Port lotniczy Phoenix-Sky Harbor (PHX) to międzynarodowe lotnisko znajdujące się w centrum aglomeracji Phoenix, w stanie Arizona, w USA. Jest dziewiątym największym portem lotniczym USA, a w skali całego świata zajmuje 18-te miejsce.
Port lotniczy działa pod nazwą Sky Harbor od 1935 roku, gdy został przejęty przez miasto Phoenix. W 1950 roku był obsługiwany przez zaledwie cztery linie lotnicze. Obecnie jest stanowym hubem linii US Airways oraz Southwest Airlines.
W 2007 roku na lotnisku wprowadzono do użytku skanery działające w oparciu o technologię rozpraszania wstecznego. Było to pierwsze na świecie zastosowanie tej technologii na lotnisku. Technologia pozwala na ustalenie czy pasażerowie przemycają broń, materiały wybuchowe lub narkotyki. Skaner pokazuje kształt ciała bez odzieży, co natychmiast wzbudziło kontrowersje i doprowadziło do ustanowienia regulacji odnośnie stosowania technologii.
Wieża kontroli lotów w Phoenix jest wysoka na 102 metry i jest trzecią najwyższą wieżą kontroli lotów na świecie, po Monachium i Atlancie.
- Pas startowy lotniska w Phoenix, terminal i wieża kontroli lotów.
Po przylocie
Większość lotów międzynarodowych w Phoenix obsługiwana jest przez Terminal 4. Do budynku wchodzi się na poziomie 3, a następnie przechodzi do kontroli paszportowej. Na poziomie 1 są stanowiska odbioru bagażu i wyjście bezpośrednio na postój taxi i strefy zamawiania Ubera.
- Stanowisko odbioru bagażu w T4.
Loty krajowe kierowane są na Terminal nr 3. Do budynku wchodzi się na poziomie czwartym. Następnie schodami zjeżdża się na poziom pierwszy, gdzie znajdują się stoiska do odbioru bagażu i wyjście z budynku. Na zewnątrz są stanowiska taxi i postój pick-up, gdzie można zamówić m.in. Ubera.
- Schody na dół - zjeżdżamy w dobrą stronę :D
Po wyjściu do T3 od razu skierowaliśmy się zgodnie ze wskazówkami do wyjścia, przechodząc przez strefę bezcłową. Na “skrzyżowaniu” korytarzy mogliśmy wybrać kierunek, np. do odbioru bagażu, parkingów czy kolejki SkyTrain.
- Budynek narożny z galerią.
Kierowaliśmy się do wypożyczalni aut, a tam można dojechać kolejką SkyTrain. Stacja kolejki jest tuż za budynkiem narożnym z galerią i punktem widokowym na pobliskie wzgórza.
- Wieczorową porą byliśmy świadkami spektakularnego zachodu słońca.
Z holu głównego strefy bezcłowej, oddzielnym tunelem można przejść na peron kolejki SkyTrain.
- Tunel do peronu kolejki SkyTrain.
Hotel przy lotnisku
Na terenie lotniska Sky Harbor nie ma żadnych działających sieci hotelowych. Aby dostać się do najbliżej położonego hotelu trzeba dojechać kolejką lotniskową do końcowego przystanku 44th St Station, a następnie przejść tunelem do stacji tramwajowej 44th St Transit Center. Po drugiej stronie ulicy zobaczymy Crowne Plaza Phoenix Airport.
Przed wylotem
Port lotniczy Phoenix posiada dwa w pełni działające terminale - 3 i 4. Najstarszy terminal - nr 1 - został rozebrany w 1990 roku, a budynek terminala nr 2 pełni obecnie inne funkcje.
- Terminal 1 można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach.
Terminal 3 posiada 16 bramek w dwóch pirsach i jest stosunkowo niewielki. Z kolei terminal nr 4 im. Barry’ego M. Goldwatera (byłego senatora i kandydata na prezydenta USA) posiada aż 88 bramek w 4 pirsach. Z terminala nr 4 latają nawet linie British Airways.
W strefie check-in można odprawić się przy stanowisku obsługiwanym przez pracownika lub w automacie. My nie nadawaliśmy bagażu, więc z kartami wygenerowanymi w aplikacji od razu udaliśmy się do strefy kontroli.
- Strefa security w Terminalu nr 3.
Dla ułatwienia przepływu podróżnych lotnisko Phoenix uruchomiło system Self-Service Check-In, który obsługuje prawie wszystkie linie lotnicze operujące w Sky Harbour. Z pomocą automatów można szybko się odprawić i nadać bagaż bez potrzeby stania w długiej kolejce.
- Stoiska check-in.
W terminalu 3 jest jeden punkt kontrolny, otwarty 24 godziny na dobę. W terminalu 4 są aż cztery punkty oznaczone literami A, B, C, D. Zwykle punkt A jest otwarty najdłużej. Średni czas kontroli wynosi 5 minut.
- Drogowskazy na środku terminala.
To co nas szczególnie urzekło, to ustawiony przy każdej bramce ekran wyświetlający nadchodzące połączenia z dokładną godziną wylotu, a nie tylko aktualnie odprawiane loty, jak jest w większości portów lotniczych.
- Miłe usprawnienie, dzięki któremu nie musimy co chwilę biegać do głównej tablicy.
Transfer między terminalami
Najszybszym sposobem na zmianę terminali jest bezpłatna kolejka PHX SkyTrain. Pasażerowie mogą skorzystać z kolejki lotniskowej, która kursuje od wypożyczalni samochodów, aż do łącznika z tramwajem miejskim przy 44th St Transit Center. Poza terminalami kolejka zatrzymuje się przy wielopoziomowym parkingu East Economy Parking.
- Mapa lotniska PHX. Źródło: maps.skyharbor.aero
Wejście na perony stacji jest bardzo dobrze oznaczone zarówno w terminalu 3 jak i 4. W każdym z nich stacja znajduje się na górnym poziomie.
- wejście na schody.
Trzeba jednak uważać na znaki kierujące na perony. Informacja była dublowana i dodatkowo wskazywały dwie różne strony, przez co zamiast udać się do wypożyczalni samochodów, pojechaliśmy do Terminala nr 4. Pociąg na szczęście kursuje z dużą częstotliwością przez cały dzień, dlatego nie ma problemu z przesiadkami.
- Oznaczenia i peron kolejki.
Ważne: w przypadku transferu lotniskowego, być może trzeba będzie odebrać bagaż rejestrowany i nadać go ponownie, co wiąże się z ponowną kontrolą osobistą - trzeba uwzględnić dodatkowy czas na te czynności.
Zakupy w strefie bezcłowej
W strefie bezcłowej znajduje się sporo sklepów, w których można zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty - od spożywczych po pamiątki włącznie. W holu znajdują się również automaty z napojami i przekąskami, w których ceny są nieco niższe.
Jest też słynna lotniskowa galeria.
W pirsie terminala nr 3 znaleźliśmy nawet bar z szeroką ofertą alkoholi.
W wielu miejscach są strefy odpoczynku, w której można rozsiąść się w fotelach i bezpłatnie naładować urządzenia mobilne.
- Strefa wypoczynku w T3.
Woda na lotnisku
Wodę można kupić na lotnisku w wielu sklepach, ale dla oszczędności można skorzystać ze stacji napełniania butelek. Są one zlokalizowane w strefie bezcłowej przy większości toalet.
- Poidełka z napełniaczem butelek.
Internet na lotnisku
Lotnisko Phoenix Sky Harbour udostępnia bezpłatny bezprzewodowy internet w każdym terminalu.
Dojazd do miasta
Operatorem aglomeracyjnej sieci komunikacji zbiorowej jest Valley Metro Regional Public Transportation Authority (RPTA). Firma odpowiada za koordynację różnych typów pojazdów od autobusów miejskich i podmiejskich po naziemną kolejkę zwaną metrem.
Najciekawszą formą komunikacji jest jedyna (jak na razie) linia Valley Metro Rail, łącząca północną część Phoenix z miastami Tempe i Mesa. Niedaleko lotniska, na stacji 44th St/Washington jest punkt przesiadkowy do lotniskowej kolejki PHX SkyTrain.
- Pomost łączący stację SkyTrain z kolejką miejską i automat biletowy.
Należy pamiętać, że do tunelu w stronę SkyTrain nie może wejść każdy. Trzeba okazać rezerwację lotniczą (podróżni) lub legitymację (w przypadku pracowników).
Cennik biletów na autobusy miejskie i metro:
- jednorazowy - 2$
- jednodniowy - 4$
- 7-dniowy - 20$
- 15-dniowy - 33$
- miesięczny - 64$
- jednorazowy na wszystkie miasta - 4$
- bilet do Ajo - 4$
Metro w Phoenix kursuje w godzinach 5:00-23:00. Ostatni kurs nie dojeżdża do stacji końcowej, a jedynie do zajezdni zlokalizowanej bliżej centrum.
Taxi
Postój dla samochodów i taxi znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z każdego budynku terminala.
- Postoje taxi znajdują się na poziomie 1 terminala 3 i 4.