Hong Kong International Airport (HKG). Jak wygląda lotnisko w Hongkongu
Opis Hong Kong International Airport (HKG)
Wyszukiwarka treści
Hong Kong International Airport (HKG)
     
      sobota, 16-12-2023 r.

Hong Kong International Airport (HKG)

Pomiędzy bramkami, a holem głównym trzeba pokonać kilkaset metrów korytarzy. Podróż można skrócić lotniskową kolejką. | autor zdjęcia: Sebastian Janiszewski

Jak wygląda lotnisko w Hongkongu

Terminal Międzynarodowego Portu Lotniczego Hong Kong (HKG) jest jednym z największych na świecie. Do 2020 roku obsługiwał ponad 70 mln pasażerów rocznie. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Terminal zaprojektowany został przez biuro architektoniczne sir Normana Fostera, gdy miasto było jeszcze brytyjską kolonią. Ostatecznie oddany do użytku w 1998 roku. Nowe lotnisko Hong Kong zastąpiło położony w mieście port lotniczy Kai Tak.

Port lotniczy w Hong Kongu zbudowano na wyspie powstałej w wyniku połączenia mniejszych wysepek. Posiada dwa pasy startowe o długości 3,8 km. Międzynarodowy port lotniczy Hong Kong posiada dwie wieże kontrolne, większą do obsługi ruchu międzynarodowego, a mniejszą do obsługi ruchu lokalnego.

przylot hala

Hala przylotów lotniska w Hong Kongu.

Lotnisko w Hong Kongu jest głównym węzłem linii lotniczych Cathay Pacific i Dragonair. 

Obecnie lotnisko posiada tylko jeden terminal, przy którym wybudowano niewielkiego satelitę (hol satelitarny), a także hol środkowy, do którego można dojechać kolejką lotniskową. Na wyspie jest jeszcze miejsce przeznaczone pod budowę drugiego terminala. 

Nieopodal wyjścia z terminala T1 jest przystań portowa, a przy wschodnim brzegu wyspy zbudowano (na zupełnie innej sztucznej wyspie) terminal autobusowy HZMB Hong Kong Port, skąd wyruszają autobusy m.in. do Macau.

Po przylocie

Samoloty na lotnisku w Hong Kongu dokują przy jednym z ramion terminala - w naszym przypadku była to bramka nr 48, czyli na samym końcu. 

witamy w hk

Pomimo później pory witamy w Hong Kongu.

Po wyjściu z samolotu pasażerowie kierowani są do tunelu, a następnie stacji kolejki lotniskowej zlokalizowanej na rozgałęzieniu korytarzy. 

Po drodze trzeba kilka razy zmienić piętra, bowiem port lotniczy posiada aż 9 poziomów.

peron wilk

Na dolnym poziomie znajduje się kolejka, a hala przylotów - na poziomie nr 5.

Docieramy do kontroli imigracyjnej, gdzie sprawdzany jest paszport. W Hong Kongu nie wbija się pieczątki do paszportu, tylko drukuje kartki z informacją o dacie przylotu oraz górnej granicy pobytu. 

zamiast pieczatki

Karta informacyjna, jaką otrzymujemy po przylocie.

Dalej przechodzi się do strefy odbioru bagażu, a następnie do hali głównej, która znajduje się na poziomie nr 7.

kierunki wiking

Tutaj najlepiej poświęcić chwilę, aby się odnaleźć.

Polecamy sprawdzić wszystkie tablice z oznakowaniem, bo dalszy kierunek zależy od tego w jaki sposób chcecie pojechać do miasta.

schody schody

W drodze do kontroli imigracyjnej trzeba pokonać wiele schodów - na szczęście są ruchome.

Ciekawostką dla podróżnych będą toalety na lotnisku. Większość z nich zaaranżowana jest jak wnętrze samolotu, gdzie nad pisuarami są owalne okienka z wyświetlaną treścią (sorki, nie mamy foto), natomiast możemy potwierdzić, że toalety są sterylnie czyste. 

Przed wejściem zobaczymy nawet ekran z informacją ile osób jest w środku oraz które “miejsca siedzące” są zajęte.

toaleta info

Tablica informacyjna przed toaletą.

Z holu można udać się: 

 • na parking samochodowy,
 • w stronę terminala autobusowego do Macau,
 • na przystanek autobusowy do miasta,
 • na stację kolejki Airport Express,
 • do Regal Airport Hotel.

W holu znajdują się:

 • informacja turystyczna,
 • przechowalnia bagażu,
 • biuro rzeczy znalezionych,
 • automaty biletowe,
 • wypożyczalnia samochodów. 

Lotnisko opuszczaliśmy dwukrotnie - za pierwszym razem udając się na peron stacji Airport Express i dalej do centrum Hong Kongu, za drugim do terminala autobusowego i dalej do Macau. Szerzej o tym piszemy w dalszej części tekstu ↓

samolot leonardo

W holu głównym zawieszono replikę dwupłatowego samolotu w skali 1:1.

Przed wylotem

Na lotnisko Hong Kong przyjeżdżamy kolejką Airport Express. Wchodzimy do ogromnego holu na poziomie nr 7. Hol główny jest również centrum handlowym.

wylot hol

W holu głównym lotniska znajduje się wiele sklepów, kawiarni i lokali usługowych. 

Po krótkim rozeznaniu biegniemy do strefy odpraw check-in, gdzie odbieramy bilety i przechodzimy kontrolę paszportową - wszystkie etapy przechodzimy bardzo sprawnie. Zanim jednak przejdziemy do odprawy paszportowej, trzeba upewnić się, że mamy przygotowaną kartkę, którą otrzymaliśmy po przylocie - tylko z nią przejdziemy pozytywnie kontrolę. 

Przechodzimy do strefy bezcłowej, która znajduje się na dwóch poziomach. Po chwili schodzimy na niższy poziom (nr 6), a tam udajemy się do korytarza z bramkami. 

Na lotnisku są dostępne poidełka, z których można uzupełnić butelki.

wodopoje

Nie ma potrzeby kupowania butelek z wodą w sklepach.

Wyjazd do Macau

W bezpośredniej okolicy portu lotniczego Hongkong znajduje się terminal autobusowy, z którego dojeżdżają piętrowe autobusy do Macau. Dojazd, procedury i transfer opisaliśmy w oddzielnym poradniku.

bilet info

Przed wyjazdem do Macau przechodzimy procedurę kontroli jak na lotniskach.

Internet na lotnisku

Na lotnisku jest dostępne bezpłatne WiFi, dzięki któremu można sprawdzić info na temat formy transferu do miasta, czy oferty biletowej.

Gdybyście mieli jakieś problemy - zapiszcie adres tej strony na później. 

Dojazd do Hong Kongu

Airport Express

Z hali przylotów przechodzimy w stronę peronu kolejki Airport Express. To superszybka kolej, która w większości jest podziemna, ale w odróżnieniu od pozostałych linii metra w Hong Kongu obowiązują na nią oddzielne bilety. 

reklama ae

Podróżni od wyjścia z samolotu bombardowani są informacją o Airport Express. 

Oferta składa się z biletów jednorazowych, grupowych i powrotnych. Można je kupić na stoisku - polecamy przy pierwszej wizycie porozmawiać z obsługą, która wszystko dokładnie wyjaśni). Bilety można również zakupić w automacie, które znajdują się za stoiskiem, ale jeszcze przed wejściem na peron.

Od listopada 2022 roku w ofercie nie ma już Airport Express Travel Pass - karty miejskiej na trzy dni pozwalającej jeździć m.in. metrem i kolejką lotniskową. 

Linia Airport Express posiada tylko pięć stacji: AsiaWorld-Expo, Airport, Tsing Yi, Kowloon, Hong Kong - po jednej na każdą wyspę. 

widok na bloki

Transfer z lotniska do stacji Hong Kong trwa ok. 25 minut.

Typy biletów, które pozwolą dojechać do miasta:

 • jednorazowy (110* HKD do stacji Hong Kong, ok. 56 zł), 
 • powrotny (205* HKD do stacji Hong Kong, ok. 52 zł w jedną stronę),
 • karta Octopus będąca faktycznie portmonetką, którą doładowuje się określoną kwotą, a następnie każdy przejazd jest odliczany od stanu. Przejazd na trasie Lotnisko > stacja Hong Kong kosztuje 80* HKD (ok. 41 zł), ale trzeba pamiętać, że aby nabyć kartę Octopus wnosi się opłatę kaucyjną 50 HKD (ok. 26 zł).
*Bilety ulgowe zazwyczaj stanowią 50% ceny biletu normalnego.

Bilety jednorazowe dostępne są również w formie grupowej. Można je kupić dla 2, 3 lub 4 osób. Jak cenowo wygląda przejazd jednej osoby przy opłacie grupowej?

 • bilet dla 2 osób - 170 HKD (koszt przejazdu 1 os. -  43 zł),
 • bilet dla 3 osób - 230 HKD (koszt przejazdu 1 os. - 40 zł),
 • bilet dla 4 osób - 280 HKD (koszt przejazdu 1 os. - 36 zł).

Decydując się na bilet grupowy, trzeba kupić dwie sztuki: jeden w stronę miasta, a drugi w stronę lotniska. 

airport express ticket

Bilet jednorazowy dla dwóch osób.

Autobus

Z lotniska odjeżdża kilka autobusów, ale sieć jest zbyt gęsta, aby rozkminiać to na miejscu. Zwłaszcza, że Airport Express deklasuje jakikolwiek inny transport do centrum.

Warto jednak wiedzieć, że na parterze znajdują się przystanki autobusowe - byliśmy zajrzeć tam na chwilę, bo szukaliśmy autobusu B4 do strefy odjazdów w stronę Macau.

b4 przystanek

Przystanki są słabo oznaczone, a do tego mało tam podróżnych.  

Taxi w Hong Kongu

Nie udało nam się sprawdzić, gdzie jest stanowisko odjazdów i czy taxi faktycznie tam kursuje. Taksówki w mieście są oznaczone kolorami, co ma związek z regionem, w którym mogą kursować:

 • czerwone ze srebrnym dachem to taksówki obsługujące Kowloon i wyspę Hongkong. Zatem z teoretycznego punktu widzenia dojazd taksówką z wyspy Hong Kong do lotniska jest wykluczony, bo trzeba przejechać przez Lantau,
 • zielone z białym dachem działają na Nowych Terytoriach,
 • niebieskie taksówki obsługują wyspę Lantau.

taxi hk

Czerwona taksówka wygląda jak Merc, ale to Toyota :)

Mimo wszystko na stronie Introducing Hong Kong za przejazdy taxi podane są ceny:

 • około 320 HKD (ok. 165 zł) do Kowloon, 
 • około 390 HKD (200 zł) do Hongkongu,
 • transfer prywatnym samochodem od 100 USD (ok. 400 zł).

W przypadku przejazdu w kilka osób koszt ten na pewno będzie bardziej opłacalny.

Metro

Spędziliśmy w Hong Kongu trzy dni, ale tylko pierwszego mieliśmy zaplanowane dłuższe przejazdy po mieście, dlatego zdecydowaliśmy się na jednorazowe wykupienie biletu Tourist Day Pass.

Bilet Tourist Day Pass ważny jest przez 24, od godziny pierwszego użycia.

Można się nim poruszać po wszystkich liniach metra, z wyjątkiem lotniskowej Airport Express. Ponadto pozwala jeździć autobusami. 

biletu normalnego 65 HKD, ulgowy 30 HKD (ok. 33/15 zł)

Częściej podróżowaliśmy piętrowymi tramwajami, za które można płacić kartą Octopus, ale już nie Tourist Day Pas. Ktoś to wytłumaczy?

tram autobus hk

Piętrowe autobusy i tramwaje na wyspie Hong Kong.

W tramwajach można płacić zwykłą kartą zbliżeniową nawet polskich banków i jest to chyba najlepsza informacja dnia.

jednorazowego biletu na tramwaj 2 HKD (ok. 1 zł)

Ostatnia modyfikacja: piątek, 19-01-2024 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Galeria
Przydatne informacje
Hong Kong, Azja
Powierzchnia: 1110,18 km²
Ludność: 7 263 234 osób
Gęstość zaludnienia: 6 542 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: chiński (kantoński), angielski
Religia dominująca: buddyzm
Tablice aut: HK
Kod lotniczy: HX
Numer kierunkowy: +852
Domena internetowa: .hk
Miejscowości
Stolica: Hong Kong (ludność: 7 263 234 mieszkańców)
Inne miasta: -
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 1,88 HKD (Dolar Hongkongu) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dolar = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 10, 20, 50, 100, 500, 1000 dolarów; monety: 10, 20, 50 centów, 1, 2, 5, 10 dolarów
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)
 Poradnik

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Lot samolotem PLL LOT - Embraer w barwach retro
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem PLL LOT - Embraer w barwach retro

W odróżnieniu do linii niskobudżetowych, na trasach krajowych LOT posługuje się mniejszymi, zwinnymi samolotami brazylijskiej produkcji. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Frontier
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem Airbus A320 linii Frontier

Zabraliśmy nasze ulubione plecaki turystyczne na lot Frontierem i sprawdziliśmy jak to jest z tym bagażem kabinowym. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Avianca
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem Airbus A320 linii Avianca

Avianca S.A. to kolumbijskie linie lotnicze założone w 1919 roku z siedzibą w Bogocie. W sieci połączeń jest ponad 100 kierunków w 27 państwach.