Port lotniczy Ho Chi Minh (SGN). Sajgon: terminale i procedury lotniskowe
Opis Port lotniczy Ho Chi Minh (SGN)
Wyszukiwarka treści
Port lotniczy Ho Chi Minh (SGN)
     
      czwartek, 22-06-2023 r.

Port lotniczy Ho Chi Minh (SGN)

Terminal lotniska w Ho Chi Minh | autor zdjęcia: Wilkołak (Sebastian)

Sajgon: terminale i procedury lotniskowe

Port lotniczy w Ho Chi Minh City nosi nazwę Tân Sơn Nhất (SGN). To największy port lotniczy Wietnamu, znajdujący się zaledwie 7 km na północ od centrum metropolii. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Stary terminal obsługuje loty krajowe, a nowy - międzynarodowe. W 2004 roku rozpoczęto planowanie budowy nowego międzynarodowego portu ok. 50 km na wschód od miasta w miejscowości Long Thành. Obecne terminale osiągnęły maksymalną przepustowość już kilka lat temu.

Prace przy budowie nowego portu lotniczego ruszyły w 2020 roku, a otwarcie zaplanowano w 2025 roku. Docelowo lotnisko ma obsłużyć 100 mln pasażerów, natomiast port w centrum miasta będzie obsługiwać ruch krajowy.

long thanh international airport

Terminala lotniskowy w Long Thành kształtem będzie przypominać kwiat lotosu. Źródło: https://www.hochiminhcityairport.com

Po przylocie

Z samolotu wychodzimy rękawem. Dość szybko docieramy do strefy kontroli, gdzie po okazaniu paszportu i wydrukowanej promesy wizowej, otrzymujemy pieczątkę do paszportu. Aby odebrać bagaże i w ogóle opuścić lotnisko, schodzimy piętro niżej.

hala przylotow

Stanowiska sprzedawców karty SIM.

Kartę SIM można kupić jeszcze przed przejściem kontroli paszportowej. Oferta, którą otrzymaliśmy była przejrzysta i całkiem korzystna. 

hala przylotow

Po przylocie odbieramy bagaż lub nie :)

Na lotnisku w gotówkę najlepiej zaopatrzyć się w bankomacie HSBC. W pierwszej transzy wybraliśmy po 3.000.000 dongów, za co zapłaciliśmy 532 zł (wg kursu średniego - 530 zł).

wiet hsbc

Wypłata w HSBC była najbardziej opłacalną transakcją podczas naszego pobytu w Wietnamie.

Pozostałe ATM chciały pobrać od nas różne prowizje - więcej piszemy na stronie o finansach w podróży. 

Od tego momentu możemy bez przeszkód poruszać się po wietnamskiej ziemi w ciągu najbliższych 30 dni. 

Wcale nie było tak źle, jak ludzie opowiadają w internetowych relacjach. Z komentarzy wiemy, że pojawiały się problemy związane ze źle wypełnioną promesą (błąd w imieniu, nazwisku, dacie urodzenia, itp). Jeśli zostaniemy wpuszczeni do samolotu, to problem pojawi się na miejscu, a koszt zmiany nawet niepozornej literówki może okazać się bardzo wysoki (według różnych informacji od 100 do 300 USD!). 

Warto mieć też na uwadze, że w chwili pisania tego tekstu, w Wietnamie nie ma możliwości zakupu wizy on arrival (na lotnisku). Poprzez stronę www można zakupić tylko jeden typ wizy.

Przed wylotem

W zależności od celu podróży wybieramy terminal krajowy lub międzynarodowy. Z Sajgonu lecieliśmy na Phu Quoc, więc udaliśmy się do krajowej “jedynki”. 

terminal 1

Terminal nr 1 znajduje się trochę na uboczu całego kompleksu.

Po wejściu do terminala odszukujemy na tablicy miejsce, w którym nadaje się bagaże. W holu jest sporo automatów do odprawy, ale my zrobiliśmy to już wcześniej przez internet, dlatego teraz musieliśmy tylko odebrać papierowy bilet. 

automat check in

Wilkołak pozoruje scenkę przy automacie.

Dalsze kontrole przechodzi się na piętrze. Strażnik sprawdza paszport, a kilka metrów dalej od razu robimy kontrolę bagażu podręcznego. Co ciekawe - butelki z wodą 0,5l przeszły kontrolę razem z plecakiem.

Port lotniczy w Ho Chi Minh to pierwsze lotnisko, na którym widzieliśmy instrukcję ze wzorem na wyliczenie pojemności powerbanka podanej w watogodzinach.

ostrzezenie powerbank

Informacja dotycząca pojemności powerbanków. 

Sporą część strefy bezcłowej zajmują fotele dla oczekujących. Pomimo, że podróżnych było wielu, to zawsze znalazło się wolne miejsce.

poczekalnia fotele

Rzędy foteli dla podróżnych.

Zakupy wody w Duty Free

Lotnisko w Sajgonie posiada całkiem sporą strefę bezcłową, która w większości przystosowana została na poczekalnię. Działają tu również restauracje (głównie kuchnia azjatycka), kawiarnie i oczywiście sklepy (obowiązują ceny europejskie). 

strefa gastro

Restauracje w strefie bezcłowej.

W holu poczekalni znajdują się poidełka, w których można uzupełnić zapas wody bezpłatnie. Są one wyposażone w mały kranik do picia, dlatego nie uzupełnimy butelki do pełna.

woda poidelko

Krany do pica wody. Można też napełnić butelkę.

W holu dostępne są również automaty z przekąskami i napojami. Koszt wody w butelce 0,5l - 10.000 dongów (1,75 zł), a napojów od 20.000 do 30.000 dongów (3,5-5,25 zł). 

woda automat

Tyle kosztują napoje na lotnisku w Sajgonie.

Kochamy te ceny.

Dojazd do centrum miasta

Najtaniej do centrum można dojechać autobusami komunikacji miejskiej. Do dyspozycji podróżnych są dwa - nr 152 kursuje do centrum miasta i dalej do Hướng Đi KDC Trung Sơn. Autobus 109 ma pentlę przy parku Bến Xe Buýt Sài Gòn (niedaleko Walking Street). 

zbiorkom autobus

Zielone autobusy komunikacji miejskiej.

Z autobusu lotniskowego nie korzystaliśmy, bo naszym celem było Ben Tre w Delcie Mekongu, a tam jechaliśmy ze specyficznego dworca - dlatego od razu zamówiliśmy Graba. Za przejechanie 10 km zapłaciliśmy 145.000 dongów (ok. 25 zł). 

Z uwagi na wysoką temperaturę, wilgotność i dużą liczbę miejsc do zwiedzenia, Grab był naszym podstawowym środkiem komunikacji po mieście. 

Nie wiemy ile kosztuje dojazd autobusami do centrum, ale podczas zwiedzania miasta przejechaliśmy się kilka razy autobusami komunikacji miejskiej - za przejazdy płaciliśmy 6.000 dongów (ok. 1 zł) za osobę.

zbiorkom bilety

Bilety komunikacji sprzedaje pilnujący porządku w autobusie bileter.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 12-09-2023 r.

Warto wiedzieć

  • Kod IATA lotniska to SGN - jest skrótem od dawnej nazwy miasta, Sajgonu. 
  • Rocznie lotnisko obsługuje 15-16 mln pasażerów, czyli prawie tyle, ile maksymalna przepustowość.
  • Terminale 1 i 2 nie są połączone tunelem czy korytarzem. Znajdują się jednak w bliskiej odległości i spacer pomiędzy nimi trwa ok. 5 minut. Droga jest dobrze oznakowana - prowadzi zadaszonym chodnikiem.
Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Galeria
Przydatne informacje
Socjalistyczna Republika Wietnamu, Azja
Powierzchnia: 331212 km²
Ludność: 102789598 osób
Gęstość zaludnienia: 310 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+07:00
Języki urzędowe: wietnamski
Religia dominująca: Ateizm państwowy
Tablice aut: VN
Kod lotniczy: VN
Numer kierunkowy: +84
Domena internetowa: .vn
Miejscowości
Stolica: Hanoi (ludność: 3962310 mieszkańców)
Inne miasta: Ho Chi Minh, Hajfong, Đà Nẵng, Nha Trang, Huế
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? wymagana, płatna
Waluta
1 PLN = 6156,67 VND (Dong) - kurs z 18-12-2023 r.
1 đong = 10 hao = 100 xu
W obiegu są - banknoty: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, 100000, 200000, 500000; monety: 200, 500, 1000, 2000, 5000
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)
 Poradnik

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Lot samolotem PLL LOT - Embraer w barwach retro
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem PLL LOT - Embraer w barwach retro

W odróżnieniu do linii niskobudżetowych, na trasach krajowych LOT posługuje się mniejszymi, zwinnymi samolotami brazylijskiej produkcji. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Frontier
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem Airbus A320 linii Frontier

Zabraliśmy nasze ulubione plecaki turystyczne na lot Frontierem i sprawdziliśmy jak to jest z tym bagażem kabinowym. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Avianca
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem Airbus A320 linii Avianca

Avianca S.A. to kolumbijskie linie lotnicze założone w 1919 roku z siedzibą w Bogocie. W sieci połączeń jest ponad 100 kierunków w 27 państwach.