewalutowanie wypłaty środków z Revolut.

Sprawdzone banki

Część bankomatów informuje o prowizji stałej, np. 12 ringgitów (E-ATM) lub o naliczeniu opłaty przez bank macierzysty (zwykle 5 zł za przewalutowanie).
50 ringitów wybraliśmy w:
RHB (przewalutowanie ze strony Revolut - 5 zł),
CIMB Islamic Bank (przewalutowanie ze strony Revolut - 5 zł)

Dolar singapurski kurs z dnia 11-11-2023 r.
1 PLN = 0,33 SGD

Wybraliśmy gotówkę - 10 dolarów (28,19 PLN), do płacenia za przejazdy metrem (kiedy skończyła się ważność karty).

Za wszystko płaciliśmy kartą płatniczą Visa Revolut. W przypadku zakupu kart Tourist Pass (bilet na metro) w punkcie obsługi klienta na stacjach metra (m.in. Bugis) musieliśmy zapłacić Mastercard (ale na lotnisku w automacie można zapłacić dowolną kartą, również Visa).

Należy uważać na prowizje w bankomatach - niektóre życzą sobie nawet 8 dolarów za wypłatę!

Sprawdzone banki

UOB Bank - brak prowizji przy wypłacaniu Revolut


Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 19-02-2024 r.

Przydatne informacje

Revolut w praktyce:

 • Wszystkie operacje z użyciem tajlandzkich batów oraz ukraińskich hrywien realizowane są po kursie z dodatkową 1-procentową marżą.
 • W weekendy transakcje z użyciem głównych walut (USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN, CZK) realizowane są po kursie z piątku powiększonym o 0,5-procentową marżę.
 • W weekendy transakcje z użyciem pozostałych walut przeliczane są po kursie z piątku powiększonym o 1-procentową marżę. Dla UAH i THB oznacza to, że łącznie „narzut” wynosi 2 proc.
 • Weekendowe marże Revolut tłumaczy brakiem notowań na rynku forex. Dla klientów oznacza to gorsze warunki transakcji. Jest to normalna praktyka, ale warto być jej świadomym.


Podstawowy darmowy pakiet idealnie sprawdza się podczas krótkich podróży za granicę, warto jednak pamiętać, że posiada pewne ograniczenia:

 • Stan konta sprawdzicie na bieżąco, w czasie rzeczywistym w aplikacji. Trzeba tylko mieć internet.  
 • Istnieją miesięczne limity wypłat z bankomatów do kwoty 200 euro, 200 dolarów, 800 złotych lub równowartości w lokalnej walucie. Po przekroczeniu kwoty naliczane są prowizje w wysokości 2% wypłacanej kwoty.
 • Dziennie możemy wypłacić równowartość 3 tys. funtów lub odpowiednika tej kwoty w innej walucie, dlatego limitu tego raczej nie osiągniecie, choć uprzedzamy.
 • Limitem objęte są również wymiany walut w aplikacji (do 5 tys. funtów, 6 tys. euro, 20 tys. złotych). 
 • Pamiętajcie, aby unikać tzw. dynamicznej wymiany waluty (DCC). Oprogramowanie bankomatów w wielu przypadkach “zaleca” ten sposób wymiany. 
 • W zależności od kraju mogą zostać naliczane prowizje od wypłaty. Na to Revolut nie ma wpływu, bo np. banki mają wspólną opłatę prowizyjną, a w niektórych krajach opłaty są regulowane odgórnie i to trzeba zapłacić. O tym więcej w dalszej części tekstu.
Polecane tematy
Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)
 Poradnik

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Lot samolotem PLL LOT - Embraer w barwach retro
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem PLL LOT - Embraer w barwach retro

W odróżnieniu do linii niskobudżetowych, na trasach krajowych LOT posługuje się mniejszymi, zwinnymi samolotami brazylijskiej produkcji. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Frontier
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem Airbus A320 linii Frontier

Zabraliśmy nasze ulubione plecaki turystyczne na lot Frontierem i sprawdziliśmy jak to jest z tym bagażem kabinowym. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Avianca
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem Airbus A320 linii Avianca

Avianca S.A. to kolumbijskie linie lotnicze założone w 1919 roku z siedzibą w Bogocie. W sieci połączeń jest ponad 100 kierunków w 27 państwach.