Port lotniczy Larnaka (LCA). Jak przejść procedury lotniskowe i dojechać do Larnaki
Opis Port lotniczy Larnaka (LCA)
Wyszukiwarka treści
Port lotniczy Larnaka (LCA)
     
      piątek, 10-02-2023 r.

Port lotniczy Larnaka (LCA)

Wewnątrz hali odlotów znajduje się trochę sztuki | autor zdjęcia: Wilkołak (Sebastian)

Jak przejść procedury lotniskowe i dojechać do Larnaki

Port lotniczy w Larnace położony jest zaledwie 5 km od centrum miasta. Dojazd autobusem miejskim zajmuje 25 minut i kosztuje jedynie 2 euro. Idealne połączenie na spokojny City Break.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

W tym tekście skupimy się na największym na wyspie lotnisku, które odwiedzają turyści z całej Europy.

Port, z małego prowincjonalnego lotniska, rozwinął się po zajęciu północnej części wyspy przez Turków. W skutek czego główne wówczas lotnisko wyspy w Nikozji znalazło się w strefie buforowej i do dzisiejszego dnia jest zamknięte.

W terminalu znajdują się sklepy, restauracje, bankomaty oraz wypożyczalnie aut. Przed halę odlotów przyjeżdżają busy typu shuttle oraz autobusy miejskie z Larnaki. Dla chcących zaoszczędzić na czasie - znajdą się również taksówki, ale kurs w jedną stronę będzie kosztować minimum 15 euro.

duty free

W holu poza sklepami Dyty Free są również restauracje i kawiarnie.

Po przylocie

Na Cypr przylecieliśmy liniami WizzAir. Z samolotu wyszliśmy na płytę lotniska, a do terminalu prowadziła droga po schodach. Cypr nie należy do Schengen, dlatego w dalszej części musieliśmy dokonać niezbędnych formalności - kontrolę paszportową. Mieszkańcy UE mogą przylecieć “na dowód”, ale trzeba się z nim pofatygować do budki celnika. Podróżni z paszportami UE mogą przejść do specjalnych automatów, które po zeskanowaniu dokumentu i zrobieniu fotki drukują bilecik z naszymi danymi i zdjęciem. Zostawiamy go celnikowi i wychodzimy ze strefy kontrolnej. 

To wszystko, witamy na Cyprze!

wiking autobus

Dojazd do centrum Larnaki jest bezproblemowy. Nie ma sensu przepłacać 15 euro za taxi.

Przed wylotem

lotnisko terminal

Wejście do budynku lotniska widziane od strony przystanku autobusowego 425.

Po wejściu do terminalu odlotów kierujemy się w stronę bramek, gdzie skanujemy kod karty pokładowej (papierową lub z aplikacji). Następnie weryfikowana jest tożsamość: jak w przypadku przylotu, możemy posłużyć się dowodem osobistym lub paszportem. Posłużenie się paszportem daje sporą przewagę czasową -  kierujemy się do jednego z automatów, wydrukowaną kartkę zostawiamy u celnika i gotowe. 

wiking hol lotniska

Na "dzień dobry" zobaczymy tablicę odlotów.

Po drugiej stronie czekają stanowiska kontroli osobistej. W kuwetach zostawiamy wszelkie drobne rzeczy, wyjmujemy woreczek z płynami oraz większą elektronikę. Cały proces skanowania bagażu trwa kilka minut i w naszym przypadku był bezproblemowy. 

Uwaga! Wilkołak w plecaku miał luźno wrzuconą pastę do zębów, która w tym przypadku przeszła bez problemu, natomiast kilka godzin później na lotnisku Londyn Luton okazała się być wielkim problemem, przez który plecak był skasowany kilka razy.

Dojazd do centrum Larnaki

Najtańszą opcją dojazdu do miasta jest autobus oznaczony numerem 425. Warto jednak wiedzieć, że po wyjściu ze strefy kontroli trzeba udać się na górny poziom i przejść po pomoście w stronę parkingu. 

Ważne: podążając za znakami “BUS” trafimy na parking, z którego odjeżdżają autobusy shuttle do innych miast wyspy. 

Na górze, po wyjściu na ulicę zobaczymy po lewej stronie przystanek autobusowy z tablicą elektroniczną. Będą na niej wyświetlane numery autobusów. Najlepszą opcją dojazdu jest nr 425 w kierunku Dekeleia, obsługiwany przez autobus niskopodłogowy. Pozostałe linie obsługują pojazdy typu bus - ciasne i niewygodne. 

przystanek

Wiking oczekujący na autobus do centrum Larnaki.

Po drodze do miasta znajduje się przystanek przy słonym jeziorze (podpowiadamy, gdyby ktoś chciał przyjechać później i podglądać flamingi). Proponujemy wysiąść na Central Station - to niedaleko mariny i na północ od starego miasta. 

dworzec peron

Przystanek Central Station.

W drugą stronę najlepiej wsiąść właśnie w Central Station, ponieważ autobus jest niemal pusty. Następny przystanek znajduje się przy plaży Finikoudes - oblegany przez turystów.

przystanek plaza

Jeden z przystanków przy plaży.

Dojazd do innych miejscowości

Z lotniska można udać się do dwóch miast specjalnymi busami shuttle:

  • Kapnos Airport Shuttle - to bezpośredni autobus do Nikozji. Koszt biletu (normalny/ulgowy) 9/5 EUR. Autobus jedzie ok. 40 minut.
  • Do Limassol z lotniska w Larnace odjeżdżają autobusy Limassol Airport Express. Koszt przejazdu (normalny/ulgowy) 10/5 EUR. Czas przejazdu - 1h.

Z centrum Larnaki również można dostać się do tych miejscowości za pośrednictwem autobusów IntercityBuses - z przystanku Finikoudes. 

  • Larnaka > Nikozja ok. 75 minut,
  • Larnaka > Limassol ok. 90 minut.

Bilet jednorazowy kosztuje 4 EUR, całodniowy 7 EUR.

rozklad autobusow

Tablica informacyjna z odjazdami IntercityBuses.

Warto wiedzieć

Nie mieliśmy zbyt dużo wolnego czasu na lotnisku, zorientowaliśmy się jednak w cenach wody pitnej. Butelka 0,5l w sklepach Duty Free kosztuje 2 euro (może być w promocji, np. 2 butelki za 3 euro). Z pomocą przychodzi automat znajdujący się pomiędzy bramkami 26-27 - w nim kupimy butelkę wody 0,5l za 1 euro.

automat

Automat z wodą pomiędzy bramkami 26-27.

Na lotnisku dostępny jest kranik z wodą pitną, w którym można uzupełnić butelki. 

samolot wizz

Przez kontrolę paszportową i z bagażem przeszliśmy naprawdę szybko!

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 07-09-2023 r.

Warto wiedzieć

Lotnisko nosi imię byłego prezydenta kraju Glafcosa Cleridesa.
 

Odległości do pozostałych miast:

  • Nikozja - 40 km
  • Limassol - 60 km
  • Pafos - 110 km
  • Ajia Napa - 55 km
Mapa okolicy
Polecane tematy
TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu
 Kantyna podróżnicza

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Zakazane przedmioty w samolocie
 Poradnik

Zakazane przedmioty w samolocie

Wybieracie się w podróż spakowani jedynie w bagaż podręczny. Jest spora różnica między tym, co można spakować do bagażu nadawanego do luku i bagażu podręcznego. 

Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.