Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Port lotniczy Sauhadż (HMB)
     
      piątek, 11-08-2023 r.

Port lotniczy Sauhadż (HMB)

Gdy wsiedliśmy do autobusu poczuliśmy pewnego rodzaju ulgę, że w końcu piach i pył pustyni przejdą do lamusa. | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Wiatr hula po pustyni. Sauhadż Radomiem Egiptu

Port lotniczy Sauhadż-Mubarak znajduje się ok. 25 km na południe od miasta Sauhadż w Egipcie. Lotnisko uruchomiono w maju 2010 roku - jest jednym z najnowszych w Egipcie.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Odwiedzając lotnisko w Sauhadżu trudno nie pokusić się o porównanie z polską gwiazdą memów - portem lotniczym Warszawa-Radom. Zarówno podczas przylotu i wylotu, samolot WizzAir był jedynym, jaki tam widzieliśmy, a w holu lotniska hulał wiatr i zalegała głucha cisza.

tablica odlotow

Lista najbliższych przylotów/odlotów.

Otwarcie portu zostało zainaugurowane przez prezydenta Hosniego Mubaraka (obalonego w 2011 roku) i do dziś nosi jego imię. Budowa portu lotniczego Sauhadż kosztowała ok. 80 milionów USD. Kompleks jest skromny - obejmuje terminal pasażerski (VIP longue, strefę Duty Free), wieżę kontrolną oraz pas startowy o długości 3 km. Maksymalna roczna przepustowość to 3,5 miliona pasażerów. 

sohag pawilon

Budynek terminala pasażerskiego w Sauhadżu. Źródło: wikipedia.org

Terminal miał przypominać świątynię starożytnego Egiptu, ale tego założenia naszym zdaniem nie udało się osiągnąć.

parking

Parking na 400 aut i 25 autokarów świeci pustkami.

Lotnisko Sauhadż może przyjąć jednorazowo sześć samolotów wąskokadłubowych (Airbus A320 lub Boeing 737).

Sauhadż-Mubarak jest kolejnym portem regionu po Luksorze, Asuanie, Assiut i Abu Simbel. Port lotniczy Sauhadż obsługuje głównie połączenia lokalne, ale także połączenia międzynarodowe z ZEA (Abu Zabi i Dubaj), Arabią Saudyjską oraz Kuwejtem.

wizz skrzydlo

Zaletą lotu do Sauhadżu jest możliwość podziwiania koryta Nilu z zupełnie innej perspektywy. 

Po przylocie

Do hali przylotów przechodzimy po płycie lotniska. Jeśli mamy wizę zakupioną online - idziemy do kolejki paszportowej. Jeśli nie - należy ją kupić w okienku bankowym. 

arrival

Witamy w Egipcie. 

Zagranicznych turystów z kolejki wyławiają pracownicy lotniska i kierują do okienka zakupu wizy lub - jeśli mają e-wizę - od razu do kontroli paszportowej poza kolejnością. 

Po przejściu kontroli do paszportu zostaje wbita wiza (w przypadku e-wizy pod pieczątką dopisany jest jej numer). Następnie prześwietlamy bagaż i przechodzimy do holu głównego, w którym znajdują się bankomaty. Skorzystaliśmy z National Bank of Egypt - bez prowizji dla Revolut.

Dojazd do centrum

Temat jest bardzo trudny - nie odnotowaliśmy żadnych informacji o komunikacji miejskiej, która łączy port lotniczy z miastem Sauhadż. 

Najłatwiej (i w sumie też tanio), było poszukać ludzi świadczących usługi transportowe prywatnym samochodem. Właściwie kierowca sam nas zaczepił. Po krótkiej wymianie gestów (bo kierowca nie znał angielskiego) negocjujemy cenę za pomocą kalkulatora. Czekamy, aż auto się zapełni (w sumie 4 pasażerów) i jedziemy bezpośrednio do wcześniej ustalonego miejsca. 

dojazd do city

Jedziemy do miasta.

Przed wylotem

Na teren lotniska dotarliśmy zamówionym w hotelu transportem. Przed wjazdem na teren lotniska samochód jest sprawdzany przez strażników.

lotnisko wieza

Wracając na lotnisko udało się "ustrzelić" fotkę wieży kontroli lotów.

Do terminala wchodzimy głównym wejściem (na bramce strażnik sprawdza karty pokładowe). Kontrola paszportowa jest dokładna, m.in. ponownie sprawdzana jest wiza (tutaj może być potrzebny spacer od okienka do okienka).

Po przejściu wstępnej kontroli bagaż poddawany jest prześwietleniu, a przez wykrywacz metalu przechodzimy bez butów. Strażnik może (ale nie musi) czepić się zawartości bagażu. Trzeba stanowczo odpowiadać “NO” na każdy z jego pomysłów. 

poczekalnia autobus

Autobus podstawiony. Już minuty dzielą nas od wyjścia z terminala i wylotu do ZEA.

Zakupy

Strefę Duty Free trudno nazywać strefą. Znajduje się tu kiosk z papierosami oraz jeden lub dwa punkty gastro, które były dla nas mało zachęcające (zrezygnowaliśmy z oględzin). Na lotnisku nie kupiliśmy nawet wody - dopiero w samolocie.

Warto wiedzieć

Dworce kolejowe i porty lotnicze w Egipcie to obiekty o znaczeniu strategicznym, dlatego lepiej nie fotografować ich oficjalnie. W internecie można przeczytać historie o turystach, którzy za robienie takich zdjęć trafili na komendę policji

Stosowaliśmy się w większości przypadków do obowiązującego prawa, dlatego w tym tekście fotek jest niewiele. Wybaczcie, ale mamy nadzieję, że opis będzie wyczerpujący.

dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Luksorze. Okazji do zrobienia kilku fotek nie mogliśmy zmarnować :)

Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Galeria
Mapa okolicy
Polecane tematy
Wiza do Wietnamu 2024
 Poradnik

Wiza do Wietnamu 2024

Wietnamska e-Visa została wprowadzona 2 lutego 2017 roku. Pozwala bezproblemowo ubiegać się o elektroniczny dokument wjazdu do kraju nie wychodząc z domu.

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe
 Poradnik

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe

Temat kart SIM w Tajlandii rozgrzewa internetowe fora do czerwoności. Specjalnie dla was sprawdziliśmy ofertę na lotnisku i w popularnym azjatyckim spożywczaku.

Plecaki w podróży
 Poradnik

Plecaki w podróży

Bagażu, z którym wybieramy się w dalekie podróże nie powinniśmy wybierać losowo. Od materiału i wykonania zależy, ile rzeczy do niego zmieścimy i czy będzie nam się z nim wygodnie podróżowało.

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA
 Poradnik

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA

Aby wjechać do USA od listopada 2019 roku trzeba wystąpić o zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży - ESTA.